Δημιουργώντας τον απόλυτο SNES emulator [Arstechnica - Byuu]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Ο Saulot το ποσταρε στο chatbox, αλλα κατι η νυχτα, κατι οτι σβηνονται αυτοματα τα μηνυματα μετα απο καποιες ωρες - νομιζω πως λιγοι το πηραν χαμπαρι...

O developer του bsnes (ο byuu) αναλυει πως καθεται να φτιαξει τον απολυτο SNES emu, τι ισχυ χρειαζεται και γιατι στην τελικη ψαχνει να φτιαξει το τελειο. Εχει επισης πολλα παραδειγματα σοβαρων προβληματων σε γνωστα παιχνιδια που παραβλεπουμε με ευκολια ή δεν παρατηρουμε καν oταν χρησιμοποιουμε τους γνωστους emulators "της σειρας"...

Φοβερα ενδιαφερον αναγνωσμα.

Accuracy takes power: one man's 3GHz quest to build a perfect SNES emulator
 
Αντε να δουμε μακαρι να τα καταφερει ο τυπος και να φτιαξει τον τελειο snes emulator.Eγω παντως χρησειμοποιω και τον zsnes και τον bsnes και τον snes9x αναλογα το παιχνιδι.Σε οποιον παιζει καλητερα το παιχνιδι που θελω τοτε χρησιμοποιω τον αντιστειχο emulator.
 
Ο Snes emulator είναι η ανακάλυψη του αιώνα!!! Θα δοκιμάσω και το συγκεκριμένο να δω αν ισχύουν αυτά που υποστηρίζει.
 
βασικά αυτό που λέει είναι σωστό. Τρέμω στην ιδέα τι θα γίνει αν αρχίσουν να εξομοιώνουν το Saturn. Φέρτε τα Computer Farms! It's time for NiGTS!
 
Πολύ ωραίο άρθρο, πράγματι. Δεν ήξερα οτι τα διάφορα add-ons του snes λειτουργούσαν με HLE κώδικα. Επίσης, νόμισα οτι το HLE θα ήθελε πιο δυνατό επεργαστή απ' ότι το LLE... Έμαθα ωραία πραγματάκια σήμερα!

Δε μπορώ να πω οτι συμφωνώ με το:

I see no reason why we should not be utilizing every last ounce of power that we have available today—or perhaps even a little bit more in anticipation of faster hardware in the future. The older emulators are not going away: they are still there for folks with older, slower hardware.
Φαίνεται λιγάκι γελοίο να θες ένα i7 8core για να παίξεις mario! Άσε που δεν έχουμε όλοι super computers στα σπίτια μας... "Older emulators are not going away", εντάξει αλλά αν είναι να μείνουν στάσιμοι, χωρίς updates και να το ρίξουν όλοι στο LLE, τότε όχι! Λιγότερο accuracy δε βλάπτει ;) Εξάλλου, ένα 99% του software, παίζει μια χαρά. Και για ότι δε παίζει, υπάρχουν bug fixes!

Τέτοιου βαθμού accuracy το φαντάζομαι μόνο σε καμιά amiga, κανα atari st, στα χέρια της demoscene που θέλουν χρονισμούς της τάξης του μsec.
 
Συμφωνώ με τον ASiC. Έχει την πλάκα του σαν project αλλά οι απαιτήσεις του μου φαίνονται το λιγότερο παράλογες. Με τον ZSNES τα πάντα παίζουμε.
 
Δεν παίζουν τα πάντα με ZSNES, ειδικά με την τελευταία έκδοση. Ο bsnes είναι μακράν ο καλύτερος emulator.
 
Εγώ πάντως ότι έχω δοκιμάσει και θέλω να παίξω, παίζει μια χαρά με Zsnes εδώ και χρόνια. Δεν αμφιβάλλω πως ο bSNES είναι καλύτερος πιθανά, αφού άλλωστε εξομοιώνει ακριβώς την συμπεριφορά του μηχανήματος. Απλά τον θεωρώ υπερβολικά βαρύ για να παίξεις ένα SNES.
 
f2bnp είπε:
Εγώ πάντως ότι έχω δοκιμάσει και θέλω να παίξω, παίζει μια χαρά με Zsnes εδώ και χρόνια. Δεν αμφιβάλλω πως ο bSNES είναι καλύτερος πιθανά, αφού άλλωστε εξομοιώνει ακριβώς την συμπεριφορά του μηχανήματος. Απλά τον θεωρώ υπερβολικά βαρύ για να παίξεις ένα SNES.
συμφωνω απολυτα.Μπορει να εχει χρονια που σταματησε η αναπτυξη του zsne αλλα πρωσοπικα με κανενα παιχνιδι δεν εχω προβλημα.Ο bsnes ειναι βαρυς για snes emulator και αν γιννει αυτο που λεει το αρθρο το θεωρω γελοιο και παραλογο να θες top συστημα για να παιξεις snes emulator.
 
Εεεε ... μπράβο στο παλικαρι για την προσπαθεια του αλλα δεν θα συμφωνησω. Καταρχας η λογικη του παει εναντια στο λεγομενο "good programming practice"

Δηλαδη με οσο το δυνατον χειροτερο hardware, καλυτερα αποτελεσματα

Απο ολους του emulator που εχω δοκιμασει ο καλυτερος οσο αφορα προγραμματισμο ειναι με διαφορα ο NeoRageX. Ακόμα και σε Pentium II 333mhz με 100mhz bus επαιζε ΤΕΛΕΙΑ ολα τα games του Neo Geo. Και μιλάμε για Neo Geo εξομοιωση ... πολυ πιο δυσκολο πραγμα δηλαδη. Οκ, καποια games ειχαν καποια θεματα με τα rasters αλλα μιλαμε για 1-2 games

Μπραβο για την προσπαθεια αν και δεν συμφωνω με την λογικη :)
 
Μη φρικάρετε ρε παιδιά με τα 3GHz απαιτήσεων, αναφέρεται μάλλον σε P4. Μέχρι και στο netbook μου με Atom 1.xGHz παίζει τέλεια ο bsnes.
 
Daytime Dreamer είπε:
Εεεε ... μπράβο στο παλικαρι για την προσπαθεια του αλλα δεν θα συμφωνησω. Καταρχας η λογικη του παει εναντια στο λεγομενο "good programming practice"
Δηλαδη με οσο το δυνατον χειροτερο hardware, καλυτερα αποτελεσματα

Απο ολους του emulator που εχω δοκιμασει ο καλυτερος οσο αφορα προγραμματισμο ειναι με διαφορα ο NeoRageX. Ακόμα και σε Pentium II 333mhz με 100mhz bus επαιζε ΤΕΛΕΙΑ ολα τα games του Neo Geo. Και μιλάμε για Neo Geo εξομοιωση ... πολυ πιο δυσκολο πραγμα δηλαδη. Οκ, καποια games ειχαν καποια θεματα με τα rasters αλλα μιλαμε για 1-2 games

Μπραβο για την προσπαθεια αν και δεν συμφωνω με την λογικη :)
Για να μην μιλήσουμε βέβαια για N64 και PS1 που το μηχάνημα που αναφέρεις παίζει μια χαρά.
 
Wally είπε:
Ο Saulot το ποσταρε στο chatbox, αλλα κατι η νυχτα, κατι οτι σβηνονται αυτοματα τα μηνυματα μετα απο καποιες ωρες - νομιζω πως λιγοι το πηραν χαμπαρι...
O developer του bsnes (ο byuu) αναλυει πως καθεται να φτιαξει τον απολυτο SNES emu, τι ισχυ χρειαζεται και γιατι στην τελικη ψαχνει να φτιαξει το τελειο. Εχει επισης πολλα παραδειγματα σοβαρων προβληματων σε γνωστα παιχνιδια που παραβλεπουμε με ευκολια ή δεν παρατηρουμε καν oταν χρησιμοποιουμε τους γνωστους emulators "της σειρας"...

Φοβερα ενδιαφερον αναγνωσμα.

Accuracy takes power: one man's 3GHz quest to build a perfect SNES emulator
Άντε να δούμε, από το στόμα του και στου Executable το αυτί...
 
Ενδιαφέρον εγχείρημα η 100% εξομοίωση του αυθεντικού hardware. Ο συγκεκριμένος emu μάλλον πάει για τον κάθε "ψείρα" ( :D ) που θέλει όχι απλά να τρέχει παιχνίδια snes στο pc του, αλλά να ξέρει ότι τα τρέχει επακριβώς όπως θα τα έτρεχε και ένα αληθινό snes. Ισχύει ότι υπάρχουν κάποια μικροπροβλήματα, άλλα πολύ εμφανή και άλλα πολύ φανερά και ενοχλητικά.

Έλεγξα στον bsnes 2-3 παιχνίδια που είχαν φανερά προβλήματα στον zsnes (το SMW2:Yoshi's Island π.χ.), και πραγματικά ο bsnes δεν παρουσίασε το παραμικρό. Μακάρι να ισχύει για τα περισσότερα παιχνίδια και να μην είναι απλά ένας πόλεμος εντυπώσεων από έναν φιλόδοξο προγραμματιστή.

Για την ώρα θα εχω τον bsnes δίπλα δίπλα στον zsnes για συγκεκριμένα παιχνίδια. Ο χρόνος θα δείξει...
 
Μια ακυρη ερωτηση ο Bsnesv082 δεν μου βλεπει τα roms , ξερει κανεις τι μπορει να παίζει ; Εχω τον bsnes v.070 και ειναι μια χαρα .
 
είναι smc η extension των roms σου? Αν ναι, θα πρέπει να τη μετατρέψεις σε .sfc
 
πως γινεται αυτο ; (συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος).
 
Μείνετε στο θέμα μας.


Ότι θέλετε να συζητήσετε σχετικά με άλλους emulator και μετατροπές roms να το κάνετε με pm.


 


 
Ξεθαβω το θεμα γιατι μετα απο εκατονταδες(για να μην πω χιλιαδες)ωρες παιχνιδιου τερματισμο δεκαδων παιχνιδιων κτλ εβγαλα τα συμπερασματα μου και ισως να ενδιαφερουν καποιον που αμφιταλαντευεται αναμεσα στον ZSNES και στον BSNES.Δεν γεινεται να χρειαζεται καποιος απο τετραπυρηνο και πανω επεξεργαστη,πολυ μνημη RAM και καινουρια καρτα γραφικων για να παιξει ενα super mario all stars βρε αδερφε με τον BSNES.Καποιος φιλος παραπανω αναφερει οτι ο BSNES παιζει μια χαρα στο netbook του με Αtom 1ghz επεξεργαστη.Ο BSNES 0.83 στο δεικο μου Netbook Αcer aspire one D250 με Αtom 1.6GHZ,1GB RAM και intel Gma οχι απλα σερνεται αλλα ενα σαλιγκαρι μπροστα του ειναι ετοιμο για παγκοσμιο ρεκορ στο 100σταρι.Στο λαπτοπ μου Αcer Aspire 5742ZG-P623G32MNKK με Ιntel Dual core 2.13GHZ,3GB Ram και την Αti Radeon HD 6370 δεν σερνεται σαν το netbook αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξεις χωρις να πεταξεις το laptop στον τοιχο μετα απο 10 λεπτα παιχνιδιου.Στο ενα απο τα δυο pc μου με intel core 2 duo T9300 2.5GH,2GB Ram και την Νvidia 9600gt παει λιγο καλητερα απο το Laptop και πρεπει η να εχεις κατεβασει μια κασα μπυρες και καμια δεκαρια ρετσινες(κατα προτιμηση μαλαματινα :D )για να παιξεις η να μην ξερεις καν τι ειναι το SNES.Στο δευτερο pc μου με Ιntel core I7 2600k 3.4GHZ,4GB Ram και την gigabyte GTX460 παιζει μια χαρα αλλα ελεος ρε παιδια.πρεπει να εχει δηλαδη καποιος πανακριβο υπολογιστη με ισχυρο επεξεργαστη και καρτα γραφικων για να παιξει ενα SNES παιχνιδι;Δεν γεινονται αυτα.Αυτα που γραφω παραπανω τα γραφω οπως ειπα πιο πανω μετα απο εκατονταδες ωρες παιχνιδιου και τερματισμο δεκαδων παιχνιδιων και στους δυο Emulators και εχω να πω οτι η τελευταια εκδοση του ZSNES 1.51 παιζει τα παντα τελεια ακομα και σε intel celeron.Δεν εχω αντηληφθει το παραμικρο κολημα η ταχυτητα του ειναι φανταστικη και οι ποιοτητα της εικονας το ιδιο και οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω ειδε πολλα προβληματα στο super mario world 2 yoshi's island.Πρωσοπικα εγω δεν ειδα τιποτα και το παιχνιδι ηταν αψογο απο την αρχη μεχρι το τελος του.Για μενα οποιος θελει να ευχαριστηθη παιχνιδι με καποιον snes emulator η λυση ειναι μια και λεγεται ZSNES.χωρις να καθετε και να σκεφτεται της δυνατοτητες του υπολογιστη του η καθως παιζει super mario world στον BSNES να αναρωτιεται αν παιζει super mario world η Elder scrolls V skyrim και γιαυτο σερνεται το pc του σαν καμια χελωνα.
 
Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ τον Snes9XW και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εάν προκύψει κάποιο πρόβλημα σίγουρα θα αλλάξω αλλά είναι τέλειος σε ότι κι αν έχω παίξει.

Edit: Τον Snes9XW και όχι τον ZSNES όπως είπα προηγουμένως, μπερδεύτηκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα