Γυμναστικές Επιδείξεις

Kissakias είπε:
γυμναστικές επιδείξεις!!! Τι βλακείες παναγία μου!!! Δυστυχώς ακόμα γίνονται απλά χωρίς τις υποχρεωτικές στολές.Να μη πω ότι τώρα είναι και λίγο χειρότερες, εξαρτάται από το πόσο χαζός είναι ο διευθυντής

Δε θα συμφωνήσω...

Η αλήθεια είναι ότι όσο είσαι παιδί, ή όσο δεν έχεις δικά σου παιδιά, τα θεωρείς πολύ χαζά και ανούσια. Κυρίως διότι υπάρχει αυτό το στοιχείο του "υποχρεωτικού".

Όταν όμως αλλάζεις ρόλο, και γίνεσαι εσύ αυτός που παρακολουθεί, έχουν πλάκα, και ενίοτε είναι πολύ συγκινητικές.

Δε μιλάω βέβαια για υπερβολές και υπερπαραγωγές του τρόμου ...

Κάτι όμως που είναι ωραία στημένο και που -ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ- διασκεδάζει τα παιδιά που συμμετέχουν, πίστεψέ με είναι ωραίο να το βλέπεις. Μη ξεχνάμε ότι είναι ένα παιχνίδι εκμάθησης, ανάπτυξης επιδεξιοτήτων, πιο ελεύθερης και αυθεντικής έκφρασης από αυτή που έχει ένα παιδί μέσα στην τάξη.

Παρακολουθώ τα ανήψια μου από την πρώτη τους εμφάνιση σε γυμναστικές επιδείξεις - αθλοπαιδιές, όπως θέλεις πες το, και δε βλέπω τη στιγμή να δω και το παιδί μου να λαμβάνει μέρος...

Καταρχήν τήν πρώτη φορά που το είδα, είχα συγκινηθεί πάρα πολύ. Βλέποντας τη χαρά όλων των παιδιών, την άμιλλα που αναπτύσσεται και ακούγοντας παιδιά, δασκάλους και γονείς-θεατές να ξεφωνίζουν σαν τρελλοί, συμμετέχοντας, εμψυχώνοντας και αληθινά διασκεδάζοντας με όλο αυτό, θεωρώ κρίμα που κάποιοι τέτοιοι θεσμοί εκλείπουν σιγά-σιγά, ενώ κάτι άλλες μπούρδες καλλιεργούνται και συστηματοποιούνται...

Απλά, ...διαφορά απόψεων!
 
Εμενα μου αρεσει η ιδεα των γυμναστικων επιδειξεων.

Οχι ομως με το "σκερβελε" λουκ που ο καθενας φοραει και κανει οτι θελει.

Ομοιομορφες στολες, γυμναστες και δασκαλοι που θα ασχολουντο σοβαρα με τα παιδια για να παρουσιαστει ενα ενδιαφερον θεαμα που θα ανταμειψει και τους παρευρισκομενους (γονεις κυριως) αλλα και τα παιδια που θα συμμετειχαν. Και συχνα - οχι μια στα τοσα.

Και αν αρχισουν ορισμενοι να ξεκινησουν την κασετα περι αντιπαιδαγωγικων σχολικων ποδιών, παρελασεων και λοιπα θα απαντησω οτι προτιμω τα παραπανω απο το να εχουμε παιδια μαλθακα, σαν χοντροπατατες που μαθαινουν στον ατομισμο απο νωρις.

Ομως ξερουμε οτι αυτος ο θεσμος δεν θα επανελθει ποτε στην αιγλη των παλαιων δεκαετιων και οπως φθινει καποια στιγμη θα σβησει. Ηδη αποτελει σχεδον ρετρο αναμνηση.
 
Wally... ποτέ μη λες ποτέ!

Δε ξέρεις τί γίνεται καμμιά φορά...

Έξω που υπάρχει ο θεσμός της στολής του σχολείου, είναι ωραίο το θέαμα, πώς να το κάνουμε! Ή τουλάχιστον εμένα μου αρέσει πολύ. Άσχετα με το πού θα τα δεις τα πιτσιρίκια, από το μετρό, μέχρι στο εμπορικό να πίνουν καφέ, είναι μαθητές...

Βέβαια, μπορεί να είναι και αυτό απωθημένο των δικών μου τρυφερών παιδικών αναμνήσεων... Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που από ΤΟΤΕ μου άρεσαν οι AC/DC...

http://www.youtube.com/watch?v=OgSt_QiumVc&feature=related
 
patousaki, for those about to rock I salute you! :)
 
Κ εμενα μου αρεσουν οι γυμναστικες επιδειξεις!!Θυμαμαι οταν βγαιναμε κ ηταν ολοι οι γονεις καθισμενοι νομιζα οτι επαιζα στο θεατρο!!!!!!! :p

Μονο που ειχα μια παραξενια,δεν ηθελα να ηταν κανενας γονιος μου στο κοινο!!Δεν ξερω γιατι αλλα ντρεπομουν,γιαυτο κ τους απαγορευα να ερχονται!!!!!!!!!!!

Κ σημερα γινονται οχι ομως με την επιτυχια των παλαιοτερων χρονων οπως ακριβως λετε!!!!
 
patousaki είπε:
Δε θα συμφωνήσω...Η αλήθεια είναι ότι όσο είσαι παιδί, ή όσο δεν έχεις δικά σου παιδιά, τα θεωρείς πολύ χαζά και ανούσια. Κυρίως διότι υπάρχει αυτό το στοιχείο του "υποχρεωτικού".

Όταν όμως αλλάζεις ρόλο, και γίνεσαι εσύ αυτός που παρακολουθεί, έχουν πλάκα, και ενίοτε είναι πολύ συγκινητικές.

Απλά, ...διαφορά απόψεων!
Απλά εύχομαι να κάνουν τα παιδιά αυτές τις επιδείξεις απειδή το θέλουν κι όχι επειδή οι γονείς και οι δάσκαλοι τα υποβάλουν υποχρεωτικά σε αυτά, γιατί αν το παιδί δε θελει κι εσείς με το ζόρι τα πάτε, αυτό είναι σαδισμός !!
 
Tα παιδια χρειαζονται κινητρα για δραση.

Απο το να τα παρατησεις μπροστα σε μια τηλεοραση ή μια κονσολα και να τα κανεις αρρωστιαρικα μομολα καλο ειναι να τους εμπνευσεις μια ταση στη δραση. Μια εξ αυτων και οι παλαι ποτε γυμναστικες επιδειξεις.

Δεν εγκειται θεμα σαδισμου λοιπον, αλλα εμπνευσεως και κινητοποιησης.
 
Θυμάμαι Β,Δ και ΣΤ τάξη είχα πάρει μέρος σε γυμναστικές επιδείξεις.

-Β τάξη παρουσιάσαμε ένα χορευτικό στο ρυθμό της ράσμπας (χορογράφος ο δάσκαλος κάτι ήξερε!)

-Δ τάξη είχαμε μουσικοχορευτικό πρόγραμμα και παραδοσιακούς χορούς

-ΣΤ τάξη παρουσιάσαμε μουσικοχορευτικό με βεντάλιες τα κορίτσια ντυμένες Σπανιόλες και τα αγόρια aerοbic με αλτηράκια και για το τέλος παραδοσιακούς χορούς...Αξέχαστα χρόνια, γεμάτα αναμνήσεις...
 
Χθες το σχολείο του γιού μου είχαμε "Αθλητική Γιορτή", όπως τη λένε τώρα. Και μου άρεσε, όπως πιστεύω άρεσε και στα παιδιά που συμμετείχαν. Είναι ωραίο να βλέπεις τους δασκάλους να κοπιάζουν για να ετοιμάσουν όλη αυτή τη διοργάνωση και πιστεύω (θέλω να το πιστεύω...) οτι οι περισσότεροι αγαπούν αυτό που κάνουν, αγαπούν τα παιδιά...

Εγώ απ' οτι θυμάμαι δεν είχαμε ποτέ στα χρόνια μου στα 80's "Γυμναστικές επιδείξεις", μάλλον η "αλλαγή" τα κατάργησε ως κατάλοιπα της χούντας... :D
 
Για να δούμε....

Στο Δημοτικό το μόνο που θυμάμαι είναι αγώνες τσουβαλοδρομίας, επιδείξεις με κυβιστήσεις - ανακυβιστήσεις, κατακόρυφο

Στο Γυμνάσιο και τις 3 χρονιές πήρα μέρος στο πρόγραμμα με σκοινάκι (εκείνο το παλιό φυσικό σκοινάκι που πλέον δε βρίσκεις :( ). H ενδυμασία ήταν μπλε τζιν και άστρο κοντομάνικο μπλουζάκι. Στην τρίτη γυμνασίου ο γυμναστής αποφάσισε να με βάλει στην μπροστινή σειρά καθότι έβγαζα το πρόγραμμα χωρίς λάθη. Έλα που όμως στο διπλό χιαστή δεν αναπήδησα αρκετά και έχασα τη σειρά και δεν κατάφερα να προλάβω να επανέλθω στο πρόγραμμα πριν το τέλος :cry: (κάποιος θα με είχε ματιάξει :p )

Από Λύκειο θυμάμαι μόνο τον αγώνα βόλεϋ στην 3 Λυκείου. Παρόλο που έπαιζα ήταν τόσο βαρετός που από μέσα μου έλεγα "σφύρα τη λήξη να φύγουμε"!
 
Στο δημοτικό εμείς τα κορίτσια παρουσιάζαμε παραδοσιακούς χορούς ντυμένες με άσπρα πουκαμισάκια και μπλε φουστίτσες :cry: . Τα αγόρια συνήθως διαγωνίζονταν σε ένα παιχνίδι σαν σκυταλοδρομία. Ήταν χωρισμένοι σε δύο ομάδες και κάθε ομάδα είχε ένα μπουκάλι γεμάτο νερό. Έπρεπε λοιπόν το μπουκάλι να περάσει από τον πρώτο στον τελευταίο, όπως και στις σκυταλοδρομίες. Κέρδιζε η ομάδα που τελείωνε γρηγορότερα και είχε το περισσότερον νερό στον μπουκάλι της. Στο Γυμνάσιο και το Λύκειο έπαιζαν οι ομάδες βόλεϊ και ποδοσφαίρου του σχολείου με άλλα σχολείου με άλλα σχολεία, οπότε πηγαίναμε και τους βλέπαμε για κερκίδα!

:cheers:
 
Οι γυμναστικές/καλλιτεχνικές μας επιδείξεις στο σχολείο μας στο Δημοτικό γίνονταν σε κλειστό γυμναστήριο. Παρουσιαζόμασταν ανά τάξεις ντυμένα με άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με το σήμα του σχολείου και άσπρη φούστα τα κορίτσια και τα αγόρια άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με άσπρο σορτς ή βερμούδα. Ακολουθούσε χαιρετισμός από τη Διευθύντρια/Διευθυντή του σχολείου (κανένας δεν πρόσεχε!) και μετά κάθε τάξη παρουσίαζε το πρόγραμμά της. Στους παραδοσιακούς χορούς είχαμε και παραδοσιακές στολές. Το πρόγραμμα διαρκούσε κάπου 3-4 ώρες, ξεθεωνόμασταν, αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημίωνε.

Πριν την επίσημη εμφάνιση στις επιδείξεις κάναμε πρόβες στο σχολείο την ώρα της Γυμναστικής και στο χώρο όπου θα παρουσιαζόμασταν για να εξοικειωθούμε.
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι Β,Δ και ΣΤ τάξη είχα πάρει μέρος σε γυμναστικές επιδείξεις.-Β τάξη παρουσιάσαμε ένα χορευτικό στο ρυθμό της ράσμπας (χορογράφος ο δάσκαλος κάτι ήξερε!)

-Δ τάξη είχαμε μουσικοχορευτικό πρόγραμμα και παραδοσιακούς χορούς

-ΣΤ τάξη παρουσιάσαμε μουσικοχορευτικό με βεντάλιες τα κορίτσια ντυμένες Σπανιόλες και τα αγόρια aerοbic με αλτηράκια και για το τέλος παραδοσιακούς χορούς...Αξέχαστα χρόνια, γεμάτα αναμνήσεις...

Οι γυμναστικές/καλλιτεχνικές μας επιδείξεις στο σχολείο μας στο Δημοτικό γίνονταν σε κλειστό γυμναστήριο. Παρουσιαζόμασταν ανά τάξεις ντυμένα με άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με το σήμα του σχολείου και άσπρη φούστα τα κορίτσια και τα αγόρια άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με άσπρο σορτς ή βερμούδα. Ακολουθούσε χαιρετισμός από τη Διευθύντρια/Διευθυντή του σχολείου (κανένας δεν πρόσεχε!) και μετά κάθε τάξη παρουσίαζε το πρόγραμμά της. Στους παραδοσιακούς χορούς είχαμε και παραδοσιακές στολές. Το πρόγραμμα διαρκούσε κάπου 3-4 ώρες, ξεθεωνόμασταν, αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημίωνε.

Πριν την επίσημη εμφάνιση στις επιδείξεις κάναμε πρόβες στο σχολείο την ώρα της Γυμναστικής και στο χώρο όπου θα παρουσιαζόμασταν για να εξοικειωθούμε (χάναμε και μάθημα!).
 
Θελω να μην θυμαμαι τις Γυμναστικες επιδειξεις της Α'Δημοτικου !!!


Μας ειχα ντυσει (ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ) ως '''γατακια'' !!! με ολοσομες εφαρμοστες ασπρες φορμες,με ''μαυρα αυτακια και ουριτσες'' !!



ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ....
:xm:
 
BETTY BOOP είπε:
Οι γυμναστικές/καλλιτεχνικές μας επιδείξεις στο σχολείο μας στο Δημοτικό γίνονταν σε κλειστό γυμναστήριο. Παρουσιαζόμασταν ανά τάξεις ντυμένα με άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με το σήμα του σχολείου και άσπρη φούστα τα κορίτσια και τα αγόρια άσπρο κοντομάνικο μπλουζάκι με άσπρο σορτς ή βερμούδα. Ακολουθούσε χαιρετισμός από τη Διευθύντρια/Διευθυντή του σχολείου (κανένας δεν πρόσεχε!) και μετά κάθε τάξη παρουσίαζε το πρόγραμμά της. Στους παραδοσιακούς χορούς είχαμε και παραδοσιακές στολές. Το πρόγραμμα διαρκούσε κάπου 3-4 ώρες, ξεθεωνόμασταν, αλλά το αποτέλεσμα μας αποζημίωνε. Πριν την επίσημη εμφάνιση στις επιδείξεις κάναμε πρόβες στο σχολείο την ώρα της Γυμναστικής και στο χώρο όπου θα παρουσιαζόμασταν για να εξοικειωθούμε (χάναμε και μάθημα!).
Λίγες μέρες μετά την παρουσίαση των γυμναστικών μας επιδείξεων, κυκλοφορούσε η βιντεοκασέτα με...την υπερπαραγωγή, καθώς και φωτογραφίες από το φωτογράφο...

 


Με μια μικρή...αναζήτηση στα βάθη της μνήμης...και στο Νηπιαγωγείο είχαμε κάνει γυμναστικές επιδείξεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς, σε γήπεδο, εκεί το τμήμα μου είχε ντυθεί με στολές, δεν θυμάμαι τι είχαμε παρουσιάσει...Θυμάμαι είχα βρεθεί σε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ γήπεδο μαζί με όλο το σχολείο και δεν μου ήταν καθόλου ευχάριστο (!!!), ένιωθα άβολα (ειδικά όταν...άρχισε να νυχτώνει!) και έκανα μούτρα για να μη με τραβήξει η...κάμερα και να μη με πάρουν φωτογραφία! Η βιντεοκασέτα εκείνης της...υπερπαραγωγής...καταστράφηκε λόγω ''ατυχήματος'' στο βίντεο, (η συσκευή στο σπίτι ''μάσησε'' την ταινία)...


 


Στις γυμναστικές επιδείξεις στη Β' τάξη αφού είχαμε παρουσιάσει το πρόγραμμά μας, μας έβαλαν μετά να καθίσουμε ήσυχα στην άκρη του γηπέδου μπάσκετ και τότε είχαμε παρακολουθήσει σε ζωντανή μετάδοση τα μεγαλύτερα παιδιά που παρουσίαζαν το δικό τους πρόγραμμα για την υπόλοιπη ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν καναμε επιδειξεις. Μαλλον τις ειχανε σταματησει. Εχω ομως φωτογραφιες του 1964 απο γυμναστικες επιδειξεις στο σταδιο του Βολου.

Τοτε ειχε αγορασει ο πατερας μου την πρωτη φωτογραφικη του και εβγαλε ενα φιλμ στο σταδιο για να τη μαθει.

Θα σκαναρω...
 
Ούτε εμείς κάναμε γυμναστικές επιδείξεις. Τον όρο αυτόν τον γνωρίζω μόνο από αναφορές των γονιών μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Δεν καναμε επιδειξεις. Μαλλον τις ειχανε σταματησει. Εχω ομως φωτογραφιες του 1964 απο γυμναστικες επιδειξεις στο σταδιο του Βολου.Τοτε ειχε αγορασει ο πατερας μου την πρωτη φωτογραφικη του και εβγαλε ενα φιλμ στο σταδιο για να τη μαθει.

Θα σκαναρω...
Μα ΚΑΙ ΤΩΡΑ γινονται Γυμναστικες Επιδειξεις στο Δημοτικο !!


Ο μικρος μου γιος περσι,εκανε...



Βεβαια τωρα εχει αλλαξει το περιεχομενο...



Τωρα κανουν Ομαδικα παιχνίδια,σκετς,χορους,δρωμενα κλπ.



Ως εκδηλωση όμως ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΣΙΑ,υπαρχει και μεχρι τωρα που ''μιλαμε'' !!



Γι αυτό μου κανει εντυπωση που γραφεις ότι απλα το εχεις...ακουσει από τους γονεις σου !!
 
Εγώ τις ξέρω από την βουγιουκλάκη. Προφανώς θα έκαναν και οι γονείς μας και προφανώς ήμουν ΠΟΛΥ τυχερός που δεν τις γνώρισα ποτέ.

ps: Γυμναστική στο Λύκειο είχα 10, τι γυμναστικές επιδείξεις να έκανα :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα