Διαγωνισμός τεύχους 5 [Phoenix]

...εκτός αν εννοεί ότι ΟΛΟ το admin team αναλώνεται σε fullHDnextgenFPSKinectκλπκλπκλπ :zip:

Αλλά αφού κάνατε λάθος ακόμα και στην ερώτηση 15, τότε θα ανακαλέσω: ο διαγωνισμός είχε τραγικά δύσκολες ερωτήσεις. Στείλτε random απαντήσεις, το ίδιο πλάκα έχει... :p
 
Πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ... :p
 
Λοιπόν, αν υπάρχουν ακόμα κάποιοι που θέλουν να στείλουν απαντήσεις (και random ακόμα δεκτές...) τους ενημερώνω ότι η διορία είναι μέχρι Κυριακή 16/1 το βράδυ.

Δευτέρα θα ζητήσω από τον Wally να μου πασάρει τις συμμετοχές για να βγάλω σιγά-σιγά αποτελέσματα. :)
 
Και αφού οι συμμετοχές παρελήφθησαν από τον Wally, ήρθε η ώρα της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων.

Ας δούμε πρώτα τις σωστές απαντήσεις μαζί με ορισμένα σχόλια. :)

1. "Φτάνει την γενιά σε bleeding edge. Το 1152*720 προτιμήθηκε από το 1280*720 διότι χρησιμοποίησε δικό της AA και χώρεσε το frame στην ενσωματωμένη EDRAM". Ποιός μπορεί να το είπε;α) ο technical CEO της Microsoft

β) ο Aardvark

γ) o Wally

δ) η Λορένα

ε) o Paspartoo (θου, Κύριε...)
Εννοείται ότι το είπε ο Wally και αν ψάξετε στα threads του forum θα το βρείτε, αλλά 2 διαγωνιζόμενοι θεώρησαν ότι το είπε ο technical CEO της Microsoft. Όχι βρε παιδιά, δεν το είπε ο CEO, o εγκάθετος της M$ το είπε! :p

Άλλον έναν που απάντησε "η Λορένα" τον παραπέμψαμε ήδη σε γιατρό!

2. Ποιό είναι το αγαπημένο 8-bit μηχάνημα του Billy;α) ο Commodore 64

β) o Amstrad CPC 6128

γ) o Atari 520 ST (πάταγε κάτω όλα τα άλλα...)

δ) o Atari 800 XL

ε) εκείνος ο πως-τον-λένε με τις μουστάρδες...
Η διαρκής προπαγάνδα του Billy για τον βρωμο-Amstrad έχει πιάσει τόπο, όλοι απαντήσανε σωστά. Εκτός από έναν που ψέλισε κάτι για μουστάρδες. Αλλά επειδή είναι ο ίδιος που απάντησε "Λορένα" στην ερώτηση 1, θεωρούμε ότι δεν απαντούσε στα σοβαρά και αγνοούμε τις απαντήσεις του από εδώ και μπρος. :cool:

3. Ποιά είναι η μεγαλύτερη ελπίδα του Maddog σήμερα;α) να βγει το Dreamcast 2

β) να χρεοκοπήσει η Sony

γ) να κερδίσει το Λόττο

δ) να μαραθεί το μουστάκι του Mario

ε) να κοιμηθούν τα παιδιά μπας και παίξει μισή ωρίτσα
Αρκετοί θεώρησαν ότι περιμένω το Dreamcast 2 (και τον μαρμαρωμένο βασιλιά. Όχι ρε παιδιά, είμαι αρκετά ρεαλιστής...). Οι υπόλοιποι απάντησαν σωστά, αφού εξαιτίας των παιδιών οι gaming ώρες μου τείνουν πλέον στο μηδέν.

4. Ποιά είναι η αγαπημένη gaming πλατφόρμα του Pooky;α) PC (αποκλειστικά και μόνο με τελευταίας τεχνολογίας GPU)

β) δεν έχει σταθερή αγαπημένη, είναι ελεύθερο πουλί

γ) το Dreamcast

δ) το Wii

ε) o Atari 2600
Δύσκολη η ερώτηση, καθώς η σταθερότητα στις απόψεις του Pooky είναι παγκοσμίως γνωστή. Ακόμα και αν έρθει ο ίδιος να διαψεύσει την ορθότητα της απάντησης Β και πει ότι θέλει PC ή Dreamcast, αγνοήστε τον. ;)

5. Κάθε πότε κυκλοφορεί το Phoenix;α) κάθε πρωί που κίναγα...

β) κάθε δεκαετία

γ) when it's ready

δ) μηνιαίως (θα θέλατε...)

ε) καθημερινά (γλουπ!)
Ε, φυσικά (Γ). Εμείς και η Blizzard...

Ερώτηση που απαντήθηκε σωστά από όλους.

6. Ο DINO είναι γεννημένος την ίδια χρονιά που ιδρύθηκε η αγαπημένη του εταιρία. Ποιά είναι αυτή η χρονιά (την εταιρία την ξέρετε...);

α) 1970

β) 1972

γ) 1980

δ) 1993

ε) δεν γεννήθηκε, φύτρωσε κάπου στην Παλαιολιθική εποχή και σώζεται μέχρι σήμερα!
Άλλος ένας που η διαρκής προπαγάνδα του για τα (Π)ατάρια έχει πιάσει τόπο. Ομοφώνως οι συμμετέχοντες απάντησαν (Β) που είναι φυσικά η χρονιά ιδρύσεως της Atari!

7. Σε ποιό από τα παρακάτω παιχνίδια δεν έχει εργαστεί ο alkis21;α) Other Worlds

β) Kick Off 2002

γ) Party Games

δ) Cornelius Saves Christmas

ε) Diamonds in the Rough
Οι περισσότεροι το βρήκανε. Ομολογώ ότι εγώ δεν ήξερα σίγουρα την απάντηση. :)

8. Ποιό είναι το εντυπωσιακότερο κατόρθωμα της Kambia μέχρι σήμερα;α) κατασκεύασε ένα arcade machine

β) μαγείρεψε λαγό στιφάδο

γ) είπε “Μπαααμπά”

δ) άντεξε δεκάδες συναντήσεις Θεσσαλονίκης χωρίς να παχύνει

ε) έμαθε άπταιστα Σουαχίλι
Σχεδόν ομοφώνως οι συμμετέχοντες έκριναν ότι το σπουδαιότερο κατόρθωμα της Kambia είναι τo arcade που κατασκεύασε. Ένας υποστηρίζει ότι η σωστή απάντηση είναι η (Δ) και εγώ τείνω να τον υποστηρίξω, αλλά αφού η ίδια η Kambia στην συμμετοχή της απαντάει (Α), ποιοί είμαστε εμείς για να διαφωνήσουμε; :flower:

9. Ποιός διατέλεσε πρώτος “αρχισυντάκτης” του Phoenix;α) ο Wally

β) o Shock

γ) ο Βαγγέλης Κράτσας

δ) ο AEON

ε) ο Αντώνης Λεκόπουλος
Το έπιασαν οι περισσότεροι. Κάποια ψυχή δεν κοίταξε αρκετά προσεκτικά την ερώτηση και απάντησε "ο AEON". Παραμένει ιδρυτής του forum, αλλά από περιοδικά δεν σκαμπάζει ντιπ για ντιπ.

10. Ποιό είναι το αγαπημένο λειτουργικό σύστημα του Paspartoo;α) το LINUX (σκέτο)

β) το DOS 6.22

γ) το GNU/Linux

δ) το AmigaOS 3.9

ε) τα Windows 7 (αν και δεν πρόκειται να το παραδεχτεί ποτέ δημοσίως)
Ο σκόπελος του Linux vs GNU/Linux ξεπεράστηκε μάλλον εύκολα από τους συμμετέχοντες, αλλά εντυπωσιάζει το γεγονός ότι 2 άτομα απάντησαν (Ε)!!! Paspartoo, περιμένουμε ακόμα πιό δυναμικές εκδηλώσεις κατά της M$ στο μέλλον, φαίνεται ότι δεν πείθεις αρκετά... :p

11. Σε τι είδος παιχνιδιών διαπρέπει ο Captain Kal;α) στα flight/space simulators

β) στα 2D platform

γ) στα τυχερά...

δ) στα adventures

ε) στα FPS, αρκεί να παίζει στο "Easy"
Πλην 2 εξαιρέσεων που επέλεξαν τα 2D platform, οι υπόλοιποι το βρήκαν.

12. Σε ποιό παιχνίδι έχει διατελέσει παγκόσμιος πρωταθλητής ο alkis21;α) στο FIFA '96

β) στο Kick Off 2002

γ) στο Sensible Soccer, αλλά με άλλο nickname

δ) στο Starcraft, παρά τις προσπάθειες των Κορεατών

ε) στο Kick Off 2
Ο Άλκης μας κάνει εθνικά υπερήφανους από ότι φαίνεται, καθώς την συγκεκριμένη ερώτηση την απάντησαν όλοι σωστά.

13. Πότε θα βάλει covermount το Phoenix;α) ποτέ, θα έπρεπε να σας φτάνει που μας διαβάζετε!

β) έχει βάλει ήδη, στο τεύχος 4

γ) έχει βάλει ήδη, στο τεύχος 3

δ) όταν ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις με την Electronic Arts

ε) στο επόμενο τεύχος
Ο phil_vr θα πάθει ένα ψιλοεγκεφαλικό όταν ακούσει ότι οι περισσότεροι απάντησαν (Α), προφανώς θεωρώντας ότι το παίρνουμε εγωιστικά το ζήτημα εδώ στο Phoenix. Ρε παιδιά, η κασετούλα με τα demos στο τεύχος 4 που σας έδωσε ο phil δεν μετράει για covermount; Όσο για εκείνον που περιμένει συμφωνία με την Electronic Arts, θα περιμένει αρκετά ακόμη...

14. Ποιά είναι η αγαπημένη κονσόλα του phil_vr;α) το Vectrex

β) το Colecovision

γ) μια ξύλινη που κληρονόμησε από την προγιαγιά του

δ) το Atari 2600

ε) το Intellivision
Δεύτερο συνεχόμενο εγκεφαλικό για τον phil, αφού 2 άτομα επέλεξαν το Vectrex! Του ευχόμαστε ολόψυχα ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στον Atari του... :)

15. Ποιός από τους παρακάτω διατελέσαντες συντάκτες του Phoenix είναι ο ψηλότερος;α) ο Rygar

β) ο Rygar (ανεβασμένος στο πεζοδρόμιο)

γ) ο Rygar (ανεβασμένος σε σκαμνάκι)

δ) ο alkis21

ε) ο Rygar (ανεβασμένος στον alkis21)
Και η ερώτηση που ενώ την θεωρούσα γελοιωδώς εύκολη, αποδείχτηκε τρομερή παγίδα και εξολόθρευσε κόσμο και κοσμάκη. Πρέπει να έφταιγε η διατύπωση μου, δεν εξηγείται αλλιώς αφού είναι προφανές ότι δυο συντάκτες ο ένας πάνω στον άλλο θα είναι ψηλότεροι από κάθε άλλο συνδυασμό. Μια μόνο σωστή απάντηση πήραμε (μπράβο!) και άλλη μια από τον πλακατζή που προανέφερα που μάλλον πήγε να κάνει και εδώ πλάκα και έπεσε κατά λάθος στην σωστή... ;)

16. Τι από τα παρακάτω πιστεύει ο ChrisTOS;α) Η φυσική είναι σαν το σεξ. Σίγουρα δίνει πρακτικά αποτελέσματα αλλά δεν την κάνουμε γιʼ αυτό το λόγο.

β) Το Shadow of the Beast έχει πολύ καλό gameplay.

γ) Πρέπει κάποια στιγμή να αγοράσει ένα Mac.

δ) Η 11 π.μ. είναι μια λογική ώρα για έναν σαββατιάτικο καφέ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

ε) Η Amiga είναι ο καλύτερος υπολογιστής όλων των εποχών.
Τα πιστεύω του ChrisTOS δυσκόλεψαν τους συμμετέχοντες. Αν και κανένας δεν τόλμησε να απαντήσει για την Amiga, οι άλλες απαντήσεις έλαβαν όλες ψήφους. ChrisTOS, αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί περισσότερο είναι ότι μόνο η kambia απάντησε (Δ), επομένως βλέπω να σε ξυπνάνε χαράματα και σε μελλοντικές συναντήσεις Θεσσαλονίκης... :p

17. Ποιός από τους παρακάτω συντάκτες πρόδωσε το Phoenix εξαιτίας άλλου περιοδικού;α) ο vagosgta3

β) ο mitsoscod4

γ) o manos426f

δ) ο Wallyχωρίς-κανένα-νούμερο

ε) ποτέ κανένας δεν τόλμησε να προδώσει το Phoenix!
Ένας είναι ο προδότης! Ομοφώνως σχεδόν τον "δείξατε". Και αν δεν δώσει άρθρο ούτε στο επόμενο τεύχος θα μπει σε black list. :)

18. Τι σημαίνουν τα αρχικά GTA στο nickname του vagosgta3;α) Grand Theft Auto

β) God Touched Amiga

γ) Goblins That Attack

δ) Guard This Amstrad

ε) Gia Ta Azitita
Περίεργως κάποιες λάθος απαντήσεις (Β) και (Δ). Και το 3 που κολλάει τότε ρε παιδιά;;;

19. Ποιό παιχνίδι θα ήθελε για δώρο τα Χριστούγεννα ο Wally;α) το Cooking Mama

β) το HALO 4

γ) το Gran Turismo 5

δ) το Defender of the Crown

ε) το Manic Miner
Ανατριχιαστικό! 2 συμμετέχοντες υποστηρίζουν ότι ο αρχι-προπαγανδιστής της Microsoft στο forum θα ήθελε για Χριστουγεννιάτικο δώρο το Gran Turismo 5. :sealed: :sealed: :sealed:

20. Ποιό ένοχο μυστικό κρύβει ο Maddog;α) του αρέσουν τα FPS

β) στην πραγματικότητα προτιμάει την Nintendo από την Sega

γ) παίζει τακτικά με το Nintendo DS

δ) βρήκε έναν Falcon στα σκουπίδια. Και τον άφησε εκεί.

ε) του αρέσει o Commodore 64 περισσότερο από τον Spectrum του
Υπήρχαν άνθρωποι που ψήφισαν (Β) 8)8)8)

Α, και ένας που ψήφισε (Δ) και πρόσθεσε "και καλά έκανε!". :D

Τέλος πάντων, η σωστή απάντηση είναι αυτή με το DS. Βολεύει πολύ για όταν βάζω για ύπνο τα παιδιά... :cool:

Οι συμμετοχές ήταν μόλις επτά και αφού τα δώρα ήταν περισσότερα αποφάσισα ότι κερδίζουν όλοι. Επίσης, παρακρατώ εγώ από τα αθλοθετημένα δώρα τα Outcast, Planescape:Torment και Total Annihilation που δεν τα είχα στην GOG συλλογή μου. Τώρα τα έχω. :p

Οι συμμετέχοντες (kambia, divined, alucard, john cafas, nemo, phil_vr, alkis21) θα ήθελα να μου στείλουν pm με 3 επιλογές με σειρά προτίμησης ανάμεσα στα

-Phantasmagoria 2

-Gabriel Knight: Sins of the Fathers

-Heroes of Might and Magic 3: Complete Edition

-Might and Magic 6-pack: Limited Edition

-Sanitarium

-Red Baron Pack

-Broken Sword: Director's Cut+Broken Sword 2: The

Smoking Mirror+Broken Sword 3: The Sleeping Dragon (και τα 3 μαζί)

-Duke Nukem 3D: Atomic Edition

-Master of Orion 1+2

Αυτό γίνεται με σκοπό να πάρετε κατά το δυνατόν παιχνίδι που να σας ενδιαφέρει. Παρακαλώ απαντήστε αρκετά γρήγορα για να παίξετε και εξίσου γρήγορα με τα δωράκια σας. :D
 
Μπα, η απάντηση της Kambia δεν με παραξένεψε. Εκείνο που θέλω να ξέρω είναι ποιος μπορεί να θεώρησε ότι μπορεί να πιστεύω ότι το SOTB έχει gameplay; Παρεμπιπτόντως συστίνω το Sanitarium για όποιον θέλει να χάσει ύπνο και δεν το πειράζει η οπτική γωνία του παιχνιδιού.

P.S.: Richard Feynman ftw!
 
Έπεσες διάνα στη "δική μου" ερώτηση. Ουδέποτε υποστήριξα μια πλατφόρμα και ουδέποτε θα το πράξω.

Να φανταστείς πριν 3 μήνες έλεγα πως το καλύτερο game ever είναι ο μουστάκιας υδραυλικός στο Wii. Σήμερα, δεν έχω καν Wii, αλλά υποστηρίζω το PS3. Αύριο μπορεί να μου τη δώσει και να πω το 360.

Who cares? Aslong as there are games, I will be there!!!!!!!!!! :) :)
 
Εγω σκεπτομαι σοβαρα να δημιουργησω ρετροφροντιστηριο. Αν κρινω απο τις απαντησεις που πηρα στις δικες μου ερωτησεις, αντε πες στο Phoenix η κασσετα περασε ετσι και δεν την προσεξαν.. αλλα vectrex ρε σεις? Mε τον unplayable αριστερο μοχλο τους? Με την colorless οθονη? Με τον plink που με εχει ζαλισει με αυτα και τα θεωρει το 8ο θαυμα του κοσμου?! ( :) ) Που εχω αφησει project στην μεση για να χρησιμοποιησω κουφαρια τους (ναι απο ξεριζωμενα vectrex!) για να δημιουργησω αναλογο setup για τα 2600?! Aπαραδεκτο!!! (με χροια και στυλακι Βεγγου) :)

Να ξαναευχαριστησω τον γιατρο για την πρωτοβουλια του και για τα δωρακια που προσεφερε.
 
phil_vr είπε:
Εγω σκεπτομαι σοβαρα να δημιουργησω ρετροφροντιστηριο. Αν κρινω απο τις απαντησεις που πηρα στις δικες μου ερωτησεις, αντε πες στο Phoenix η κασσετα περασε ετσι και δεν την προσεξαν.. αλλα vectrex ρε σεις? Mε τον unplayable αριστερο μοχλο τους? Με την colorless οθονη? Με τον plink που με εχει ζαλισει με αυτα και τα θεωρει το 8ο θαυμα του κοσμου?! ( :) ) Που εχω αφησει project στην μεση για να χρησιμοποιησω κουφαρια τους (ναι απο ξεριζωμενα vectrex!) για να δημιουργησω αναλογο setup για τα 2600?! Aπαραδεκτο!!! (με χροια και στυλακι Βεγγου) :)
Να ξαναευχαριστησω τον γιατρο για την πρωτοβουλια του και για τα δωρακια που προσεφερε.
Ομολογώ, ότι πρέπει να είμαι απο αυτούς που απάντησαν λανθασμένα στις ερωτήσεις που σε αφορούνε. Για κάποιο λόγο δεν σε είχα συνδέσει με το Atari 2600. Φαίνεται, ότι ο ChriStoDS και ο DINO, έχουν επισκιάσει την Ataroσυζήτηση. hehe
 
Απόλαυσα τα σχόλιά σου Madddog :D και σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τον διαγωνισμό και τα δώρα.
 
7. Σε ποιό από τα παρακάτω παιχνίδια δεν έχει εργαστεί ο alkis21;α) Other Worlds

β) Kick Off 2002

γ) Party Games

δ) Cornelius Saves Christmas

ε) Diamonds in the Rough
Ήμουν νέος.. χρειαζόμουν τα χρήματα.. με ντούμπλαραν στις επίμαχες σκηνές... με είχαν διαβεβαιώσει πως το παιχνίδι δεν θα κυκλοφορούσε στην Ελλάδα.

Πολύ κρίμα που δεν τίμησαν περισσότεροι αυτή την προσπάθεια πάντως. Maddog ο λαός απαιτεί διαφάνεια στη δημοσίευση των απαντήσεων! Προτείνω να δώσεις τον κόσμο στεγνά όπως κάνω κι εγώ. Και ετοίμασε ένα καλό μανικιούρ για την κλήρωση.
 
pm sent.

Να ευχαριστήσω και δημοσίως τον maddog για τα δώρα που προσφέρει και μελλοντικά ελπίζω σε μεγαλύτερη συμμετοχή στους διαγωνισμούς του retromaniax!!
 
Εγώ θα τραβήξω το λαχνό! Και έχω μεγάλες αντιπάθειες εδώ μέσα.

(Κοινώς τα κερδίζει όλα ο Alkis και η Kambia!!!!!! )
 
Maddog many thanks και πάλι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαγωνισμός τεύχους 5 [Phoenix]

Maddog με στις προθεσεις μου δεν ηταν σε καμια περιπτωση να διακομωδησω-ευτελισω τον διαγωνισμο κι ελπιζω η συμμετοχη μου να μην ενοχλησε-παρεξηξηθηκε

(κατι που αλλωστε δεν νομιζω να εγινε).

Συμμετειχα απλα για να τιμησω τον εμπνευστη και δημιουργο ενος αρτια οργανωμενου και εκτελεσμενου διαγωνισμου ,με αποκλειστικο γνομωνα

να μοιραστω αυτην την ... διαθεση -να αστειευτω οσο ακριβως κι αυτος που εμπνευστηκε τις απαντησεις που επελεξα-.

Παντα στα πλαισια που εθεσες εσυ ο ιδιος

Maddog είπε:
1)Και εν πάσει περιπτώσει, η ουσία του διαγωνισμού δεν ήτανε ποιός θα απαντήσει τις περισσότερες ερωτήσεις.... αφού το μόνο που ήθελα ήταν συμμετοχή για τον χαβαλέ,
Αλλωστε ο χρονος και η γνωση που απαιτειται να βρεις την "ποιο ακυρη" απαντηση ,ειναι ~ ιδιος με το να βρεις την σωστη .

Αν και τα δωρα ειναι πολυ αξιολογα και σημαντικα ,-δεν ηταν αυτο κινητρο για την συμμετοχη μου- μια και προσωπικα και αν κι εχω καποιο χρονο για gaming ,εχω χασει σε σημαντικο βαθμο την "διαθεση" για κατι τετοιο ,επομενως θελοντας να αποφυγω να κερδισω κατι που θα στερησω απο καποιον αλλο , δεν θα βαλω καποια σειρα προτεροιοτητας , απλα θα αποδεχτω οποιο συγκεντρωνει τις λιγοτερες προτιμησεις,για να κερδισουν τα υπολοιπα παιδια παιχνιδι που να ειναι κοντυτερα στις "προτεραιοτητες" τους.

Υ.Γ.1

Maddog είπε:
Άλλον έναν που απάντησε "η Λορένα" τον παραπέμψαμε ήδη σε γιατρό!
Ελπιζω η προγνωση/συνταγη του Γιατρου να μην γραφει ..."Sanitarium" :D
 
Να ευχαριστησω και εγω το Maddog για τα δωρα και που επικοινωνησε μαζι μου μεσω email για να διευθετηθει το προβλημα με το ονομα.Και παλι ευχαριστω!!
 
Και αφού ξετρυπώσαμε και τον μυστηριώδη john cafas (κατά κόσμον kajwbtfe) και έστειλαν όλοι μήνυμα με τις προτιμήσεις τους, ήρθε η ώρα της μοιρασιάς των βραβείων. :cool:

Οι προτιμήσεις των νικητών είχαν ως εξής:

Alkis21:

1. Phantasmagoria 2

2. Sanitarium

3. Gabriel Knight: Sins of the Fathers

Alucard:

1. Red Baron Pack

2. Gabriel Knight: Sins of the Fathers

3. Sanitarium

Divined:

1. Might and Magic 6-pack: Limited Edition

2. Heroes of Might and Magic 3: Complete Edition

3. Gabriel Knight: Sins of the Fathers

Kajwbtfe:

1. Duke Nukem 3D: Atomic Edition

2. Heroes of Might and Magic 3: Complete Edition

3. Might and Magic 6-pack: Limited Edition

Kambia:

1. Broken Sword (και τα 3 μαζί)

2. Might and Magic 6-pack: Limited Edition

3. Phantasmagoria 2

Phil_vr:

1. Broken Sword (και τα 3 μαζί)

2. Sanitarium

3. Master of Orion 1+2

Ενώ ο Nemo απάντησε ότι θα πάρει ότι περισσέψει από τους υπόλοιπους... #)

Αρχίζοντας λοιπόν από τα εύκολα της μοιρασιάς, αυτοί που ζήτησαν στο νούμερο 1 προτίμησης τους παιχνίδι που δεν ζήταγε κανένας άλλος, το παίρνουν αυτομάτως. Άρα:

Ο Alucard κερδίζει το
attachment.php
και ο Kajwbtfe το
attachment.php


Ευχόμαστε καλές πτήσεις στον "Κόκκινο Βαρώνο" Alucard (πήρε προαγωγή από Κόμης, lol) και καλή διασκέδαση με τα babes στον "Δούκα" Kajwbtfe. Τώρα που πήρε και release date το Duke Nukem Forever, ιδανικό "ζέσταμα". :)

Στο επόμενο βήμα, βλέπουμε ότι ο alkis21 έχει το Phantasmagoria 2 σαν νούμερο 1 προτίμηση, ενώ ο μοναδικός άλλος νικητής που το ζητάει είναι η kambia που όμως το έχει στο νούμερο 3. Επομένως:

Ο Alkis21 κερδίζει το
attachment.php


Keep walking...εεεεμ...adventuring! ;)

Και φτάνουμε στα δύσκολα, αφού phil_vr και kambia έχουν αμφότεροι το Broken Sword pack σαν νούμερο 1 προτίμηση, ενώ το νούμερο 2 της kambia που είναι το Might and Magic 6-pack είναι ταυτόχρονα το νούμερο 1 του divined και η kambia έχει ήδη χάσει και την 3η της επιλογή από τον alkis21... :xm:

Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες και τελικά κατέληξα στην εξής Σολομώντειο λύση:

Ο Divined κερδίζει το
attachment.php
που ήταν και η πρώτη του επιλογή.

Ταυτόχρονα τον αποχαιρετούμε για αρκετό καιρό από το forum καθώς με αυτό και το Planescape: Torment που είχε κερδίσει στα βραβεία συντακτών Phoenix έχει να παίζει για υπερβολικά πολύ καιρό...Εμένα το M&M 6 μόνο του μου είχε πάρει ένα ολόκληρο καλοκαίρι να το τελειώσω, πόσο μάλλον να έχεις και τα Μ&Μ 1-5 και το Planescape. Σε κανά χρόνο τα λέμε ξανά φίλε divined... :p

Και απομένουν ο phil_vr και η kambia...

Αποφασίζω ότι η kambia κερδίζει την πρώτη της επιλογή, δηλαδή την τριάδα των

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Πρώτον, είναι κοπέλα και παίρνει προτεραιότητα.

Δεύτερον, και αλφαβητικά να το δεις πάλι παίρνει προτεραιότητα.

Τρίτον, είναι η πιό δίκαιη συνολικά επιλογή, αφού η μοναδική άλλη οδός θα ήταν να κερδίσει η kambia και ο divined την 2η τους επιλογή και ο phil_vr την πρώτη του. Ενώ με την παρούσα μοιρασιά, παίρνουν δύο άτομα την πρώτη τους επιλογή και "ρίχνουμε" μόνο τον phil!

Τέταρτον, δεν έχει...

Και απονέμω αυθαίρετα στον phil_vr την 2η αλλά και την 3ή του επιλογή, δηλαδή τα

attachment.php
attachment.php


Πιστεύω phil ότι σε παρηγόρησα που δεν πήρες την πρώτη σου επιλογή, ε; :)

Ένα ελάχιστο ευχαριστώ για την συνεχή σου παρουσία σε οτιδήποτε έχει σχέση με το Phoenix!

Και μας έμειναν "στα αζήτητα" αυτά τα δύο:

attachment.php
attachment.php


Θα αφήσω τον Nemo να διαλέξει ποιό εκ των δύο προτιμάει και το τελευταίο θα απονεμηθεί στον Wally, ως φόρος τιμής για την δουλειά του ως "αρχισυντάκτης" στο τεύχος 5. Thanks, mate! :D

THE END
 
Ωραίος και άπειρο respect για τη προσφορά σου.

Το Planescape torment για να το δείτε σε ανάλυση πάνω από 640 Χ 480 θέλει patch το οποίο λειτουργεί τέλεια με τη GOG έκδοση. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, εγώ PRGs παίζω!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ξεκίνησα ήδη to παίξιμο - λιώσιμο :D Thanks Maddog
 
Επισημανση ενος εκ παραδρομης λαθους ....

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17265-%C4%E9%E1%E3%F9%ED%E9%F3%EC%FC%F2-%F4%E5%FD%F7%EF%F5%F2-5-Phoenix&p=274206&viewfull=1#post274206

Maddog;274206 Ευχόμαστε καλές πτήσεις στον "Κόκκινο Βαρώνο" Alucard (πήρε [B είπε:
προαγωγή[/B] από Κόμης, lol)

"Ζαμπουνης" mode on

Στην πραγματικοτητα προκειται για υποβαθμιση μια και ο Κομης ιεραρχικα ειναι υψηλοτερα απο το Βαρωνο ...

http://wiki.answers.com/Q/What_are_the_hierarchy_titles_listed_from_lowest_to_highest_that_make_up_the_British_nobility
 
Πίσω
Μπλουζα