Δάφνη Μπόκοτα

FORD231 είπε:
Το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας και την καληνύχτα της Ε.Τ. 1
με τον εθνικό ύμνο



από την τηλεπαρουσιάστρια Δάφνη Μπόκοτα



μεταδόθηκε 29 Δεκεμβρίου 1987
Ρετρό-Μπόκοτα! Σε ευχαριστούμε FORD231! :)
 
εγω δεν την ειχα πετυχει τοσο παλια

την εμαθα στα Παιχνιδια χωρις συνορα
 
Από τις πλέον πιο cult φιγούρες της Ελληνικής ΤιΒι, κατ' εμέ! Στάθηκε επάξια σε όλα τα δημοσιογραφικά πόστα που έπρεπε να καλύψει. Μου έμεινε αξέχαστη από τις μεταδόσεις της Eurovision - και φάνηκε η μεγάλη της έλλειψη, όταν κλήθηκαν άλλοι να καλύψουν το κενό, που απλά ήταν ανεπαρκείς....

Ford, ευχαριστούμε για τις μνήμες! :)
 
Να αναφέρω επίσης πως η Δάφνη Μπόκοτα πριν την εμφάνισή της στην τηλεόραση ως τηλεοπαρουσιάστρια της ΕΡΤ το 1986 (η ενασχόλησή της με τη Eurovision ξεκίνησε την επόμενη χρονιά το 1987) υπήρξε και παρουσιάστρια ειδήσεων στο ραδιόφωνο της ΕΡΤ. Τη θυμάμαι πολύ καλά να λέει Ειδήσεις στο ραδιόφωνο (και αυτήν και την Αθηνά Σωτηροπούλου), και απορώ γιατί η ίδια δεν το ανέφερε ποτέ της σε βιβλίο. Επίσης είχε ασχοληθεί με το τραγούδι και τη μουσική γενικότερα και νομίζω πως είχε κυκλοφορήσει 2 δίσκους. Τέλος ήταν και υποψήφια να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στη Eurovision το 1983. Πολυπράγμων και ανήσυχο πνεύμα αν μη τι άλλο η Δάφνη!
 
Η Δάφνη Μπόκοτα και ο Γιάννης Δημαράς παρουσιάζουν την συναυλία


(( Ένα Τραγούδι για την Καλαμάτα )) που διοργάνωσε το Υπουργείο Πολιτισμού



με την συνεργασία της ΕΡΤ-1 και ΕΡΤ-2 για τους σεισμόπληκτους κατοίκους της Καλαμάτας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας



μεταδόθηκε από την ΕΡΤ-1 το 1986


[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναγγελία προγράμματος από την


τηλεπαρουσιάστρια της Ε.Τ.1



Δάφνη Μπόκοτα



μεταδόθηκε 29 Μαΐου 1991


[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η δαφνη μποκοτα στη μεσημεριανη μελετηhttp://www.youtube.com/watch?v=miY44G4LSwM
 
Παρουσίαση προγράμματος


της ΕΤ.1 με την τηλεπαρουσιαστρια



Δάφνη Μπόκοτα μεταδόθηκε το 1991


[video=youtube_share;pxzIH2jEyts]

 
Ωραία εμφάνιση, κάπως διαφορετική από όσες τη θυμόμαστε! Και φυσικά το φόντο της ΕΤ_1 στο βάθος "δένει" πολύ ωραία.
 
Άσχετο , υπάρχει thread με τα παιχνίδια χωρίς σύνορα?
 
Όσοι παρακολουθούν τα θέματα της Γιουροβίζιον, γνωρίζουν πως δεν είναι η συμπάθεια μου..Γενικά καλή θα έλεγα μέχρι το 2001 στη παρουσίαση του διαγωνισμού (από'κει και πέρα ζήλεψε τη Κρίστιν Άμανπουρ και την "είδε" πολεμική ανταποκρίτρια.. :p ) Επίσης καλή για τα (ανάλαφρα ούτως ή άλλως) "Παιχνίδια χωρίς σύνορα" (αν και μονίμως τα πήγαινε χάλια στο παιχνίδι των παρουσιαστών) Απλά από κάποιο σημείο και ύστερα άρχισε να προωθεί ασύστολα τον εαυτό της, σε σημείο κουραστικό θα έλεγα..Ειδικά όταν έφυγε από Γιουροβίζιον και περιέφερε τον εαυτό της στις εκπομπές της μεσημεριανής ζώνης, συγκινώντας το πανελλήνιο με το παράπονό της που τη "πέταξαν σαν τη τρίχα από το ζυμάρι".. :cry: ) Για να μη μηδενίζω ωστόσο, να πώ πως το παρακάτω τραγουδάκι μου αρέσει πολύ...Έχει τη φρεσκάδα της δεκαετίας του'80 ενώ αποτυπώνει και τη ρομαντζάδα που χαρακτήριζε την εποχή..

http://www.youtube.com/watch?v=X9dIwxosrO8
 
Όσοι παρακολουθούν τα θέματα της Γιουροβίζιον, γνωρίζουν πως δεν είναι η συμπάθεια μου..Γενικά καλή θα έλεγα μέχρι το 2001 στη παρουσίαση του διαγωνισμού (από'κει και πέρα ζήλεψε τη Κρίστιν Άμανπουρ και την "είδε" πολεμική ανταποκρίτρια.. :p ) Επίσης καλή για τα (ανάλαφρα ούτως ή άλλως) "Παιχνίδια χωρίς σύνορα" (αν και μονίμως τα πήγαινε χάλια στο παιχνίδι των παρουσιαστών) Απλά από κάποιο σημείο και ύστερα άρχισε να προωθεί ασύστολα τον εαυτό της, σε σημείο κουραστικό θα έλεγα..Ειδικά όταν έφυγε από Γιουροβίζιον και περιφερόταν στις εκπομπές της μεσημεριανής ζώνης, συγκινώντας το πανελλήνιο με το παράπονό της που τη "πέταξαν σαν τη τρίχα από το ζυμάρι".. :cry: ) Για να μη μηδενίζω ωστόσο, να πώ πως το παρακάτω τραγουδάκι μου αρέσει πολύ...Έχει τη φρεσκάδα της δεκαετίας του'80 ενώ αποτυπώνει και τη ρομαντζάδα που χαρακτήριζε την εποχή..

http://www.youtube.com/watch?v=X9dIwxosrO8
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofrog είπε:
Όσοι παρακολουθούν τα θέματα της Γιουροβίζιον, γνωρίζουν πως δεν είναι η συμπάθεια μου..Γενικά καλή θα έλεγα μέχρι το 2001 στη παρουσίαση του διαγωνισμού (από'κει και πέρα ζήλεψε τη Κρίστιν Άμανπουρ και την "είδε" πολεμική ανταποκρίτρια.. :p ) Επίσης καλή για τα (ανάλαφρα ούτως ή άλλως) "Παιχνίδια χωρίς σύνορα" (αν και μονίμως τα πήγαινε χάλια στο παιχνίδι των παρουσιαστών) Απλά από κάποιο σημείο και ύστερα άρχισε να προωθεί ασύστολα τον εαυτό της, σε σημείο κουραστικό θα έλεγα..Ειδικά όταν έφυγε από Γιουροβίζιον και περιφερόταν στις εκπομπές της μεσημεριανής ζώνης, συγκινώντας το πανελλήνιο με το παράπονό της που τη "πέταξαν σαν τη τρίχα από το ζυμάρι".. :cry: ) Για να μη μηδενίζω ωστόσο, να πώ πως το παρακάτω τραγουδάκι μου αρέσει πολύ...Έχει τη φρεσκάδα της δεκαετίας του'80 ενώ αποτυπώνει και τη ρομαντζάδα που χαρακτήριζε την εποχή..
http://www.youtube.com/watch?v=X9dIwxosrO8
Ρετροβατραχάκο, δεν θα διαφωνίσω με τα σχόλιά σου και ανταποδίδω το βιντεάκι σου με ένα εξίσου γλυκό τραγούδι της Δάφνης από τα 80s που δε νομίζω να έχει ανέβει ποτέ

[video=youtube;-fcEf5djR0o]

Νοιώθω όμως την ανάγκη να επισημάνω πως η Δάφνη έκανε μερικές πολύ καλές μεταδόσεις Eurovision γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 90. Επιπλέον, πρόσφατα είδα ξανά σε DVD τη eurovision του 2000 από τη μετάδοση της ΕΡΤ με τη Δάφνη, στην οποία ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ στα σχόλιά της. Βέβαια θα πρέπει εδώ να επισημάνω πως το 2000 η Ελλάδα στη Στοκχόλμη ήταν απούσα (δεν υπήρχε δηλαδή ελληνική συμμετοχή), και ίσως αυτό να της έδωσε μια χαλαρότητα στο να κάνει κατά τη γνώμη μου την καλύτερη μετάδοση που έκανε ποτέ. Δυστυχώς από την επόμενη χρονιά κιόλας άρχισε κάπου να "χάνει τη μπάλα".

Με άλλα λόγια, πιστεύω πως θα μπορούσε η Δάφνη να ήταν γενικά ακόμα καλύτερη-για να μην πω τέλεια- στο πέρασμα των χρόνων, εάν δεν άρχιζε να παίρνει τη Eurovision τόσο προσωπικά και εάν δεν προμόταρε από ένα σημείο και μετά τόσο πολύ τον εαυτό της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το είχα υπόψη μου αυτό το άσμα! Μήπως τελικά η Δάφνη θα έπρεπε να ασχοληθεί με το τραγούδι; (εκεί καταλήγω..) Μπορεί να μην είναι "Η" φωνάρα βέβαια αλλά έχει ζεστή χροιά, χαρακτηριστική..σου μένει! (Βέβαια είναι και θέμα μουσικής επένδυσης.π.χ. στη περιβόητη "Ιουλιέτα" δεν μου άρεσε καθόλου!Αλλά σ' αυτά τα 2 που είναι καθαρή 80τίλα εμένα προσωπικά με ξετρελαίνει..) Αγαπητέ Θάνο δεν έχω κάτι με τη Δάφνη..Τουναντίον, οφείλω να σου πω πως μέχρι το 2001 ήταν και από τις αγαπημένες μου παρουσίες στη τηλεόραση (και όμως..) Επίσης της αναγνωρίζω πως τα πέτρινα χρόνια του διαγωνισμού τον υπερασπιζόταν..Απλά αμφιταλαντεύομαι εν τέλει αν το έκανε από ειλικρινή αγάπη πρός το θεσμό ή ως προσπάθεια διατήρησης της (προνομιακής ομολογουμένως) θέσης της και εξασφάλισης της παρουσίας της στα τηλεοπτικά δρώμενα..Όπως προείπα, νομίζω πως αυτή διάθεση αυτοπροβολής ήταν που την έφθειρε και εν τέλει πολλοί (μεταξύ των οποίων και εγώ) βαρεθήκανε να την ακούνε..Επίσης, για να είμαι ειλικρινής το 2005 που μετέδωσε το διαγωνισμό η Αλεξάνδρα Πασχαλίδου (την οποία συμπαθώ πολυυυύ περισσότερο) αισθάνθηκα λίγο άβολα..Απλά το αποδίδω αφενός στο διεκπεραιωτικό και άπειρο τρόπο μετάδοσης της δεύτερης, αφετέρου στη δύναμη της συνήθειας..Προσωπικά πάντως (το έχω ξαναπει) θεωρώ ιδανική την υφιστάμενη (δεν ξέρω αν θα είναι και φέτος βέβαια) Μαρία Κοζάκου..Ούτε κρώζει, ούτε κράζει (με τη μεταφορική έννοια), έχει αίσθηση του χιούμορ, είναι χαλαρή και αυτό μεταφέρεται και στον τηλεθεατή (ενδεχομένως να είχε πλάκα και η απαρίθμηση των φαβορί από τη Δάφνη, ωστόσο από κάποιο σημείοκαι ύστερα το παρατράβηξε,με αποτέλεσμα να καταντάει κουραστική)
 
Αναγγελία προγράμματος


από την Δάφνη Μπόκοτα



μεταδόθηκε 14 Ιουνίου 1987



στην ΕΡΤ


[video=youtube_share;DPPU2PiD91A]

 
retrofrog είπε:
Για να μη μηδενίζω ωστόσο, να πώ πως το παρακάτω τραγουδάκι μου αρέσει πολύ...Έχει τη φρεσκάδα της δεκαετίας του'80 ενώ αποτυπώνει και τη ρομαντζάδα που χαρακτήριζε την εποχή..



http://www.youtube.com/watch?v=X9dIwxosrO8




Ρετροβατραχάκο, δεν θα διαφωνίσω με τα σχόλιά σου και ανταποδίδω το βιντεάκι σου με ένα εξίσου γλυκό τραγούδι της Δάφνης από τα 80s που δε νομίζω να έχει ανέβει ποτέ[video=youtube;-fcEf5djR0o]

δεν θα την πηγαινε σιγουρα , οσο μακρια την πηγαν οι επαγγελματικες της επιλογες τοτε(και ειδικα στο δεδομενο χρονικο πλαισιο /80ς ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυτήν δεν είχε ξεσπάσει ο στυλίστας Χατζηστεφάνου (ή κάπως έτσι,μήπως τον ξαναείδαμε μετά ;) με τη φράση "Βλάχα, βλαχάρα, τελευταία";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναγγελία προγράμματος από την τηλεπαρουσιάστρια της


ΕΤ-1 Δάφνη Μπόκοτα μεταδόθηκε 07 Δεκεμβρίου 1993


[video=youtube_share;caWYah0Gh4U]

 
Πίσω
Μπλουζα