Δημήτρη μου, Δημήτρη μου - περίεργη σκηνή

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.238
Πρόσφατα είδα την ταινία "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου", με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ και την Ξένια Καλογεροπούλου. Βρήκα πολύ περίεργη την σκηνή που υποτίθεται η Καλογεροπούλου βρίσκει τον Παπαμιχαήλ σε ένα ξενοδοχείο να κοιμάται. Βλέποντας την ταινία δεν κατάλαβα τι έδειχνε. Την μια στιγμή έδειχνε ένα θολό πλάνο με μια μελαχρινή γυμνή στο βάθος και μετά τον Παπαμιχαήλ που κοιμόταν.

Ψάχνοντας στην RetroDB βρήκα την παρακάτω εξήγηση:

Στη σεκάνς οπου ο Παπαμιχαήλ επισκέπτεται το δωμάτιο του ξενοδοχείου, συμμετείχε η Ρία Δελούτση. Η σεκάνς όμως λογοκρίθηκε και η Δελούτση δεν εμφανίζεται πουθενά. Σε πρόσφατη τηλεοπτική επεξεργασία (και καθότι η πρωτότυπη ταινία είχε καταστραφεί), η σκηνή αυτή "διορθώθηκε" με πλάνα της Αλίκης Ζάννου παρμένα απο την ταινία Ο μέτοικος

Ξέρει κανείς πώς προβάλλονταν παλιά η ταινία; Επειδή την έχω ξαναδεί, πριν χρόνια όμως, τότε δεν μου είχε δημιουργηθεί η απορία που μου δημιουργήθηκε με το νέο μοντάζ και στην ταινία δεν φαινόταν τίποτα το περίεργο. Ξέρει κανείς πώς προβλήθηκε στους κινηματογράφους;
 

Στον παραπάνω σύνδεσμο αναλύεται διεξοδικά το συμβάν του περιγράφετε. Παρακαλώ ρίξτε του μια ματιά!
 
Συγκεκριμενα σε αυτη τη σελιδα

 
Πίσω
Μπλουζα