Γραμματόσημα

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.930
Αντιδράσεις
1.172
Άραγε τα σημερινά παιδιά να εξασκούν την ευγενική ασχολία της συλλογής γραμματοσήμων όσο εμείς παλιά; Εγώ πάντως συνεχίζω ακάθεκτος να τα αναζητώ παντού:nerd:. Ιδού κάποια πολύ συνηθισμένα γραμματόσημα της νεότητας μου:

[edit]dead imageshack photo[edit]

:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω συλλογη και αναρωτιεμαι αν μπορω να τα πουλησω :)
 
Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε μαγαζί με τέτοια είδη, να ζητήσεις τον καινούργιο κατάλογο "Βλαστός" και εκεί θα τσεκάρει τα γραμματόσημά σου, τις σειρές και τις τιμές.... Εγώ δεν έχω πάρα πολλά γραμματόσημα, τα πιο παλιά μου είναι ασφράγιστα της δεκαετίας του 10- 20, αλλά διατηρώ μια τέλεις συλλογή (χειροκροτήματα παρακαλώ) 2.500 νομισμάτων! Το καμάρι μου!
 
Έχω γραμματόσημα από το 1950 και ίσως και ποιο παλιά..ίσως κάποια στιγμή να ανεβάσω καμία φωτογραφία!
 
Ω ναι, μην ξεχνάμε τα νομίσματα. Παρακαλώ όποιον Mod δει το thread να αλλάξει τον τίτλο σε «Γραμματόσημα – Νομίσματα».

Ορίστε κάποια νομίσματα της συλλογής μου:

[edit]dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχω γραμματόσημα τόσο από την ελλάδα όσο και απο το εξωτερικό από το 1920 περίπου... δυστυχώς έχω σταματήσει να μαζεύω εδώ και καμιά δεκαετία περίπου...
 
Και εγώ έχω πολλά νομίσματα...ένα κουτί ασήκωτο ας είναι καλά ο Πατέρας μου..
 
Παιδιά, ΜΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Κρατείστε τα. Εχω μια συλλογή που τη μάζευα μέχρι το 1985 μετά σταμάτησα. Και τη διατηρώ σα κόρη οφθαλμού, μικρή μεν αλλά μου θυμίζει εκείνες τις εποχές.

* συλλογή γραμματοσήμων = φιλοτελισμός
 
Πλήρεις σειρές από το 1970 και μετά! Επι πλέον, θεματικά τραίνα και καράβια απ'όλο το κόσμο :)
 
Και εγώ κάνω συλλογή τόσο νομισμάτων, όσο και γραμματοσήμων!

Ορίστε μερικές αθάνατες δραχμούλες, ανάμεσα στις οποίες το 20ρικο με τον Περικλή (1976) και το 50ρικο με το Σόλωνα (1984)
 
Ρετρό γραμματόσημα

Όχι ότι είμαι ή ήμουν φανατικός συλλέκτης αλλά βρήκα στο αρχείο μου αυτά τα ασφράγιστα: από τη δεκαετία του ' 90.
 
Και οτι ελεγα να το κανω θεμα. Με προλαβες :)

Δυστυχως τα γραμματοσημα που εχω ειναι νεωτερα σχετικα (ξεκινησα αργα την συλλογη), γι'αυτο και θα ηθελα να δω παλαιοτερα (αν υπαρχουν)
 
Κι εγώ έχω αρκετά γραμματόσημμα, κάποια δε και σπάνια αλλά δεν φαντάζομαι να έχουν αξία πέραν της συναισθηματικής.

Νομίζω ότι πρέπει να είναι εντελώς απείραχτα για να αξίζουν χρηματικά.

Κι εγώ όταν ήμουν μικρός αυτό δεν το 'ξερα... Τώρα δεν μαζεύω πια.

Ακόμα χειρότερα, κάποια από αυτά υπέστησαν αλλοιώσεις επειδή το album δεν ήταν κατάλληλο για τόσο μακροχρόνια αποθήκευση.

Πχ. έχω δυο που δείχνουν την κάθοδο του Αμστρονγκ στο φεγγάρι και ήταν από χρυσόχαρτο (!!!) - σίγουρα δεν έχετε ξαναδεί τέτοια.

Ήταν ενωμένα, προσπάθησα να τα χωρίσω και σχεδόν τα κατέστρεψα - χρόνια πολλά πριν, ήμουν μικρός.

Τα πιο παλιά που έχω (και πιο ακαλαίσθητα επίσης) είναι κάτι γερμανικά.

Αν διαβάζω σωστά έχουν σφραγίδα του 1905.

Τα πιο παλιά ελληνικά που έχω είναι με κάποιους ήρωες του '21 και έχουν ημερομηνία έκδοσης 1930.

Γενικά πάντως, τα ελληνικά γρ/μα από το '75 και πριν ήταν πολύ πιο όμορφα από τα τωρινά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω 3 άλμπουμ με γραμματόσημα, τα περισσότερα είναι του πατέρα μου (αργότερα πρόσθεσα μερικές 100άδες εγώ) και τα βρήκα μετά απο 25 χρόνια στο πατάρι. Δεν έχω ιδέα αν έχουν άλλη αξία πέρα της συναισθηματικής..
 
Όταν ήμουν μικρή τα μάζευα με θρησκευτική ευλάβεια...

Είχα άλλα άλμπουμ μεγάλα και ψιλοφθαρμένα από τη χρήση και χρόνια για τα σφραγισμένα γραμματόσημα, και άλλο για τα καινούρια.

Υπήρχαν τέσσερις τρόποι απόκτησης γραμματοσήμων.

-Από αλληλογραφία δικών μας και φίλων (συνήθως ήταν τσάμπα).

-Από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς, όπου υπήρχαν ζελατίνες με πάμπολλα γραμματόσημα από όλο τον κόσμο. (κόστιζαν ανάλογα με την ποσότητα και οι τιμές κυμαίνονταν από 100 εως 500 δραχμές)

-Από το Ταχυδρομείο όπου ήταν ασφράγιστα και συνήθως αγόραζες όλη τη σειρά.

-Από ανταλλαγές. Αν μάλιστα επρόκειτο για ασφράγιστο, ανάλογα με τη σπανιότητά του καθοριζόταν και η ποσότητα/ποιότητα των γραμματοσήμων που θα θυσιάζονταν για την απόκτησή του.

Εννοείται πως, εκτός από το άλμπουμ, απαραίτητα εργαλεία των μικρών φιλοτελιστών ήταν η τσιμπίδα (της μαμάς για τα φρύδια που διαρκώς αγόραζε καινούρια) και το φακουδάκι με το οποίο ελέγχαμε αν υπήρχαν ίχνη σφραγίδας στα γραμματόσημα.

Δυστυχώς δε γλίτωσαν ούτε αυτά...

Τα μόνο που μου έχουν απομείνει είναι κάποια που μου είχε χαρίσει ένας φίλος που δούλευε στα ΕΛ.ΤΑ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελός και παλαβός συλλέκτης εγώ...

Αυτή την περίοδο μαζεύω Γερμανικά κρατίδια, πριν την ένωση της Γερμανίας δηλαδή με την συνθήκη της Βαϊμάρης (χοντρικά η ιστορία τώρα, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες). Άρα μιλάμε για κοπές Βαυαρίας, Σαξονίας και των γύρω κρατιδίων...

Παράλληλα, επειδή η τσέπη μου δεν με έβγαζε για penny black, το πρώτο δηλαδή γραμματόσημο, απέκτησε κάποια από την πρώτη δεκάδα που κυκλοφόρησαν ever....
 
Playmolover είπε:
Παράλληλα, επειδή η τσέπη μου δεν με έβγαζε για penny black, το πρώτο δηλαδή γραμματόσημο, απέκτησε κάποια από την πρώτη δεκάδα που κυκλοφόρησαν ever....

Πες μας ότι κατέχεις και "inverted Jenny",να πάθουμε πλάκα..!

 
Μια από τα ίδια Playmolover. Τρελλή και παλαβή με τα γραμματόσημα.

Απο Ερμαϊκές κεφαλές μέχρι και σήμερα. Και ένα penny black :D (αλλά είναι επανέκδοση :p )

Ποιος έχει παλιό Μικυ Μαους να δει μέσα στις σελίδες του μιά διαφήμιση από μια χμ... εταιρία να πω (?) που έστελνε αντικαταβολή συλλογές γραμματοσήμων? Μάλιστα σε κάθε συναλλαγή είχε δωρεάν 2 γραμματόσημα με ήρωες του Disney.

Από εκεί ξεκίνησα να μαζεύω. Το θυμάται κανείς άλλος ή έπαιρνε γραμματόσημα από κει?
 
saboter είπε:
Πες μας ότι κατέχεις και "inverted Jenny",να πάθουμε πλάκα..!


Όχι ρε παιδιά... Μερικές Βικτώριες έχω αλλά του 1870...

Κεφαλές Ερμή μόνο μικρές έχω και αυτές από τις τελευταίες κοπές Kambia.
 
Μιας και θίχτηκε το θέμα, σας παρουσιάζω με τη σειρά μου, δύο από τα σπανιότερα κομμάτια της μικρής συλλογής μου :

Αυθεντικά γραμματόσημα της Ολυμπιάδας του 1936 (Βερολίνο), σε χαρτί με υδατογράφημα και σφραγίδα του Γ' Ράιχ.

fetch


Επετειακή σειρά γραμματοσήμων, που εξέδωσε η Βρετανική κοινοπολιτεία,


προκειμένου να τιμήσει την ενθρόνιση του βασιλέως Γεωργίου του 6ου.


Η επετειακή αυτή έκδοση βγήκε σε μορφή βιβλίου και για κάθε αποικία της κοινοπολιτείας, υπήρχε ξεχωριστή σελίδα

στην οποία παρουσιαζόταν η σειρά γραμαμτοσήμων που κυκλοφόρησε εκεί.

Εδώ, σας παραθέτω τη σελίδα που αναφέρεται στην Κύπρο μας (τότε βρετανική αποικία).

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα