• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Διακόσμηση σύνθετου τέλη 80'ς αρχές 90'ς

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
155
Τι απο αυτά είχατε εσείς στο σύνθετό σας;Δεν αναφέρω τα σεμεδάκια.Αυτό παίζει στάνταρ.Τι να πρωτοαναφέρω....τα αγαλματάκια; τα μπιμπελό η μήπως τα πορσελάνηνα πιάτα που στέκοταν όρθια σε κάτι στηρίγματα τύπου 'όρθες γωνίες'

(Πάω στοίχημα πως δεν ήμουν ο μόνος που έπερνα τα στηρίγματα και τα χρησιμοποιούσα σαν φανταστικό όπλο χειρός) 

Απο την άλλη υπήρχαν και κάτι στολίδια 'κιτς' που όμως πάντα κλέβαν την παράσταση.Μιλάω για τις κλεψύδρες με τις σταγόνες και άλλα πολλά.Αφήστε με να σας θυμίσω μέσα απο τις παρακάτω εικόνες.

Απολαύστε.

Β.jpg

Δ.gif

Ζ.gif

Η.jpg

Λ.gif

Μ.gif

Ν.jpg

Ξ.gif

Ο.jpg

Π.gif

Ρ.gif

Ρ.jpg

Τ.gif

Τ.jpg

Φ.gif

Χ.jpg

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.181
Ωραιο θεμα!

Ειχαμε παντα (και εχουμε...) στολισμενα στο συνθετο στο σαλονι διαφορα μπιμπελό και πορσελάνινα πιάτα σε στηρίγματα τύπου 'ορθές γωνίες'...

Η χαρα μου ηταν να χαζευω τα διαφορα πραγματα που ειχαμε στο σαλονι, αλλα δεν αγγιζα, προς αποφυγη ατυχηματων, τα γυαλινα ειδη...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
2.418
Αυτά όλα θα συνδυάζονταν υπέροχα και με το βάζο στο τραπεζάκι που αντί λουλούδια περιείχε μια δέσμη οπτικών ινών των οποίων οι άκρες άλλαζαν συνεχώς χρώματα και αργότερα με το lava lamp (που είναι δημοφιλή ακόμα). Πάντως μερικά από τα διάφορα "αεικίνητα" και τις χρωματιστές σταγόνες στις παραπάνω φωτό είναι πανέξυπνα. Επίσης και οι βάσεις με τα πιάτα ήταν από πολύ κιτς μέχρι ωραίες, εξαρτάται από το πιάτο.

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
454
Αυτό με την άμμο που πέφτει σαν "φαρδιά κλεψύδρα", θυμάμαι ότι το έβρισκες στους δρόμους, από κάποιους συγκεκριμένους πλανόδιους !

Από πιατάκια με βάση, έχω ακόμα κάποια ομολογουμένως εντυπωσιακά -όσο και συλλεκτικά ακόμη, τα Rhosental, με θεματολογία "Χίλιες και μια νύχτες". Ο Διαλυνάς ακόμα τα δίνει 3-4 κατοστάρικα το ένα !

Αυτά με τις σταγόνες (του μαρτυρίου !) δεν τα είχα ξαναδεί -κάποια στιγμή είχαν γίνει μόδα κάτι κινέζικα συντριβάνια, αλλά την επόμενη δεκαετία.

Σε άλλα σπίτια έπαιζαν πολύ στα σύνθετα ελεφαντόδοντα, κινέζικα βάζα κλουαζονέ, και φυσικά κάπου σε μια μεριά, κάποιο αό τα παλιά στερεο-πικαπ τύπου κόμπακτ... 

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
155
Πωωωωωωωωω.Τι θυμήθηκα τώρα.Μετά απο χρονοβόρα αναζήτηση και πολλές λέξεις κλειδιά έφτασα σε ένα αποτέλεσμα.Ένα αποτέλεσμα που όμως ήταν αρκετό για να μου δείξει το δρόμο για αυτό που έψαχνα.Τώρα θα σας το παρουσιάσω μέσα απο αυτές τις επιπρόσθετες εικόνες.Το θυμάστε;

M.jpg

N.jpg

O.jpg

P.jpg

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
603
Χαχα στανταρ κι εγω οταν εβρισκα καπου να περισσευει στηριγμα πιατου, καμια φορα το κρατουσα σαν οπλο :)

Απιστευτα και τα γιαπωνεζικα καδρακια με μικρογλυπτικη απο φελλο. Δεν ειχαμε αλλα οταν τα εβλεπα σε αλλα σπιτια, χανομουν. Ευχαριστω που μου το θυμισες.

Γενικως μπορω να θυμηθως αγαλματακια, πορσελανινα ειτε κλασσικα ειτε ασχετα (πχ κατι παιδακια να φιλιουνται), ρωσσικες μπαμπουσκες, κανας βουδας, τιποτα αιγυπτιακο, γυαλινα σκυλακια ή ζωακια, ή ξυλινα κλπ.

Αυτες τις πολυχρωμες κλεψυδρες παλι δεν τις εχω δει, ουτε μπορω να τις φανταστω σε συνθετο. Πιο πολυ ταιριαζουν σε παιδικο δωματιο :/

Τωρα τα καδρακια με την αμο που σχηματιζουν τοπια, κι αυτα τα εχω δει να τα πουλανε στο δρομο (μαλλον κινεζοι; ) αλλα παρολαυτα, το αποτελεσμα ειναι τοσο ομορφο .

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
447
Ωραίες αναμνήσεις! και εμένα με εξίταραν οι κλεψύδρες με τις σταγόνες. Τις συναντόσα σε δωμάτια φίλων και σε σπίτια στα χωριά. Τις πωλούσαν συνήθως πλανόδιοι.  

laura ingalls

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
127
Αυτά όλα θα συνδυάζονταν υπέροχα και με το βάζο στο τραπεζάκι που αντί λουλούδια περιείχε μια δέσμη οπτικών ινών των οποίων οι άκρες άλλαζαν συνεχώς χρώματα και αργότερα με το lava lamp (που είναι δημοφιλή ακόμα). Πάντως μερικά από τα διάφορα "αεικίνητα" και τις χρωματιστές σταγόνες στις παραπάνω φωτό είναι πανέξυπνα. Επίσης και οι βάσεις με τα πιάτα ήταν από πολύ κιτς μέχρι ωραίες, εξαρτάται από το πιάτο.
Τα lava lamps πάντως εμένα μου αρέσουν σαν ρετρό κομμάτι. Εχω ένα της mathmos ήδη μετράει καμμιά 20αριά χρόνια. Ήταν πολύ της μόδας στη δεκαετία του 70.

Μπλουζα