Διαγωνισμός Adventure Games Retromaniax - Μέρος 3ο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
SA:


Διαγωνισμός Adventure Games Retromaniax - Μέρος 1ο

 


Διαγωνισμός Adventure Games Retromaniax - Μέρος 2ο

Δεν πιστεύω να βαρεθήκατε; :D

Σας έχω κάτι για να απασχολείτε το μυαλό σας στα ημίχρονα των αγώνων. Αυτή τη φορά τα δώρα είναι:

Α' Βραβείο: Broken Sword και Diamonds in the Rough

Β' Βραβείο: The Ward

Prizes-Cont3.jpg


Το Broken Sword δεν νομίζω να χρειάζεται συστάσεις. Πανέμορφα γραφικά σχεδιασμένα στο χέρι που ακόμα και σήμερα προκαλούν θαυμασμό, πολυδομική και ανατρεπτική ιστορία και ως επί το πλείστον εξαιρετικοί γρίφοι συνθέτουν ένα από τα πιο memorable παιχνίδια της πρώτης γενιάς των CD-ROM adventures. To The Ward είναι ένα εμπνευσμένο όσο και αρκετά σπάνιο πλέον παιχνίδι μιας Κροατικής (!) εταιρείας που δυστυχώς δεν υπάρχει πια.

Πάμε να δούμε τους κανόνες μας. Αυτή τη φορά θέλω να δω περισσότερες συμμετοχές, γι' αυτό τα θέματα είναι αρκετά πιο εύκολα αφού δεν χρειάζεται καν να έχετε παίξει τα παιχνίδια που ψάχνουμε για αν απαντήσετε, αρκεί να τα έχετε ακούσει.

Ρέμπους λύνατε μικροί στα σταυρόλεξα; Αυτό πρέπει να κάνετε κι εδώ. Για όσους δεν τα γνωρίζουν, τα Ρέμπους είναι εικονογρίφοι όπου κάθε σκιτσάκι αντιστοιχεί σε μια λέξη. Για κάθε γρίφο (που στην περίπτωσή μας είναι τίτλος adventure game), δίνεται ο αριθμός των λέξεων καθώς και πόσα γράμματα έχει η κάθε λέξη. Για παράδειγμα για το Indiana Jones and the Last Crusade το Ρέμπους θα δινόταν ως (7, 5, 3, 3, 4, 7).

Σημειώστε επίσης ότι:

  1. Ένα διαγραμμένο γράμμα συμβολίζει ότι το συγκεκριμένο γράμμα πρέπει να αφαιρεθεί από το σκίτσο
  2. Τα σκίτσα που βλέπετε αντιστοιχούν στις λέξεις που ψάχνετε ακουστικά (στο περίπου έστω), όχι όμως απαραίτητα και ορθογραφικά (πχ. beach=bitch)
  3. Λόγω της φύσης των γρίφων, θα δεχτώ απάντηση ως σωστή μόνο αν είναι 100% σωστή (πχ. The Secret of Monkey Island = σωστό, Monkey Island = λάθος)

Ξεκινάμε;

Rebus 1: (7, 6, 4, 2, 3, 7)

 


Rebus01.jpg


 

 

 


Rebus 2: (1, 4, 7, 8 )


 


Rebus02.jpg


 

 

 


Rebus 3: (3, 11, 5, 2, 3, 6)


 


Rebus03.jpg


 

 

 


Rebus 4: (3, 4, 3, 6)


 


Rebus04.jpg


 

 

 


Rebus 5: (9)


 


Rebus05.jpg


 

 

 


Rebus 6: (3, 9, 3, 7, 10)


 


Rebus06.jpg


 

 

 


Rebus 7: (11)


 


Rebus07.jpg


 

 

 


Rebus 8: (4, 4)


 


Rebus08.jpg


 

 

 


Rebus 9: (7, 4)


 


Rebus09.jpg


 

 

 


Rebus 10: (5, 6)


 


Rebus10.jpg


 

 

 


Rebus 11: (4, 4)


 


Rebus11.jpg


 

 

 


Rebus 12: (5, 6)


 


Rebus12.jpg


 

 

 


Rebus 13: (3, 4, 7)


 


Rebus13.jpg


 

 

 


Rebus 14: (6, 7, 8, 10)


 


Rebus14.jpg


 

 

 


Rebus 15: (5, 7)


Rebus15.jpg
 
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!! :bow:
 
φοβερό σύστημα! αυτή τη φορά θα συμμετάσχω μιας και έχω βρει ήδη μερικά.
 
alkis21, ζωγραφίζεις (κυριολεκτικά και μεταφορικά) !!! :worship:
 
EΜΜΜ... επειδή δεν ξέρω πώς γίνεται... αν βρούμε κάποια από αυτά τί κάνουμε;;; Πι Εμ στον Αλκη;;;; :xm:
 
ΑΜΑΝ!!!!!!

Χτυπάει με τρίτο διαγωνισμό!!!!!!!!!!!

Ω λα λα!!!!
 
Ναι! Απαντήσεις μόνο με ΡΜ.
 
Βρήκα γύρω στα μισά, δεν ξέρω εμένα με δυσκόλεψε πάρα πολύ. Φοβερή ιδέα πάντως!
 
Καταπληκτικός διαγωνισμός! Η ικανοποιηση ,οταν λυνω ενα rebus, ειναι ακομα μεγαλυτερη απο ότι οταν εβρισκα καποια απαντηση στους προηγουμενους 2 διαγωνισμους!

Τhanx Αλκη!!!
 
O Aλκης είναι ιδιοφυία. Ετσι, απλά !! :thumbup:

Με μία πρόχειρη προσπάθεια, βρήκα τα περισσότερα.

Μου λείπουν τρία ακόμα, που θέλουν παραπάνω σκέψη...
 
Πραγματικά φοβερός!

Εμένα μου λείπουν πολλά.. :D
 
Omenforever είπε:
+1


Τρία λείπουν και σε μένα. Τυχαίο; Δε νομίζω! :p

Xαχαχαχα !! :D

Μου λείπουν δύο τώρα !! :diablotin: (...και απ' ότι φαίνεται κόλλησε το μυαλό μου. Μάλλον θα τα αφήσω για άλλη μέρα...)
 
Κάποια είναι τόσο δύσκολα, αλλά και τόσο εύκολα, ταυτόχρονα...

Μου λείπουν πέντε!

Γέλασα πολύ σε κάποιο, με τον όρο ενός αθλήματος! Απίστευτη έμπνευση!!! :biglaugh:
 
Σε όποια δεν καταφέρω να βρω το όνομα, θα επινοήσω νέους ευφάνταστους τίτλους :rofl:
 
Απίστευτο. Πολλά συγχαρητήρια Άλκη. Το adventure μυαλο ξεχωρίζει από απόσταση!!!
 
Omenforever είπε:
Σε όποια δεν καταφέρω να βρω το όνομα, θα επινοήσω νέους ευφάνταστους τίτλους :rofl:
Καλή τύχη. Δεν νομίζω να καταφέρεις να νικήσεις την Juanita σε αυτόν τον τομέα! :headbangdude:
 
Εδώ και 2 μέρες παλεύω το τελευταίο!

Αλκη μέχρι πότε δέχεσαι τα πμ με τις απαντήσεις?
 
Είναι νωρίς ακόμα, take your time. Φαντάζομαι τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμα...
 
alkis21 είπε:
Καλή τύχη. Δεν νομίζω να καταφέρεις να νικήσεις την Juanita σε αυτόν τον τομέα! :headbangdude:
Juanita :award: :clap: :headbangdude: :worship: (Βαυκαλίζομαι και περπερεύομαι)

Περιμένω την ομάδα στο γραφείο να βρούμε και άλλα!!! :cheers:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα