Διαβάζατε Τιραμόλα?

πόσες φορές σαν παιδι δεν ευχήθηκα να ήμουν Τιραμόλα, έτσι ώστε να μπορώ να σβήνω το φως στο δωμάτιό μου, λίγο πριν με πάρει ο ύπνος... ή να σκαρφαλώσω σε κανένα ράφι να βουτήξω γλυκό κάστανο, χωρίς να χρειαστώ καρέκλα και με πάρουν χαμπάρι... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ώστε ο Τιραμόλα είναι ιταλικό δημιούργημα!... Τώρα που είδα το όνομά του γραμμένο στο λατινικό αλφάβητο (Tiramolla), βγάζει και νόημα: όπως φαίνεται, είναι από το ρήμα tirare (=τραβώ) και το επίθετο molle (=μαλακός).

Προσωπικά ποτέ δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το κόμικ, όπως και στον Σεραφίνο. Φτηνό σκίτσο και παιδαριώδη σενάρια. Τί να κάνω όμως που είναι κι αυτά μέρος της παιδικής μου ηλικίας και τα αγαπώ μόνο και μόνο γι' αυτό; :)
 
Sofologiotatos είπε:
Προσωπικά ποτέ δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το κόμικ, όπως και στον Σεραφίνο. Φτηνό σκίτσο και παιδαριώδη σενάρια. Τί να κάνω όμως που είναι κι αυτά μέρος της παιδικής μου ηλικίας και τα αγαπώ μόνο και μόνο γι' αυτό; :)
αυτό είναι φυσικό. Αλλωστε όσο μεγαλώνει κανείς βλέπει τα πράγματα αλλιώς. Ομως μερικά πράγματα έχουν συναισθηματική αξία. Για παράδειγμα τώρα αμα κάτσω και σκευτώ για τους G.I.Joe, καταλαβαίνω τι αμερικάνικη προπαγάνδα ήταν, αλλα μικρούλης περίμενα πως και πώς μέχρι να φτάσει η ώρα 10 το πρωί του σαββάτου για να τους δώ στο Mega Channel.
 
Tiramola211 mama myrto.jpg

Ο Τιραμόλα ήταν πολύ αγαπημένος ήρωας... Τα πρώτα Τεύχη έπεσαν στα χέρια μου γύρω στο 1985 (ήμουν 5 χρονών) από μεγαλύτερα ξαδέρφια!...

Νομίζω πως η έκφραση "Ποιος είσαι? Ο Τιραμόλα? " χρησιμοποιείτε ακόμη από τους μεγαλύτερους !

(ούπς! μάλλον γίναμε εμείς οι μεγαλύτεροι και δεν προλάβαμε να το καταλάβουμε!)!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι ανακαλυπτω πως υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που με νοσταλγια θυμουνται τα περιοδικα και κομικς με τα οποια μεγαλωσαμε.
 
Τιραμολα caribou krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΟΥΓΚΑΤΣΩΦ κ ξερο ψωμι!!ο μιστερ ματζικ(οχι ματζεστικ) ηταν με τους κακους..εχω στη συλλογη μου το νο3 της πρωτης εκδοσης του 70..γλυτωσε απο τη λαιλαπα του δανεικα κ αγυριστα..ομως ΔΕΝ εχω κανενα τευχος με ιστορια του ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΥ Πουγκατσωφ..κανενας συμφορουμιτης..μπορει να σκαναρει κατι? :D
 
Μερικα εξωφυλλακια για ορεκτικο....... :)

Τιραμολα 1 Aardvark.jpg

Τιραμολα 2 Aardvark.jpg

Τιραμολα 3 Aardvark.jpg

Τιραμολα 4 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα που με βλεπω να πηγαινω καμια βολτα στο Μοναστηρακι. Δεν τα πολυδιαβαζα μικρος, τωρα στα πισω πισω μου ρθε η ορεξη.

Ωραιος Aardy
 
Εμ δεν κρατησες και τιποτα.

Τιραμολα Πεπο Καρλο rules big time αν και πιο απλοϊκα στο στορυ απο τα παπια,τα πολυαγαπημενα μας παπια. ;)
 
Ήρωες των ιστοριών του Τιραμόλα:

Πουγκατσώφ, ο λύκος της στέππας που κυνηγούσε τον Βαρέλη

Τέντυ Σβέρλας, ο δαιμόνιος ρεπόρτερ με το καπέλο που είχε την επιγραφή "ΤΥΠΟΣ"

Πολντό, ο μπαμπάς του Πολντίνο που μάλλωνε με τον γείτονά του, αν και ο Πολντίνο με την κόρη του ήταν φιλαράκια (Ρωμαίος και Ιουλιέτα στα παιδικά κόμικ)

Ιωνάς, ο αιώνιος γρουσούζης

ο Τζόνι με την Τζεπίνα του

Μίστερ Μάτζικ, ο αντίπαλος του Τιραμόλα

και, φυσικά,

Καριμπού, Στραβωμένο Βέλος και Γελαστό Νερό
 
βρηκα μια σειρα με τον τιραμολα αν και δεν μου αρεσει ιδιαιτερα ο εξυγχρονισμος στην μορφη του

Tiramolla screenshot θανος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lol απιστευτο,δεν εχω ξαναδει τετοιο,ποιας χρονολογιας να ειναι αραγε.


Αν εβγαινε την εποχη μας ,μας εβλεπα εμας κολλημενους στην ΤV και την εκδοτικη με αισθητα αυξημενες τις πωλησεις της.
 
Το .... προφίλ των κόμικ - ηρώων που διαβάζαμε στο περιοδικό ΤΙΡΑΜΟΛΑ :

Τιραμόλα : Ο άνθρωπος - λάστιχο [και η παιδική / εφηβική απορία που ποτέ δεν θα απαντηθεί : Γιατί αυτός είναι έτσι ???] !!! Κι επειδή είχε αυτήν την ικανότητα .... ήταν μέεεεεεγας τεμπέλης !!! Σε κάθε ιστορία τον βλέπαμε να είναι ξάπλα [εμ, άμα π.χ. ... στάζει η βρύση, γιατί να σηκωθείς απ' το ντιβανι να την κλείσεις αφού .... τεντώνεις το χέρι σου μέχρι τη βρύση ??? ] !!! Πάντως, την ικανότητά του τη χρησιμοποιούσε πάντα για καλούς σκοπούς, για να βοηθάει τους άλλους κλπ ....

Ατσίδας : Ο υπηρέτης του Τιραμόλα, με το μπερεδάκι και τα γυαλιά !!!

Πέπο και Κάρλο : Τα δύο φιλαράκια του Τιραμόλα !!! Ο μεν Κάρλο κοντούλης αλλά πολύ έξυπνος, η "φωνή της λογικής" !!! Ο δε Πέπο ψηλός και χαζούλης, πλην όμως .... είχε πάντα την ιδέα ότι είναι πλασμένος "για μεγάλα πράγματα" !!! Έτσι, σε κάποιο τεύχος τον θυμάμαι να καταπιάνεται με εφευρέσεις [και, φυσικά, να αποτυχαίνει παταγωδώς]. Σε κάποιο άλλο να καταπιάνεται με τη ζωγραφική, αν και τελείως ατάλαντος !!! Πάντως, ο Τιραμόλα τους προστάτευε και τους δύο και χρησιμοποιούσε τις ικανότητές του για να τους γλιτώνει από μπελάδες !!! Κι αυτοί αγαπούσαν τον Τιραμόλα !!! Θυμάμαι τον Κάρλο να τον αποκαλεί "Τιραμολάκο" !!!!

Καριμπού : Το μικρό ινδιανάκι με το .. γερό κεφάλι !!! Τον εκάστοτε αντίπαλό του [π.χ. κάποιο "χλωμό πρόσωπο" που ήθελε να "σουφρώσει" το ιερό τοτέμ της φυλής του] τον εξουδετέρωνε ως εξής : 'Επαιρνε φόρα, του έδινε μια γερή κουτουλιά στο στομάχι και .... πάρτονα κάτω !!! Στις ιστορίες του έπαιρναν μέρος, επίσης, ο πατέρας του, αρχηγός της φυλής του, και μια μικρή Ινδιάνα, το Γελαστό Νερό, το οποίο .... πολλές φορές τον "πίκαρε" !!!

Τζόνι και Τζεπίνα : Ο Τζόνι ήταν σχεδιασμένος με τρόπο που έμοιαζε [μέχρις ... παρεξηγήσεως] με τον Λούκυ Λουκ !!! Μόνο που αντί για άλογο οδηγούσε ... τζιπάκι, με το οποίο περιπλανιόταν στο Ουέστ !!! Το τζιπάκι είχε και όνομα : Τζεπίνα !!! Και μάλιστα ... αντί για φώτα είχε ... μάτια, τα οποία τα έβλεπες άλλοτε χαρούμενα, άλλοτε λυπημένα, άλλοτε νυσταγμένα, άλλοτε έντρομα [π.χ. όταν τους περικύκλωναν ληστές] κλπ !!!! Την ιδέα της Τζεπίνας [δλδ τζιπ με ... μάτια] την έβρισκα πολύ - πολύ χαριτωμένη !!!

Οι πειρατές : Κάποιες φορές διαβάζαμε στο Τιραμόλα ιστορίες που εκτυλίσσονταν σε ένα πειρατικό καράβι !!! Οι μόνοι ήρωες που έχω συγκρατήσει είναι η πειρατίνα Σπινγκάρτα και το μέλος του πληρώματος Καλαμέλος , ο οποίος έμοιαζε [κι αυτός μέχρι .... παρεξηγήσεως] με τον Ποπάυ !!!!!

Ο Ραντανπλάν : Όχι, δεν πρόκειται για τον γνωστό χαζούλιακα σκύλο .... Ο Ραντανπλάν, που διαβάζαμε στον Τιραμόλα, ήταν ένας εξωγήινος που ήταν κολλητός με έναν γήινο [δεν θυμάμαι το όνομά του] !!! Αυτός είχε την ικανότητα να ... σε ηλεκτρίζει !!! Έτσι, εξουδετέρωνε τους αντιπάλους του με ... ηλεκτροπληξία : τους ακουμπούσε και ... τους τίναζε ηλεκτρικό ρεύμα !!! Άλλο πρόσωπο που θυμάμαι απ' τις ιστορίες του είναι ο σερίφης Μουστακάρας, θείος του γήινου φίλου του Ραντανπλάν !!! Πράγματι, κάποια ιστορία του του Ραντανπλάν ήταν σε στιλ γουέστερν [!!!!], όπου ο εξωγήινος τους ηλέκτρισε όλους, ληστές, ινδιάνους κλπ !!! Ο δε Μουστακάρας, ενώ στην αρχή της ιστορίας το "έπαιζε γενναίος", όταν είδε τα δύσκολα την κοπάνησε κι άφησε το γραφείο του σερίφη στον "ηλεκτροφόρο εξωγήινο" για να καθαρίσει ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να κάνεις post κάποια φωτογραφία του Ραντανπλάν? Θυμάμαι την περιγραφή του αλλά δεν θυμάμαι καθόλου την μορφή του και δεν κατάφερα να βρω κάποια φωτογραφία στο internet γιατί μπαίνει ο σκύλος του Λουκι Λουκ στην μέση.
 
Ηταν κι αλλες ιστοριες. Στις εικονες παραπανω βλεπουμε ενα κομικ γουστερν με ποντικια, και ο ηρωας νομιζω λεγοταν Τοπ Μιξ. Αμεσως διπλα ειναι το πουλι και το σκυλακι που μαλωναν συνεχεια :)
 
Aπολαυστικο το ποστ σου as always rinus,μου θυμισες τους Τζόνι και Τζεπίνα και τον Καλαμέλος,τους υπολοιπους τους θυμομουνα τον Ρανταπλαν το παλευω.
 
Πίσω
Μπλουζα