Γκοφρέτες, σοκολάτες, καραμέλες, γλυκά και παγωτά

attachment.php


attachment.php
 
τυχαια βρηκα εδω http://grcomics.blogspot.com/ 2 φωτογραφιες με διαφημισεις :

68897_Eikones1961_07_122_435lo.jpg

σοκολατα ΕΒΓΑ ,το χαρτι ή κουτακι περιτυλιγματος μοιαζει λιγο με αυτο της σοκολατας γαλακτος ΙΟΝ :)

για περισσοτερες λεπτομερειες εδω: http://grcomics.blogspot.com/2011/07/blog-post_25.html

μηπως θυμαται καποιος ποτε περιπου κυκλοφορησαν η σοκολατα ΕΒΓΑ και οι τσιχλες ΜΕΛΟ;

[/i]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η σοκολατα ΙΟΝ εμφανιζεται σε μια εντυπη διαφημιση στο περιπτερο του Σταυρου Ξενιδη στην ταινια " το κλωτσοσκουφι" (1960)

[edit] Το βίντεο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη EPOE. [edit] στα 06:59 λεπτα της ταινιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
44.jpg


70.jpg


69.jpg


123.jpg


124.jpg


124.jpg

2.jpg


1.jpg


1.jpg

2.jpg

44.jpg

70.jpg

69.jpg

123.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
34.jpg


90.jpg


108.jpg


108.jpg

34.jpg

90.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικές έντυπες διαφημίσεις παγωτών ΕΒΓΑ και tartufo, καθώς και ένας διαγωνισμός ΕΒΓΑ του 1982:

σάρωση0005.jpg

σάρωση0006.jpg

σάρωση0004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candy4ever σ ευχαριστουμε πολυ!ειναι η πρωτη φορα που βλεπω αυτα τα παγωτα και ομολογω οτι αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι το παγωτο "χάιντι" :ενα απλο κιτρινο ξυλακι;! περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο,κατι αντιστοιχο με τη μαγια τη μελισσα
 
χαχαχα, όντως!

Πάντως θυμάμαι πολλά από αυτά τα παγωτά, παρά το ότι τότε ήμουν πολύ μικρή!
 
Ευχαριστούμε candy4ever!! Πολύ καλή ανακάλυψη!
 
katerinak είπε:
Candy4ever σ ευχαριστουμε πολυ!ειναι η πρωτη φορα που βλεπω αυτα τα παγωτα και ομολογω οτι αυτο που μου κανει περισσοτερη εντυπωση ειναι το παγωτο "χάιντι" :ενα απλο κιτρινο ξυλακι;! περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο,κατι αντιστοιχο με τη μαγια τη μελισσα
Το ίδιο περίμενα κι εγώ. Είναι που λέμε "Έχει το όνομα, αλλά ΔΕΝ έχει τη χάρη :)
 
Παιδιά μια εκπληξούλα...για όσους ξέχασαν τη συσκευασία... Αφιερωμένη σε όλους σας :)

attachment.php
 
τι λες τωραααα ποσα χρονια με πας πισω... :)
 
Μήπως θυμάστε αυτές τις καραμελίτσες ΙΟΝ; :)

attachment.php
 
krios είπε:
Μήπως θυμάστε αυτές τις καραμελίτσες ΙΟΝ; :)
Κριέ μου, πότε κυκλοφορούσαν?

Μάλλον δεν τις πρόλαβα, αλλά γιατί μου φαίνονται τόοοοοσο οικείες οι εικόνες της συσκευασίας? :)

(και στο δια ταύτα: κυκλοφορούν ακόμα?! :D )
 
Τις θυμάμαι και μου άρεσααααν... όχι αυτές με του ουίσκι, αλλά με άλλα ποτά.

Χε χε εδώ στην Αμερική υπάρχει τέτοια αντιαλκοολική υστερία (όπως κι ένα σωρό άλλες αντι-ο,τιδήποτε-ευχάριστο υστερίες) που αν έλεγα σε κάποιον ότι στην Ελλάδα πριν από δεκαετίας μπορούσαν παιδιά να αγοράζουν καραμελίτσες με αλκοόλ μέσα θα έπεφταν λιπόθυμοι. Εδώ ούτε αυτά τα σοκολατάκια με μέσα κερασάκι και λικέρ (για τα οποία τρελλαινόμουν) δεν μπορείς να βρεις. Υπάρχουν, αλλά έχουν ένα γλυκό ζουμί χωρίς οινόπνευμα μέσα
 
elephadas είπε:
Τις θυμάμαι και μου άρεσααααν... όχι αυτές με του ουίσκι, αλλά με άλλα ποτά.
Χε χε εδώ στην Αμερική υπάρχει τέτοια αντιαλκοολική υστερία (όπως κι ένα σωρό άλλες αντι-ο,τιδήποτε-ευχάριστο υστερίες) που αν έλεγα σε κάποιον ότι στην Ελλάδα πριν από δεκαετίας μπορούσαν παιδιά να αγοράζουν καραμελίτσες με αλκοόλ μέσα θα έπεφταν λιπόθυμοι. Εδώ ούτε αυτά τα σοκολατάκια με μέσα κερασάκι και λικέρ (για τα οποία τρελλαινόμουν) δεν μπορείς να βρεις. Υπάρχουν, αλλά έχουν ένα γλυκό ζουμί χωρίς οινόπνευμα μέσα
Άλλα ήθη, άλλα έθιμα! :)

Π.χ. στην Αμερική μπορείς να βγάλεις δίπλωμα στα 16 σου, αλλά για να πάρω αλκοόλ έπρεπε να δείχνω το διαβατήριό μου ότι ήμουν 22! :D

Άρα, μάλλον δεν τις πρόλαβα & είναι κάποια "φτιαχτή" ανάμνηση του μυαλού μου! :)
 
D@redevil είπε:
Κριέ μου, πότε κυκλοφορούσαν?
Στα τέλη της δεκαετίας του '70 και σίγουρα ως τα μέσα της δεκαετίας του '80. Δεν κυκλοφορούν πια Dare μου.
 
Αχά! :) Άρα τα πρόλαβα! :)

Νόμιζα ότι το μυαλό μου αρχίζει και μου παίζει παιχνίδια!

Πρέπει να έχω ανάμνηση της συσκευασίας στα περίπτερα, καθώς στα μέσα του '80 ήμουν 5 χρονών και δε νομίζω να με άφηναν να φάω τέτοια καραμέλα! :D

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη διαφήμιση! (...που καθόμουν και κοιτούσα πόση ώρα την εικόνα!)
 
Πίσω
Μπλουζα