Δημοσκόπηση ρετροπαιχνιδιών

4 , Επιτραπέζια και μέσα σε αυτά βάζω και τάβλι ,τράπουλα, ζάρια που φρόντισε να με κάνει αστέρι ένας θείος μου. απο τα χρόνια του δημοτικού σχολείου :biglaugh:
 
Playmobil σίγουρα και παιχνίδια της γειτονιάς (μήλα, εφτάπετρο, αμπάριζα, αμερικανάκι (ποδόσφαιρο σε παγκάκια με μία πάσα), πόλεμο, να μείνει να μείνει στο τρύπιο το καμίνι, πεντόβολα, τρίλιζα, κουτσό, αγαλματάκια αμίλητα ακούνητα αγέλαστα, αθλητικούς αγώνες, ποδήλατο. Όλα σε μεγάλες ποσότητες. Και Monopoly, πολύ Monopoly. Αφήνω έξω το κομμάτι των υπολογιστών που τυχαίνει να έχω από πολύ μικρός.
 
Ωραίο θρεντάκι, καλά που το ξεθάψατε και αυτό :fafoutis:

Στο διαταύτα, τα πάντα όλα (ανάλογα και με τη διάθεση της στιγμής καθώς και για τι ηλικία μιλάμε)!

Γενικά ήμουν της κατασκευής, πχ. να βγάζω τα μοτεράκια από τις ομιλούσες κούκλες el greco της αδερφής μου και να φτιάχνω εσωλέμβιες για βαρκάκια Playmobil, αυτοσχέδια hovercrafts, νερόμιλους με τις οβίδες από τα κάστρα και πολιορκητές :eek:, και 1002 άλλα (αυτά στα τέλη δημοτικού)

Στο χωριό με τη λάσπη από τα αυλάκια όταν πότιζε ο πατέρας μου να φτιάχνω φλιτζάνια και πιατάκια (νήπιο,Α & Β δημοτικού)

Έξω στα λιβάδια με τα ποδήλατα να ξεκινούμε από Χαλάνδρι και να φτάνουμε μέχρι Μοσχάτο! (12-13 ετών).

Σαν φοιτητής, τάβΛι (έως σήμερα :biglaugh:) και επιτραπέζια. Μου άρεσε πολυ όταν ήμουν Ελλάδα να πηγαίνω Καλλιδρομίου στα Εξάρχεια - σε γνωστή καφετέρια και να παίζουμε επιτραπέζια με τις ώρες.
 
Πραγματικά ωραίο θρεντ!!

λοιπόν, από παιχνίδια στο σπίτι:
σπίτι κούκλας, κούκλα, ρούχα κούκλας,
κουζινικά
επιτραπέζια: Μονόπολη, Bingo (από την εκπομπή του Μαστοράκη, ιδιαίτερη αδυναμία είχα στην κλεψύδρα!!!), Ναυμαχία, ο μικρός γιατρός, μικροί ψαράδες, χαρούμενοι ιπποποταμούληδες,
playmobil-lego
βιβλία (από κόμικ μέχρι ξένη-ελληνική νεανική λογοτεχνία)
 
Playmobil σίγουρα και παιχνίδια της γειτονιάς (μήλα, εφτάπετρο, αμπάριζα, αμερικανάκι (ποδόσφαιρο σε παγκάκια με μία πάσα), πόλεμο, να μείνει να μείνει στο τρύπιο το καμίνι, πεντόβολα, τρίλιζα, κουτσό, αγαλματάκια αμίλητα ακούνητα αγέλαστα, αθλητικούς αγώνες, ποδήλατο. Όλα σε μεγάλες ποσότητες. Και Monopoly, πολύ Monopoly. Αφήνω έξω το κομμάτι των υπολογιστών που τυχαίνει να έχω από πολύ μικρός.
Με επιασα αδιαβαστο. Τι ειναι τα "εφταπετρο & να μεινει στο ιδιο το καμινι"?
 
Με επιασα αδιαβαστο. Τι ειναι τα "εφταπετρο & να μεινει στο ιδιο το καμινι"?
Έλα το εφτάπετρο είναι classic, έχω παίξει άπειρο, μπορεί να το ξέρεις με διαφορετικό όνομα. Βάζεις 7 μάρμαρα σε στοίβα και τα ρίχνεις από μακριά με την μπάλα. Είναι 2 ομάδες η μία προσπαθεί να ξαναστήσει τα μάρμαρα ενώ ή η άλλη να σε βγάλει εκτός παιχνιδιού αν σε χτυπήσει η μπάλα. Δες το εδώ.

Το να μείνει να μείνει παίζεται ως εξής:, οι παίχτες βρίσκονται σε κύκλο και κάποιος λέει να μείνει να μείνει στο τρύπιο το καμίνι ο...Chris27. Όλοι τρέχουμε και εσύ μένεις στον κύκλο και φωνάζεις γρήγορα 1-2-3 στοπ (τρεις φορές). Στην τελευταία μένουμε όλοι ακίνητοι στο σημείο που είμαστε. Κερδίζεις αν υπολογίσεις ακριβώς πόσα μεγάλα και πόσα μικρά βήματα χρειάζεσαι για να φτάσεις στον παίχτη που θα επιλέξεις. Λες για παράδειγμα, έχω τον Blue Max με 4 μεγάλα και 2 μικρά. Αν φτάσεις ακριβώς σε μένα κέρδισες!
 
Aπορω με μενα! Απορω! Πως μου ξεφυγαν εμενα αυτα τα παιχνιδακια, καθοτι και πολυ παιδι αλανας. Οχι δεν τα ειξερα, ευχαριστω για την εγκυκλοπαιδικη ενημερωση. Ωραια παιχνιδακια!
Απεναντι απο το μπαλκονι μου, υπαρχει ενα τεραστειο οικοπεδο. Στεναχωριεμαι που δεν βλεπω παιδια να τοχουν μετατρεψει σε γυπεδο. Αν ηταν η γενια μου δεν θαχε γλυτωσει.Μεχρι και δοκαρια για τερματα θαχαμε βαλει. Κριμα!
 
Απεναντι απο το μπαλκονι μου, υπαρχει ενα τεραστειο οικοπεδο. Στεναχωριεμαι που δεν βλεπω παιδια να τοχουν μετατρεψει σε γυπεδο. Αν ηταν η γενια μου δεν θαχε γλυτωσει.Μεχρι και δοκαρια για τερματα θαχαμε βαλει. Κριμα!
Άστο άστο, έτσι όπως το λες. Σήμερα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις (πόσο μάλλον τα παιδιά μόνα τους). Θα έρθει καμιά αδέσποτη και δεν θα ξέρεις από που. Η μαμά μου θυμάμαι έβγαινε στο μπαλκόνι το βράδυ και φώναζε Νικοοοοοοοοοο, την άκουγα στην απέναντι γειτονιά και απαντούσα σε λιγοοοοοοο, κλασικά.

Παρέλειψα το παιχνίδι που σαν γειτονιά παίξαμε ίσως περισσότερο από όλα, το κρυφτό. Επίσης σχοινάκι, γιο γιο (είχαμε εθιστεί, έκανα και πολλά κόλπα, μάγκωνα παντελόνια φούστες για όσους έχουν παίξει), και κάρτες με ατού και υπερατού. Και βέβαια φυσοκάλαμα.
 
Σήμερα φοβάσαι να κυκλοφορήσεις (πόσο μάλλον τα παιδιά μόνα τους
Βρε, για γειτωνια μιλαμε, χωριο Παιανια. Διπλα εχει μια πλατεια πλακοστρωτη, με παιδικη χαρα παγκακια, καφετερι, σουβλακερι και γυρω γυρω σπιτια. Εντυπωση μου κανει που παιζουν μπαλα στισ πλακες κι οχι στο χορταρι του οικοπεδου, τεραστειο, φλατ με μαντροτοιχο του μετρου. Η πλατεια εχει και καποια κλιση και τους φευγει η μπαλα στο δρομο. Απλα τα σημερινα παιδια δεν ξερουν να εκτιμισουν. Πως θα μπλοζοναρω, ρε παιδι μου στις πλακες? Ενω στο χορτο, μιλαμε για εκτιναξεις γατοπαρδου Κερβερογλου. Μετα παραπονιομαστε, οτι δεν εχουμε νεα ταλαιντα, τερματοφασουλες. Ελεος πια.
Με χαρα μου βλεπω, κι εσυ οπαδος του αληταμπουρισμου και της ΑΛΑΝΑΣ
 
Βρε, για γειτωνια μιλαμε, χωριο Παιανια.
Μάστορα δε μας τα 'πες αυτά. Με Παιανία (και Καρελλά) βάζεις γκολ από τα αποδυτήρια.

ΔΕΝ έχουν απομείνει πλέον τέτοιες περιοχές στην Αττική (πλην Μάνδρα, Μέγαρα, κλπ. και Μεσογείων).

Το μόνο κακό της Παιανίας (παραφράζοντας τον Ροίδη): έκαστος τόπος έχει την πληγή του, η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και το Λιόπεσι τον πατριωτισμόν (και τους κατοίκους του) :biglaugh:
 
Με χαρα μου βλεπω, κι εσυ οπαδος του αληταμπουρισμου και της ΑΛΑΝΑΣ
Εντελώς. Τόσο που, πριν αρκετά χρόνια μαζευτήκαμε και παίξαμε ένα ξημέρωμα κρυφτό και αμπάριζα μεγάλα παντρεμένα παιδιά στον περιβάλλων χώρο του Ειρήνης και Φιλίας στο Φάληρο. Τα ζευγαράκια που καθόντουσαν στα παγκάκια τα είδαν όλα. Τι γκαούγκανοι θα είπαν.

Πως θα μπλοζοναρω, ρε παιδι μου στις πλακες? Ενω στο χορτο, μιλαμε για εκτιναξεις γατοπαρδου Κερβερογλου.
Φόραγα στολή τερματοφύλακα, γάντια, κάλτσες μέχρι το γόνατο, σορτσάκι πάνω από την φόρμα και επιγονατίδες. Τα φόραγα να είμαι έτοιμος, και ας μην παίζαμε μπάλα. :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε ναι μιλαω εκ πειρας. Ακομα το δελτιο μου ειναι στον Α.Ο. Κορωπιου. Ινδαλμα μου, ο Αυγητιδης
Για τους κατοικους του Λιοπεσιου συμφωνω 1000%, εχουν ομως ενα δικαιολογιτικο. Ειναι ακριβως απο κατω απο τον Τρελο. (Υμητος)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Love
Reactions: PT8
στον περιβάλλων χώρο του Ειρήνης και Φιλίας στο Φάληρο
Καλα τι να πω και με εσας στην γειτωνια σας? Μπαζοσατε την Θαλασσα και πηγατε την στερια 500μ. μεσα. Στον Φλοισβο, λιγο πιο περα απο το Δελφιναριο, ειχε ο μπαρμπας μου ενα μικρο ξενοδοχειο και ταβερνα. Θυμαμαι πευκα και τραπεζακια διπλα στο κυμα. Οταν ξαναπερασα μετα απο χρονια, νομισα οτι ειμουν σε αλλη πατριδα.
Ηταν κι ενα ζαχαροπλαστειο με ωραια γλυκα εκει κοντα του Αλεβιζακη.
 
Το μόνο σε επέζησε από τα Playmobil μου
 

Συνημμένα

  • IMG_20230131_235913.jpg
    IMG_20230131_235913.jpg
    459,7 KB · Προβολές: 6
  • IMG_20230131_235902.jpg
    IMG_20230131_235902.jpg
    474,2 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20230131_235855.jpg
    IMG_20230131_235855.jpg
    448,9 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20230131_235838.jpg
    IMG_20230131_235838.jpg
    491,6 KB · Προβολές: 6
Πανέμορφο! Το είχα και εγώ!

Έπαιζα με τις ώρες και έφτιαχνα με εκείνα τα γλασέ μπλέ χρώματος χαρτιά χειροτεχνίας θάλασσα και το ονειρευόμουν να ταξιδεύει και να είμαι και εγώ μέσα!

Το σεντούκι με τις χρυσές λίρες κλασικά το έβαζα μέσα στο αμπάρι. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πανέμορφο! Το είχα και εγώ!

Έπαιζε με τις ώρες έφτιαχνα με μπλέ χαρτιά θάλασσα και το ονειρευόμουν να ταξιδεύει και να είμαι και εγώ μέσα!

Το σεντούκι με τις χρυσές λίρες κλασικά το έβαζα μέσα στο αμπάρι. ;)
☺️
 

Συνημμένα

  • IMG_20230201_004635.jpg
    IMG_20230201_004635.jpg
    429,4 KB · Προβολές: 8
Το έκανες αγγλικό βλέπω, εγώ θυμάμαι αμφιταλαντευόμουν για ώρα αλλά τελικά κέρδισε η αναρχία και το έκανα πειρατικό :diablotin: .

Επίσης έχεις το κίτρινο σεντούκι (εγώ έχω το καφέ) και βλέπω έχουμε χάσει και μία μπαλίτσα κανονιού. :fafoutis:

Συγχαρητήρια για την κατάστασή του!

υγ. Όταν έλειπαν οι δικοί μου από το σπίτι (συνέβαινε συχνά) γέμιζα την μπανιέρα και το έβαζα εκεί. Όλα αυτά κάπου '86-'87.
 
Πίσω
Μπλουζα