Γλυκό πάνω στη χαρτοπετσέτα!

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Μια αηδιαστική συνήθεια που είχα παρατηρήσει σε μερικά ζαχαροπλαστεία/καφενεία/Έβγα όταν ήμουν μικρός, αλλα δεν ξερω ποσο διαδεδομένη ήταν, ούτε αν το κανουν σημερα.

Παράγγελνες ένα γλυκό, και στο σερβίρανε στο πιατακι (ποτε ποτε το κλασσικό μεταλλικό, το οποιο μέσα ειχε μια χαρτοπετσέτα, και πάνω της το μπακλαβά, το καταΐφι ή τη σφολιάτα, γεμάτα σιρόπια. :eek: Μου φαινόταν αηδία αλλά και άσκοπο γιατι η χαρτοπετσέτα ηταν έτσι εκ των πραγμάτων άχρηστη, αλλα και "λέρωνε" κάπως το γλυκό με τυχόν χνούδια και ίνες που κολούσαν στο σιρόπι.

Η μόνη χρήση που μπορώ να σκεφτώ ήταν το να απορροφά κάπως τα παρελκόμενα του γλυκου και να τρώγεται (δηθεν) πιο έυκολα, ή και για να χρειάζεται λιγότερο πλύσιμο το πιατάκι. :xm:

Βεβαια κατι αλλο παραξενο που ειχα παρατηρησει ηταν οτι δεν ηταν ολοκληρη η χαρτοπετσετα κατω απο το γλυκο. Μια ακρη της ισως εξειχε απο το πιατακι, ενω το γλυκο επιανε τη μιση χαρτοπετσετα. Ισως για να σκουπιστουμε με την καθαρη ακρουλα;; :xm: :D

Το είχε παρατηρήσει ή θυμάται κανένας άλλος; Ξέρει κανένας γιατί το κάνανε αυτό και γιατί δεν το κάνουν σήμερα; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κάνουν και στις μέρες μας! Μ' εξαίρεση πιό κυριλάτα ζαχαροπλαστεία έτσι το φέρνουν το γλυκό (αηδία που δεν περιγράφεται όταν κολάει στο γλυκό/φαγητό). Όταν ήμουν μικρή σιχαινόμουν και δεν ήθελα να φάω το γλυκό, και οι γονείς μου ντρεπόταν να το γυρίσουν πίσω...Εγώ πάντως δεν το έτρωγα. Και τις τυρόπιτες, το τόστ και το σαντουιτς έτσι το προσφέρουν.


Να προσθέσω ότι σε όσα σπίτια "γιαγιαδων" έχω πάει έτσι κερνάνε τα πάντα, οπότε ίσως κάποτε να θεωρούσαν πως η χαρτοπετσέτα έκανε το πιάτο πιό επίσημο.
 
Τυροπιτες-τοστ το καταλαβαινω. Εστω οτι η χαρτοπετσετα ειναι για να το πιασεις καλυτερα. Επισης ουτε το ενα λερωνει το αλλο.

Αλλα γλυκο; :eek: Και δη σιροπιαστο; :eek:
 
Χαχαχα!!! Καλα, τραγικο!!

Εγω ετσι θα ετρωγα και την χαρτοπετσετα ΧΑΛΑΡΑ!! :p

Καλα που δεν το πετυχα (ή δε το θυμαμαι) πουθενα, θα γυρνουσε σουμπιτο πισω!
 
Μικρή είχα φάει χώμα και χορταράκια. Χαροπετσέτα ποτέ, άμα με είχαν πάει σε κανένα από αυτά τα ζαχαροπλαστεία θα το δοκίμαζα και αυτό.
 
ζαχαροπλαστεία, όχι δεν θυμαμαι να τα δινανε με χαρτοπετσετα

συνηθως ετσι στα προσφερανε όταν πηγαινες επίσκεψη, αν ηταν και ζεστη γινότανε ένα γλυκο και χαρτοπετσετα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε εγώ θυμάμαι για ζαχαροπλαστεία, μόνο για σπίτια ήξερα. Είναι όντως πολύ εκνευριστικό, ειδικά στα σιροπιαστά, π.χ να τρως πετσετομπακλαβά. Ευτυχώς όμως δεν μου τύχαινε σχεδόν ποτέ στα σπίτια που πηγαίναμε επισκέψεις, συνήθως το γλυκό έμπαινε κατευθείαν μέσα στο πιατάκι.
 
perlastar είπε:
Ούτε εγώ θυμάμαι για ζαχαροπλαστεία, μόνο για σπίτια ήξερα. Είναι όντως πολύ εκνευριστικό, ειδικά στα σιροπιαστά, π.χ να τρως πετσετομπακλαβά. Ευτυχώς όμως δεν μου τύχαινε σχεδόν ποτέ στα σπίτια που πηγαίναμε επισκέψεις, συνήθως το γλυκό έμπαινε κατευθείαν μέσα στο πιατάκι.
σε μας ηταν συνιθισμενη η χαρτοπετσετα, ειδικα με τον μπακλαβά, ειδικα στο χωριο που δεν υπήρχε χρονος για πολλα, πολλα δεν πειραζει μια χαρα, έγλειφες και τα δάκτυλα σου ;) και το ευχαριστιοσουν, καποια πραγματα ηταν πολυτελεια και τα γλυκα aussi !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
Μικρή είχα φάει χώμα και χορταράκια. Χαροπετσέτα ποτέ, άμα με είχαν πάει σε κανένα από αυτά τα ζαχαροπλαστεία θα το δοκίμαζα και αυτό.
χαροπετσέτα??? Χαρτοπετσέτα!!!

-----------------------------------

Ωραίο θέμα αγαπητέ Rakeesh!

 


Δεν θυμάμαι τέτοιο τρόπο σερβιρίσματος στο πιατακι το οποιο
μέσα ειχε μια χαρτοπετσέτα και πάνω της το γλυκό...το οποίο αν ήταν σιροπιαστό, σιρόπι και χαρτί γινονταν ένα, εμένα θα με αηδίαζε...το μείγμα...!!!

 


Στις μέρες μας αλλά και στο παρελθόν θυμάμαι τετοιο τρόπο σερβιρίσματος κυρίως τοστ και σαντουιτς
αλλά και με χαρτοπετσέτα χωριστή κάτω από το πιάτο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπειδη εχω ζαχαροπλαστειο αυτος που σερβιρει καταιφι και εχει απο κατω χαρτοπετσετα ειναι απλα επικυνδηνος και ασχετος για να μην πω τιποτα πιο χοντρο.Τα μονα γλυκα που σερβιρονται με χαρτοπετσετα απο κατω ειναι τα ''στεγνα'' γλυκα που δεν τρωγονται με μαχαιρι και πιρουνι αλλα πρεπει να το παρει στο χερι ο πελατης και να φαει.
 
αμ το άλλο όταν πήγαινες επίσκεψη σε κάποια ονομαστική γιορτή και φέυγοντας σε έλεγε η γυναίκα ή η μητέρα του/της εορταζόμενου/ης "α να σου βάλω και τρία γλυκάκια για το σπίτι" και σου τύλιγε σε χαρτοπετσέτα γλυκό τύπου παστάκι εκεί όλα τα λεφτά και το κλού να στο βάζει και στην τσέπη λες και εσύ δεν είχες χέρια.Μετά η τσέπη εννοείται προσέλκυε τους φίλους μας τα έντομα.Βέβαια με τα χρόνια έβρισκα δικαιολογία σε τέτοιες περιπτώσεις ότι έχω πρόβλημα με τα δόντια μου και αποφεύγω τα γλυκά κτλ
 
αμ το άλλο όταν πήγαινες επίσκεψη σε κάποια ονομαστική γιορτή και φέυγοντας σε έλεγε η γυναίκα ή η μητέρα του/της εορταζόμενου/ης "α να σου βάλω και τρία γλυκάκια για το σπίτι" και σου τύλιγε σε χαρτοπετσέτα γλυκό τύπου παστάκι εκεί όλα τα λεφτά και το κλού να στο βάζει και στην τσέπη λες και εσύ δεν είχες χέρια.Μετά η τσέπη εννοείται προσέλκυε τους φίλους μας τα έντομα.Βέβαια με τα χρόνια έβρισκα δικαιολογία σε τέτοιες περιπτώσεις ότι έχω πρόβλημα με τα δόντια μου και αποφεύγω τα γλυκά κτλ
Και γιατι δεν της ελεγες ευθεως οτι ετσι οπως σου εδινε τα γλυκα θα λερωνοσουν;
Μου εχουν τυχει κι εμενα διαφορα παρομοια, αλλα απο εφηβη ακομα τους το ξεκοβα λεγοντας οτι θα γινω χαλια ετσι και παρακαλω βαλτε σε μια σακουλιτσα.
Πραγματικα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι φοβομαστε να ζητησουμε απλα πραγματα, αυτονοητα, και συνεχιζουμε να περιπλεκουμε τη ζωη μας. Δηλαδη στα δυσκολα τι θα κανουμε;
 
Και γιατι δεν της ελεγες ευθεως οτι ετσι οπως σου εδινε τα γλυκα θα λερωνοσουν;
Μου εχουν τυχει κι εμενα διαφορα παρομοια, αλλα απο εφηβη ακομα τους το ξεκοβα λεγοντας οτι θα γινω χαλια ετσι και παρακαλω βαλτε σε μια σακουλιτσα.
Πραγματικα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι φοβομαστε να ζητησουμε απλα πραγματα, αυτονοητα, και συνεχιζουμε να περιπλεκουμε τη ζωη μας. Δηλαδη στα δυσκολα τι θα κανουμε;
γιατί τα έβαζε αστραπιαία (σαν ninja) στην τσέπη που δεν προλάβαινες να αντιδράσεις :)
 
γιατί τα έβαζε αστραπιαία (σαν ninja) στην τσέπη που δεν προλάβαινες να αντιδράσεις :)
Σε αυτη την περιπτωση τα βγαζεις εξισου αστραπιαια απο την τσεπη σου και ακομα πιο αστραπιαια της τα δινεις στο χερι το οποιο λερωνεται την ιδια στιγμη και τοτε αυτη καταλαβαινει τι εκανε.
 
Μου έλεγε ο πατέρας μου ότι τη δεκαετία του 60, όταν λέγανε χαρτοπετσέτα εννοούσαν μικρή λαδόκολλα. Στην περίπτωση αυτή όλα τα γλυκά και τα σιροπιαστά ήταν οκ. Αργότερα που αντικαταστάθηκε με την σημερινή μορφή ξεκίνησαν τα προβλήματα. @elephadas έχω δίκιο;

Εγώ πάντως θυμάμαι σε σουβλατζίδικο που άνοιξε στα μέσα της δεκαετίας του 80, μέχρι και το 2000 περίπου χαρτοπετσέτες που πιο πολύ έμοιαζαν με λαδόκολλα παρά με αυτές που είχαμε στο σπίτι
 
Χμμμ. Δεν αποκλείεται. Δεν θυμάμαι καθόλου να ισχύει τέτοιο πράγμα, αλλά χαρτοπετσέτες και ρολό κουζίνας δεν είχαμε στο σπίτι μας, χρησιμοποιούσαμε πετσέτες πάνινες. Δεδομένου ότι δεν ήταν δυνατόν να μην ακολουθούμε τις συμβάσεις της καλής κοινωνίας της μικρής πόλης που μέναμε τότε (διότι τι θα πουν οι κυρίες Χ,Ψ,Ω), χάρτινες πετσέτες θα πρέπει να ήταν σπάνιες μέχρι ανύπαρκτες και στ' άλλα σπίτια. Επίσης έχω ξεχάσει τι ίσχυε στα μαγαζιά (σπάνια πηγαίναμε, λόγω περιορισμών από σχολείο και κοινωνικών συμβάσεων, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Πάντως από τότε που θυμάμαι τον όρο, χαρτοπετσέτα σήμαινε αυτό που σημαίνει και τώρα, μόνο που ήταν μεγαλύτερες :)
 
Εδώ θα πω κάτι από ένα παλιό μαγαζί της Αθήνας που εξακολουθεί να δουλεύει μέχρι σήμερα και ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση,έτσι αλλιώς τυροπιτάδικο ειναι. Είναι το γνωστό μαμ Πεσμαζόγλου και Σταδίου σε μία Στοά. Εκεί λοιπόν με μαεστρία οι κοπέλες που δίνουν τις τυρόπιτες και όλες τις υπόλοιπες πίτες, τις αρπάζουν από τα ταψιά με μία μικρή λαδόκολλα με το λογότυπο του καταστήματος και έπειτα τις παραδίνουν στους πελάτες μαζί με χαρτοπετσέτες. Στην περίπτωση αυτή νομίζω είναι προφανές γιατί χρησιμοποιείται η μικρή λαδόκολλα καθώς όλες οι πίτες βγάζουν το λαδάκι τους. Αντίστοιχη πρακτική εφαρμόζει και η Στάνη στην Ομόνοια, ενώ μια μικρή παραλλαγή με μία πρόχειρη χάρτινη συσκευασία με λαδόκολλα χρησιμοποιεί το γνωστό κοσμικόν όταν κάνεις πάρει λίγα τεμάχια γαλακτομπούρεκο ή οποιοδήποτε άλλο σιροπιάστο γλυκό.

Αν εξακολουθούν ακόμα στις μέρες μας επαγγελματίες της εστίασης και της ζαχαροπλαστικης, να μην έχουν καταλάβει ότι η χαρτοπετσέτα προκαλεί πρόβλημα όταν σερβίρεται κάτω από το φαγητό με τα ζουμιά του ή το γλυκό τότε δεν αξίζει κανείς να παίρνει από αυτούς καθώς δεν είναι επαγγελματίες. Κατά τη γνώμη μου ο επαγγελματίας κρίνεται στην λεπτομέρεια
 
Τελευταία επεξεργασία:
αλλα απο εφηβη ακομα τους το ξεκοβα λεγοντας οτι θα γινω χαλια ετσι και παρακαλω βαλτε σε μια σακουλιτσα.

Αυτο δεν μπορουσε να γινει το '70 γιατι απλα δεν υπηρχαν οι ''πολυμπαγκ'' αλλα και γενικα η σακουλα ηταν ενα μεγεθος και μονο εαν πηγαινες στο μπακαλικο και επαιρνες πολλα πραγματα αλλιως τα επαιρνες στα χερια.
Την 1η-2η φορα οι μαναδες μας την παταγαν με τα παστακια στην χαρτοπετσετα αλλα μετα εβρισκαν δικαιολογια ''εχω ηδη απο την επισκεψη που ημασταν πριν,δεν χωρανε αλλα στην τσαντα''.
 
Πίσω
Μπλουζα