Για να δούμε τι θα δούμε

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Θυμαται κανεις την παραπανω εκπομπη "Ποια ειναι η μαργαριτα" (το ΠΟΥ μπορει να ειναι και ΠΟΙΑ) που στην εισαγωγη του επαιζε το ομωνυμο τραγουδακι και ενα κοριτσακι πανω σε ενα ποδηλατο προχωραγε σε ενα διαδρομο και στο τελος του ανοιγε μια πορτα και μολις εχωνε το κεφαλι της μεσα να δει ξεκιναγε η εκμπομπη τωρα απο εκει και περα δεν θυμαμαι τιποτα η κινουμενα σχεδια επαιζε η σειρες με ηθοποιους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν να το θυμάμαι, αλλά με μπερδεύει με το "Για να δούμε τι θα δούμε", όπου πάλι ένα μικρό κορίτσι άνοιγε μια πόρτα και ξεκινούσε η σειρά (ή πιο σωστά η περίληψη των παιδικών σειρών που θα ακολουθούσαν). Σαν ένα είδος εισαγωγής...

Οι έχοντες σιδερένια μνήμη ας βοηθήσουν λίγο... ;)
 
AΕΟΝ εχεις δικιο το ιδιο πρεπει να λεμε η εκπομπη πρεπει να λεγοταν <<για να δουμε τι θα δουμε>> απο οτι θυμαμαι και εγω και το τραγουδι της εισαγωγης ηταν η <<μαργαριτα>> .Ειμαστε σε καλο δρομο να ξεθαψουμε και αυτην την σειρα. :thumbup:
 
"Για να δούμε τι θα δούμε"

Θυμαται κανεις την παραπανω εκμπομπη που στην εισαγωγη του επαιζε ενα τραγουδακι νομιζω ελεγε 'ποια ειναι η Μαργαριτα' και ενα κοριτσακι πανω σε ενα ποδηλατο προχωραγε σε ενα διαδρομο και στο τελος του κατεβαινε απο το ποδηλατο και στην αριστερη πλευρα του διαδρομου ανοιγε μια πορτα και μολις εχωνε το κεφαλι της μεσα να δει ξεκιναγε η εκμπομπη ,τωρα απο εκει και περα δεν θυμαμαι τιποτα η κινουμενα σχεδια επαιζε η σειρες με ηθοποιους η πιο σωστά η περιληψη των παιδικων σειρων που θα ακολουθουσαν. ???
 
"Για να δούμε τι θα δούμε" λοιπόν .... Κάθε Κυριακή απόγευμα [το θυμάμαι επειδή το βλέπαμε στην ασπρόμαυρη τηλεόραση του εξοχικού μας] .....

Η έναρξη της εκπομπής πάντα η ίδια : Το μικρούλι μελαχρινό κοριτσάκι με τα μακριά σγουρά μαλλιά, ντυμένο με ένα καλοκαιρινό φόρεμα με χρώματα άσπρο /θαλασσί, το οποίο φτάνει με ποδήλατο μέχρι το τεράααστιο κτίριο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή !!! Σκεφθείτε .... ένα μικρούλι κοριτσάκι ολομόναχο μπροστά στο τεράστιο κτίριο .... Αυτό μάς έκανε να βλέπουμε με περισσότερο δέος το κτίριο της ΕΡΤ, αλλά και με περισσότερη συμπάθεια το κοριτσάκι !!! Μετά, το κοριτσάκι άνοιγε τη μεγάλη κεντρική πόρτα του κτιρίου της ΕΡΤ και αφού την έκλεινε απηύθυνε στους τηλεθεατές, με ένα αφοπλιστικό παιδικό χαμόγελο, τη φράση :"Για να δούμε τι θα δούμε" !!!!!

Και πράγματι ... κάθε φορά το τι θα δείξει η εκπομπή ήταν "έκπληξη" !!! Πάντως, καρτούνς δεν έδειξε ποτέ [παρόλο που εμείς τα πιτσιρίκια περιμέναμε πώς και πώς να δείξει κανένα καρτούν !!! ] !!! Συνήθως, όμως, έδειχνε σκετσάκια και αυτοτελή επεισόδια με ιστορίες προσαρμοσμένες ειδικά για παιδιά !!!

Η μόνη ιστορία που θυμάμαι είναι μία "διασκευή" του γνωστού παραμυθιού "Η αλεπού κι ο κόρακας" !!! Η "διασκευή" είχε ως εξής : Ένας ηθοποιός υποδυόταν τον κύριο Κόρακα. Αυτός ήταν σε "φάση" που έκανε μετακόμιση και μετέφερε τα έπιπλά του !!! Και ήρθε μία κυρία η οποία του συστήθηκε ως "κυρία Αλεπού", η οποία ήταν πολύ πονηρή !!! Και το επεισόδιο έδειχνε πώς η κα Αλεπού κατάφερε και άρπαξε όλα τα έπιπλα του κου Κόρακα με τέχνασμα παρόμοιο με αυτό του παραμυθιού, όπου η αλεπού άρπαξε τον μεζέ που είχε στο στόμα του ο κόρακας !!! Περισσότερα δεν θυμάμαι από αυτήν την ιστορία !!! Μόνο την τελευταία σκηνή, όπου στην καρότσα ενός φορτηγού ήταν φορτωμένα τα έπιπλα του καημένου του κυρίου Κόρακα κι από πάνω τους να στέκεται όρθια, και θριαμβευτικά, η κυρία Αλεπού .....
 
Ξερουμε πως λεγοταν το κοριτσακι?
 
Τhnx ,θυμασαι πραγματα που εγω δεν .....,θυμαμαι οπως ειπες την αντιθεση κτιριου και μικρου κοριτσιου. :thumbup:
 
Σ'αυτή την εκπομπή υπήρχε και ενότητα "για να δούμε τι θα ακούσετε" που ακολουθούσαν τραγούδια? Η θυμάμαι κάτι άλλο και τα μπερδεύω? :xm:
 
Εχω την εντυπωση οτι το κοριτσακι ηταν αληθινο.
 
Το κοριτσακι ηταν αληθινο, τη φραση "Για να δουμε τι θα δουμε" την παραφρασε και ο Χαρρυ Κλυνν (νομιζω στην εισαγωγη απο το "Πατατες") ως "Για να δουμε τι θα ακουσετε!"
 
Aardvark είπε:
Εχω την εντυπωση οτι το κοριτσακι ηταν αληθινο.
Το κοριτσάκι ήταν αληθινότατο, 100% "ανθρωπένιο" και πολύ - πολύ χαριτωμένο !!! Επίσης, με πλήρη .... μεσογειακά χαρακτηριστικά : μελαχρινούλι, με κατσαρά μακριά μαλλιά, λίγο μαυρισμένο απ' τον ήλιο και, αν θυμάμαι καλά, φορώντας ένα γαλάζιο καλοκαιρινό φόρεμα με ρίγες !!! Ένα κοριτσάκι που ... θα μπορούσε, άνετα, να είναι η μικρή μας ξαδελφούλα ή κάποια συμμαθήτριά μας στο σχολείο !!! Κι αυτός ήταν ο λόγος που το κατα-συμπαθήσαμε !!!

Άραγε έχει σωθεί αυτή η καταπληκτική έναρξη της εκπομπής με το κοριτσάκι ??? Κανένα απόσπασμα ή έστω κάποιο επεισόδιο της σειράς ??? Αλλά .... "μην είμαστε και πλεονέκτες", όπως έλεγε κι ο Χατζηχρήστος σε μια ταινία του ....
 
Eιμαι σιγουρος οτι καποτε θα φανερωθει και αυτο,εδω ειδαμε πραγματα που τα κυνηγαγαμε με το τουφεκι πριν μερικα χρονια.


Retromaniax (GRM) Rules.
 
Χμμμμ... εγω ρε παιδια θυμαμαι ενα μικρο καρτουν με κοριτσάκι, που έλεγε 'Για να δουμε τί θα δούμε' και έμπαινε σε μια πόρτα. Δε θυμαμαι τιποτα αλλο. Ισως αυτο που εβλεπα να ειχε δημιουργηθει αργοτερα, βασισμενο σε αυτο που λετε
 
eurostratos είπε:
Προβολή συνημμένου 39782
Υπάρχει κι ένα video από την εκπομπή, με τον Χόρν να διηγείται τον Ευτυχισμένο Πρίγκιπα, του Όσκαρ Ουάιλντ
πώς μπορουμε να δουμε το βιντεο της εκπομπης;παταω στο συνδεσμο(μεχρι και εγγραφη εκανα)αλλα μετα δε βλεπω τιποτα :(

θυμαται κανεις ποτε παιχτηκε η εκπομπη αυτη;δε νομιζω να την εχω δει ποτε,αλλα θα μου αρεσε να δω εστω κι ενα μικρο βιντεο/αποσπασμα
 
Rinus Cesar είπε:
Άραγε έχει σωθεί αυτή η καταπληκτική έναρξη της εκπομπής με το κοριτσάκι ??? Κανένα απόσπασμα ή έστω κάποιο επεισόδιο της σειράς ??? Αλλά .... "μην είμαστε και πλεονέκτες", όπως έλεγε κι ο Χατζηχρήστος σε μια ταινία του ....
Είμαι σίγουρος ότι ένα μέρος της έναρξης με το κοριτσάκι υπάρχει σε μια παλιά μου βιντεοκασσέτα. Αν το θέλετε πείτε μου να το κοιτάξω.
 
Κοιταξε το Χρηστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!! :)
 
katerinak είπε:
πώς μπορουμε να δουμε το βιντεο της εκπομπης;παταω στο συνδεσμο(μεχρι και εγγραφη εκανα)αλλα μετα δε βλεπω τιποτα :( θυμαται κανεις ποτε παιχτηκε η εκπομπη αυτη;δε νομιζω να την εχω δει ποτε,αλλα θα μου αρεσε να δω εστω κι ενα μικρο βιντεο/αποσπασμα
Mea culpa! Τώρα είναι ok! (κι έχει και την εισαγωγή με το κοριτσάκι! Από εκεί ειναι και το προηγούμενο attachment)
 
:cry: :cry: :cry: :cry:,δεν εχω λογια.




attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα