Δημήτρης Λάγιος

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Ήθελα εδώ και πολύ καιρό, να μιλήσω μέσα από κάποιο thread, για έναν από τους πιο αξιόλογους συνθέτες που πέρασαν τα τελευταία 30 χρόνια από την Ελλάδα... Δυστυχώς, τόσο ο πρόωρος θάνατος του, όσο και η "αντιπάθεια" που έτρεφε για την ελληνική "σόου μπιζ" και τους μηχανισμούς προώθησης που αυτή παρείχε, οδήγησαν στο να μην τον γνωρίζουν αρκετοί σήμερα και ιδιαίτερα οι νέες γενιές.

Ο Δημήτρης Λάγιος ήταν ένας σπουδαίος και πολύ ευαίσθητος μουσικός, καταγόμενος και μεγαλωμένος στη Ζάκυνθο. Ταπεινός και σοβαρός, ξεκίνησε να ασχολείται με τη μουσική από πολύ μικρή ηλικία.

Άρχισε να σπουδάζει στο Εθνικό Ωδείο θεωρητικά, πιάνο και κιθάρα, με σπουδαίους καθηγητές, που νωρίς διέκριναν σε αυτόν κάτι ιδιαίτερο. Αργότερα, την τετραετία 1974-1978, ταξίδεψε στην Αμερική και συγκεκριμένα στο Σικάγο, ώστε να συνεχίσει τις σπουδές του, ενώ ασχολήθηκε αρκετά με το ελληνικό τραγούδι. Γύρω στο 1980 και λίγο πριν βγάλει την πρώτη του δουλειά, εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα οριστικά.

lagios3.gif


Λατρεύοντας πάντα την ιδιαίτερη πατρίδα του και γαλουχημένος με το Ζακυνθινό πνεύμα, θέλησε να συμβάλλει στην μουσική παιδεία των συμπατριωτών του και δημιούργησε τις "Γιορτές Λόγου και Τέχνης", το "Κάλβειο Ωδείο" και άλλα.

Το 1982, ο ίδιος ο Οδυσσέας Ελύτης τον επέλεξε να μελοποιήσει την ποιητική του συλλογή "Ο Ήλιος ο Ηλιάτορας". Έτσι δημιουργήθηκε ένας υπέροχος δίσκος με τις φωνές της Ελένης Βιτάλη, του Νίκου Δημητράτου, του Γιώργου Νταλάρα και της χορωδίας Λαμίας. Τα γνωστότερα κομμάτια είναι το "Όμορφη και Παράξενη Πατρίδα", "Γεια σου κύριε Μενεξέ", "Φύγανε τα Πουλιά για Αλλού" κ.α.

Γεια σου Κύριε Μενεξέ - Ελένη Βιτάλη

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωω! Πέρασαν κιόλας 20 χρόνια;

Απίστευτο!

Τη λάτρεψα την τελευταία του δισκογραφική "δουλειά". Μήπως όμως δεν λάτρεψα και τις προηγούμενες; τι να λέμε τώρα...

Κύκνειο άσμα...

 
Να προσθέσω ότι σήμερα το βράδυ στις 10 η ΕΤ-1, θα προβάλλει αφιέρωμα για το συνθέτη, οπότε είναι ευκαιρία να τον γνωρίσουν καλύτερα όσοι δεν τον ξέρουν! :)
 
sunset89 είπε:
Να προσθέσω ότι σήμερα το βράδυ στις 10 η ΕΤ-1, θα προβάλλει αφιέρωμα για το συνθέτη, οπότε είναι ευκαιρία να τον γνωρίσουν καλύτερα όσοι δεν τον ξέρουν! :)
Εγώ είμαι μία από εκείνους που λες. Δυστυχώς δεν είχα ιδέα. Μόνο τα τραγούδια "Γειά σου κε Μενεξέ" και "Ομορφη και Παράξενη Πατρίδα" ξέρω. Το αφιέρωμα το είδα από τη μέση και μετά, δυστυχώς. Αλλά και να μην το έβλεπα, είχα καλυφθεί από όσα έγραψες εδώ.

Βέβαια τον είδα να μιλάει, να τραγουδάει, να εκθέτει τις απόψεις του. Όμορφος άνθρωπος, ξεχωριστή παρουσία.

Συγκράτησα μία φράση του "Η τέχνη είναι τόσο μεγάλη που ό,τι και να κάνεις είναι μικρό". Τι άλλο να πει μετά από αυτό για να καταλάβει κανείς την παιδεία του αλλά κυρίως τη σεμνότητά του. Μακάρι να του έμοιαζαν πολλοί.

Υ.Γ.

Μόνο σε απεργίες θα βλέπουμε

τέτοιες εκπομπές; Αναρωτιέμαι ...
 
caprice είπε:
Εγώ είμαι μία από εκείνους που λες. Δυστυχώς δεν είχα ιδέα. Μόνο τα τραγούδια "Γειά σου κε Μενεξέ" και "Ομορφη και Παράξενη Πατρίδα" ξέρω. Το αφιέρωμα το είδα από τη μέση και μετά, δυστυχώς. Αλλά και να μην το έβλεπα, είχα καλυφθεί από όσα έγραψες εδώ.
Βέβαια τον είδα να μιλάει, να τραγουδάει, να εκθέτει τις απόψεις του. Όμορφος άνθρωπος, ξεχωριστή παρουσία.

Συγκράτησα μία φράση του "Η τέχνη είναι τόσο μεγάλη που ό,τι και να κάνεις είναι μικρό". Τι άλλο να πει μετά από αυτό για να καταλάβει κανείς την παιδεία του αλλά κυρίως τη σεμνότητά του. Μακάρι να του έμοιαζαν πολλοί.

Υ.Γ.

Μόνο σε απεργίες θα βλέπουμε

τέτοιες εκπομπές; Αναρωτιέμαι ...
Πολύ όμορφα τα λόγια σου και σε ευχαριστώ. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Μην ανησυχείς για την εκπομπή... θα ανεβεί ολόκληρη στο youtube άμεσα! :D
 
Η απάντησή μου στο παρόν τόπικ θα μπορούσε να περιέχεται και στο τόπικ "Η πρώτη φορά που ... " !!! "Γιατί έτσι ??" θα με ρωτήσετε. Μα .... επειδή η πρώτη φορά στη ζωή μπυ που είδα συναυλία, ήταν αυτή της συναυλίας του Δημήτρη Λάγιου !!! Αυτό συνέβη περί το 1982, στην Καστοριά !!! Συγκεκριμένα, εκείνο το χρόνο ο πατέρας μου υπηρετούσε στην Καστοριά και το καλοκαίρι πέρασαν από εκεί ο Αντώνης Καλογιάννης και ο Δημήτρης Λάγιος για να δώσουν συναυλία στο - θρυλικό πλέον - ξερό γήπεδο της Καστοριάς !!! Αφορμή για τη συναυλία - αλλά και για την περιοδεία ανά την Ελλάδα των δύο καλλιτεχνών - ήταν ο τότε πολύ πρόσφατος δίσκος που κυκλοφόρησε σε μουσική Λάγιου και ερμηνεία Καλογιάννη !!! Ο πατέρας μου υπηρετούσε στην εν λόγω πόλη και είχαμε μαζευτεί εκεί οικογενειακώς για διακοπές !!! Και το βράδυ της συναυλίας πήγαμε όλοι μαζί στο "ξερό" για να την παρακολουθήσουμε !!!

Και, πράγματι, στο πρώτο μέρος της συναυλίας έπαιξαν, μαζί με την μπάντα που διεύθυνε ο Λάγιος, τραγούδια του καινούριου δίσκου ["Εδώ που γεννηθήκαμε" σε στίχους Φώντα Λάδη], ενώ στο δεύτερο μέρος μια ευρεία γκάμα από γνωστά ελληνικά τραγούδια για να τραγουδήσουμε εμείς από τις κερκίδες του γηπέδου [θυμάμαι τη "Φραγκοσυριανή", το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" και το κλείσιμο της συναυλίας με το "Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις" !!! ] !!! Περιττό να σάς πω ότι ο ενθουσιασμός μου, ως 11χρονου πιτσιρίκου που έβλεπε την πρώτη συναυλία της ζωής του, ήταν τεράστιος !!! Θυμάμαι, μάλιστα, ότι μετά τη συναυλία τα καινούρια τραγούδια του Λάγιου, παρόλο που τα άκουγα για πρώτη φορά, για πολλές μέρες τα σιγομουρμούριζα : "Τι κι αν δεν ξέρω πώς σε λέενε, Άννα, Μαρία ή Λαμπρινή, ξέρω τα μάτια σου πώς καίνε, αστέρια μες στην πόλη αυτή" .... "Τούτ' η πόλη, τσιμεντένια, αγαπημένη, ζωντανεύει κάπου κάπου σαν περνώ απ' του Φιλοπάππου" κλπ κλπ .... Αυτό συνέβαινε, προφανώς, επειδή τα τραγούδια εκείνα κατέγραφαν στιιγμές και εικόνες από τη μεγαλούπολη κι έτσι, ως παιδάκι, φανταζόμουν ότι .... με παίρνουνε από το χέρι και με σεργιανάνε στις γειτονιές της Αθήνας, σε μέρη όπου, επειδή ήμουνα ακόμη πολύ μικρός, δεν είχα ακόμη "περπατήσει" !!!!

Μετά τη συναυλία εκείνη ο Καλογιάννης και ο Λάγιος βρέθηκαν σε ταβέρνα λίγο έξω από την Καστοριά, όπου τους παρέθεσαν δείπνο οι "επίσημοι" της πόλης [όπως και να το κάνουμε, η συναυλία τους εκείνη τη χρονιά στην πόλη αυτή ήταν σπουδαίο πολιτιστικό γεγονός] !!! Κι εγώ από το διπλανό τραπέζι, όπου ήμασταν καθισμένα τα πιτσιρίκια, παρατηρούσα το τραπέζι των "επισήμων" : Ο μεν Καλογιάννης "επικοινωνιακός", άνετος με τον κόσμο, να μιλάει με όλους, κάποια στιγμή να τραγουδάει, με το γνωστό του τρόπο, "έχουν ρίξει παραγάδι, σάς αρέσει η Ελλάδα μις !!!" κάνοντας τους ομοτράπεζούς του να πεθαίνουν στα γέλια ... Ο δε Λάγιος σεμνός, συγκρατημένος, ντροπαλός ....

Γενικά, έτσι ήταν στην, δυστυχώς σύντομη, προσωπική του ζωή ο Λάγιος : ένας πολύ ευγενικός [ή καλύτερα : η προσωποποίηση της ευγένειας] και σεμνός νέος άνθρωπος, που "μιλούσε" ΜΟΝΟ με το έργο του !!! Και ... όσο σκέφτομαι ότι, όταν πέθανε, βρισκόταν στην ηλικία που είμαι εγώ σήμερα .........
 
Rinus, πολύ ωραίο και συγκινητικό το μήνυμά σου!

Στο ακόλουθο βίντεο, η Μαλβίνα Κάραλη, φιλοξενεί το Λάγιο στην εκπομπή της "Οι Νότες και τα Λόγια" (1989):

 
Παιδιά συγχαρητήρια για το αφιέρωμά σας, απλά: εκπληκτικό!
 
Την Μ. Τετάρτη, στις 11 το βράδυ, η ΕΤ1, θα προβάλλει την συναυλία που έγινε φέτος το Φλεβάρη στη "Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση", προς τιμήν του Δ. Λάγιου. Όποιος θέλει μπορεί να το παρακολουθήσει. Τραγούδια του ερμήνευσαν οι Παντελής Θαλασσινός, Αρετή Κετιμέ, Υακίνθη Λάγιου (κόρη του συνθέτη), Δώρος Δημοσθένους και άλλοι...
 
Μιας κι είμαστε στην Μ. Εβδομάδα, ορίστε μερικά κομμάτια από το χορόδραμα "Ίνα τι" που κυκλοφόρησε το 1992.

Υπό τους ήχους της ομώνυμης μελωδίας, τελείται στη Ζάκυνθο κάθε Μ. Παρασκευή ένα έθιμο με την περιφορά του σταυρού, πάνω από τα κεφάλια όσων παρακολουθούν.

Οι Σπείροντες Εν Δάκρυσιν - Δημήτρης Λάγιος




 
Άργησα πολύ να το δω...

Εξαιρετικό το αφιέρωμα Sunset!!!

Ο Λάγιος -αν και μεγάλος απών και αυτός- παραμένει από τους αγαπημένους μου συνθέτες.

Το τρελοβάπορο και η παράξενη πατρίδα είναι από τα αγαπημένα μου...

http://www.youtube.com/watch?v=_0IpCkRziDg[
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αποσπάσματα από την εκπομπή που πρόβαλλε η ΕΡΤ το 2006, για τα 15 χρόνια από το θάνατό του.

 
Πριν μήνες αγόρασε ο αδερφός μου το "Άι Λαός" λόγω του "Θα Με Δικάσει" και ακούγοντάς το μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι σπουδαίο άλμπουμ! Δεν έχω ακούσει τίποτε άλλο απ' αυτόν, αλλά είχα σκοπό να κοιτάξω κι άλλες δουλειές του κάποια στιγμή και με έβαλες πάλι στην "πρίζα"! Ευχαριστώ για το αφιέρωμα, τις πληροφορίες και το "σκούντημα"!
 
Πριν 2 μήνες περίπου έλαβε χώρα συναυλία προς τιμή του αδικοχαμένου συνθέτη. Μεταξύ των συμμετεχόντων και η κόρη του, Υακίνθη. Περισσότερες λεπτομέρειες στα σχόλια του uploader.

 
Όλος ο "Ήλιος ο ηλιάτορας" αποτελέιταιαπό καταπληκτικά τραγούδια. Εκτός από το "Τρελλοβάπορο" που πραγματικά σφραγίζει η ερμηνεία του Δημητράτου, αγαπημένα είναι οι "Δρόμοι Περπατημένοι", "Ε σεις στεριές και θάλασσες", "Κάμποι της Σαλονίκης", "Θέλω καράβια σπρώχνω"...Δημητράτος, Νταλάρας και Βιτάλη σε ερμηνείες "από κείνες", που λέμε...
 
ARETARA είπε:
Πριν 2 μήνες περίπου έλαβε χώρα συναυλία προς τιμή του αδικοχαμένου συνθέτη. Μεταξύ των συμμετεχόντων και η κόρη του, Υακίνθη. Περισσότερες λεπτομέρειες στα σχόλια του uploader.
Πω πωωω ... τι συγκλονιστική, τι σπαραχτική φωνή η Υακίνθη ... Είμαι σίγουρος ότι, την ώρα που τραγουδούσε, έφερνε στο μυαλό της τον πατέρα της, τις στιγμές που έζησε με τον πατέρα της [που η μοίρα της τον στέρησε νωρίς - νωρίς :(

:( ] και γι' αυτό τραγουδάει με τόση συγκίνηση, σχεδόν κλαίγοντας .... Αν και για τέτοια "φορτισμένα" βίντεο τα ΄σχόλια μάλλον περιττεύουν, απλώς ... σωπαίνεις και ακούς !!!

Προσέξτε, επίσης, πώς "λειτουργεί" το τσέλο στην πλοκή και στο "χτίσιμο" του τραγουδιού .... τι φοβερό όργανο κι αυτό ...
 
Και μια που είναι Μάιος είπα να βάλω το γνωστό κομμάτι των Ερρίκου Θαλασσινού/Γιώργου Χατζηνάσιου με την αισθαντική φωνή του Αντώνη Καλογιάννη και τον Δημήτρη Λάγιο στο πιάνο. Στις δεύτερες φωνές η Αγγελική Γαΐτη. Πρέπει να είναι περί τα τέλη των '80s.

 
Πίσω
Μπλουζα