Δέκα Μικροί Νέγροι [Αγκάθα Κρίστι]

Wally είπε:
Βιβη βρηκα το βρηκα και απο Θεατρο της Δευτερας.Μεσα στο ΣουΚου θα το παρακολουθησω
Αν και offtopic (ξεφευγει του Ραδιοφωνικου Θεατρου) και μe 4 χρονια καθυστερηση :) να αναφερω οτι παρακολουθησα το εν λογω εργο στο Θεατρο της Δευτερας.

Αργα χτες τη νυχτα, εκλεισα φωτα και την απολαυσα.

Εξαιρετικες επιλογες συντελεστων και ωραιες ερμηνειες. Ειδικα ο Δακτυλιδης και ο Σαντοριναιος (ανατριχιαστικος ως Δικαστης) εδιναν ρεστα.

Το σκηνικο σε εβαζε στο κλιμα της αγωνιας (spooky επιπλωση, αληθοφανης η βροχη κτλ) και το ασπρομαυρο του ταιριαξε.

Να την δειτε
 
Το είδα πριν λιγο καιρό και  λέω 

" Α τους καφρους , το άλλαξαν το έργο, το έκαναν ελληνική βερσιόν, πάλι καλά δε μας έδειξαν και γάμο κλπ κλπ κλπ"

Ε μη σας ζαλίζω τέτοια έλεγα. Κ μπήκα στο φόρουμ να δω τι λένε κι οι συμφορουμιτες. Και βλέπω ότι το φινάλε το είχε προσαρμόσει η ίδια η Κρίστι. 

Κατάπια λίγο τη γλώσσα μου, ζήτησα συγνώμη από τους συντελεστές κι είπα ας μην ξαναβγαλω βιαστικά συμπεράσματα. Δεν ελπίζω να το τηρήσω. 

Πιστεύω πάντως πως κακώς άλλαξε το φινάλε. Ίσως θέλησαν να το κάνουν λίγο πιο ελαφρύ, ίσως σε κάποιον που δεν το έχει διαβάσει να του φανεί μια χαρά, εγώ προτιμώ του βιβλίου. 
 
Το είδα πριν λιγο καιρό και  λέω 

" Α τους καφρους , το άλλαξαν το έργο, το έκαναν ελληνική βερσιόν, πάλι καλά δε μας έδειξαν και γάμο κλπ κλπ κλπ"

Ε μη σας ζαλίζω τέτοια έλεγα. Κ μπήκα στο φόρουμ να δω τι λένε κι οι συμφορουμιτες. Και βλέπω ότι το φινάλε το είχε προσαρμόσει η ίδια η Κρίστι. 

Κατάπια λίγο τη γλώσσα μου, ζήτησα συγνώμη από τους συντελεστές κι είπα ας μην ξαναβγαλω βιαστικά συμπεράσματα. Δεν ελπίζω να το τηρήσω. 

Πιστεύω πάντως πως κακώς άλλαξε το φινάλε. Ίσως θέλησαν να το κάνουν λίγο πιο ελαφρύ, ίσως σε κάποιον που δεν το έχει διαβάσει να του φανεί μια χαρά, εγώ προτιμώ του βιβλίου. 
Το φιναλε του βιβλιου ηταν απολυτα ευφυες και αξεπεραστο. Παντως και το φιναλε του θεατρικου ειναι νοστιμο, ειδικα αν σκεφτουμε οτι και σ' αυτο η Κριστι εδεσε το ποιημα με την ευτυχη καταληξη που εχουν οι δυο εναπομειναντες ηρωες: "They tied the knot" δηλαδη κρεμαστηκαν, αλλα και ηρθαν εις γαμου κοινωνιαν. :)
 
Bλεποντας ένα επεισόδιο της παλιάς σειράς του Σέρλοκ Χολμς με τίτλο το/ σπίτι του τρόμου/ είδα κάποιες μικρες ομοιοτητες με τους 10 μικρούς νέγρους!σε ένα σπίτι με εφτά σημαινοντα άτομα απομωνομενο σε ένα χωριό της σκωτιςς έρχονται γράμματα απευθυνόμενο σε κάποιον  από τους κύριους ο οποίος και πεθαινει με άσχημο τροπο! Κάθε μέρα πεθαίνει και από ένας με διαφορετικό τροπο! Τώρα ποιος προηγήθηκε ποιου δεν ξερω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια σειρα/επεισοδιο?
 
Είναι του 44 'Γουολι σαν τηλεταινίες είναι με τον καλύτερο Σέρλοκ που υπάρχει! Αύριο θα σου στειλω πμ.γιατι μπαίνω από κινητό! Και το επεισόδιο αυτό μου θύμισε αρκετά τους δέκα μικρούς νέγρους. Απομονωμένο μέρος, μια οικονομία μυστήρια και συνεχιζόμενοι θανατοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια σειρα/επεισοδιο?
Η Αριαδνη πρεπει να εννοει το φιλμ The house of fear (1945). Κατα τη δικη μου αποψη ομως, ελαχιστα κοινα εχει με τους Δεκα μικρους νεγρους,

Αντιθετα, βρηκα πολυ περισσοτερες ομοιοτητες με το εργο της Αγκαθα στην ταινια του 1939, The man they could not hang, με πρωταγωνιστη τον Boris Karloff.
 
Ναι ακριβώς μπαμπι αυτό το εξαιρετικό φιλμ με το απρόσμενο τέλος , ο καλύτερος Σέρλοκ κατά την γνώμη μου! Βρήκα ομοιότητες καθώς εφόσον κάποιος λάβει μην πεθαίνει την επόμενη ώσπου μένει ενας
 
Ναι ακριβώς μπαμπι αυτό το εξαιρετικό φιλμ με το απρόσμενο τέλος , ο καλύτερος Σέρλοκ κατά την γνώμη μου! Βρήκα ομοιότητες καθώς εφόσον κάποιος λάβει μην πεθαίνει την επόμενη ώσπου μένει ενας
Οντως καταπληκτικος ο Basil Rathbone ως Χολμς. Μου αρεσε πολυ επισης και ο κατα πολυ μεταγενεστερος Jeremy Brett στη σειρα που φτιαχτηκε για την τηλεοραση.
 
Γουίλι την βρήκες την ταινία για να μας πεις γνώμη αν μοιάζει με της κριστι ;;; Μπαμπι δεν μπορώ να φανταστώ άλλον Χολμς όταν διαβάζω τα βιβλία του  Σερ Ντόυλ αυτο το πρόσωπο του rathbone βλέπω μπροστά μου
 
Την εντοπισα στο YT!! Τωρα προσπαθω να εντοπισω και χρονo για να την παρακολουθησω :)
 
Μην την χάσεις είναι εξαιρετικό το κλίμα και το σασπένς θέλω γνώμες μετά ! Δες την και με παρέα και ποπ κόρη αξίζει!
 
Πίσω
Μπλουζα