Διάστημα, Ρομπότ & Εξωγήινοι

Μου άρεσε από την πρώτη φορά όταν το άκουσα, και αν και χρονικά βρίσκεται εκτός ορίων θεωρώ πως είναι κρίμα να μην το βάλω.

Terry Oldfield - Across the Universe (2009)
 
Παιδια αναζητω ενα μεταλ συγκροτημα που ειχε στιχους για θεωριες συνωμοσιας, εξωγηινους και συναφη θεματολογια. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι βγαιναν στη σκηνη ντυμενοι εξωγηινοι. Καποια βοηθεια? Θενκς.
 
Ένα album με ambient θέματα είναι το Space Dive του Daniel Pemberton. Στην σειρά "Το σύμπαν που αγάπησα" ακούγονται κομμάτια του Pemberton, δεν ξέρω όμως αν είναι από αυτό το album ή παλιότερο του, πρέπει να βάλω το shazam στα επεισόδια όταν βρω χρόνο.
 
Ένα album με ambient θέματα είναι το Space Dive του Daniel Pemberton. Στην σειρά "Το σύμπαν που αγάπησα" ακούγονται κομμάτια του Pemberton, δεν ξέρω όμως αν είναι από αυτό το album ή παλιότερο του, πρέπει να βάλω το shazam στα επεισόδια όταν βρω χρόνο.

Πολύ ωραία σειρά ,την θυμάμαι.. Την μουσική όμως όχι.. Τώρα που έψαξα λίγο -αν ήταν του Pemberton ,ίσως κάποιο παλιότερο album,
γιατί το space dive απ'ό,τι είδα κυκλοφόρησε πολύ αργότερα από την σειρά της ετ3...

Παιδια αναζητω ενα μεταλ συγκροτημα που ειχε στιχους για θεωριες συνωμοσιας, εξωγηινους και συναφη θεματολογια. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι βγαιναν στη σκηνη ντυμενοι εξωγηινοι. Καποια βοηθεια? Θενκς.

Είναι και οι Locust... Δεν παίζουν metal,αλλά έχουν 'σκληροπυρηνικό' ήχο..
 
Πολύ ωραία σειρά ,την θυμάμαι.. Την μουσική όμως όχι.. Τώρα που έψαξα λίγο -αν ήταν του Pemberton ,ίσως κάποιο παλιότερο album,
γιατί το space dive απ'ό,τι είδα κυκλοφόρησε πολύ αργότερα από την σειρά της ετ3...

Ναι σωστά δεν μπορεί να είναι από αυτό. Στην wikipedia αναφέρει τον Pemberton για την πρώτη σεζόν. Έβαλα το shazam και βρήκα από που προέρχονται κάποια κομμάτια. Η συλλογή λέγεται Universe Soundscapes - Relaxing Music.

Άκου αυτό πιστεύω θα σου αρέσει, το άκουσα πρώτη φορά στο σύμπαν που αγάπησα. Υπάρχουν όλα τα track του CD στο youtube.

Universe Soundscapes - Space Rock (1999)

Και για να μην ξεφεύγουμε... :)

M.A.R.R.S. - Pump up the volume (1988)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εστηνα μια κασετα (Type IV με Dolby S ;)) με επιλογες μου απο space disco.
Εδω ειναι τα περιεχομενα. Ισως καποιοι να βρουν κατι ενδιαφερον.

The Immortals - The Ultimate Warlord
Space Art - Nous Savons Tout
Munich Machine - In Love With Love
Cybotron - Clear
Droids - The Force
Nostromo - Alien
Chas Jankel - 3000000 synts
Donna Laser Orchestra - Vega Synthauri
Explorer - Enjaw J
Charlie Mike Sierra - On The Moon
Charlie - Space Woman
Creatures - Machine Drama

για εισαγωγη εχω παρει το κομματι της αφηγησης απο το intro του Cube Quest (Laser Disk)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλές οι επιλογές Wally, ωραία η κασέτα που ετοιμάζεις.

Μπράβο για το "Enjaw J" είναι αγαπημένο track. Είναι project του Tony Carrey που πέρασε και από τους Rainbow.
 
Άκου αυτό πιστεύω θα σου αρέσει, το άκουσα πρώτη φορά στο σύμπαν που αγάπησα. Υπάρχουν όλα τα track του CD στο youtube.

Universe Soundscapes - Space Rock (1999)

Πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή,άκουσα μερικά κομμάτια, πράγματι,θυμίζει λίγο ντοκυμαντέρ.. :)


Εστηνα μια κασετα (Type IV με Dolby S ;)) με επιλογες μου απο space disco.
Εδω ειναι τα περιεχομενα. Ισως καποιοι να βρουν κατι ενδιαφερον.


Cybotron - Clear

Chas Jankel - 3000000 synts

Μου αρέσει που έχει και πιο Electro διαλειμματακια...
Καλά, Munich Machine τέλειο, γιατί Moroder... Όπως επίσης και Droids που το είχα ξεχάσει.


Droids - The Force

 
^^Μαγικό track και video από τα 70s. Ζηλεύω, θέλω να είμαι το ένα από τα droid. :D
 
Ωραίοι οι Player One... Μου είχε 'ξεφύγει' το κλιπ..:)



Frank Zander (ZAZU) - Captain Starlight


...Και η Γερμανική version (Προτιμώ το πρώτο ;)).

 
Έχει καλύτερο ήχο το δεύτερο clip αλλά μέχρι εκεί. Το πρώτο είναι καλτ υπερπαραγωγή με...χμμ γυμνόστηθα εξωγήινα θηλυκά όντα (που είπαμε είναι αυτός ο πλανήτης) o δε τραγουδιστής με τοπάκι στολή και one-of-a-kind κράνος. Σούπερ. :)


To Magic Fly σε trancάκι ονειρικό cover, που μου αρέσει ιδιαίτερα. Μόνο μουσική.

Space Blaster - Magic Fly (1996)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα