Διάστημα, Ρομπότ & Εξωγήινοι

Πολύ ωραίες επιλογές παιδιά, βρήκα χρόνο και τα άκουσα όλα. Μου άρεσε ιδιαίτερα το album από Antares, το άκουσα ολόκληρο στο youtube.

Δύο κομμάτια από John Serrie και ένα από Dominique Guiot.

Dominique Guiot - Les Deux Poissons (1978)
Jonn Serrie - And the Stars Go with You (1987)
John Serrie - Ixlandia (1995)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα την τσεκάρω σίγουρα...
 
(Δε θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει εδω)

Πολυ ενδιαφερον θεμα. Δεδομενων καποιων περιεργων ενδιαφεροντων που ειχα (αν εχετε διαβασει καποια ποστ μου θα ξερετε τι εννοω) ειχα ψαξει και ανακαλυψα οτι στη μεταλ μουσικη υπηρχε μια ταση να ασχοληθουν με τη μυθολογια των ΑΤΙΑ, των απαγωγων, της εξωγηινης εισβολης κλπ. Οριστε μερικα, γνωστα ή αγνωστα, καλα η κακα δεν ξερω, που βρηκα.

  • Megadeth - Hangar 18
  • Emmure - Area 64-66
  • Devin Townsend - Ziltoidia Attaxx
  • Between the Buried and Me - Obfuscation
  • The Faceless - Planetary Duality
  • The Contortionist - Flourish
 
Ωραία συλλογή για σπάνιες (σε εμάς) σειρές sci-fi.
Ξεχώρισα τους Stern Combo Meißen απ την ανατολική Γερμανία...

In den Kosmos (1978)


Ειδα οτι στο Video που εβαλες εχει κομματια απο την ταινια From Moscow to Cassiopeia...ενα υπεροχο Ρωσσικο παιδικο scifi του 1973 (με πολυ ομορφο soundtrack)...αξιζει να το παρακολουθησεις
 
Ειδα οτι στο Video που εβαλες εχει κομματια απο την ταινια From Moscow to Cassiopeia...ενα υπεροχο Ρωσσικο παιδικο scifi του 1973 (με πολυ ομορφο soundtrack)...αξιζει να το παρακολουθησεις

Ναι, απο τις σκηνές στο βίντεο φαίνεται καλό...
Η μόνη ταινία sci-fi που έχω δεί απο ανατολικό μπλόκ ,είναι το "Ikarie XB-1" ,του 1963 απο την Τσεχοσλοβακία.
 
  • Like
Reactions: RIO
Klaus Schulze - Echoes of time , απο το album "Timewind", 1975.

Υπέροχο, έχω τον δίσκο Timewind του 1975 που θεωρείται κλασικός. Άκουσα πολύ Klaus Schulze κάποτε. Αν ακούς και new age μουσικές αναζήτησε τα Mindscapes του Mars Lassar. Και ψάξε στη δισκογραφία του, έχει πολύ υλικό.
 
Νομίζω ήταν κάποιο φινλανδικό συγκρότημα, αλλά όνομα δεν μπόρεσα να βρω...
 
BoneyM-10000 lightyears
Οι ξεχασμένοι από Θεό και ανθρώπους BoneyM....
την δεκαετία του '80 επικρατούσε τέτοιος ενθουσιασμός με το διάστημα που είμασταν σίγουροι ότι το 2000 θα είχαμε διαπλανητικές πτήσεις. Οι αλλαγές γίναν όμως προς τις τηλεπικοινωνίες τους υπολογιστές και την ψηφιακή τεχνολογία εν γένει.
 
Πίσω
Μπλουζα