Γκρουπ + Καλύτεροι δίσκοι ενδεικτικά.

Arielis είπε:
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon (Απίστευτο!!!)Pink Floyd - The Wall (επίσης)

The Alan Parsons Project - Eye in The Sky
Ναι, το Dark Side και το Wall των Φλόυντ είναι απίστευτο πως υπάρχουν στην δική μας σφαίρα ύπαρξης. Είμαι βαθιά ευγνόμων στις συμπαντικές περιστάσεις που οδηγήσαν σε αυτό το παράδοξο. Εγώ θα προσέθετα και το Wish You Were Here.

Όσο για Alan Parsons θα προτιμούσα το Tales of Mystery and Imagination (..thus quoth the raven nevermore!)

candy είπε:
Pink Floyd - The Division Bell ...

The Stranglers-Greatest Hits 1977-1990 (best way to begin with)
Αχ, καλή μου Κάντυ! από όλα των Φλόυντ, μου διαλέγεις το Division Bell;! Θα σε μαλώσω :nono: Στο τσαφ έσωσες την κατάσταση με τους Stranglers. Τα πρώιμα των Stranglers είναι μικροί δυναμίτες. (viva Rattus Norvegicus αγαπητέ portarinos78)

Πού να αρχίσεις και πού να τελειώσεις με αυτό το θέμα..

Δημήτρης :user:
 
Vagelis είπε:
Milli Vanilli - Τα πάντα
Rygar είπε:
:animeek: ΗΜΑΡΤΟΝ!!!Girl you know its true,...........OU OU OU OU :biglaugh: :biglaugh:
miko63 είπε:
:biglaugh::biglaugh: συμφωνώ με τον rygar!
Μπορεί εκ των υστέρων να γελάτε, αλλά εγώ ξέρω ότι ο Frank Farian είναι από τους μεγαλύτερους παραγωγούς παγκοσμίως, βρίσκεται στο προσκήνιο από τότε που γεννήθηκα, και έχει βγάλει τρομερές επιτυχίες. Για όσους δεν ξέρουν, είναι ο άνθρωπος που έφτιαξε τους Boney M τότε. Οι Milli Vanilli ήταν μια ομάδα επίλεκτων ταλαντούχων μουσικών, με φοβερές επιτυχίες ατομικά, πριν και μετά το σκάνδαλο. Κατάφεραν να σαρώσουν τα Grammi, να πουλήσουν εκατομμύρια και να ακούγονται παντού. Το Blame it on the rain είχε ψηφιστεί από τους θεατές του MTV ως το 9o καλύτερο τραγούδι (με video clip) όλων των εποχών και οι άλλες τους επιτυχίες έφτασαν νούμερο 1 καί στην Ευρώπη, καί στην Αμερική.

Θυμάμαι ότι πολύς κόσμος γελούσε αφότου ξέσπασε το σκάνδαλο, αλλά για να συμβούν όλα τα παραπάνω, πραγματικά πολύς κόσμος τους άκουγε και τους αγόραζε.

Α, και παρεμπιπτόντως, τόσα χρόνια που ακούω μουσική, δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν καλλιτέχνη ή συγκρότημα με καλύτερα remixes.

Ένα από τα επίσης σημαντικά στοιχεία τους ήταν το μοναδικό στυλ (και δεν εννοώ το χαρακτηριστικό τους beat μόνο). Γιατί ανέκαθεν, όταν έψαχνα σταθμούς στο ράδιο, όλα μου ακούγονταν ίδια. Κάποια ξεχωριστά συγκροτήματα ή καλλιτέχνες όμως ξεχώριζαν αμέσως.

Οι δύο χορευτές, ο μακαρίτης Rob Pilatus και ο Fabrice Morvan, είναι άλλη υπόθεση, αφού στην πραγματικότητα δεν ήταν μέρος του συγκροτήματος, αλλά μέρος του marketing.
 
miko63 είπε:
:biglaugh::biglaugh: συμφωνώ με τον rygar!
Εσύ γελάς, αλλά εμένα πλέον μ'αρέσει. :D Είναι πολύ μπιτάτο, και πολύ shake-it-baby καρακουνηστάρικο. Εκείνες τις εποχές πηγαίναμε ενάντια στα μουσικά κατεστημένα, κάτι τέτοια τα θεωρούσαμε φλώρικα. Τώρα είναι ρετρό. Αλλωστε βγήκε στα τέλη του '80.
 
Starbuck είπε:
Αχ, καλή μου Κάντυ! από όλα των Φλόυντ, μου διαλέγεις το Division Bell;! Θα σε μαλώσω :nono: Στο τσαφ έσωσες την κατάσταση με τους Stranglers. Τα πρώιμα των Stranglers είναι μικροί δυναμίτες. (viva Rattus Norvegicus αγαπητέ portarinos78)
Συγνώμη φίλε Starbuck,μπορεί όντως να μην είναι ο καλύτερος δίσκος τους,αλλά το γεγονός ότι περιλαμβάνει δύο από τα πλέον χαρακτηριστικά και αγαπημένα μου κομμάτια όπως το "High Hopes" και το "Marooned" για μένα τον εντάσσει στους καλύτερους δίσκους τους. :)

Εξάλλου σύμφωνα με το wikipedia:

It went to #1 in the UK and debuted at the top of the U.S. Billboard 200 album charts in April of 1994, spending 4 weeks as the top album in the country. By contrast, Pink Floyd's previous album A Momentary Lapse of Reason had peaked at #3.The Division Bell was the band's best album since their 1975 release Wish You Were Here......

The track "Marooned" was awarded a Grammy in the category of Best Rock Instrumental Performance at the Grammy Awards of 1994. This has been Pink Floyd's only Grammy to date.
 
Rygar είπε:
Εσύ γελάς, αλλά εμένα πλέον μ'αρέσει. :D Είναι πολύ μπιτάτο, και πολύ shake-it-baby καρακουνηστάρικο. Εκείνες τις εποχές πηγαίναμε ενάντια στα μουσικά κατεστημένα, κάτι τέτοια τα θεωρούσαμε φλώρικα. Τώρα είναι ρετρό. Αλλωστε βγήκε στα τέλη του '80.
:D :D εγώ πάλι συνεχίζω να έχω την ίδια ρετρό άποψη για τους φίλτατους milli...
 
Σκασίλα μου.
 
candy είπε:
Συγνώμη φίλε Starbuck,μπορεί όντως να μην είναι ο καλύτερος δίσκος τους,αλλά το γεγονός ότι περιλαμβάνει δύο από τα πλέον χαρακτηριστικά και αγαπημένα μου κομμάτια όπως το "High Hopes" και το "Marooned" για μένα τον εντάσσει στους καλύτερους δίσκους τους. :)
αχ, βέβαια.. High Hopes.. αυτό τα εξηγεί όλα :)

Beyond the horizon of the place we lived when we were young


In a world of magnets and miracles


 


[...]


 


The grass was greener



The light was brighter



With friends surrounded



The nights of wonder
 
Βασιλης Παπακωνσταντινου - Χαιρετισματα, Χορευω, Ολα απο χερι καμμενα, Διαιρεση, Φοβαμαι

Christopher Cross - Christopher Cross

Black Sabbath - Black Sabbath, Heaven and hell, Headless Cross

Spitfire - First Attack

Judas Priest - Sin after Sin, Brittish Steel, Deffenders of the faith, Painkiller

Ivory Tiger - Metal Mountain EP

Modern Talking - 1st album, Lets talk about love, Ready for romance, in the middle of nowhere

Accept - Restless and wild, Balls to the wall, Russian Roulette

Razor - Evil Invaders

Drysill - Welcome to the show

Angel Witch - Angel Witch

Jag Panzer - Tyrants EP, Ample destruction, Shadow thief, Chain of command

Armored Saint - March of the saint

Cutting Crew - Broadcast

Donna Summer - She works hard for the money

Sortilege - Sortilege

Savatage - Hall of the mountain King

Exodo - The new Babylon

Michael Jackson - Thriller

Sarissa - Demo 1987

Rust - Shoot them higher

Great White - Once bitten, Twice shy, Hooked

Europe - The final countdown

Riot - Thundersteel

Kingdom Come - Kingdom Come

Manilla Road - Crystal logic

Joey Taffola - Out of the sun

Vinnie Moore - Mind's eye

Saxon - Strong arm of the low

Diamond Head - Lightning to the nations

Hammerhead - Will to survive

Marillion - Misplaced childhood

Annihilator - Alice in hell

Alphaville - Forever young

Bryan Adams - Reckless

C.C. Catch - Heartbreak hotel

Samantha Fox - Samantha Fox

Mistreated - Premiere Intervention

Μπορει να εχω ξεχασει και καποιους...
 
pink floyd-the wall

smiths-the queen is dead

judas priest-sad wings of destiny

cure-boys dont cry

future sound of london-dead cities

joy division-closer

kreator-extreme agressions

slayer-reign in blood

pixies-death to the pixies

ειναι μερικα μονο που μου ερχονται στο μυαλο τωρα
 
All right… ας γράψω ελάχιστα από τα μη Hard Rock & Heavy Metal που ακούω πολύ συχνά:

Tracy Chapman – s/t (μεγάλη αγάπη αυτή η μαυρούλα)

Fleetwood Mac - Tango in the night

Church – Starfish

Smiths – Meat is murder & Queen is dead

Bryan Ferry - Bete Noire

The Jam - Setting Sons

The Mission – Carved in sand

New Model Army - Raw Melody Men

Smashing Pumpkins – Siamese Dream

Bob Dylan - Desire
 
Πίσω
Μπλουζα