Γυμναστικές Επιδείξεις

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Από τις πλέον ρετρό σχολικές εκδηλώσεις που πρέπει να καταργήθηκαν το 1981 (στα δημόσια σχολεία τουλάχιστον)

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς συνήθως οι μεγάλες τάξεις επιδίδονταν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες.

Τα παιδιά ήταν χωρισμένα ανά τμήματα ή σε δύο ομάδες ανά τμήμα.

Οι δραστηριότητες (όσες μπορώ να θυμηθώ :D ) περιλάμβαναν:

Τσουβαλοδρομίες: τα παιδιά έμπαιναν μέσα σε τσουβάλια και κρατώντας τις άκρες προσπαθούσαν να φτάσουν χοροπηδώντας στο τέρμα. Νικητές όσα παιδάκια δεν έπεφταν. :cheers:

Σκυταλοδρομίες: το γνωστό σε όλους αγώνισμα όπου τα παιδάκια χωρισμένα σε ομάδες έτρεχαν με μιά σκυτάλη στο χέρι την παρέδιδαν στην επόμενη ομάδα κλπ. μέχρι να φτάσουν στο τέρμα.

Στεφάνη: συμμετείχαν κυρίως κορίτσια παρουσιάζοντας ένα χορευτικό με τη στεφάνη γύρω από τη μέση τους.

Το αυγό και το κουτάλι: τα παιδιά κρατούσαν με το στόμα τους ένα κουτάλι στην άκρη του οποίου ήταν τοποθετημένο ένα αυγό.

Νικήτρια η ομάδα που θα έφτανε στο τέρμα χωρίς να σπάσει το αυγό.

Οι εκδηλώσεις αυτές συγκέντρωναν το ενδιαφέρον των γονιών που μαζεύονταν στο προαύλιο του σχολείου να παρακολουθήσουν τα βλαστάρια τους. Μαζί με τις θείες και τη μητέρα μου πήγαινα και εγώ όχι για να θαυμάσω την αδερφή ή τα ξαδέρφια μου αλλά για να απολαύσω την πορτοκαλάδα σε συσκευασία μπαλίτσας που λίγα σχολεία είχαν (και δυστυχώς όχι το δικό μου... :angry: )

Η δική μου σειρά δεν είχε την τύχη να παρουσιάσει τέτοια αγωνίσματα. Κάτι παραδοσιακούς χορούς θυμάμαι που μας μάθαιναν την ώρα της γυμναστικής αλλά ουδέποτε κάναμε παρουσίαση στο τέλος. :precry:
 
Εμείς ήμασταν τυχεροί σε αυτό γιατί εκτός του πετύχαμε γυμνάστρια που μας έμαθε παραδοσιακούς χορούς στις δύο τελευταίες τάξεις του δημοτικόυ,στο τέλος της χρονιάς στηνόταν εξέδρα και με παραδοσιακές στολές δίναμε παράσταση!!Ήταν υπέροχα και μάλιστα θυμάμαι πως εμένα και την αδελφή μου μας είχανε βάλει να παίξουμε και κιθάρα (αφες Κατσάμπα) και να συνοδεύουμε την χοροδία...Τα πάντα στηρίζονταν στην καλή θέληση των δασκάλων μας τότε που πραγματικά ήταν πολύ πρόθυμοι στο να υλοποιούν πράγματα πέρα απο τα υποχρεωτικά προγράμματα του υπουργείου.Αχ!η πέμπτη και η έκτη δημοτικού θα μείνει για πάντα στην καρδιά μου σαν τα καλύτερα μαθητικά μου χρόνια.Είχαμε και ένα απίστευτο δάσκαλό που μας έκανε μάθημα εκείνες τις δύο χρονιές,ήταν τόσο χαρούμενος άνθρωπος που έκανε το μάθημα να μοιάζει με παιδική χαρά!Κύριε Γιάννη... καλή σας ώρα όπου και να στε!....Άστο καλό συγκινήθηκα τώρα...:sad:
 
Juanita είπε:
Τσουβαλοδρομίες: τα παιδιά έμπαιναν μέσα σε τσουβάλια και κρατώντας τις άκρες προσπαθούσαν να φτάσουν χοροπηδώντας στο τέρμα. Νικητές όσα παιδάκια δεν έπεφταν. :cheers:
Δεν απορώ καθόλου που εξαφανίστηκε αυτό.

Την σήμερον ημέρα μόλις πέσει το παιδάκι και γρατζουνιστεί λίγο, οι υστερικές μανάδες παθαίνουν 2-3 εγκεφαλικά, το τρέχουν σε παιδιάτρους, νευροχειρουργούς και ότι άλλο βρεθεί πρόχειρο. Δεν μιλάω θεωρητικά, μιλάω από ατομική πείρα σαν γιατρός.

Επειδή το επόμενο βήμα μετά τους γιατρούς είναι η μήνυση σε δασκάλους και σχολείο που "δεν πρόσεξαν το παιδί", η μόνη εναλλακτική δυνατότητα είναι η κατάργηση τέτοιων "επικίνδυνων" παιχνιδιών. Και το επόμενο βήμα, να τα συζητάμε σαν retro καταστάσεις που δεν υπάρχουν πιά. :eek:
 
Αν και ντρέπομαι που το παραδέχομαι...έχετε απόλυτο δίκιο(και δεν ομιλώ απο την πείρα μου σαν γιατρός αλλά απο την πείρα μου ....ως υστερική μάνα :D ...)!
 
LOL

Καταπληκτική απάντηση, misspepper77. :)
 
Maddog είπε:
Δεν απορώ καθόλου που εξαφανίστηκε αυτό.Την σήμερον ημέρα μόλις πέσει το παιδάκι και γρατζουνιστεί λίγο, οι υστερικές μανάδες παθαίνουν 2-3 εγκεφαλικά, το τρέχουν σε παιδιάτρους, νευροχειρουργούς και ότι άλλο βρεθεί πρόχειρο. Δεν μιλάω θεωρητικά, μιλάω από ατομική πείρα σαν γιατρός.

Επειδή το επόμενο βήμα μετά τους γιατρούς είναι η μήνυση σε δασκάλους και σχολείο που "δεν πρόσεξαν το παιδί", η μόνη εναλλακτική δυνατότητα είναι η κατάργηση τέτοιων "επικίνδυνων" παιχνιδιών. Και το επόμενο βήμα, να τα συζητάμε σαν retro καταστάσεις που δεν υπάρχουν πιά. :eek:
Έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό που λες. Εγώ προσωπικά σαν παιδί (επειδή ήμουν λίγοοο ζωηρή) δεν είχα αφήσει κεφάλι, πόδι, χέρι, ακτύπητο και η μαμά μου δεν ανησυχούσε..τουλάχιστον σε σημείο εγκεφαλικού.
 
παιδιά δεν καταργήθηκαν!! ακόμα γίνονται και οι γυμναστικές επιδείξεις και οι τσουβαλοδρομίες ακόμα!!!

ανέβασα ένα βιντεάκι (της κακιάς ώρας βέβαια) απ τις γυμναστικές επιδείξεις του γιου μου πριν 2 χρονια και τις τσουβαλοδρομίες!!!

http://rapidshare.com/files/170414307/DSCN0172.MOV.html
 
Δεν καταργηθηκε τιποτα. Το σπιτι μου ειναι διπλα σε Δημοτικο σχολειο και καθε χρονο, καθε Μάιο εχουν γυμναστικες επιδειξεις και μουσικες εκδηλωσεις.

Και ειναι μια χαρα τα παιδακια. Δεν εχω δει υστερικες μαναδες. Για την ακριβεια οταν βρεχει, βλεπουμε τα παιδια να ειναι εξω στο διαλειμμα, κατω απο την βροχη, να γινονται λουτσα και να το ευχαριστιουνται, και χαιρομαι να τα βλεπω. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι μια μερα εβρεχε καταρρακτωδως, χτυπαει το κουδουνι να βγουνε στο διαλειμμα, και ολοι τρεχουν με χαρα κατω απο την βροχη...για να ειμαι πιο ακριβης, τα αγορια ετρεχαν με χαρα, ενω τα κοριτσακια κρατουσαν ομπρελες ή δεν εβγαιναν καθολου :rofl:
 
Χαίρομαι που το ακούω, είναι ελπιδοφόρο...

Αν και πιστεύω ότι τα έβλεπες να γίνονται λούτσα για τον απλούστατο λόγο ότι οι μανάδες τους δεν ήταν στο σχολείο για να τα δούνε!

ΓΙΩΡΓΑΚΗΗΗΗΗ ΘΑ ΚΡΥΩΩΩΣΕΙΕΙΕΙΕΣ!!!
 
Maddog είπε:
Χαίρομαι που το ακούω, είναι ελπιδοφόρο...Αν και πιστεύω ότι τα έβλεπες να γίνονται λούτσα για τον απλούστατο λόγο ότι οι μανάδες τους δεν ήταν στο σχολείο για να τα δούνε!

ΓΙΩΡΓΑΚΗΗΗΗΗ ΘΑ ΚΡΥΩΩΩΣΕΙΕΙΕΙΕΣ!!!
:rofl:

Παντα γελαω με τα παιδια και τις αντιδρασεις τους :D Ειναι απολαυστικα, αυθορμητα και χωρις δευτερες σκεψεις :cheers:
 
Από το αγώνισμα με το αβγό έχω μια εξαιρετικά δυσάρεστη εμπειρία...

Τρέχαμε ανα 2 σε αυτόν τον αγώνα και παρόλο το γεγονός οτι ήμουν από τους πλεον γρήγορους της τάξης μου στο τρέξιμο, κληρώθηκα με την... Χ (δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομά της).

Η Χ ήταν ένα κοριτάκι φοβισμένο, αδύναμο, ασθενικό, η πιο κοντή από τα κορίτσια στην τάξη κλπ κλπ. Γενικά με μια λεξη ήταν το 'καχεκτικό' της τάξης. Ήταν ακόμα βέβαια (για όλους τους παραπάνω λόγους) το παιδί που το πείραζαν όλοι μέσα στην τάξη και το κορόιδευαν συνεχώς.

Τι τύχη, θα έλεγε κανείς! Στάθηκα εξαιρετικά τυχερός στην κλήρωση και χαιρόμουν ήδη από πριν τη σίγουρη νίκη μου...

Έλα ομως που η Χ., μετά τα πρώτα 2-3 μέτρα του αγώνα, αντί να μεταφέρει το αβγό με το κουτάλι στο στόμα της, το πήρε σφιχτά στα χέρια της και εξαφανίστηκε σαν θηλυκός Κεντέρης...

Και έμειναν όλοι σαστισμένοι να προσπαθούν να καταλάβουν τι ήταν αυτό που έκανε... Κι εγώ σχεδόν έτοιμος να βάλω τα κλάμματα που είχα χάσει από το πιο αδύναμο παιδί του σχολείου, να έχω καταπιεί τη γλώσσα μου από αυτή την αναπάντεχη ζαβολιά!
 
Α ρε αδελφούλη,βιώματα που έχεις και συ... :D ...( :points: )!
 
Παιδιά, δεν ξέρω αν ακόμη κάποια σχολεία κάνουν επιδείξεις ( τα ιδιωτικά κάνουν σχεδόν όλα εκδηλώσεις στο τέλος αλλά όχι γυμναστικές :κυρίως μουσικοχορευτικά ή θεατρικά ).

Στην εποχή μας είχαν καταργηθεί... Μόνο κάτι παραδοσιακούς χορούς μας μάθαιναν την ώρα της γυμναστικής αλλά και πάλι δεν τους παρουσιάσαμε ποτέ... Τουλάχιστον στα δικά μας σχολεία...
 
Ιούνιος 74 Γυμναστικές επιδείξεις

picture.php


picture.php
 
Εγώ θυμάμαι φορούσαμε κάτι άσπρα μπλουζάκια και άσπρα σορτσάκια καλή ώρα όπως στην παραπάνω φωτό, κι αρνιόμουν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να βάλω τα άσπρα παπουτσάκια αν δεν είχαν απο κάτω ΤΑΠΕΣ!!!(τα ήθελα ποδοσφαιρικά!!)..τελικά τα φόρεσα!
 
@ snoopitsa

Τρίτο νηπιαγωγείο Αθηνών. Για σιγουριά θα δω αύριο τη γραβατούλα που φορούσαμε και είχε κεντημένο ποιό σχολείο ήταν.
 
οι γυμναστικες επιδείξεις ηταν ο εφιάλτης μου.ημουν τοσο κοντη που ημουν παντα τελευταια στην σειρα και συνηθως μονη μου ουτε στον στρατο να ημασταν.τοσο ξύλο για να εχω τα παιδικα χερακια μου στην αναταση μεχρι να αποφασισει ο δασκαλος να πει ατνως.(να σταθουμε σε σταση προσοχης). ειμαστα τα καραγκιοζακια για να διασκεδασει ο κοσμος .αδιαφορουσαν αν ηταν στο πληθος οι γονεις μας. μιλαω για το δημοτικο σχολειο 1967- 1972 φορουσαμε το ασπρο μπλουζακι και μπλε σορτσακι με τσεπακι που ειχε ραμενη σατεν ελληνικη σημαιουλα
 
Maddog είπε:
Δεν απορώ καθόλου που εξαφανίστηκε αυτό.Την σήμερον ημέρα μόλις πέσει το παιδάκι και γρατζουνιστεί λίγο, οι υστερικές μανάδες παθαίνουν 2-3 εγκεφαλικά, το τρέχουν σε παιδιάτρους, νευροχειρουργούς και ότι άλλο βρεθεί πρόχειρο. Δεν μιλάω θεωρητικά, μιλάω από ατομική πείρα σαν γιατρός.

Επειδή το επόμενο βήμα μετά τους γιατρούς είναι η μήνυση σε δασκάλους και σχολείο που "δεν πρόσεξαν το παιδί", η μόνη εναλλακτική δυνατότητα είναι η κατάργηση τέτοιων "επικίνδυνων" παιχνιδιών. Και το επόμενο βήμα, να τα συζητάμε σαν retro καταστάσεις που δεν υπάρχουν πιά. :eek:
... :wait2: βρε τί μου θυμίζει???

"...αξονική δε θα κάνει? ΟΧΙ???? Ακτινογραφία έστω?!?"

(μια που ήρθαμε στα επείγοντα, μια απεικόνιση να την κάνουμε!!!)

Εγώ θα μπορούσα να κάνω τη μουσική επένδυση του thread, βάζοντας κασσέτα που ίσως να έχει μεγαλύτερη ηλικία από εμένα...

Είναι από τα κειμήλια που μου έδωσαν οι γονείς του στεφανιού μου, δάσκαλοι και οι δύο.

"Μικρό παιδάκι με σώμα γερό,

με ίσιο κορμάκι γυμνάζομαι εγώ,

με ίσιο κορμάκι γυμνάζομαι εγώ!

Τα χέρια στους ώμους, τα χέρια ψηλά,

τα χέρια στα πλάγια σα να'ναι φτερά,

τα χέρια στα πλάγια σα να 'ναι φτερά!

Τα χέρια στη μέση, πηδώ ελαφρά,

χτυπώ παλαμάκια, πωπώ τί χαρά,

χτυπώ παλαμάκια, πωπώ τί χαρά!..."

(όταν το άκουσε η μαμά μου έπαθε πλάκα, καθώς και αυτή τα ίδια χόρευε στις δικές τις γυμναστικές επιδείξεις στη δεκαετία του '50!)

Σ.σ.: ναι, δε χρειάστηκε να παίξει η κασσέτα για να σας γράψω μέρος του κομματιού!
 
γυμναστικές επιδείξεις!!! Τι βλακείες παναγία μου!!! Δυστυχώς ακόμα γίνονται απλά χωρίς τις υποχρεωτικές στολές.

Να μη πω ότι τώρα είναι και λίγο χειρότερες, εξαρτάται από το πόσο χαζός είναι ο διευθυντής
 
Πίσω
Μπλουζα