Διαβάζατε Σεραφίνο?

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Καλα,μονο εγω διαβαζα Σεραφινο??

Καπελαδουρας...
 
Κι' 'εγω εγω... αλλά δεν θέλω να το φωνάζω... μου βγένουν άσπρες τρίχες..
 
Θυμασαι που το βασιλικο του γευμα ηταν ενα φασολι σε κουβα με βραστο νερο?

Οτι εμενε σε ενα βαρελι?

Και την εκδοχη που ειχε καποτε πλουτισει?? χωρις βεβαια να ξεχνα τους αλητες φιλους του (αλητες με τη καλη εννοια).

Υπηρχαν 2 τυποι σεραφινου...ο ψηλος και ο κοντος με το μπαστουνι...
 
Ποιός δεν θυμάται τον υπέροχο αλήτη...μαζί με τον Τιραμόλα, περιοδικά των φτωχών και όχι μόνο...

Μέσα του 70 κυκλοφορήσανε τα πρώτα σε μεγάλο και τα επόμενα σε μικρό μέγεθος, με την κλασσική εκτύπωση 2 ασπρόμαυρων + 2 έγχρωμων σελίδων, σε απλό χαρτί...

Δεν άργησε να βγει και η Σούπερ έκδοση με ποιό μεγάλο μέγεθος και 12 δρχ....

Το Σεραφίνο κυκλοφορούσε κάθε Τετάρτη και το Τιραμόλα κάθε Παρασκευή..

Το σλόγκαν της διαφήμησης μου έχει μείνει ακόμα :

Το καθένα μ'ένα τάληρο...που δεν πας ούτε στο Φάληρο :D

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηπηρχαν και τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ Σεραφινο & Τιραμολα με 200 ολοκληρες σελιδες!!

Με τον κινδυνο βεβαια πολλες απ τις ιστοριες που ειχε μεσα να τις εχουμε ξαναδιαβασει.

Οπως και ναχε ομως ηταν απ τα πιο αγαπημενα μας περιοδικα.

Νοte: Oλα τα περιοδικα τοτε,ανεξαρτητως τυπου(Μεγαλο σχημα, κλασικα,μικρο σχημα) ηταν 2 σελιδες ασπρομαυρες, 2 εχρωμες. Εξαιρεση τα μεγαλα πολυτελη μηνιαια, Λουκυ Λουκ, Αστεριξ κλπ.

Φτωχες εποχες ...
 
Ναι ναι θυμαμαι....Τοτε δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο...

Γιατι να υπαρχουν δυο σελιδες εγχρωμες και δυο ασπρομαυρες και να μην

ειναι ολες εγχρωμες......

Σεραφινο τιραμολα διαβαζα και εγω ασφαλως αλλα τις θεορουσα πολυ Β

κατηγοριας στα σχεδια και τα διαβαζα οταν ξεμενα απο μικυ μαους κλασσικα

και ποπαυ...............
 
Ετσι ε??!!

Πολυ ανεπτυγμενη αντιληψη ειχες μικρος! :D :D

"γιατι να μην ειναι ολες εγχρωμες"?? Ιδου η απορια του μικρου ακ(α)μα(τη)κα :D

Και ποτε ακριβως σου λυθηκε αυτη η απορια? Τωρα τελευταια? :D :D
 
Πεινα καταραμενη αυτο το παιδι και απο αυτο σωζω ορισμενα τευχη ολων των μεγεθων.
 
Tελικα τι ζωο ηταν ο ΣΕΡΑΦΙΝΟ :confused: :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λογικά από ότι θυμάμαι νομίζω ποντίκι!
 
Παίδες ο Σεραφίνο απλά τα έσπαγε σαν σύλληψη και μαζί με τον ΤΙΡΑΜΟΛΑ, Βαβούρα, ΚΟΜΙΞ, Βαβέλ, Παρα Πέντε... είναι από τα πιο αγαπημένα μου κόμικς δεκαετίας 1980.
 
εμενα παλι,μου δημιουργουσε καταθλιψη...με εριχνε ψυχολογικα
 
Θυμαμαι οτι το σεραφινο και το τιραμολα ηταν απο τα πιο εξυπνα και χιουμοριστικα περιοδικα εκεινης της εποχης βρηκα και 1 να το βαλω εξωφυλλο ειναι το αυθεντικό περιοδικό της σειράς Σεραφινο με τίτλο η κομησσα δεν ειναι ...για φαγωμα με αριθμό τεύχους 229

και ημερομηνία έκδοσης 5 Δεκεμβρίου 1973.
 
Kαταπληκτικο εξωφυλλο johnk10 ,επρεπε να το βαλεις μεσα στο τοπικ για να το ομορφυνει. :thumbup:
 
akmakas είπε:
Λογικά από ότι θυμάμαι νομίζω ποντίκι!
εμένα πάλι μου φέρνει λίγο σε σκύλο...

αχ.. θα με κάνετε ν' ανοίξω τις κούτες να προσφέρω κι εγώ καμια σάρωση.

Δημήτρης :user:
 
"Σεραφίνο"

Πεινα καταραμενη για τον Σεραφινο, για αλλους η μορφη εμοιαζε με καγκουρο για αλλους με λυκο σημασια εχει παντως οτι στην προσπαθεια του να αποκτησει το καθημερινο του πιατο φαι ,μπλεκονταν σε απιστευτες περιπετειες.

Παλευε σε καθε ιστορια,ρακενδυτος να αποκτησει κοτοπουλα,φασολια και αλλα φτωχικα για τις μερες μας μενου τα οποια παντα (η σχεδον παντα) μοιραζονταν με τους "αλητες" φιλους του.

Kατοικια του τις περισσοτερες φορες ηταν ενα βαρελι και στην καλυτερη περιπτωση τον βλεπαμε να μενει σε μια ετοιμοροπη ξυλινη καλυβα.

Πρωτοκυκλοφορησε τα τελη του 60' περι το 1969 και εφτασε να εχει εκαντονταδες τευχη ,πανω απο 600.

Επισης μια φορα το μηνα κυκλοφουρουσε σε μεγαλο μεγεθος το αδερφο περιοδικο "Σουπερ Σεραφινο".

Μερικα εξωφυλλα

Super_ser85.jpg

Και εδω το μηνιαιο σε μεγαλο μεγεθος

Ο Σεραφίνο είναι χαρακτήρας και περιοδικό κόμικς, δημιούργημα του ιταλού σχεδιαστή Τσιαμπίνο.
Ο Σεραφίνο είναι ένας φτωχός αλλά καλόκαρδος αλητάκος με χαρακτηριστικά ανθρωπόμορφου καγκουρώ. Γνώρισε τεράστια επιτυχία τόσο στην Ιταλία όσο και στην Ελλάδα όπου πρωτοκυκλοφόρησε το 1969 από τον εκδοτικό οίκο Καμπανά. Η απήχησή του ήταν πολύ μεγάλη και έφτασε τη δεκαετία του '70 να πουλά δεκάδες χιλιάδες αντίτυπα κάθε εβδομάδα. Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '80 η κυκλοφορία του μειώνονταν ώσπου σταμάτησε να εκδίδεται στην Ελλάδα το 1992. Παρόμοια ήταν η πορεία του και στην ιταλική αγορά, όπου επίσης διακόπηκε η έκδοσή του μετά τον θάνατο του δημιουργού του.
Απο βικιπαιδεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα χθες σε περίπτερο της πόλη μου (Αμαλιάδα Ηλείας) δύο τόμους τον αριθμό 3 και 4 ενός περιοδικού που φέρει τον τίτλο "Σεραφίνο και Τιραμόλα" και από κάτω, υπέρτιτλος "αχώριστοι φίλοι".

Τους πήρα και τους 2 έναντι 3 ευρώ έκαστος, δηλαδή ένα ευρώ το τεύχος. Τα τεύχη τώρα, είναι ανεξάρτητα, παλιά και κιτρινισμένα, με 7-8 διαφορετικές τιμές την μία κολημένη πάνω στην άλλη μέχρι να φτάσουμε στην αρχική που είναι 60δραχμές. Είναι σε πολύ καλά κατάσταση ωστόσο. Εκδόσεις Καμπανά, 1990.

Τα τεύχη είναι διάσπαρτα από το 60 έως το 80 και περιλαμβάνουν ιστορίες του Σεραφίνο και του Τιραμόλα αλλά και όλης της παλιάς παρέας...

Εγώ θυμάμαι τα δύο αυτά περιοδικά να είναι διαφορετικά. Άλλο το Τιραμόλα και άλλο το Σεραφίνο. Τι ακριβώς είναι αυτά; Τα γνωρίζει κανένας; Και αν ναι ας μας πει 2-3 λόγια για την σειρά αυτή.

Και κλασσικά, οι δύο σελίδες είναι ασπρόμαυρες και οι άλλες δύο έγχρωμες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα