Δεισιδαιμονίες γύρω απ' το ανθρώπινο σώμα

Σιγά σιγά μου έρχονται κι' άλλα..

Αν έβγαζες "κριθαράκι" στο μάτι, για να σου φύγει, θα έπρεπε να πας σε κάποιον που να είναι το πρώτο παιδί της μητέρας του, και να σου πει 3 φορές ένα γελοίο ποιηματάκι..

Ποιο ήταν αυτό, δεν το θυμάμαι... Αλλά κάτι με γάβγισμα είχε σχέση... :p

Και ΔΕΝ ΚΑΝΩ πλάκα!

Και φυσικά να μην ξεχνάμε και τι πίστευαν και για τον αυνανισμό που θεωρούταν υπεύθυνος από το να βγάλεις σπυριά στο πρόσωπο, ως και το να τρελαθείς και να πάθεις ακόμα και φυματίωση (Ναι.. Το έχω ακούσει και αυτό!!)...

Και μάλιστα αυτές οι απόψεις δεν υπήρχαν μόνο ανάμεσα στον λαό, αλλά ακόμα και στην τότε "επιστημονική κοινότητα".
 
cloud είπε:
Κλασικό... :p Αν και δεν μου έλεγαν αυτό με το φαγητό..

Και σχετικά με την κοινωνία, την ημέρα που θα κοινωνούσες δεν θα έπρεπε να φτύσεις και να ματώσεις.

johnny19818 είπε:
Cloud με έχεις εκπλήξει! Που το θυμήθηκες πάλι αυτό;! Και νομίζω ότι αν κοιμόσουν μετά όλα οκ, μπορούσες να φτύσεις κανονικά :) *. Πολλές φορές μετά την κοινωνία έτρωγα τσίχλα και μετά την κρατούσα στο χέρι μέχρι να στεγνώσει. Το θέμα είναι ότι το παρουσιάζανε ότι ήταν της εκκλησίας αυτά...
* Πόσες φορές εγώ και η αδερφή μου έπειτα από κοινωνία, εγώ κοιμόμουν ενώ αυτή όχι και μετά "όλως τυχαίως" ήθελα να φτύνω συχνά πυκνά μπροστά της :diablotin:

cloud είπε:
Εγώ πάλι θυμάμαι ότι μου έλεγαν να φτύσω σε ένα χαρτί, και μετά να το κάψουμε.

είχα την απορία: μετά από κοινωνία πώς θα βουρτσίτσω τα δόντια αφού έπρεπε να φτυσω το νεράκι με το οποιο θα ξέπλενα την οδοντοκρεμα από το στόμα;
 
Επίσης όταν οι γυναίκες είναι αδιάθετες απαγορεύεται να μπούν πέρα απ' τον προθάλαμο του ναου γιατί θεωρούνται "βρώμικες", κάτι σαν ασέβεια. Επίσης απαγορεύεται να κοινωνίσουν γιατί έτσι λένε ότι χαραμίζεται το θείο αίμα(κοινωνία) αφού αποβάλλεται απ' το σώμα. Στα χωριά το ακούς ακόμα, όπως καί στα κατηχητικά.
 
Crimson Moonlight είπε:
Επίσης όταν οι γυναίκες είναι αδιάθετες απαγορεύεται να μπούν πέρα απ' τον προθάλαμο του ναου γιατί θεωρούνται "βρώμικες"
Αυτό δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει, αλλά σίγουρα οι γυναίκες δεν κάνει να μπουν στο ιερό για αυτό τον λόγο, και ισχύει είτε είναι εκείνη την στιγμή αδιάθετες είτε όχι.

Και αν υπάρχει λόγος που θα πρέπει να μπαίνουν στο ιερό, θα πρέπει να τους "διαβάσει" μία ευχή κάποιος δεσπότης.

Πάντως στον ναό πέρα απ' τον προθάλαμο δεν επιτρέπεται να μπαίνουν όσοι δεν είναι βαπτισμένοι..

Όπως πάλι για αυτούς που δεν είναι βαπτισμένοι, λένε ότι "μυρίζουν άσχημα".
 
Απο οσο ξερω οι γυναικες δεν κανει να μπουν στο ιερο ουτως η αλλως, ενω δεν κανει να κοινωνησουν οταν αδιαθετουν.

Το θεμα της αδιαθεσιας πιστευω προερχεται απο την εβραικη παραδοση και εχει να κανει με την απωλεια ζωτικων υγρων τοσο απο αντρες οσο και απο γυναικες: προυποθεση για τις θρησκευτικες υποχρεωσεις ηταν να ειναι καποιος "ολοκληρος" και "καθαρος"
 
Πρακτικά δεν έπρεπε να μπουν στον ναό οι γυναίκες κατά την διάρκεια "εκείνων των ημερών" πέρα από τον Νάρθηκα (τον Προναό, όπου επιτρεπόταν η παρουσία αβάφτιστων κατηχουμένων) καθώς όμωςα οι περισσότερες εκκλησίες πια δεν έχουν Νάρθηκα (ή τον χρησιμοποιούν απλά σαν βοηθητικό χώρο) ούτε υπάρχουν κατηχούμενοι που παρακολουθούν την λειτουργία (τα πρώτα στάδιά της) οι γυναίκες παραβρίσκονται πια στον κυρίως ναό κατά την διάρκεια της λειτουργίας, δεν επιτρέπεται όμως να προσκυνούν τις εικόνες
 
Επίσης οι έγκυες γυναίκες υποτίθεται ότι δεν πρέπει να παρίστανται σε κηδείες...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Επίσης οι έγκυες γυναίκες υποτίθεται ότι δεν πρέπει να παρίστανται σε κηδείες...
Αυτο δε θα πρεπει να θεωρειται δεισιδαιμονια. Επιβαλλεται απο την ιδια τη λογικη.
 
Δηλαδή, συγγνώμη, η λογική μπορεί αν λέει π.χ. ότι αν παραστείς σε μια κηδεία, υπάρχει (σαφώς) κίνδυνος για το έμβρυο; Λογική -κατά τη γνώμη μου και μόνον- δεν υπάρχει, απλά είναι έθιμο ή και δεισιδαιμονία.

Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε οι γυναίκες με την κοιλιά τούρλα, θέριζαν στα χωράφια...
 
προφανως η λογικη στη συγκεκριενη δεισιδαιμονια εχει να κανει με το οτι η εγκυος μπορει να επηρεαστει απο τη στεναχωρια, να κλαιει, να λιποθυμησει κλπ
 
Η λογικη λεει οτι γενικως μια γυναικα που βρισκεται σε ενδιαφερουσα δεν πρεπει να ταραζεται και οπως και να το κανουμε, ειναι βεβαιο οτι σε μια κηδεια κατι τετοιο θα συμβει.
 
[off-topic on]

Ε, ας μη δει κηδεία, ας μπει στο gsis... :D

Πάντως, ως έγκυος παρακολούθησα την κηδεία της μητέρας μου, όπως κι εκείνη έγκυος σε μένα, είχε παρακολουθήσει την κηδεία της δικής της...Τίποτα δε λένε αυτά, πάντα μπορείς να πάρεις κάτι πιο αψήφιστα και κάτι άλλο πιο σοβαρά.

Όταν μείνει έγκυος η κόρη, να ετοιμαζόμαστε ...:[
[off-topic off]
 
Πριν λίγο είδα μία νεκρή γάτα (Και φοβήθηκα γιατί ήταν ίδια με την δικιά μου... :precry: Ευτυχώς όταν ήρθα σπίτι τον βρήκα να κοιμάται.), και θυμήθηκα ακόμα ένα που λέγαμε όταν ήμασταν παιδιά..

Αν δεις νεκρό ζώο στον δρόμο, τράβα τα μαλλιά σου για να μην σου πέσουν..
 
Την νιώθω την ανησυχία σου cloud, κρίμα το γατάκι. :icon_cry:

Πρίν λίγες μέρες θυμήθηκα τον πιό συνηθισμένο μύθο απ' όταν ήμασταν παιδιά (ανάμεσα στα κορίτσια-αγόρια μήν τρομάξετε!). Εαν ήσουν αδιάθετη δεν έπρεπε να κάνεις καθόλου μπάνιο. Το έλεγαν όλες μου οι συμμαθήτριες και οι (άσχετες) γιαγιάδες (μόνο τις γιαγιάδες μπορώ λίγο να δικαιωλογήσω). Ποτέ δεν έδινα σημασία γιατί σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί να είναι τόσο χαζές ώστε να πιστεύουν κάτι τόσο κουλό, μέχρι που πήγα στην κατασκήνωση και σχεδόν όλα τα κορίτσια ήταν ικανές να περάσουν μία ολόκληρη εβδομάδα δίχως να κάνουν μπάνιο μέσα στον Ιούλιο! Ελπίζω μόνο ν' αλλαξαν συνήθειες μεγαλώνοντας!
 
Crimson Moonlight είπε:
Την νιώθω την ανησυχία σου cloud, κρίμα το γατάκι. :icon_cry:
Μέχρι να πάω σπίτι και να τον δω (Ευτυχώς ήταν σπίτι..), πήγε η ψυχή μου στη Κούλουρη και γύρισε..

Και δυστυχώς το νεκρό γατί μάλλον ήταν από φόλα γιατί δεν είδα να ήταν χτυπημένο κάπου... :(

Η κατάσταση με τις φόλες έχει ξεφύγει!

Crimson Moonlight είπε:
Πρίν λίγες μέρες θυμήθηκα τον πιό συνηθισμένο μύθο απ' όταν ήμασταν παιδιά (ανάμεσα στα κορίτσια-αγόρια μήν τρομάξετε!). Εαν ήσουν αδιάθετη δεν έπρεπε να κάνεις καθόλου μπάνιο. Το έλεγαν όλες μου οι συμμαθήτριες και οι (άσχετες) γιαγιάδες (μόνο τις γιαγιάδες μπορώ λίγο να δικαιωλογήσω). Ποτέ δεν έδινα σημασία γιατί σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί να είναι τόσο χαζές ώστε να πιστεύουν κάτι τόσο κουλό, μέχρι που πήγα στην κατασκήνωση και σχεδόν όλα τα κορίτσια ήταν ικανές να περάσουν μία ολόκληρη εβδομάδα δίχως να κάνουν μπάνιο μέσα στον Ιούλιο! Ελπίζω μόνο ν' αλλαξαν συνήθειες μεγαλώνοντας!
Εδώ χωρίς να έχω προσωπική πείρα για το θέμα ( :p ) νομίζω ότι αφορούσε το μπάνια στην θάλασσα και την μπανιέρα.. Για να μην κάνει ένα ντους, και να μένει η άλλη μία εβδομάδα άπλυτη, δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάτι.
 
Crimson Moonlight είπε:
Πρίν λίγες μέρες θυμήθηκα τον πιό συνηθισμένο μύθο απ' όταν ήμασταν παιδιά (ανάμεσα στα κορίτσια-αγόρια μήν τρομάξετε!). Εαν ήσουν αδιάθετη δεν έπρεπε να κάνεις καθόλου μπάνιο. Το έλεγαν όλες μου οι συμμαθήτριες και οι (άσχετες) γιαγιάδες (μόνο τις γιαγιάδες μπορώ λίγο να δικαιωλογήσω). Ποτέ δεν έδινα σημασία γιατί σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί να είναι τόσο χαζές ώστε να πιστεύουν κάτι τόσο κουλό, μέχρι που πήγα στην κατασκήνωση και σχεδόν όλα τα κορίτσια ήταν ικανές να περάσουν μία ολόκληρη εβδομάδα δίχως να κάνουν μπάνιο μέσα στον Ιούλιο! Ελπίζω μόνο ν' αλλαξαν συνήθειες μεγαλώνοντας!
Νομίζω ότι έχει να κάνει με το νερό και τη θερμοκρασία του, ότι, δηλαδή, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να επιδεινώσει τους πόνους περιόδου. Γιατί υπάρχουν και κοπέλες που πονάνε πολύ κατά την περίοδο. Αλλά, όπως λέει και ο cloud, ισχύει για τη θάλασσα και το αφρόλουτρο (να γεμίσεις, δηλαδή, τη μπανιέρα και να κάτσεις μέσα). Για ντους δεν τίθεται θέμα. Ίσα ίσα, η σωστή υγιεινή είναι απαραίτητη!
 
Παραμονη Πρωτοχρονιας, σαν αυριο καλη ωρα, επρεπε να ειμαστε λουσμενοι, χτενισμενοι στην τριχα, τα κρεββατια στρωμενα κτλ για να υποδεχθουμε τον καινουριο χρονο, λες και αν το κρεββατι ηταν αστρωτο ο νεος χρονος δεν θα εμπαινε για μας :)
 
johnny19818 είπε:
Παραμονη Πρωτοχρονιας, σαν αυριο καλη ωρα, επρεπε να ειμαστε λουσμενοι, χτενισμενοι στην τριχα, τα κρεββατια στρωμενα κτλ για να υποδεχθουμε τον καινουριο χρονο, λες και αν το κρεββατι ηταν αστρωτο ο νεος χρονος δεν θα εμπαινε για μας :)
Για όλες τις μεγάλες γιορτές της θρησκείας μας το λένε αυτό. Περισσότερο έχει να κάνει με τα παλιά χρόνια που οι άνθρωποι έτσι κι αλλιώς έκαναν μπάνιο μόνο σε γιορτές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που είναι η νηστεία της Σαρακοστής θυμήθηκα που λενε ότι οι άντρες πρέπει να τρώνε κρέας κάθε μέρα αλλιώς χάνεται η αρρενωπότητα και η δύναμή τους. Για να "εξιλεωθούν" πρέπει να μην φάνε ούτε να πιούν τίποτα απολύτως από την Μεγάλη Πέμπτη μέχρι την Ανάσταση.
 
Πίσω
Μπλουζα