Γυμναστικές Επιδείξεις

Ολα αυτα που αναφερει η juanita στο πρωτο post του θεματο τα καναμε και μεις.Οι τσουβαλοδρομιες ειναι all time classic:)
 
Ευτυχώς που το Δημοτικό μου δεν έκανε ποτέ τέτοια, αλλά οργάνωνε μία γιορτή στο τέλος, όπου η κάθε τάξη παρουσίαζε συνήθως είτε ένα θεατρικό ή ένα χορευτικό. Άκουγα για άλλα σχολεία που έκαναν και χαίρομαι πολύ που εμείς δεν είχαμε, γιατί τι να κάνουμε, ήμουν πάντα καλλιτεχνικός και καθόλου αθλητικός τύπος, άρα αν γίνονταν γυμναστικές επιδείξεις θα ήταν το χειρότερό μου. Ντρεπόμουν να λάβω μέρος σε κάτι τέτοιο και να με βλέπουν όλοι, και φοβόμουν μήπως κάτι πάει στραβά και γίνω ρεζίλι, ενώ με τα θεατρικά είχαν γίνει οι απαραίτητες πρόβες κι όλα ήταν πιο ελεγχόμενα. Έπαιζε ρόλο και το ότι εμείς είχαμε συνήθως γυμναστές πορωμένους με τούμπες, κατακόρυφα και κάθε ακροβατικό, και ήξερα ότι αν κάναμε γυμναστικές επιδείξεις σίγουρα θα μας έβαζαν κάτι τέτοια που τα σιχαινόμουν. Ακόμα μου έχει μείνει σαν τραυματική εμπειρία το πως κάθε φορά που έβρεχε την ώρα της γυμναστικής, μας έβαζαν μέσα και άπλωναν εκείνα τα μπλε στρώματα για τούμπες. Ο αδερφός μου όμως που πήγε σχολείο πολλά χρόνια αργότερα, έκανε γυμναστικές επιδείξεις, γιατί το συγκεκριμένο Δημοτικό φημιζόταν για τις αθλητικές του επιδόσεις, επομένως τέτοιες επιδείξεις στο τέλος ήταν καθιερωμένες.
 
Μας είχαν βάλει στην πρώτη δημοτικού να κάνουμε τσουβαλοδρομίες. Μαζεύτηκε όλο το σχολείο και οι καθηγητές ( πρώτοι φορά τους είχα δει να γελάνε). Εγώ είχα αντίπαλο ένα κοριτσάκι που το καημένο όλο κουτρουβαλούσε...
 
Πίσω
Μπλουζα