Διαβάζατε Τιραμόλα?

Βρεχει Τιραμολες,μια ομπρελα..

Τιραμολα τευχη 4.jpg

Τιραμολα τευχη 5 ανιψιος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια!! Ωραία περιοδικά! Ο τυπάκος δίπλα στον Τ στο μεσαίο περιοδικό της τελευταίας φωτογραφίας πως λέγεται;
 
O ανιψιος του ειναι μου διαφευγει το ονομα ,ο αλλος διπλα ,το κεφαλι που κοιταει απο το παραθυρο ειναι ο ορκισμενος εχθρος του Τιραμολα Μr Ματζικ με καπα και cool gadgets ,κανονικος σουπερ vilain,μου αρεσε πολυ πιτσιρικας.
 
Σαν τον ανιψιό του Γκούφυ ένα πράγμα. Πως γίνεται όλοι οι ήρωες να έχουν ανίψια αντί παιδιά δεν το καταλαβαίνω. Μάλλον γιατί αν είχαν παιδιά αυτομάτως τίθεται το ερώτημα ποια είναι η μαμά..
 
Bοηθαει και στο στορυ,αλλιως συμπεριφερονται οι θειοι στα ανιψια ,αλλιως οι γονεις στα παιδια,τα ανιψια στον θειο μπορουν να του κανουν και καμμια πλακα στους γονεις ειναι κακο παραδειγμα.

Επισης γονεις και να θεσουν τα παιδια τους σε κινδυνο απο και κλειεται,οι θειοι τα παιρνουν μαζι στην ζουγκλα ανετα απο την αλλη.
 
Αυτή είναι ανάλυση :thumbup: . Μα ποιος είσαι πια, ο Walt Disney; :D
 
Τιραμολα το παιδι λαστιχο θυμαμαι σε καποια φαση δουλευα τους συμαθητες μου οτι ειχε βγει ενα περιοδικο ονοματι μολατιρα :D οπου αντι να τεντωνεται ο ηρωας συρικνωνοταν , τι να πεις μικρο παιδι ημουνα. :eek:

Aυτο θα πει retromaniax ,τα ποστ εδω μεσα δεν ηταν μονο για τους απεξω αλλα και για μας.
Την απο πανω αναμνηση απο το 06 την ειχα ξεχασει ,ευχαριστω φορουμ. :fafoutis:
 
Διάβαζα Τιραμόλα (και όλα τα κομικς της εποχής) αλλά κάτι με χάλαγε. Αυτός και ο Σεραφίνο μου άφηναν μια γλυκόπικρη εμπειρία διαβάσματος. Την περίοδο 1980-1989 διάβαζα ότι κυκλοφορούσε σε κόμικ (από Μίκυ Μάους μέχρι Τρουένο). Χάλαγα ένα σκασμό λεφτά αλλά πέρναγε φίνα όλη η εβδομάδα! :)
 
Διάβαζα βέβαια, τιραμόλα σεραφίνο μίκυ μάους τα είχα ντάνες. Είχαμε μάλιστα στην γειτονιά περίπτερο (τον Κυρ. Σταμάτη) που αγόραζε και πουλούσε μεταχειρισμένα κόμικ, οτιδήποτε κόμικ, είχε εκατοντάδες. Δεν θυμάμαι κόστη αλλά για παράδειγμα τα αγόραζε 5 λεπτά και το πούλαγε 10. Κάθε μέρα πήγαινα στον Κυρ. Σταμάτη (έτσι και αλλιώς πήγαινα για να πάρω τσιγάρα Παλλάς της Γιαγιάς μου).

Anyway, ήταν από τα αγαπημένα μου ο Τιραμόλα, με Κάρλο Πέπο και Καριμπού,. Έτρωγα το μεσημέρι πάντα διαβάζοντας ταυτόχρονα κόμικ, δίπλα στο πιάτο. Αυτό πρέπει να γινόταν για χρόνια. Μέχρι που πήγα Γυμνάσιο.
 
Πίσω
Μπλουζα