Γιορτάζοντας τα 30 χρόνια του CPC 464 με μιας ώρας video-tribute

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
[video=youtube;BZ-ZREEgMXo]

Μιας ωρας Video tribute για τα 30 Years του CPC464.

Ασφαλως αξιο παρακολουθησης ,

αν και απο οσο ειδα ,υπαρχουν σημεια, που θυμισε ποιο πολυ group therapy :p

αλλα αγνοηστε με μια και ειμαι "σεσημασμενα" κακοπροαιρετος .... :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α του xyphoe το vid :p

Το είδα πριν από λίγες μέρες αλλά δε τόλμησα να το πατήσω γιατί λέω άστο 1h, ή θα το δω όλο ή τίποτα :xm:
 
Αναβιωνοντας το thread του φιλου Nemo, με την επισημη 30η επετειο του CPC 464 να εχει ηδη περασει το καλοκαιρι που μας περασε για τους Αγγλους, εμεις θελουμε και την δικια μας αφου το μηχανηματακι του Sugar εφτασε στην χωρα μας με λιγους μηνες καθυστερησης. Με μια μικρη αναφορα στο τευχος 4 του Pixel για τον ερχομο του CPC στην χωρα μας, στο τευχος 5 (Νοεμβριος-Δεκεμβριος 1984) ηρθε και η πρωτη διαφημιση του 464 δειλα δειλα απο την Micropolis. Σε ενα ταπεινο ξεκινημα και μπαινοντας σε μια αρενα με πολλα και εξωτικα ονοματα (Dragon, Oric, BBC, Newbrain κλπ) καταφερε σε λιγο χρονικο διαστημα να κλεισει την οριστικη τριαδα στα 8bit που θα κατετρεχε τα παιδικα ονειρα μας για πολλα χρονια. Στο τευχος του Ιανουαριου 1985 (σε ενα μηνα και κατι απο τωρα δηλαδη - ηταν και το πρωτο τευχος που πηρα ποτε απο τα Pixel, αλλη επετειος και αυτη!) ηταν πρωτοσελιδο και μαλιστα σε ενα εκτεταμενο review. Μεχρι τοτε η σχεση μου με υπολογιστες ηταν μηδενικη, με μονη εμπειρια οτι εβλεπα απο τον ZX48K και εναν C64 απο δυο μεγαλυτερα παιδια στην γειτονια που γινοταν λαικο προσκηνυμα καθε σαββατοκυριακο οταν τους αναβαν, και φυσικα δανειζομουν τα Pixel που ειχαν και κοιτουσα τον μαγικο κοσμο που δεν ειχα αντικρισει ξανα μεχρι τοτε. Κασσετες με απιστευτα εξωφυλλα, τηλεοραση, και μαγικα κουτια που παρεμβαλονταν και εδιναν ηλεκτρονικα παιχνιδια.. τι να πω για να το περιγραψω.. παιδικα ματακια που δεν ηξεραν πως να το μεταφρασουν ολο αυτο που εβλεπαν.. αφηστε το, δεν το εξηγω, το οτι τα ζησαμε με βοηθαει να ξεφυγω απο το μπλοκ εκφρασης και απλα θα επικαλεστω τα αδελφα συναισθηματα που ειναι βαθια ριζωμενα σε ολους μας απο τις πρωτες αυτες ηλεκτρονικες εμπειριες μας. Στο θεμα μας..

Το οτι ηθελα εναν δικο μου υπολογιστη ηταν δεδομενο. Θα αργουσε ομως αυτη η στιγμη ακομα τρια χρονια, επειδη το να δικαιολογησεις οτι θελεις ενα μαραφετι που θα σε βοηθησει στους βαθμους του σχολειου, δεν εστεκε σαν δικαιολογια οσο ημουν ακομα στο δημοτικο! Εστω και με καθυστερηση ηρθε παντως και αυτη η στιγμη και μου εφερε εναν Spectrum +2 (απο τρελη συγκυρια). Τα χριστουγεννα του 1987 ηταν ολα σεταρισμενα και το ψηστηρι ειχε αρχισει απο το καλοκαιρι ηδη.. o πρασινος 6128 -η- ο 464 με εγχρωμο monitor ηταν θεμα ημερων να αποκτηθει, και ημουν ετοιμος να ριξω και το κασε μου και θα συμβιβαζομουν εστω για εναν πρασινο 464 αν κατι πηγαινε στραβα. Για την κακη μου τυχη, ο Μερφυ μου εσκασε τον νομο του με ενα στραπατσαρισμα στο οικογενειακο μας αυτοκινητο και η ερωτηση ηταν απλη στο τελος "Τον Spectrum +2 που κανει 29.000 μπορουμε να τον παρουμε για τα Χριστουγεννα γιατι πρεπει να φτιαξουμε και το αμαξι. Τον θελεις η οχι?". Τι απαντηση να δωσεις, δεν λες οχι, το παιρνεις και λες και ευχαριστω! Οπως και να εχει, υπολογιστη ηθελα, υπολογιστη πηρα και εχω και απο εκει παντα μαγικες στιγμες που βιωσα και θα θυμαμαι μια ζωη.

Τι σχεση εχει τωρα ολο αυτο με τον CPC και την 30η επετειο του? 30 χρονια αναμνησεις.. οταν πρωτοειδα το μηχανημα σε ολη του την μεγαλοπρεπεια στο επομενο τευχος του Pixel ηταν ισως η πρωτη φορα που ειπα στον εαυτο μου οτι αυτο ειναι φτιαγμενο για εμενα! Απλα μαγεια.. λιγο η οθονη που ειδικα τοτε θεωρουνταν ενα εξωτικο εξειδικευμενο και πανακριβο αξεσουαρ για εναν υπολογιστη, λιγο τα πολυχρωμα πληκτρα, και λιγο η ασυλληπτη ιδεα του Sugar να δωσει σε μια μοναδα και ενα computer και ενα κασσετοφωνο, γλυτωνοντας τον αχταρμα που εβλεπα τοτε στα computers των φιλων μου (και που κακα τα ψεματα τα λατρευα γιατι δεν ειχα σημειο συγκρισης και θεωρουσα οτι μονο αυτο ειναι και μονο αυτο υπαρχει, μιας και αυτο εβλεπα και στα Pixel που δανειζομουν), βαλτε και το πανεμορφο αυτο μηχανημα απο οπου και αν το εβλεπε κανεις μεμονωμενα η σαν συνολο, ολα αυτα απλα με πουλησαν και με αγορασαν την ιδια στιγμη. Ολα αυτα τα χριστουγεννα 1984-1985. Ποιος θα μου ελεγε πως τριαμισι χρονια μετα οτι θα ερχοταν στο δωματιο μου το αδελφακι του, ενας εγχρωμος 6128! Πανε 30 χρονια απο τοτε, αλλα ποτε κανενας αλλος υπολογιστης δεν μου δημιουργησε αυτο το υπερηχητικο boom στην καρδια μου, οπως οταν πρωτοαντικρισα τον CPC 464.

Τον Νοεμβριο του 1984 εσκασε μυτη ο Amstrad CPC 464 στα δικα μας μερη και ετσι η δικια μας επισημη επετειος κλεινει αυτο το μηνα. 30 χρονια απο τοτε που ολο και περισσοτερο βλεπαμε την μαγικη λεξη Amstrad (και την προφεραμε απο Αμστερ, Αμστιαδ, Αστραντ..) να εμφανιζεται στο αγαπημενο μας περιοδικο, 30 χρονια που πρωτοεσκασε μυτη σε βιτρινες στις πολεις μας και μπηκε στις λιστες του Αγιου Βασιλη, 30 χρονια που η Micropolis βρηκε το μοντελο που εγινε συνωνυμο με το ονομα της, και 30 χρονια (*) που αποκτησαμε ενα ακομα υπεροχο 8bit μηχανημα που ηρθε και εδεσε μαζι με τα Spectrum και τον Commodore και μας διχασαν για παντα σε 3 φατριες και 3 στρατοπεδα σε διαμαχες και πολεμους που ακομα καλα κρατουν! :)

Amstradακο σε ευχαριστουμε. Ραντεβου την επομενη δεκαετια για την 40η επετειο! :)

Τα χρωματα του Amstrad τα ζηλευαν και τα ζηλευουν ακομα πολλοι 8bitοι.

* (Ετοιμος ημουν να συμπεριλαβω και το "30 χρονια porting απο τον Spectrum" στο κλεισιμο μου, αλλα δεν το εκανα. Χαλαλι στην τελικη, γιατι εστω και με καθυστερηση δεκαετιων, ενα ενα τα παλια ports επεξεργαζονται και μας δινουν απιστευτα τεχνικα διαμαντια οπως τα νεα R-Type και Bubble Bobble!) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό το tribute που postαρε ο Nemo - (αν και δεν πρόλαβα ακόμα να το δω όλο...) :D

Εξαιρετικό και το post του Phil, γεμάτο νοσταλγία και αναμνήσεις !!

Phil, μετά απο το αρχικό στραβοπάτημα (λόγω ατυχούς συγκυρίας) με τον Spectrum, επανήλθες στον δρόμο της αρετής (και των χρωμάτων ;) ) του Amstrad, και μάλιστα με το κορυφαίο μοντέλο της σειράς CPC (τον πολυλατρεμένο στην Ελλάδα, 6128). Εύγε, φίλτατε !! :D

Πάω να συνεχίσω την θέαση... :headbangdude:
 
Ενδιαφέρον φαίνεται το βίντεο θα κάτσω να το δω. Χρόνια πολλά στο στερνοπούλι της οκτάμπιτης γενιάς που όλοι οι gamers της εποχής στην Ελλάδα τον έχουμε γνωρίσει λίγο ως πολύ (αν δεν είχες θα είχε φίλος σου). Τώρα για να πω και την κακία μου...Εντυπωσιακά τα χρώματα του CPC. Νομίζω και η βασίλισσα Ελισάβετ την ίδια παλέτα έχει επιλέξει για τα αξέχαστα συνολάκια της. :D
 
Leon είπε:
Τώρα για να πω και την κακία μου...Εντυπωσιακά τα χρώματα του CPC. Νομίζω και η βασίλισσα Ελισάβετ την ίδια παλέτα έχει επιλέξει για τα αξέχαστα συνολάκια της. :D
Βρε συ Leon, δεν ειχε και πολλες επιλογες η φουκαριαρα.. απο τις επιλογες οπως μουσταρδι αποχρωσεις που συνδυαζονταν με ναϋλον διαφανειες η μια πανω στην αλλη απο την μια, και ξεχασε-οτι-ξερεις-για-χρωματα-θα-ξερεις-αυτα-που-θα-σου-πω-εγω με το κοκκινο που δεν ειναι κοκκινο αλλα καφε, μπλε που δεν ειναι μπλε αλλα μπλαβι απο την αλλη, αποφασισε να παει στα σιγουρα σε σωστα χρωματα και απιθανες αποχρωσεις. Και με την αποφαση αυτη εμεινε στην ιστορια για τις θρυλικες πολυχρωμες εμφανισεις της και ετσι την θυμουνται ολοι. Ειναι να την κατηγορεις? :)
 
:gyros:

Κάποιοι έχουν μπερδέψει την παλέτα με την κρέπα!!!! Λογικό άμα δεν έχεις ποτέ σου παλέτα!

:D :D:D:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λέτε ορέ; Τα χρώματα του Commie είναι κλασσικά. Εδώ ο John Carmack αν και έχει 166,777,216 χρώματα στην διάθεσή του αυτά επιλέγει για τα παιχνίδια του. Και μαζί μ'αυτόν σχεδόν ολάκερη η βιομηχανία του gaming. Είναι η παλέτα grim 'n' gritty. :D

Λοιπόν κάθισα και το είδα το βίντεο. Ωραίο από άποψη αναμνήσεων αλλά πολύ κλάψα βρε παιδί μου. "Δεν είχε κανένας φίλος μου CPC και δεν με παίζανε", "ακόμα και τώρα οι retro gamers μιλάνε για spectrum και C64 και ακόμα δεν μας παίζουν", "Καταραμένα Spectrum ports", "Ωραίο παιχνίδι ήταν άλλα η έκδοση του Commodore 64 ήταν καλύτερη", "'Ντάξει έπαιζε και παιχνίδια αλλά όχι τόσο καλά, ήταν all round μηχάνημα", "Τον αγαπάω αλλά στην πραγματικότητα ήθελα C64", "Καταραμένο πράσινο monitor", και άλλα τέτοια ωραία. Μεγάλη πίκρα ο Άγγλος χρήστης CPC που τον κορόιδευαν τα άλλα παιδάκια στην παιδική χαρά. :D
 
Leon είπε:
"Καταραμένα Spectrum ports"
Να εισαι καλα Leon, με μια φραση τα ειπες ολα για τις παραπανω γκρινιες. Αυτο ηταν και η αιτια του outsiderισμου που "εθαψε" τον Amstrad (και μαλιστα με τακτικες αρπαχτης στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων και οχι με σωστα ports - εδω εξομοιωναν και τα χρωματα του spectrum τι λεμε τωρα) στις προτιμησεις των αγγλων. Γιατι ειδαμε φυσικα πως ειναι τα σωστα ports οπως το νεο R-type και Bubble Bobble και πολλοι το εραψαν βλεποντας μιας απιστευτης ποιοτητας αποτελεσμα στο κατα τα αλλα ταπεινο 8bit μηχανηματακι, οπως και ολοι ξερουμε το τι μπορει να κανει στα δικα του native παιχνιδια.

Παρε το R-Type για παραδειγμα και συγκρινε το με το πως εγινε το σωστο porting στο remake του Amstrad. Πικι πικ για ηχο στο R-type του Spectrum χωρις καν in game music και αχρωμιες, και χρωματα που απλα δεν ηταν χρωματα αλλα τα εβλεπες ολα μπλε στο τελος απο την συγχιση στον Commodore (αλλα με μουσικη που σκοτωνε - τα σωστα τα λεμε). Και ανεφερα απλα για το R-Type για ενα port της ωρας που εβλεπαν τα παιδια τοτε και ελεγαν οτι αυτο ειναι σαν του Spectrum, οποτε γιατι να παρω ενα ακριβοτερο μηχανημα για να παιζω τετοια? Ας σκεφτει καποιος τι θεση θα ειχε στις προτιμησεις των παιδιων τοτε αν ειχε υποστηριχθει σωστα στο θεμα παιχνιδιων. Γιατι σε ολα τα υπολοιπα απλα συγκρινες εναν κανονικο υπολογιστη οπως επρεπε να εχουμε στα δωματια μας σε αντιθεση με την κακομοιρια προσωποποιημενη.

Για τα χρωματα.. "τα χρωματα του Commie ειναι κλασσικα". Πως απαντας σε αυτο? Απαντας? Αξιζει να απαντησεις? Οταν τα arcades ειχαν τα "σωστα" χρωματα που προσπαθουσαν ολοι οι 8bit να αποδωσουν και ο Amstrad το καταφερνε και με το παραπανω, ο Commodore οπως φαινεται ειχε τα πιο σωστα κλασσικα και μετρημενα. Μαλλον πρεπει να ξεχναω και αυτα που ξερω τελικα.

( Τελικα προφητης στον τοπο μου εγινα οταν ανεφερα στο πρωτο post μου οτι οι διαμαχες και οι πολεμοι καλα κρατουν!! Anniversary thread για τον Amstrad καταληγει σε vs thread. Α ρε Amstradακο, ουτε σωστα γενεθλια δεν σε αφηνουν να κανεις! ) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oυτε τα κερακια στην τουρτα δεν θα τον αφησουμε να βαλει χαχαχαχαχαχα
 
Τι να πεις. Στο χωριό μου λένε οτι πληρώσεις παίρνεις αλλά αυτό δεν ισχύει στη περιπτωση του CPC 6128. Με 110.000 δρχ εδινες τα λεφτά που άξιζε ένας Atari 520 STFM (ολα τα σπίτια ειχαν τηλεοραση) και είχες ενα πολύ χειρότερο μηχάνημα τελικά. Μεγαλυτερος άθλος του sugar οτι κατάφερε να πουλησει 2,5 εκατ. οθόνες αντί για "μπιρ παρά", μαζί στο ίδιο πακέτο με τη τιμή που είπα και η οποία δε μπορουσε να χρησιμοποιηθεί πουθενά εκτός του CPC.

Για τη παλέττα τι να πεις. Είναι απλά λίγο καλύτερη της generic cga και σε συνδυασμό με την 160x200 δίνει ενα αποτελεσμα που είναι τόσο σουρεαλ που θα δακρυζε μέχρι και ο Σαλβαδορ Νταλί απο το τάφο.
 
Θεωρώ την σύγκριση με τον stfm τελείως άστοχη! Το ένα μηχάνημα βγήκε το 1985 το άλλο το 1987 και εσύ αναφέρεις την τιμή του stfm το 1989! Επίσης τον καιρό εκείνο δεν είχε ο καθένας μια τηλεόραση αλλά το σπίτι μία τηλεόραση! Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά χρησιμοποιούσες την τηλεόραση μόνο τον χρόνο που δεν παρακολουθούσε κάποιος ενήλικος!

Επίσης η κόμπακτ σχεδίαση -όλα σε ένα- του cpc ήταν ασυναγώνιστη για την εποχή! Αναφορικά με την παλέττα νομίζω ότι ήταν η καλύτερη της εποχής με 3 mode λειτουργίας από τα οποία τα 2 ήταν καλύτερα των σπεκτρουμ-c64. Θυμίζω

mode 0 160x200 16 χρώματα

mode 1 320x200 4 χρώματα

mode 2 640x200 2 χρωματα

Ειδικά στο mode 0 η παλέττα ήταν από τις καλύτερες της εποχής....η ανάλυση φυσικά όχι! Στα άλλα δύο πετύχαινες το αντίθετο!

Εν κατακλείδι νομίζω ότι το θάβεις το μηχάνημα και στο λέει κάποιος που εκ των υστέρων θεωρεί τον c64 βασιλιά των 8μπιτ. (τότε θεωρούσα τον cpc)
 
Τελικά τα CPC series θα έχουν ή φανατικούς υποστηρικτές ή φανατικούς εχθρούς, δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο! Πάντως αυτή η πίκρα του να μην έχεις δικό σου μόνιτορ και να παίζεις με τα σήματα RF, ακόμα να το ξεπεράσουν κάποιοι, όσα χρόνια και να περάσουν! χαχαχαχαχααα
 
Και ελεγα δεν θα φανει απο την γειτονια ο Shinobi! Οι 85 σελιδες που ειχαμε σε παλιοτερο vs thread δεν ηταν αρκετες φαινεται οταν θιξαμε τον Commodore τοτε και εξαφανιστηκε οταν ξεμεινε απο επιχειρηματα, και πλεον ανοιγει και νεο μετωπο με το STFM. Σε λιγο θα δουμε να μας βγαζει και συγκριση με Pentium με Voodoo πριν περασει στα 64bit.

65.000 δραχμες εκανε ο πρασινος 464 οταν πρωτοηρθε στην ελλαδα και 90.000 ο εγχρωμος. Oταν ηρθε ο 6128, φθηνηνε ο 464 τοσο στο πρασινο και στο εγχρωμο, ενω ο 6128 καρφωθηκε στις 99.000. Πως στο χωριο σου τον κοστολογουσαν 110.000 δεν μπορω να ξερω. :)

Περιμενω απαντηση στο ερωτημα μου παραπανω για τα σωστα χρωματα των arcades και αν οι spectrum/commodore μπορουσαν να τα αποδωσουν οπως εκανε ο amstrad, γιατι συμφωνα με τα σχολια σου ακομα και τα arcades εχουν σουρεαλιστικη οπτικη. Ανοιξε ξανα google, βαλε δηλωσεις απο commodore developers για το τι θεωρουν ορθο, ξαναβαλε παραθεση παλλετων και εικονων επεξεργασμενων να αποδιδουν ανθρωπινη υποσταση οπως ελεγες πως κανει ο commodore, και προσπαθησε να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα οπως παντα, ξερεις εσυ.. :)

gremlinakos είπε:
Τελικά τα CPC series θα έχουν ή φανατικούς υποστηρικτές ή φανατικούς εχθρούς, δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο! Πάντως αυτή η πίκρα του να μην έχεις δικό σου μόνιτορ και να παίζεις με τα σήματα RF, ακόμα να το ξεπεράσουν κάποιοι, όσα χρόνια και να περάσουν! χαχαχαχαχααα
+1

Η πολυ τηλεοραση φαινεται πως εδωσε σε αρκετους χρηστες λανθασμενη αντιληψη για το τι σημαινει κοκκινο, πρασινο, η μπλε.. λογικο να εχει τοσους πολεμιους. Η επισης χρονοχρηση της οικογενειακης τηλεορασης αφησε πολλα καταλοιπα ωστε να γινουν μισητοι οι κακομοιροι CPC users που εκαναν το λαθος να θελουν ενα personal computer στο δωματιο τους με αξιωσεις αντι για το "κουβαλα καλωδια, κουβαλα τροφοδοτικα, κουβαλα πληκτρολογιο και κασσετοφωνο και αραδιασε τα στην σαλονοτραπεζαρια και βαλε το ξυπνητηρι μιση ωρα απο τωρα γιατι η μαμα θα δει Δυναστεια μετα και θα κανει καταληψη". Sorry μαγκες, ναι φταιξαμε και τωρα το πληρωνουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Για τα χρωματα.. "τα χρωματα του Commie ειναι κλασσικα". Πως απαντας σε αυτο? Απαντας? Αξιζει να απαντησεις? Οταν τα arcades ειχαν τα "σωστα" χρωματα που προσπαθουσαν ολοι οι 8bit να αποδωσουν και ο Amstrad το καταφερνε και με το παραπανω, ο Commodore οπως φαινεται ειχε τα πιο σωστα κλασσικα και μετρημενα. Μαλλον πρεπει να ξεχναω και αυτα που ξερω τελικα.
Αστειευόμουν φυσικά. Είναι γνωστή η μουντάδα της παλέτας του Commodore όπως και των παιχνιδιών του Carmack (βάλε κι άλλο καφέ) αλλά και πολλών σύγχρονων "σκληρών" παιχνιδιών. Πάντως παρόλα αυτά από την "κιτσαρία" του CPC την προτιμώ. :) Λίγοι κατάφεραν να κάνουν καλόγουστη χρήση της παλέτας, τα περισσότερα παιχνίδια είναι κάπως...

Για Versus που λες ούτε για αστείο. Είναι σαν να κλέβεις εκκλησία. :cool: Πάντως πέρα από την πλάκα, καλό μηχάνημα ήταν ο CPC αλλά βγήκε πολύ αργά για να έχει σημασία. Στην Ελλάδα που η εισαγωγή των οικιακών υπολογιστών έγινε πιο αργά έπεσε στην κατάλληλη στιγμή μαζί με την επιτυχημένη προώθηση από την αντιπροσωπία και έγινε δημοφιλής. Αλλά τι να το κάνεις; Το software δεν έβγαινε εδώ οπότε δώρο άδωρο.
 
phil_vr είπε:
Και ελεγα δεν θα φανει απο την γειτονια ο Shinobi! Οι 85 σελιδες που ειχαμε σε παλιοτερο vs thread δεν ηταν αρκετες φαινεται οταν θιξαμε τον Commodore τοτε και εξαφανιστηκε οταν ξεμεινε απο επιχειρηματα
Ε, καλά τώρα βρε Phil...

Ηταν δυντατόν να μην σκάσουν μύτη οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι party poopers? :D

Eγώ θα πρότεινα σε όσους έχουν έρθει ορεξάτοι και "φορτσάτοι" για να θυμηθούν την "παλιά τους τέχνη-κόσκινο" (βλέπε: "χώσιμο" στον Amstrad), να βρούν το αντίστοιχο "vs" thread και να βγάλουν τη χολή τους εκεί.

Είναι κρίμα να χαλάσουμε το παρόν thread εκφυλίζοντάς το σε "ένα ακόμα versus".
 
Ασφαλώς τα arcade έχουν πιο έντονα χρώματα από αυτά του c64 όχι όμως τόσο έντονα όσο ο cpc.

1181242106117.png
138792-final-fight-amstrad-cpc-screenshot-damnd-is-downs.png


Καμία σχέση η παλέττα του cpc με τα χρώματα που είχαν τα ηλεκτρονικά μη τρελαθούμε τελείως.
 
phil_vr είπε:
Η πολυ τηλεοραση φαινεται πως εδωσε σε αρκετους χρηστες λανθασμενη αντιληψη για το τι σημαινει κοκκινο, πρασινο, η μπλε..
Δεν νομίζω να έφταιγε η τηλεόραση. Εμείς οι κονσολάδες μια χαρά χρώματα είχαμε... ακόμα και στο Atari 2600. Το κόκκινο ήταν κόκκινο και το μπλέ μπλε. Οχι μουσταρδί, Cyan, μωβ και σκοτωμένο κίτρινο. Γι αυτό και σαν κονσολάς προτιμώ την παλέτα με τα έντονα χρώματα του CPC (που στην εικόνα με το final fight που πόσταρε ο Shinobi μου θυμίζει έντονα Master System). Αν είχε και το ομαλό scrolling του Commodore θα ήταν ακριβώς σαν 8μπιτη κονσόλα. Δυστηχώς όμως είχατε να διαλέξετε μεταξύ ομαλού scrolling, καλών χρωμάτων ή καλύτερης ανάλυσης (στην περίπτωση του Spectrum αν δεν κάνω λάθος).

Shinobi είπε:
Καμία σχέση η παλέττα του cpc με τα χρώματα που είχαν τα ηλεκτρονικά μη τρελαθούμε τελείως.
Εντάξει όμως, άλλο 4000+ χρώματα και άλλο 16 ή 32. Ομως σαν γενικό σύνολο οι εκδόσεις του CPC έρχονται πιο κοντά χρωματικά με τα arcades από ότι o C64 (δεν μιλάω για το συγκεκριμένο παιχνίδι αναγκαστικά). Ασxετα αν στον C64 είναι ίσως καλύτερα σαν games λόγω ταχύτητας και ομαλότερου scrolling.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shinobi είπε:
Ασφαλώς τα arcade έχουν πιο έντονα χρώματα από αυτά του c64 όχι όμως τόσο έντονα όσο ο cpc... Kαμία σχέση η παλέττα του cpc με τα χρώματα που είχαν τα ηλεκτρονικά μη τρελαθούμε τελείως.
Μαλλον εσυ εχεις βαλθει να μας τρελανεις με το να γραφεις τα απιστευτα. "Οχι τοσο εντονα οσο ο CPC" γραφεις, αλλα μηπως θα επρεπε να πεις "οχι τοσο μονοχρωμα οσο ο Commodore και ο Spectrum"?

attachment.php
hqdefault.jpg


Το να παραλειπουμε σκοπιμα εικονες για να δωσουμε την δικια μας ερμηνεια σε αυτο που θελουμε ειναι γνωστη τακτικη..

"Καμια σχεση η παλετα του CPC με τα χρωματα των arcade" γραφεις αλλα ψαχνω να βρω απεγνωσμενα τα χρωματα στις αλλες 2 εκδοσεις ρε φιλε και καμια μα καμια δεν πλησιαζει καν στο arcade σε σχεση με του Amstrad. Και πιο πολυ μου κανει η εκδοση του Amstrad οτι κυνηγαει τα χρωματα των Amiga/ST (με τα γαλαζια παραθυρα και τον γαλαζιο τονο στο εδαφος) παρα προσπαθει να γινει ιδια με του arcade. Ο Cody του arcade με τον Cody του amstrad εμενα μια φορα μου φαινεται πιστος στα χρωματα και στον σχεδιασμο.

Κουβεντα να γινεται και οπως ειπε και ο Billy καθε thread του Amstrad μεταμορφωνεται σε vs, το εχουμε μαθει πια. Απλα ορισμενα πραγματα καταντουν γραφικα.

VS αντιπαραθεση απο εμενα τελος. Happy anniversary Amstrad!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Oυτε τα κερακια στην τουρτα δεν θα τον αφησουμε να βαλει χαχαχαχαχαχα
Λες να φταίει το ποδαρικό (του topicstarter) ;;; :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα