Γιο-Γιο

Βεβαίως είχα κι εγώ ενα της Coca Cola, μου το χάρισε ενας ξάδελφός μου !!! Φοβερό παιχνίδι, αν και δύσκολο...
 
Είχα ένα ξύλινο γιο-γιο το οποίο πέρασα πολλές ώρες να το τυλίγω και να το ξετυλίγω. Θυμάμαι έβλεπα μερικούς που έκαναν κόλπα με το σκοινί του καθώς περνούσαν το γιο-γιο ανάμεσα του και πραγματικά τους θαύμαζα.
 
Εγω ειχα ασχοληθει με τα yo yo οταν ειχανε ερθει στην Ελλαδα καποια yo yo ειδικα για κολπα (αν δεν κανω λαθος λεγοντουσαν Hyper Spinner).

Το ενα που ειχα εμοιαζε με αυτο εδω

$_57.jpg

Ειχα μαθει και καποια κολπακια οπως αυτα παρακατω:

Rock_the_Baby-640.jpg

YoyoBook20-300.jpg

ps. Με το 2ο "around the world" ειχε κοπει αρκετες φορες το σχοινι/κορδονι και το γιο γιο εκσφενδονιζοταν και οποιον παρει ο χαρος!! :p
 
To πρωτο μου και πιο αγαπημενο:

giogio.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο Freak! :)

Θυμάμαι είχε βγει και για sprite & fanta. Είχα ένα sprite αλλά σιγά μην και σώθηκε....
 
Τωρα με τις ανασκαφες που κανω θα βγουν πολλα στην επιφανεια.
 
Wally είπε:
Χαχα εγω ειχα Coca-Cola και εκανα το "Αναποδο",την"Κουνια" και αλλα καταπληκτικα κολπα :nervous:
Παντως τα Sprite ηταν πιο ομορφα διοτι αν θυμαμαι καλα ο εξωτερικος δακτυλιος ηταν διαφανης και πρασινος (αγκρρρ το ειχε ο αδερφος μου αλλα του το πατησε αυτοκινητο :D )
Και μετα απο καμια δεκαετια απο το ποστ εκεινο...

123439.jpg

Αλλαξα σχοινι και συγκρινοντας το με κατι αλλα συγχρονα γιο γιο που παιζουν τα παιδια μου, το Coca Cola εχει απιστευτη επαναφορα! Πολυ πολυ ανωτερο!
 
freaktmp είπε:
To πρωτο μου και πιο αγαπημενο:
attachment.php
RESPECT που το κράτησες από τότε!!! :worship:

Wally είπε:
Και μετα απο καμια δεκαετια απο το ποστ εκεινο...
attachment.php


Αλλαξα σχοινι και συγκρινοντας το με κατι αλλα συγχρονα γιο γιο που παιζουν τα παιδια μου, το Coca Cola εχει απιστευτη επαναφορα! Πολυ πολυ ανωτερο!
RESPECT που το ξανα-απόκτησες!!! :worship:

Shivers down my spine!!!
 
johnny19818 είπε:
Είχα ένα ξύλινο γιο-γιο.....
Ενα ξυλινο δια χειρος του πατερα μου,ηταν και το μονο γιο-γιο που ειχα.

Καπου το εχω καταχωνιασμενο.... :wait2: ....οταν βρεθει,θα ποσταριστει με συνοπτικες. :D
 
Αυτά τα τρια διαφημιστικά της "3Ε" τα θυμάμαι κι εγώ. Είχαν μια ευαισθησία, αν ήσουν άσχετος και τα κοπανούσες συνέχεια κάτω (ιδίως στο κόλπο "το σκυλάκι"), ο "λαιμός" που συνέδεε τα δύο στρογγυλά, έσπαγε. Ήταν μια ξύλινη καβίλλια μέσα σε πλαστικά, αυτά ήταν που έσπαγαν. Μετά, το γιο-γιο γινόταν αζύγιστο, δεν επισκευαζόταν, και το άλλαζες...
 
@ΦΖΠ1 με εκπλησσει το ευρος των γνωσεων σου! Απο αρχιτεκτονικη μεχρι γιο γιο!!!

Προσεξα στα δυο Coca Cola οτι αυτο με την ημιδιαφανη περιφερεια γραφει Super ενω αυτο με την ασπρη γραφει Professional.

Ξερει καποιος ποιες οι διαφορες τους?
 
Νομίζω μόνο στο βάρος. Το super ζυγίζει περίπου 45 γρ. και το professional περίπου 50 γρ.
 
stayros είπε:
Ενα ξυλινο δια χειρος του πατερα μου,ηταν και το μονο γιο-γιο που ειχα.Καπου το εχω καταχωνιασμενο.... :wait2: ....οταν βρεθει,θα ποσταριστει με συνοπτικες. :D
Οπως υποσχεθηκα.... :D
123503.jpg123502.jpg123501.jpg


Η κατασκευη του...ευκολη,δυο κομματια σουηδικο,κομμενα ομοιομορφα,περασμενα με ρουτερακι στην

εξωτερικη πλευρα ωστε να φτιαχτει η πατουρα που το διατρεχει,

με κεντραρισμενες τις δυο τρυπες σε καθε κομματι και με μια καβυλια 8αρα κολλημενη στο ενα μερος

ωστε να πιασει πανω της ο σπαγγος.

Η διακοσμηση του ακομα πιο λυτη,δυο κομματακια φορμαικα(κοκκινη & λευκη) κολλημενα σε καθε πλευρα.

Απλη και ευκολη κατασκευη που κραταει 30+ χρονια τωρα. :)

Και για να σας προλαβω....

Ναι,φτιαχτηκε στα χρωματα της Πειραικης ομαδας!!! :D :p
 
Ερώτηση : στο ξύλινο, πολύ όμορφο αυτό γιο-γιο, ο σπάγγος μπαίνει προκαταβολικά και δένεται, πριν από το κόλλημα των δύο μερών;

Γιατί στα "3Ε" που λέγαμε πριν, δεν υπήρχε κόμπος. Το σκοινί είχε ανοιχτή θηλιά κάτω ("σταγόνα"), την ξεστρίβαμε μέχρι να ανοίξει, την περνούσαμε από το γιο-γιο, και μετά με τη συστροφή του σκοινιού ξανάκλεινε.

Έτσι, μπορούσες να έχεις όλο το σκοινί απλωμένο, και το γιο-γιο να "κάθεται" κάτω και να σπινάρει, πράγμα που χρειαζόταν στα "κόλπα". Κι ανέβαινε επάνω "κομπλάροντας" με ένα "τίναγμα" του δάχτυλου (γιο-γιο με συμπλέκτη !)

Μάλιστα, όταν μετά από ώρα, το σκοινί έστριβε παραπάνω κι "έσφιγγε" στην καβίλλια από τα πολλά κόλπα, το αφήναμε κρεμασμένο να ρολλάρει και να ξεστρίψει (περίπου σαν το ακουστικό του τηλεφώνου).

(ελπίζω να τα καταλαβαίνετε όλα αυτά...)
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ερώτηση : στο ξύλινο, πολύ όμορφο αυτό γιο-γιο, ο σπάγγος μπαίνει προκαταβολικά και δένεται, πριν από το κόλλημα των δύο μερών;
Η καβιλια εχει κολληθει μονο στο ενα μερος,στο αλλο παει απλα και "κουμπωνει/σφηνωνει".

Ο σπαγγος,ναι οντως,εχει δεθει προκαταβολικα στην καβιλια.
 
Ε τότε, δεν κάνει κόλπα στην ουσία, μόλις απλώσει το σκοινί, επανέρχεται αμέσως προς τα πάνω.

Και προφανώς δεν έκανες το ένα κόλλημα, για να μπορείς να λύνεις το σκοινί, ε; (αλλιώς "ενταφιαζόταν" ο κόμπος στη σχισμή).

Χρόνια πολλά, κιόλας ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Ε τότε, δεν κάνει κόλπα στην ουσία, μόλις απλώσει το σκοινί, επανέρχεται αμέσως προς τα πάνω.Και προφανώς δεν έκανες το ένα κόλλημα, για να μπορείς να λύνεις το σκοινί, ε; (αλλιώς "ενταφιαζόταν" ο κόμπος στη σχισμή).
Να πω την μαυρη αληθεια...ποτε δεν ειχα δοκιμασει να κανω κολπα - ασε που δεν ηξερα κιολας.... #) -

κατ'αλλα ειναι ακριβως οπως το ειπες. :)

Το κολλημα,ναι οντως,δεν εγινε απο τον πατερα μου για αυτο ακριβως τον λογο. ;)

ΦΖΠ1 είπε:
Χρόνια πολλά, κιόλας !
tinysmile_grin_t.png
Ευχαριστω πολυ!!! :flower:
 
"Σερβις" στο Coca Cola γιο γιο. Νεος σπαγγος (τον οποιο σιδερωσα για να μην κομπιαζει/μπερδευεται). Σαν καινουργιος!

IMG_20180121_125500.jpg
 
Eμείς φυσικά, μεγαλώσαμε και με μια άλλη μορφή γιο-γιο, αυτό με την κλωστή και το κουμπί.

[video=youtube;-QMmfDhrZxg]

 
Πίσω
Μπλουζα