[Δεσύλλας] Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη

blackcatgirl

RetroWannaBe
Joined
20 Απρ 2017
Μηνύματα
59
Αντιδράσεις
114
Ταξίδεψε και γνώρισε την Ευρώπη παίζοντας

Είσαι έτοιμος να κάνεις το γύρο της Ευρώπης μέσα σε λίγα λεπτά; Επισκέψου τις πόλεις-σταθμούς σου, αντιμετώπισε τις διάφορες προκλήσεις και φθάσε πρώτος στην αφετηρία σου πιο σοφός από ποτέ! Ετοίμασε βαλίτσες, διαβατήρια στα χέρια και ακολούθησε μας σε ένα μοναδικό ταξίδι στην κοσμοπολίτικη Ευρώπη! Ανακάλυψε απίθανα μέρη. Μάθε την ιστορία, την πολιτιστική κληρονομιά, τα αξιοθέατα κάθε τόπου.

Το παιχνίδι:

Τιτλος: Ταξιδευοντας στην Ευρώπη


Εταιρία: Δεσύλλας



Είδος: Γνώσεων/Εκπαιδευτικά μνήμης



Ηλικίες:
10 - 99 (προφανώς, αν είσαι 100 δε μπορείς να το παίξεις :p :p:p)

Παίκτες: από 2 έως 6


Περιεχόμενα: 1 πίνακας με τον χάρτη της Ευρώπης, 6 πιόνια, 140 κάρτες-πόλεις ,



60 κάρτες ερωτήσεων και 1 ζάρι


 


Εγώ έχω και σας παρουσιάζω τη νέα έκδοση. Δυστυχώς όμως δε μπορώ να βρω το πίνακα-χάρτη.
:(

 


Το κουτί μπροστά & πίσω όψη :



Τα περιεχόμενα του κουτιού:

και οι οδηγίες του παιχνιδιού:



Υ.Γ.: Αν κάποιος έχει το παιχνίδι, παρακαλώ ας μου στείλει ένα π.μ. μήπως και μπορέσω και αντικαταστήσω το χάρτη -ταμπλό του παιχνιδιού από κάποια φωτογραφία.

Ευχαριστώ!


blackcatgirl είπε:
Ξέρω ότι υπάρχει και παλαιότερη έκδοση του συγκεκριμένου παιχνιδιού....
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα οι ηλικιες στο κουτι...τα σπανε!

Ποιο ετος κυκλοφορησε το παιχνιδι;
 
Χα χα χα ...ναι πραγματι!

 


Δυστυχως δε μπορεσα να βρω πουθενα στο κουτί το έτος κυκλοφορίας.



Ξέρω ότι υπάρχει και παλαιότερη έκδοση του συγκεκριμένου παιχνιδιού, αλλά αυτή είναι η νεότερη.
 
blackcatgirl είπε:
Δυστυχως δε μπορεσα να βρω πουθενα στο κουτί το έτος κυκλοφορίας.


Ξέρω ότι υπάρχει και παλαιότερη έκδοση του συγκεκριμένου παιχνιδιού, αλλά αυτή είναι η νεότερη.
Εφοσον το παιχνιδι ειναι του 1987 δεν υπαρχει θεμα, απλα μας παρουσιασες την πιο καινουργια εκδοση του,

αλλωστε δεν νομιζω να παιζεται διαφορετικα. :)

Σε ευχαριστουμε για την παρουσιαση! :thumbup:
 
Αυτή την έκδοση παίζουμε καμια φορά στο σπίτι με τα παιδιά. Ημουν έτοιμος να πω την "κακία" μου περί χρονικών ορίων, μέχρι που ψάχνοντας τη χρονολογία στο γκουγκλ έπεσα σε θρεντ του Σταύρου. Νομίζω έχω δει κι άλλες παραλλαγές του ίδιου παιχνιδιού με τίτλο "Ταξιδεύοντας στον κόσμο" ή "Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα" χωρίς να είμαι 100% βέβαιος, όπως επίσης ακομα κι αν υπάρχουν, δεν ξέρω αν υπήρχαν εκείνη την εποχή και από τον ίδιο εκδότη. Ισως να κυκλοφόρησαν μεταγενέστερα. Επίσης διαπίστωσα ότι το θρεντ εκείνο ενημερώθηκε σήμερα αλλά δεν το πήρα χαμπάρι. Πάντως ο γκούγκλης λειτουργεί καλά. :))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα