Διαβάζατε Τιραμόλα?

Imgema είπε:
Μπορείς να κάνεις post κάποια φωτογραφία του Ραντανπλάν? Θυμάμαι την περιγραφή του αλλά δεν θυμάμαι καθόλου την μορφή του και δεν κατάφερα να βρω κάποια φωτογραφία στο internet γιατί μπαίνει ο σκύλος του Λουκι Λουκ στην μέση.
Επειδή μάλλον αποκλείεται να βρεις φωτογραφία του εξωγήινου Ραντανπλάν, θα προσπαθήσω να τον περιγράψω : Μετρίου αναστήματος, με μαύρο κολλητό παντελόνι, άσπρη μούρη και στο κεφάλι κάτι σαν ... μικρό μαύρο λοφίο !!! Αν τον έβλεπες, θύμιζε άλλους εξωγήινους που έχουμε δει π.χ. σε ταινίες ή σε άλλα κόμικς !!! Πάντως, όσοι τον συναντούσαν δεν καταλάβαιναν ότι επρόκειτο για εξωγήινο και, κυρίως, ότι ... είναι ηλεκτροφόρος !!!

Στο κόμικ-γουέστερν που αναφέρω, όταν αυτόν και τον φίλο του [πήγαιναν στον θείο Μουστακάρα για να τους φιλοξενήσει] τον περικύκλωσαν ληστές πάνω στα άλογά τους, ακούμπησε τα δόντια των αλόγων των ληστών και .... τα τίναξε με ηλεκτρικό ρεύμα [μαζί με τους αναβάτες τους φυσικά] !!!

Όσο για τους πειρατές του Τιραμόλα ..... Δεν ήταν ούτε άγριοι, ούτε μοβόροι !!! Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι ο ανιψιός του αρχηγού των πειρατών [ένας μικρούλης με αστεία φάτσα] προσπαθούσε να ... ιντριγκάρει τον θείο του, αλλά ... πάντα κάτι έκανε στραβά !!!

Από τα υπόλοιπα που αναφέρετε, πάντως, θυμάμαι και τον τύπο με το καπελάκι που έγραφε ΤΥΠΟΣ και τον άλλον με τον μικρό του γιο !!! Το ποντικο-γουέστερν, όμως, δεν το θυμάμαι καθόλου ....
 
Θα βαλω αυριο φωτο απο ηρωες ,οσους βρω θα τους στησω για φωτογραφηση,το γραφω για να το κανω. :D
 
Τον τύπο με το καπελάκι που έγραφε "Τύπος" τον ψιλοθυμάμαι. Όταν ήμουν μικρός δεν ήξερα την σημασία της λέξης και ότι έχει σχέση με την δημοσιογραφία, νόμιζα ότι απλά ήταν ένας cool τυπάς και στο καπέλο του έγραφε τύπος για να τον βλέπουν οι άλλοι και να σκέφτονται "αυτός ο τύπος πρέπει να είναι μάγκας και cool τύπος"...
 
Ιδού ο Ραντανπλαν:όλα τα κόμικς μας από τη δεκαετία του '80 τα χαμε δώσει, βρήκα 3 κλασσικά εδώ σε κάποια βιβλιοπωλεία πριν λίγα χρόνια.

Τιραμολα ραντανπλαν uskoke.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωωω ... σε ευχαριστούμε πολύυυυ !!! Επίσης, το παντελόνι του Ρανταπλάν δεν είναι μαύρο, λάθος το θυμόμουν [μάλλον το θυμόμουν από ... το ασπρόμαυρο δισέλιδο του κόμικ που ακολουθούσε το "έγχρωμο"] !!! Και ... ακόμη πιο πολλά "ευχαριστώ" επειδή έχεις αναρτήσει δισέλιδο από την ιστορία στην οποία αναφέρομαι παραπάνω, με τον θείο Μουστακάρα, τον τρομερό σερίφη [που όμως, μερικές σελίδες παρακάτω, αποδεικνύεται .... μέγαλη "κότα" !!! ] !!! Επίσης, δεν θυμόμουν ότι τον φιλαράκο του Ραντανπλάν τον έλεγαν Τόνι ....

Αχ, ανεβάστε κι άλλες φωτο με τους ήρωες του Τιραμόλα, για να τους ξαναθυμηθούμε !!! Θα είναι μια ωραία έκπληξη για εμάς που κάααποτε, εκεί στα 80ς, αγοράζαμε τα τεύχη του πριν καλά - καλά βγούνε .....
 
Ραταπλαν μαγκες...χωρις "Ν''

Πουγκατσωφ...θα ποσταρει κανεις??
 
Κατι λιγα να μας ανοιξει η ορεξη.

Ο αλλος ασπονδος εχθρος του Πεπο Καρλο ο Φαντασμικ!

Τιραμολα Φαντασμικ.jpg

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Παπερινο δεν μου λεει τιποτα οπως και τοτε,αντιγραφη των παπιων του Τερζοπουλου,μπουου.

Τιραμολα Παπερινο.jpg

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Τεντυ ο δημοσιογραφος!

Τιραμολα Τεντυ.jpg

 ----------------------------------------------------------------------------------------

Οι πειρατες μας,ειναι και ενας δουκας αντιπαλος του με περουκα ,δεν μας εκανε την τιμη για φωτογραφηση.

Τιραμολα Πειρατης-Δουκας.jpg

 -------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Πολντο και ο Πολντινο,not bad not bad!

Τιραμολα Πολντο-Πολντινο.jpg

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

O Nικολινο με την τριχα στο κεφαλι αξεχαστος!

Τιραμολα Νικολινο.jpg

 ---------------------------------------------------------------------------------------

Εδω ο Μιστερ Ματζικ ,the best and only με τα καταπληκτικα του οπλα που συνδυαζε μαγεια και επιστημη.

Να προσθεσω οτι την καλυτερη σχεδιαση απο ολα την ειχε ο Τιραμολα,kudos στον γραφιστα!

Τιραμολα Μιστερ Ματζικ.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τον Τοπ Μιξ τον Ποντικα καουμποϋ τον θυμαστε δεν τον θυμαστε.

Τιραμολα Τοπ Μιξ.jpg

 --------------------------------------------------------------------------------------

O δευτερος σεριφης της παρεας ο Φοξ ο Κορακας με τον Κονυ!

Τιραμολα Φοξ-Κονυ.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Παππους με την αλεπου Ντριτρονα,κατι με χαλαγε εδω ,μπλιαχ.

Τιραμολα Ντριτονα.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η Τζεπινα μας με τα ανθρωπομορφα χαρακτηριστικα.

Τιραμολα Τζεπινα.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Τζιλντο ο γατος ,δεν τον θυμαμαι, τον προσπερναγα μαλλον.

Τιραμολα Τζιλντο.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Βενιαμιν και ο Μπουφη και αυτοι επαιρναν τον ******!

Τιραμολα Βενιαμιν-Μπουφη.jpg

 ---------------------------------------------------------------

Ελα ρε Ατσιδα γιγανταααα!

Τιραμολα Ατσιδας.jpg

 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Aardvark, ευχαριστούμε πολύ !!!! Δεν πίστευα ότι θα ξαναδώ την πειρατίνα Σπινγκάρτα [με το πειρατικό καπέλο] και τον Καλαμέλο [ο τύπος με το μαύρο καπελάκι και το τσιμπούκι "φτυστός" ο Ποπάυ !!! ] !!! Τον Φαντασμάκ τον θυμόμουν αμυδρά, ενώ τα παπιά και τον Νικολίνο δεν τους θυμόμουν καθόλου !!!

Αχ, αν μπορείς ανέβασε και Τζεπίνααααα !!!!!!!!!!!!!! [χε, χε, το έκανες την ώρα που έγραφα το ποστ] !!! Φοβερή, άπαιχτη, ανεπανάληπτη η Τζεπίνα .... Την προτιμώ χίλιες φορές περισσότερο από τον άψυχο / άχρωμο / άγευστο Μακ Κουίν, με τον οποίο "πορώνονται" σήμερα τα παιδάκια [άραγε ο τύπος που σχεδίαζε την Τζεπίνα φανταζόταν ότι μετά από πολλάααα χρόνια θα τού παίρναν την ιδέα και θα γυρίζαν "φαντασμαγορικές" ταινίες - καρτούν ???? ] ???

Να συμπληρώσω ότι το όνομα του παππού, που η πονηρή αλεπού προσπαθούσε να του κάνει τη ζωή δύσκολη [αλλά συνήθως έπεφτε η ίδια στις παγίδες που έστηνε], είναι Αλπίνο !!! Respect και στον παππου Αλπίνο !!!

Επίσης, νομίζω ότι το πουλί, που κρατάει η γιαγιά στο χέρι της, λεγόταν Κόρνας !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ κι εγώ παιδιά για τις φωτογραφίες!
 
Χρειαζονταν οι φωτογραφιες :) νομιζω επιτελους φτιαξαμε ενα καλο 'αρχειο' Τιραμόλα.

Ο μικρός πειρατής είχε κάνει εμφανίσεις και στο περιοδικο Πινόκιο, οπου εκεί νομίζω τα ονόματα ήταν αλλαγμένα. Ο κακός αριστοκράτης που του την έφερνε συνέχεια, λεγόταν Μπανάνας.
 
Να προσθέσω για την αγαπημένη μου Τζεπίνα ότι, παρόλο που είχε μάτια και στόμα, δεν μιλούσε !!! Το τι αισθανόταν το βλέπαμε στα μάτια της, τα οποία ο σχεδιαστής [respect !!!] τα είχε κάνει να είναι τόσο μα τόσο εκφραστικά ....

Ο λόγος που η Τζεπίνα μού έχει αφήσει πολύ γλυκιές αναμνήσεις είναι το γεγονός ότι μια φορά, όταν ήμουνα πολύ - πολύ μικρούλης, η μητέρα μου είχε πάρει ένα "Τιραμόλα" και από αυτό διάβαζε την ιστορία με τον Τζόνι και την Τζεπίνα για να με κοιμήσει κάποιο μεσημεράκι !!!! Κι όταν μετά διάβασα την ίδια ιστορία μόνος μου ... δεν είχε την ίδια χάρη όπως όταν μού τη διάβαζε η μητέρα μου !!!
 
Παντως με εξαιρεση τον Τιραμολα και τον πειρατη, οι αλλες ιστοριες ηταν μετριοτατες σχεδιαστικα. Εντελως προχειρα και ερασιτεχνικα σχεδια, ενω γενικοτερα φαινονται τασεις αντιγραφης απο γνωστα καρτουν. Οσο για τον 'Τζιλντο' φαινεται ξεφωνημενη αντιγραφη Συλβεστερ και Τουιτυ, ενω τα αυτια του μου θυμιζουν Φελιξ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
ενω γενικοτερα φαινονται τασεις αντιγραφης απο γνωστα καρτουν. Οσο για τον 'Τζιλντο' φαινεται ξεφωνημενη αντιγραφη Συλβεστερ και Τουιτυ, ενω τα αυτια του μου θυμιζουν Φελιξ
Λοιπόοον, συνοψίζουμε τις .... "κραυγαλέες ομοιότητες" των κόμικ ηρώων του Τιραμόλα με άλλους κόμικ - ήρωες :

πειρατής Καλαμέλος => Ποπάυ

Τζόνι (οδηγός της Τζεπίνας) => Λούκυ Λουκ

Τζίλντο και Κόρνας [????] => Σιλβέστρος και Τουίτι με "ολίγη" από Felix The Cat. Επίσης, αφεντικίνα τους είναι μια ... γιαγιούλα, όπως συμβαίνει και με τους Σιλβέστρο & Τουίτη [νομίζω η γιαγιά αφεντικίνα των Σ & Τ λέγεται "γιαγιά Γκράνυ" !!! ] !!!!

Παπερίνο => Τα παπιά του Ντίσνεϊ

Φαντασμάκ => Το "Μαύρο Φάντασμα" [ένας εκ των αντιπάλων του Μίκυ Μάους]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικα αυτη η καπως 'μιζερη' αρπαχτη ηταν που με εκανε να αντιπαθησω την εκδοση του Τιραμολα μεγαλώνοντας :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Rakeesh είπε:
Βασικα αυτη η καπως 'μιζερη' αρπαχτη ηταν που με εκανε να αντιπαθησω την εκδοση του Τιραμολα μεγαλώνοντας :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Εμένα, πάντως, αυτός ο "ερασιτεχνισμός", αυτή η απλοϊκότητα, αλλά και αυτή η .... "ναϊφ" διάθεση που κυριαρχούσε και στο Τιραμόλα και στο Σεραφίνο πολύ μού άρεσε !!! Ας μην ξεχνάμε, εξάλλου, ότι οι Τιραμόλα και Σεραφίνο δεν είχαν από πίσω τους .... τεράστιο επιτελείο για να τους στηρίξουν, όπως είχαν ο Ντόναλντ, ο Σκρουτζ, ο Μίκυ κλπ κλπ ....
 
Για τους πειρατες (Πεπιτο λεγοταν ο μικρος και Καλανεμος ο κανονικος) : Ο αριστοκρατης αντιπαλος τους λεγοταν Χερναντεθ και ειχε και εναν πρωθυπουργο, τον Λα Φεν.
 
Άκρως νοσταλγικά καρέ! Να'σαι καλά Aardvark, αλλά και Rinus Cesar για τις όμορφες αναλύσεις...

Ας αναφέρω και τον Καναδό Mountie Μακ Κέρον, με το μουστάκι.

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί.

Τον θυμήθηκα καθώς ξεφύλλιζα κάτι τεύχη που πήρα σήμερα. :)

Φωτό, οσονούπω...
 
Sofologiotatos είπε:
Ώστε ο Τιραμόλα είναι ιταλικό δημιούργημα!... Τώρα που είδα το όνομά του γραμμένο στο λατινικό αλφάβητο (Tiramolla), βγάζει και νόημα: όπως φαίνεται, είναι από το ρήμα tirare (=τραβώ) και το επίθετο molle (=μαλακός).
Προσωπικά ποτέ δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το κόμικ, όπως και στον Σεραφίνο. Φτηνό σκίτσο και παιδαριώδη σενάρια. Τί να κάνω όμως που είναι κι αυτά μέρος της παιδικής μου ηλικίας και τα αγαπώ μόνο και μόνο γι' αυτό; :)
Για τον τύπο να αναφέρω μιας και τυγχάνω ιταλομαθής, και πάντα με σεβασμό στην σοφολογιότητά σας, ότι molla στα ιταλικά σημαίνει ελατήριο προφανώς γιατί ο συμπαθέστατος τιραμόλα έπαιρνε συχνά τη μορφή αυτή! Διάβαζα κι εγώ μικρός αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Πάντως θυμάμαι μια ιστορία πολύ έντονα όπου ο τιραμόλα πήγε σε ένα βενζινάδικο ήπιε βενζίνη και μεταμορφώθηκε σε μηχανή για να πάει κάπου!! Μου έκανε τρομερή εντύπωση σαν πιτσιρικάς 7 χρονών τότε!!!
 
Ετυμολογίας συνέχεια: Δεν τυγχανω ιταλομαθης, αλλα καπου διαβασα οτι το ονομα σημαινει τράβα-άφησε (βλ. "αμόλα")
 
Εγώ πάλι μετά το πρώτο ευχάριστο σοκ από τις φωτογραφίες που βάλατε και τις περιγραφές / πληροφορίες που διάβασα .... συγκινήθηκα με το Νικολίνο :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα