Γνωστά ορχηστρικά που δεν ξέραμε τίτλο / καλλιτέχνη

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Μπορεί κάποιος να θυμηθεί ποιας εκπομπής μουσικό χαλί ή σήμα αποτέλεσε το κομμάτι Pulstar των Hypnosis?
 
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Μπορεί κάποιος να θυμηθεί ποιας εκπομπής μουσικό χαλί ή σήμα αποτέλεσε το κομμάτι Pulstar των Hypnosis?
Γεια χαρά.

Πρέπει να ήταν ένα από τα σήματα της Εκπαιδευτικής τηλεόρασης στα 80s.
Δεν είμαι όμως σίγουρος, είχε και πολλά διαφορετικά.
Ο manos311 ίσως θυμάται.
 
Γεια χαρά.

Πρέπει να ήταν ένα από τα σήματα της Εκπαιδευτικής τηλεόρασης στα 80s.
Δεν είμαι όμως σίγουρος, είχε και πολλά διαφορετικά.
Ο manos311 ίσως θυμάται.

Δυστυχώς δεν ξέρω που χρησιμοποιήθηκε αυτή η εκτέλεση, η αυθεντική του Βαγγέλη Παπαθανασίου νομίζω ήταν σε διαφήμιση εφημερίδας.

 
Ναι ρε, μπράβο!! Χιλιάδες φορές, αλλά ποτέ δεν έμαθα ποιός το'χει παίξει. Πρέπει να ομολογήσω ότι από τότε που ξεκίνησα στο φορουμ αυτό, οι μουσικές μου γνώσεις έχουν εκτοξευθεί.


+100%

:flower:

Να συνδράμω κι εγώ με το ακόλουθο το οποίο δεν ήξερα μέχρι που αγόρασα το ομώνυμο LP σε CD πριν καμια 20αριά χρόνια, από τα πρώτα μου CD μάλιστα.


Από ενα από τα αγαπημένα μου soundtracks. Θα βρείτε κι άλλα διαμάντια εκεί μεσα.
Απάντηση 9 χρόνια μετά, αλλά... πωωωωωωωωωω ρε φίλε!
Μόλις μου αποκάλυψες ένα instrumental που είχα σχεδόν εγκαταλείψει την ελπίδα ότι θα το βρω.
Θυμάμαι να παίζει στην κρατική τηλεόραση όταν έδειχνε τις τιμές των μετοχών! (πιστιρίκι εγώ βέβαια τότε, καμία σχέση με μετοχές, αλλά με είχε μαγέψει η μουσική).
 
Vangelis - La Danse du Feu. Χρησιμοποιήθηκε σε παλιά διαφήμιση της Μίσκο.

Όντως! Τη θυμάμαι σαν τώρα! Σε αυτήν τη διαφήμιση πρωτάκουσα αυτό το καταπληκτικό instrumental του Βαγγέλη μας!
 
Ennio Morricone - Chi Mai

Από την ταινία Le Professionnel

[edit] dead picture [edit]

Barry White & Love Unlimited Orchestra - Love's Theme

Το θυμάμαι σαν μουσική στο τηλεοπτικό σποτ για τις Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων (περίπου 1981). Το άκουσα επίσης σε μια ραδιοφωνική εκπομπή αφιέρωμα στα ορχηστρικά τραγούδια, και από εκεί έμαθα τίτλο και καλλιτέχνη.

Νομίζω η σύνθεση είναι του Alphonse Mouzon
 
Πίσω
Μπλουζα