Γιάννης και Μαρία (1982 ΕΡΤ)

Τι μου θυμίσατε... Εποχή δημοτικού, βαρετά και ανιαρά απογεύματα και 'γω να βλέπω το "Γιάννης και Μαρία"... Ελάχιστα πράγματα θυμάμαι απ' τη σειρά, ένα που "βίδωσε" το παιδικό μου μυαλό ήταν όταν η Μαρία πήρε τηλέφωνο στο σπίτι της, το σηκώνει ο πατέρας ή η μητέρα, αρχίζει τα "μπρος!!! μπρος!!! ποιός είναι!!!"... Τσιμουδιά η Μαρία... "Ποιός είναι!!! εμπρός!!!"... Μούγκα η Μαρία... και δε φτάνει αυτό, στο τέλος κλείνει και το ακουστικό!!! Ε, με αυτό ξεχείλισε το ποτήρι! Μα είναι δυνατόν να παίρνει τηλέφωνο και να μη μιλάει;;;;; Τότε γιατί πήρε;;;;; Τι πράγματα είναι αυτά;;;;;; :D

Πέρα από την πλάκα, η σειρά αυτή μου φέρνει μεγάλη νοσταλγία κυρίως γιατί μου θυμίζει μια συγκεκριμένη περίοδο της παιδικής ζωής μου...
 
Εγώ το είδα μία φορά όταν προβλήθηκε και όντως θυμάμαι μια Πέμη Ζούνη στο ξεκίνημά της με όλο το τρακ της "καινούργιας". Ο ηθοποιός που έπαιζε το Γιάννη (μου διαφεύγει το όνομά του) νομίζω ότι τελικά αποφάσισε να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Όσον αφορά τις επαναλήψεις, εγώ μόνο μία επανάληψη θυμάμαι κι αυτή ήταν λίγους μήνες πριν κλείσει η ΕΡΤ... αυτά.
 
Την έβλεπα τότε και μου άρεσε, την ξαναείδα το καλοκαίρι του 2010 όπου δεν μου άρεσε τόσο όσο μου άρεσε τότε. Λογικό και αναμενόμενο.

Αλλα, συγκριτικά με τις σημερινές σειρές... πολύ καλύτερη.
 
Παντως.εντελως συμπτωματικα,πριν λιγο ανοιξα τηλεοραση και ειδα οτι ξαναπαιζεται στην ΕΡΤ 2.....Δεν ειχα ιδεα γι αυτη τη σειρα.Ηρθα ψαχνοντας και βρηκα πολλα στοιχεια απο τους φιλους εδω.Τωρα δεν ξερω....να τα δω τα επεισοδια απο την αρχη ή οχι....Θα δω μερικα και θα αποφασισω....σας ευχαριστω.
 
θα προβαλεται απο 2/10 στις 11.00 καθημερινες στην ερτ2 
 
Μια φορα παρακολουθησα τη σειρα στην πρωτη προβολη της και μου φτανει με το παραπανω. Ποτε ξανα!
 
Μια φορα παρακολουθησα τη σειρα στην πρωτη προβολη της και μου φτανει με το παραπανω. Ποτε ξανα!
χαχαχαχαχαχαχα!!!! Οι "αλλαγες" του ΠΑΣΟΚ....απο την Αναδυομένη στον Γιαννη και Μαρια!
 
Υπέροχη νοσταλγική σειρά, από τα πιο όμορφα χρόνια της αθωότητας και της ανεμελιάς που αγκαλιάζει τις πιο όμορφες αναμνήσεις μας στα χρόνια της εφηβείας, των πρώτων σκιρτημάτων, όταν ανακαλύπτουμε γισ πρώτη φορά τα συναισθήματα μας για το άλλο φύλο. Πόσοι από μας δεν ταυτίστηκαν με τους δυο ήρωες, τις αγωνίες τους, τους προβληματισμούς τους, τα συναισθήματα τους. Μια από τις πιο όμορφες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης. Υπέροχοι οι Ζούνη και Γιαννίτσος τέλεια η σκηνοθεσία του αείμνηστου Γλυκοφρύδη που πήρε το καλύτερο σκηνοθετικά από όλους τους ηθοποιούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπέροχη νοσταλγική σειρά, από τα πιο όμορφα χρόνια της αθωότητας και της ανεμελιάς που αγκαλιάζει τις πιο όμορφες αναμνήσεις μας στα χρόνια της εφηβείας, των πρώτων σκιρτημάτων, όταν ανακαλύπτουμε γισ πρώτη φορά τα συναισθήματα μας για το άλλο φύλο. Πόσοι από μας δεν ταυτίστηκαν με τους δυο ήρωες, τις αγωνίες τους, τους προβληματισμούς τους, τα συναισθήματα τους. Μια από τις πιο όμορφες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης. Υπέροχοι οι Ζούνη και Γιανίτσος τέλεια η σκηνοθεσία του αείμνηστου Γλυκοφρύδη που πήρε το καλύτερο σκηνοθετικά από όλους τους ηθοποιούς.


εγραφα και εγω παραλληλα αλλα με καλυπτει το δικο σας ποστ,και το προσυπογραφω
και οι υπολοιποι ηταν πολυ καλοι
το τελος της αθωωτητας,η αρχη της ενηλικιωσης

καποιος ρωτησε παραπανω γιατι χαθηκε ο κυριος γιαννιτσος,δεν χαθηκε ηταν εραστιτεχνης δεν επαιξε ποτε πριν ουτε μετα ξανα
 
εγραφα και εγω παραλληλα αλλα με καλυπτει το δικο σας ποστ,και το προσυπογραφω
και οι υπολοιποι ηταν πολυ καλοι
το τελος της αθωωτητας,η αρχη της ενηλικιωσης

καποιος ρωτησε παραπανω γιατι χαθηκε ο κυριος γιαννιτσος,δεν χαθηκε ηταν εραστιτεχνης δεν επαιξε ποτε πριν ουτε μετα ξανα
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κύριος είναι σήμερα ο νεαρός ηθοποιός,
 
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κύριος είναι σήμερα ο νεαρός ηθοποιός,
Πραγματικά απίστευτο δεν το είχα προσέξει ότι ο συγκεκριμένος είναι ο νυν διευθυντής της Singular Logic! Θεαματική εξέλιξη στην πορεία του, αν και δεν υπήρξε ποτέ επαγγελματίας ηθοποιός, ερασιτέχνης ήτανε τότε στο Γιάννης και Μαρία.
 
Πίσω
Μπλουζα