* Γ' Λυκείου (Κορμός)

Στη Β' Λυκείου το βιβλίο λέγεται ''Πολιτική και Δίκαιο'' και ανήκει στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης.
 
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ.jpg βιβλία για την Γ' Λυκείου (δεν ξέρω πώς βρέθηκαν στην κατοχή μου). Είχα το βιβλίο Ιστορίας (βλ. post 1) ήταν δύσκολο...

KOINΩΝΙΟΛΟΓΙΑ.jpg

ΕΚΘΕΣΗ.jpg

OIKONOMIKA.jpg

OIKONOMIA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Προβολή συνημμένου 109742 βιβλία για την Γ' Λυκείου (δεν ξέρω πώς βρέθηκαν στην κατοχή μου). Είχα το βιβλίο Ιστορίας (βλ. post 1) ήταν δύσκολο...
Προβολή συνημμένου 109677Προβολή συνημμένου 109678Προβολή συνημμένου 109679

Προβολή συνημμένου 109680
είδα ότι το βιβλίο ''θέματα χριστιανικής ηθικής'' έχει αναφερθεί, προσθέτω το βιβλίο Εκθεση-Εκφραση

ΕΚΘΕΣΗΕΚΦΡΑΣΗ.jpg
 
Μηπως καποιος εχει το Βιβλιο της Ιστοριας σε ηλεκτρονικη μορφη? το ψαχνω για να το διαβασω τωρα γιατι τοτε.... μονο δεσμη!
 
το βιβλίο της Ιστορίας που είδα παραπάνω ήταν για μένα ο χειρότερος εφιάλτης μου γιατί ηταν ενα βιβλίο ογκώδες και ακαταλαβίστικο, φυσικά είχα αγοράσει βοήθημα (και όχι μόνο σε αυτό το μάθημα...) για να ξεδιαλύνω το τοπίο...
 
το βιβλίο της Ιστορίας που είδα παραπάνω ήταν για μένα ο χειρότερος εφιάλτης μου γιατί ηταν ενα βιβλίο ογκώδες και ακαταλαβίστικο, φυσικά είχα αγοράσει βοήθημα (και όχι μόνο σε αυτό το μάθημα...) για να ξεδιαλύνω το τοπίο...
Ειλικρινά διαφωνώ πολύ, θυμάμαι πως ήταν το μόνο σχολικό βιβλίο ιστορίας που έφτανε μέχρι και τη δεκαετία του 80 παρακαλώ και έθιγε και επίκαιρα και πολύ κοντινά (στο 1993 που τελείωσα το Λύκειο) γεγονότα! Προσωπικά το συγκεκριμένο βιβλίο και το μάθημα το απολάμβανα, αλλά τι να το κάνεις όταν το μυαλό είναι αναγκαστικά αλλού (δέσμη κλπ), όπως και όλων των συμμαθητών εκείνη τη στιγμή. Η τάξη μας όπως είπε και κάποιος παραπάνω είχε γίνει η δέσμη!
 
Εγώ τι να πω που τελείωσα το '94 - άρα το είχα - και δεν θυμάμαι τίποτα! Απόλυτο μπλακ άουτ, σαν να μη πέρασε ποτέ από τα χέρια μου. Δεν ξέρω ούτε τι περιεχόμενο είχε, ούτε καν αν το είχαμε.. Μόνο το μπλε θυμάμαι, τίποτε άλλο.
 
Μερικά εξώφυλλα σχολικών βιβλίων (Γ΄ Λυκείου) του έτους 1982:
001.jpg002.jpg003.jpg
 
Το βιβλίο Στοιχεία Δημοκρατικού Πολιτεύματος ήταν πολύ καλό. Αρκεί να έπεφτες σε καλό καθηγητή να στα εξηγήσει.
 
Πίσω
Μπλουζα