Δημοσκόπηση: Αγαπημένος Ήρωας του Βερν

Thor είπε:
Ο ποιος (Μήπως είναι ο αφηρημένος εντομολόγος από τον 15ετή πλοίαρχο; ή ο πάπας; )

Μπήκε ο άσχημος θείος γιατί κατά τη γνώμη μου ο όμορφος ανιψιός απλά ακολουθεί το θείο. Αν ήταν στο χέρι του δεν θα έφευγε ποτέ από το Αμβούργο. Επειδή η γνώμη μου δεν είναι κατ' ανάγκη σωστή υπάρχει και η επιλογή "Άλλος"

 




Και η αυτοκριτική: Ίσως να μην ήταν η καλύτερη επιλογή αυτή των Χάτερας και Κάου Τζερ καθώς υπάρχουν άλλοι πιο χαρακτηριστικοί και δημοφιλείς ήρωες στο έργο του Βερν.
ναι και εμείς τα κοριτσάκια ακολουθούμε τον όμορφο ανηψιό :)

που ακολουθεί τον άσχημο θείο! αλλιως ποιος ο λόγος να πάρεις τα όρη και τα βουνά;
 
:D (στην επόμενη δημοσκόπιση θα ρωτάμε ποιος είναι ο αγαπημένος σας ομορφος ανοιψιός από μυθιστόρημα του Βερν ;) )
 
Ναι να αγιάσει το στόμα σου :D και οι ανηψιοί έχουν τα καλά τους!
 
Προσωπικά από τον Φιλέα Φογκ προτιμώ τον Πασπαρτού!
 
Φιλέας Φογκ και ξερό ψωμί! Οφείλω, πάντως, να ομολογήσω ότι και ο Πασπαρτού είναι εκπληκτικός τύπος.
 
Φιλέας Φογκ νομίζω...

Πάντως το αγαπημένο μου του Βερν είναι "Τα Τέκνα του Πλοιάρχου Γκραντ", μια ωραία περιπέτεια με ... μύνημα σε μπουκάλι, νότιες θάλασσες, φουρτούνες, Παταγονίες, Αυστραλιανές ενδοχώρες, Νέες Ζηλανδίες και μάχες με Μαορί...

Αυτό μαζί με τον "Ροβινσώνα Κρούσο" πρέπει να τα είχα διαβάσει από 30 φορές έκαστο!!!
 
Eμένα πώς μου ξέφυγε αυτή η ψηφοφορία; Ευτυχώς που το ανέφερε ξανά ο Thor και το θυμήθηκα. Ψηφίζω Νέμο, και χαίρομαι πολύ που βγαίνει πρώτος. Θαυμάζω τον χαρακτήρα του, γιατί ήταν ένας καλός, δίκαιος άνθρωπος που ταλαιπωρήθηκε πολύ, έχασε τα αγαπημένα του πρόσωπα και έτσι γύρισε την πλάτη στην άδικη κοινωνία, αποφασίζοντας να ζήσει χωρίς όρια και κανόνες, αδιαφορώντας και για τα χρήματα, αρκούμενος μόνο στα απαραίτητα. Ένα ελεύθερο, επαναστατικό πνεύμα, αλλά και καλόκαρδος, πανέξυπνος και πολυμήχανος.
 
perlastar είπε:
Θαυμάζω τον χαρακτήρα του, γιατί ήταν ένας καλός, δίκαιος άνθρωπος που ταλαιπωρήθηκε πολύ, έχασε τα αγαπημένα του πρόσωπα,
και έτσι γύρισε την πλάτη στην άδικη κοινωνία,


αποφασίζοντας να ζήσει χωρίς όρια και κανόνες, αδιαφορώντας και για τα χρήματα, αρκούμενος μόνο στα απαραίτητα. Ένα ελεύθερο, επαναστατικό πνεύμα, αλλά και καλόκαρδος, πανέξυπνος και πολυμήχανος.
Ε ...και "κομματακι" εκδικητικος ενιοτε (μην τα εξωραιζουμε ολα).

perlastar είπε:
και έτσι γύρισε την πλάτη στην άδικη κοινωνία,

"Ατιμη κοινωνια ,



αλλους ανεβαζεις κι αλλους κατεβαζεις "



στις αβυσους των θαλασσων
:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα (κατά λάθος) τον Πλοίαρχο Νέμο καθώς τον μπέρδεψα τον πλοίαρχο Γκράντ. Ήθελα τον Φιλέα Φογκ.
 
Nemo είπε:
Ε ...και "κομματακι" εκδικητικος ενιοτε (μην τα εξωραιζουμε ολα).


"Ατιμη κοινωνια ,



αλλους ανεβαζεις κι αλλους κατεβαζεις "



στις αβυσους των θαλασσων
:p
Το ξέρω. Επίτηδες δεν το ανέφερα αυτό γιατί σηκώνει πολύ συζήτηση. Δεν λέω ότι ήταν αλάνθαστος, αλλά το να είσαι εκδικητικός δεν είναι απαραίτητα κακό για μένα. Εξαρτάται από τα βιώματα, τις εμπειρίες και τις καταστάσεις, και σε μερικά πράγματα δεν υπάρχει απαραίτητα σωστό ή λάθος, αλλά διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Ψήφισα (κατά λάθος) τον Πλοίαρχο Νέμο καθώς τον μπέρδεψα τον πλοίαρχο Γκράντ. Ήθελα τον Φιλέα Φογκ.
Ρε συ, δεν παίζεσαι! :D Θες να σου αλλάξω την ψήφο σου?!

perlastar είπε:
(...)αλλά το να είσαι εκδικητικός δεν είναι απαραίτητα κακό για μένα. (...)
I second that!.....
 
Εγώ έριξα την ψήφο μου στα μέλη της λέσχης του κανονιού. Είναι αστείοι και επίσης είναι πολλοί, οπότε μ' ένα σμπάρο ψηφίζω πολλά τρυγόνια.

Ο Νέμο είναι πολύ σκοτεινός ήρωας και όταν βυθίζει πλοία σκοτώνει άσχετους και αθώους.

Ο Φιλέας Φογκ είναι επηρμένος - προτιμώ τον Πασπαρτού. Απλώς ήταν τυχερός γιατί τον ερμήνευσε ο υπέροχος Ντέιβιντ Νίβεν στην γνωστή ταινία. Χώρια που ήταν ή μπουνταλάς ή αμόρφωτος για να μην ξέρει για την μέρα που "κέρδισε"

Ο Μιχαήλ Στρογκώφ με φόβιζε για κάποιο λόγο.

Η ιστορία του Ροβήρου μου άρεσε αλλά ο τύπος αλλά θύμιζε πολύ Νέμο.

Έχω πρόβλημα με το ταξίδι στο κέντρο της γης διότι είναι όχι απλώς αβάσιμο αλλά εξωφρενικό επιστημονικά, πολύ περισσότερο από άλλα βιβλία του
 
Οκ, απλά ονομαστικά σε εμφανίζει ακόμα στο Νέμο!...

Αριθμητικά, αποκαταστάθηκε.
 
Ψήφισα τον Νέμο γιατί αν και παρουσιάζεται κακός, ψυχρός και κυνικός, λυπάμαι αφάνταστα την απέραντη μοναξιά του (αν και είναι επιλογή του).
 
Πίσω
Μπλουζα