Δεισιδαιμονίες γύρω απ' το ανθρώπινο σώμα

Με το θέμα "ψηλός-κοντός" υπάρχει και η αντίστροφη αναλογία για το μέγεθος του πέους τους, σαν προκατάληψη. Το ίδιο ισχύει για μύτες/αντίχειρες.

Σχετικά με το πόσο καλοκάγαθος είναι ένας άνθρωπος, είχα ακούσει ότι άνθρωποι με μικρά και λεπτά χείλη είναι πιο δύστροποι. Η φυσιογνωμική είναι μια μελέτη των χαρακτηριστικών του προσώπου, όπου πιστεύεται ότι χαρακτηριστικά του προσώπου αντιστοιχούν σε κομμάτια του χαρακτήρα του ανθρώπου, οπότε σύμφωνα με τη φυσιογνωμική κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει.
 
Λορένα είπε:
Σημαδια που εχουν στο σωμα τους καποιοι, κατα μια φιλη μου (και τον κυκλο της) εγιναν επειδη οι μητερες τους μυρισαν ενα τριανταφυλλο (μπορει και αλλο ανθος), κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Εκεινη εχει ενα σημαδι στο λαιμο, και λεει πως οντως η μαμα της μυρισε ενα λουλουδι πριν προλαβουν να την σταματησουν
Αυτό με το ότι αν κάνει η έγκυος κάτι θα γίνει σημάδι στο παιδί το έχω ακούσει και εγώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς με τι ήταν..

Και μάλιστα γνωστή μου ακόμα και σήμερα επιμένει ότι η εγγονή της έχει ένα σημάδι στο πόδι γιατί η μητέρα της κάτι έκανε όταν ήταν έγκυος.. :xm:

johnny19818 είπε:
Εμένα πάλι μου έλεγε ότι το Ψυχοσάββατο δεν πρέπει να λουζόμαστε διότι κυκλοφορούν οι ψυχές.
Εγώ πάλι ξέρω ότι την Παρασκευή δεν κάνει να κάνεις μπάνιο, και την Κυριακή δεν κάνει να λουστείς..

Και μερικά ακόμα που θυμάμαι αυτή την στιγμή είναι ότι μετά την δύση του ήλιου δεν πρέπει να σφυρίζουμε γιατί καλούμε τους δαίμονες, όπως πάλι και δεν κάνει να κόβουμε τα νύχια μας γιατί είναι γρουσουζιά.

Και ένα λίγο "πονηρό", αν ένα αγόρι δει ένα φαγητό και του αρέσει, πρέπει να του δώσεις έστο και λίγο, γιατί αν δεν φάει μετά δεν θα κάνει "κούκου" το πουλάκι του... :p

nwntas είπε:
Με το θέμα "ψηλός-κοντός" υπάρχει και η αντίστροφη αναλογία για το μέγεθος του πέους τους, σαν προκατάληψη. Το ίδιο ισχύει για μύτες/αντίχειρες.
Ακόμα ένας μύθος λέει ότι αν κλείσεις το χέρι σου, όχι σε γροθιά, αλλά απλά να κλείσεις τα δάχτυλα, και βάλεις σημάδι εκεί που φτάνει η άκρη των δαχτύλων σου, και μετά τα ανοίξεις ξανά, το μήκος από το σημάδι ως την άκρη του μεσαίου δαχτύλου είναι ίσο με το μήκος του πέους σου (Να δω πόσοι θα μετρήσουν τα δάχτυλά τους τώρα... :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cloud αυτο με το σφυριγμα το βραδυ το λεγαν και σε μενα. Το ειχα εντελως ξεχασει.
 

Το βούισμα των αυτιών προμηνύει μια μελλοντική είδηση, είτε καλή είτε κακή.


Εάν το σφύριγμα ή (βουητό) προέρχεται από το δεξί αυτί προμηνύεται μια καλή είδηση ενώ αν είναι από το αριστερό θα είναι μια κακή. Επίσης το βουητό αυτό μπορεί να θεωρηθεί και κακολογία. Επιπλέον εάν κάποιος ρωτήσει αυτόν που το ακούει από ποιο αυτί το άκουσε θα κακολογούνται και οι δύο ή θα ακούσουν και οι δύο την ίδια είδηση.


 


Η φαγούρα στη μύτη είναι πρόληψη που βάσει αυτή προκαλείται στεναχώρια αλλά και μια παρουσία ενός ενοχλητικού ατόμου. Επιπλέον το φτέρνισμα αποδεικνύει την αλήθεια των λεγομένων εκείνης της στιγμής ή μπορεί να δηλώσει την επανάληψη ενός παρόμοιου γεγονότος.


 


Aν δαγκωσεις ενω τρως ή ενω μιλάς τη γλώσσα σου σημαίνει ότι είναι γλωσσοφαγιά!

 


+



αν...ψάχνεσαι...πώς αλλιώς να εξηγήσω τον...αυνανισμό...θα τυφλωθείς!!!
#)

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ακόμα..

Φαγούρα στην δεξιά χούφτα = θα πάρεις λεφτά, στην αριστερή = θα δώσεις (Ή μήπως το αντίθετο...; :p )..

Λόξιγκας = κάποιος σε μελετάει.. Και ρωτούσες έναν αριθμό, έβρισκες σε ποιο γράμμα αντιστοιχούσε, και έλεγες ένα όνομα που να αρχίζει από αυτό το γράμμα.. Αν τότε σταματούσε ο λόξιγκας, αυτός που είπες, αυτός ε μελετούσε.

Αν παίζει το μάτι σου = κάποιον θα δεις...

Αν σε τρώει ο..... πίσω = θα φας ξύλο...

Αν θυμηθώ τίποτε άλλο, θα επανέλθω.

@BETTY BOOP, η "θεραπεία" για την φαγούρα στην μύτη ήταν να σου χτυπήσει κάποιος 3 φορές τον καρπό του δεξιού σου χεριού.
 
Bambinella σ' ευχαριστω για την διευκρίνηση!

Όσο περνάει η ώρα, τόσα περισσότερα θυμάμαι κι εγώ!

Το αναψοκικκίνισμα στα μάγουλα σημαίνει ότι κάποιος σε σκέφτεται.

Οι σαββατογεννημένοι είναι γρουσούζηδες.

Με το πολύ κλάμα τα μάτια ξεραίνονται, σπάνε και το άτομο τυφλώνεται.

Εαν ο νεκρός βρεθεί με ανοιχτά τα μάτια να κοιτάζει προς το παράθυρο, σημαίνει ότι ήθελε να δεί τα παιδιά του. Εαν κοιτάζει προς τον ουρανό, έφυγε με καημό. Νομίζω κάτι λένε και για το στόμα...είναι λίγο μακάβρια αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα νύχια δεν απαγορεύεται να τα κόψεις, απλώς πρέπει, για τη γρουσουζιά, να το κάνεις...έξω από το σπίτι ! (και πολλοί το κάνουν, δηλαδή).
 
Crimson Moonlight είπε:
Οι σαββατογεννημένοι είναι γρουσούζηδες.
Κάτι ενδιάμεσο. Λένε ότι ό,τι εύχονται, γίνεται. Οπότε αν το χρησιμοποιούν για καλό, είναι τυχεροί, αλλά αν το χρησιμοποιούν για κακό είναι γρουσούζηδες.
 
nwntas είπε:
Κάτι ενδιάμεσο. Λένε ότι ό,τι εύχονται, γίνεται. Οπότε αν το χρησιμοποιούν για καλό, είναι τυχεροί, αλλά αν το χρησιμοποιούν για κακό είναι γρουσούζηδες.
Και εγώ αυτό έχω ακούσει... Ή τουλάχιστον αυτό μου έλεγαν μιας και είμαι "σαββατογεννημένος"...

Τώρα αν ισχύει... Ναι, γιαυτό να προσέχετε! :p

Υ.Γ.: @ΦΖΠ1, ναι, και το ότι θα πρέπει να τα κόβουμε έξω ισχύει..

Όμως επειδή μάλλον δεν το διατύπωσα ή δεν κατάλαβες καλά, φυσικά και δεν είπα ότι απαγορεύεται να τα κόψεις γενικά (Αν ήταν έτσι, φαντάσου πόσοι θα ήταν με νύχια 1 μέτρο.. :p )!

Ήταν συνέχεια στο τι δεν πρέπει να κάνουμε μετά την δύση του ήλιου.. Άρα μετά την δύση δεν κάνει να κόβουμε τα νύχια. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα και το άλλο, ότι την ημέρα των Θεοφανείων (ή μια μέρα μετά; κάπου κει) κάνουμε μπάνιο και γιατί αγιάσαν τα νερά, και γιατί οι καλικάντζαροι που μπήκαν στο σπίτι τις γιορτές, έκαναν αταξίες και... ούρησαν στους νοικοκύρηδες του σπιτιού, οπότε και πρέπει να πλυθούμε, και θα φύγουν έτσι από το σπίτι. Αυτό μου το λεγε η μητέρα μου όταν πήγαινα στο δημοτικό.
 
Δεν πιάνεσαι νωχελικά από τους λαμπάδες της πόρτας, γιατί...δε θα ψηλώσεις ! Το ψήλωμα εμπίπτει και σε άλλα, π.χ. το πέρασμα κάτω από σκάλες, ή παρόμοια.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Το ψήλωμα εμπίπτει και σε άλλα, π.χ. το πέρασμα κάτω από σκάλες, ή παρόμοια.
Ειδικά το αν περάσει κάποιος από πάνω σου! Πρέπει να ξαναπεράσει από πάνω σου, με αντίθετη φορά (σαν να οπισθοχωρεί) για να μπορέσεις να συνεχίσεις να ψηλώνεις... Ειδικά με αυτό, πειράζαμε ο ένας τον άλλον!
 
@Cloud Εγώ ξέρω ότι όταν φτερνίζεσαι σου λένε ένα αριθμό και βρίσκεις το γράμμα αυτού που σε σκέφτεται και όταν χασμουριέσαι κάποιος σε μελετάει/σχολιάζει.
 
johnny19818 είπε:
@Cloud Εγώ ξέρω ότι όταν φτερνίζεσαι σου λένε ένα αριθμό και βρίσκεις το γράμμα αυτού που σε σκέφτεται
Ναι.. Και αυτό είναι σωστό.

Μάλλον είναι ανάλογα την περιοχή.

johnny19818 είπε:
και όταν χασμουριέσαι κάποιος σε μελετάει/σχολιάζει.
Αυτό δεν θυμάμαι αν το έχω ακούσιε ξανά... Όμως ακόμα κάτι που παθαίνεις αν σε σχολιάζουν, και μάλιστα αν σε σχολιάζουν αρνητικά, είναι αν πνιγείς την στιγμή που τρως ή πίνεις κάτι.

Υ.Γ.: Πάλι για σχόλια - κουτσομπολιά, είναι αν δαγκώσεις την γλώσσα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστευοταν οτι αν καποιου το εφευγε το δοντι και καταλαθος το καταπινε, θα σταματουσε να ψηλωνει. Αυτο αφορουσε κυριως παιδια που αλλαζαν τα δοντια τους.

Ειχα ακουσει μαλιστα καποιους μεγαλυτερους να λενε για εναν κοντο "το δοντι του καταπιε αυτος;" :D
 
Όταν πάς να κοινωνίσεις κάνεις χρυσό δοντάκι. Για να μην μπορώ ν' ανακαλύψω το ψέμα η μαμά μου μου έπαιρνε μπουγάτσα αμέσως μετά την εκκλησία κι έτσι όταν στο σπίτι έψαχνα σκαρφαλωμένη στον καθρέφτη αυτό το περιβόητο χρυσό δοντάκι μου έλεγε ότι μόλις φάς κάτι γίνεται πάλι κανονικό. :tsktsk:
 
Crimson Moonlight είπε:
Όταν πάς να κοινωνίσεις κάνεις χρυσό δοντάκι. Για να μην μπορώ ν' ανακαλύψω το ψέμα η μαμά μου μου έπαιρνε μπουγάτσα αμέσως μετά την εκκλησία κι έτσι όταν στο σπίτι έψαχνα σκαρφαλωμένη στον καθρέφτη αυτό το περιβόητο χρυσό δοντάκι μου έλεγε ότι μόλις φάς κάτι γίνεται πάλι κανονικό. :tsktsk:
Κλασικό... :p

Αν και δεν μου έλεγαν αυτό με το φαγητό..

Και σχετικά με την κοινωνία, την ημέρα που θα κοινωνούσες δεν θα έπρεπε να φτύσεις και να ματώσεις.
 
cloud είπε:
Και σχετικά με την κοινωνία, την ημέρα που θα κοινωνούσες δεν θα έπρεπε να φτύσεις και να ματώσεις.
Cloud με έχεις εκπλήξει! Που το θυμήθηκες πάλι αυτό;! Και νομίζω ότι αν κοιμόσουν μετά όλα οκ, μπορούσες να φτύσεις κανονικά :) *. Πολλές φορές μετά την κοινωνία έτρωγα τσίχλα και μετά την κρατούσα στο χέρι μέχρι να στεγνώσει. Το θέμα είναι ότι το παρουσιάζανε ότι ήταν της εκκλησίας αυτά...

* Πόσες φορές εγώ και η αδερφή μου έπειτα από κοινωνία, εγώ κοιμόμουν ενώ αυτή όχι και μετά "όλως τυχαίως" ήθελα να φτύνω συχνά πυκνά μπροστά της :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Cloud με έχεις εκπλήξει! Που το θυμήθηκες πάλι αυτό;! Και νομίζω ότι αν κοιμόσουν μετά όλα οκ, μπορούσες να φτύσεις κανονικά :) *. Πολλές φορές μετά την κοινωνία έτρωγα τσίχλα και μετά την κρατούσα στο χέρι μέχρι να στεγνώσει. Το θέμα είναι ότι το παρουσιάζανε ότι ήταν της εκκλησίας αυτά...
* Πόσες φορές εγώ και η αδερφή μου έπειτα από κοινωνία, εγώ κοιμόμουν ενώ αυτή όχι και μετά "όλως τυχαίως" ήθελα να φτύνω συχνά πυκνά μπροστά της :diablotin:
Εγώ πάλι θυμάμαι ότι μου έλεγαν να φτύσω σε ένα χαρτί, και μετά να το κάψουμε.
 
Ειχα ακουσει οτι αν θες να βγαλεις κατι ανεπιθυμητο απο το σωμα σου (πχ να ξεριζωσεις ασπρη τριχα ή να σπασεις σπυρακι), θα φυτρωσουν περισσοτερα τριγυρω.

Επισης ειχα ακουσει οτι αν ειχαμε χτυπησει και ειχαμε κανει κοντρίτσα, δεν επρεπε να τη βγαλουμε πριν γινει καλα η πληγη και πεσει μονη της, γιατι θα εμενε η ουλή που δε θα εφευγε ποτε (ή θα αργουσε πολυ περισσοτερο να φυγει).

Βασικα το δευτερο εχει μια λογικη βαση και δεν αποκλειεται να ισχυει
 
Πίσω
Μπλουζα