Διακόσμηση σύνθετου τέλη 80'ς αρχές 90'ς

darkhado

RetroN00b
Joined
17 Αύγ 2012
Μηνύματα
474
Αντιδράσεις
732
Τι απο αυτά είχατε εσείς στο σύνθετό σας;Δεν αναφέρω τα σεμεδάκια.Αυτό παίζει στάνταρ.Τι να πρωτοαναφέρω....τα αγαλματάκια; τα μπιμπελό η μήπως τα πορσελάνηνα πιάτα που στέκοταν όρθια σε κάτι στηρίγματα τύπου 'όρθες γωνίες'

(Πάω στοίχημα πως δεν ήμουν ο μόνος που έπερνα τα στηρίγματα και τα χρησιμοποιούσα σαν φανταστικό όπλο χειρός) 

Απο την άλλη υπήρχαν και κάτι στολίδια 'κιτς' που όμως πάντα κλέβαν την παράσταση.Μιλάω για τις κλεψύδρες με τις σταγόνες και άλλα πολλά.Αφήστε με να σας θυμίσω μέσα απο τις παρακάτω εικόνες.

Απολαύστε.

Β.jpg

Δ.gif

Ζ.gif

Η.jpg

Λ.gif

Μ.gif

Ν.jpg

Ξ.gif

Ο.jpg

Π.gif

Ρ.gif

Ρ.jpg

Τ.gif

Τ.jpg

Φ.gif

Χ.jpg
 
Ωραιο θεμα!

Ειχαμε παντα (και εχουμε...) στολισμενα στο συνθετο στο σαλονι διαφορα μπιμπελό και πορσελάνινα πιάτα σε στηρίγματα τύπου 'ορθές γωνίες'...

Η χαρα μου ηταν να χαζευω τα διαφορα πραγματα που ειχαμε στο σαλονι, αλλα δεν αγγιζα, προς αποφυγη ατυχηματων, τα γυαλινα ειδη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά όλα θα συνδυάζονταν υπέροχα και με το βάζο στο τραπεζάκι που αντί λουλούδια περιείχε μια δέσμη οπτικών ινών των οποίων οι άκρες άλλαζαν συνεχώς χρώματα και αργότερα με το lava lamp (που είναι δημοφιλή ακόμα). Πάντως μερικά από τα διάφορα "αεικίνητα" και τις χρωματιστές σταγόνες στις παραπάνω φωτό είναι πανέξυπνα. Επίσης και οι βάσεις με τα πιάτα ήταν από πολύ κιτς μέχρι ωραίες, εξαρτάται από το πιάτο.
 
Αυτό με την άμμο που πέφτει σαν "φαρδιά κλεψύδρα", θυμάμαι ότι το έβρισκες στους δρόμους, από κάποιους συγκεκριμένους πλανόδιους !

Από πιατάκια με βάση, έχω ακόμα κάποια ομολογουμένως εντυπωσιακά -όσο και συλλεκτικά ακόμη, τα Rhosental, με θεματολογία "Χίλιες και μια νύχτες". Ο Διαλυνάς ακόμα τα δίνει 3-4 κατοστάρικα το ένα !

Αυτά με τις σταγόνες (του μαρτυρίου !) δεν τα είχα ξαναδεί -κάποια στιγμή είχαν γίνει μόδα κάτι κινέζικα συντριβάνια, αλλά την επόμενη δεκαετία.

Σε άλλα σπίτια έπαιζαν πολύ στα σύνθετα ελεφαντόδοντα, κινέζικα βάζα κλουαζονέ, και φυσικά κάπου σε μια μεριά, κάποιο αό τα παλιά στερεο-πικαπ τύπου κόμπακτ... 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωωωωωωωω.Τι θυμήθηκα τώρα.Μετά απο χρονοβόρα αναζήτηση και πολλές λέξεις κλειδιά έφτασα σε ένα αποτέλεσμα.Ένα αποτέλεσμα που όμως ήταν αρκετό για να μου δείξει το δρόμο για αυτό που έψαχνα.Τώρα θα σας το παρουσιάσω μέσα απο αυτές τις επιπρόσθετες εικόνες.Το θυμάστε;

M.jpg

N.jpg

O.jpg

P.jpg
 
Χαχα στανταρ κι εγω οταν εβρισκα καπου να περισσευει στηριγμα πιατου, καμια φορα το κρατουσα σαν οπλο :)

Απιστευτα και τα γιαπωνεζικα καδρακια με μικρογλυπτικη απο φελλο. Δεν ειχαμε αλλα οταν τα εβλεπα σε αλλα σπιτια, χανομουν. Ευχαριστω που μου το θυμισες.

Γενικως μπορω να θυμηθως αγαλματακια, πορσελανινα ειτε κλασσικα ειτε ασχετα (πχ κατι παιδακια να φιλιουνται), ρωσσικες μπαμπουσκες, κανας βουδας, τιποτα αιγυπτιακο, γυαλινα σκυλακια ή ζωακια, ή ξυλινα κλπ.

Αυτες τις πολυχρωμες κλεψυδρες παλι δεν τις εχω δει, ουτε μπορω να τις φανταστω σε συνθετο. Πιο πολυ ταιριαζουν σε παιδικο δωματιο :/

Τωρα τα καδρακια με την αμο που σχηματιζουν τοπια, κι αυτα τα εχω δει να τα πουλανε στο δρομο (μαλλον κινεζοι; ) αλλα παρολαυτα, το αποτελεσμα ειναι τοσο ομορφο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες αναμνήσεις! και εμένα με εξίταραν οι κλεψύδρες με τις σταγόνες. Τις συναντόσα σε δωμάτια φίλων και σε σπίτια στα χωριά. Τις πωλούσαν συνήθως πλανόδιοι.  
 
Αυτά όλα θα συνδυάζονταν υπέροχα και με το βάζο στο τραπεζάκι που αντί λουλούδια περιείχε μια δέσμη οπτικών ινών των οποίων οι άκρες άλλαζαν συνεχώς χρώματα και αργότερα με το lava lamp (που είναι δημοφιλή ακόμα). Πάντως μερικά από τα διάφορα "αεικίνητα" και τις χρωματιστές σταγόνες στις παραπάνω φωτό είναι πανέξυπνα. Επίσης και οι βάσεις με τα πιάτα ήταν από πολύ κιτς μέχρι ωραίες, εξαρτάται από το πιάτο.
Τα lava lamps πάντως εμένα μου αρέσουν σαν ρετρό κομμάτι. Εχω ένα της mathmos ήδη μετράει καμμιά 20αριά χρόνια. Ήταν πολύ της μόδας στη δεκαετία του 70.
 
Πωωωωωωωωω.Τι θυμήθηκα τώρα.Μετά απο χρονοβόρα αναζήτηση και πολλές λέξεις κλειδιά έφτασα σε ένα αποτέλεσμα.Ένα αποτέλεσμα που όμως ήταν αρκετό για να μου δείξει το δρόμο για αυτό που έψαχνα.Τώρα θα σας το παρουσιάσω μέσα απο αυτές τις επιπρόσθετες εικόνες.Το θυμάστε;

Προβολή συνημμένου 189259

Προβολή συνημμένου 189260

Προβολή συνημμένου 189261

Προβολή συνημμένου 189262
Αυτα τα θυμαμαι ως μπομπονιέρες!!!! Σε μικροσκοπικό βεβαια μέγεθος. Μας ειχαν δώσει τετοια σε μια βαφτιση!!!!
 
Ίσως έχει αναφερθεί κι αλλού, με μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι, ένα μαγαζί το οποίο έκλεισε Σχετικά πρόσφατα Και το οποίο είχε λογιών λογιών παράξενα δώρα και αντικείμενα διακόσμησης σπιτιών ήταν το Monte Carlo Στην Πατησίων. Βρίσκονταν λίγα τετράγωνα μακριά από την πλατεία Αμερικής με κατεύθυνση προς πλατεία Κολιάτσου. Πραγματικά όσες φορές το είχα επισκεφθεί ήταν η χαρά του παιδιού και του Περίεργου. Ένα σωρό γκάτζετάκια, ένα σωρό σπαζοκεφαλιές και ωραία διακοσμητικά, έξυπνα και πρωτότυπα. Ο κύβος του Ρούμπικ ήταν το πιο απλό δώρο που θα μπορούσε να πάρει κάποιος εκείδια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα κόλπο όπου ένα δοχείο με νερό γέμιζε από μία βρύση η οποία Δεν συνδεόταν σε παροχή. Δυστυχώς μία η παρακμή της περιοχής και μία οικονομική κρίση οδήγησαν στο κλείσιμο του καταστήματος, καθώς είναι πλέον πολυτέλεια Να προσφέρει κάνεις δώρα τέτοιου τύπου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ίσως έχει αναφερθεί κι αλλού, με μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι, ένα μαγαζί το οποίο έκλεισε Σχετικά πρόσφατα Και το οποίο είχε λογιών λογιών παράξενα δώρα και αντικείμενα στολισμούΝα προσφέρει κάνεις δώρα τέτοιου Διακόσμησης σπιτιών ήταν το Monte Carlo Στην Πατησίων. Βρίσκονταν λίγα τετράγωνα μακριά από την πλατεία Αμερικής με κατεύθυνση προς πλατεία Κολιάτσου. Πραγματικά όσες φορές το είχα επισκεφθεί ήταν η χαρά του παιδιού και του Περίεργου. Ένα σωρό γκάτζετάκια, ένα σωρό σπαζοκεφαλιές και ωραία διακοσμητικά έξυπνα και πρωτότυπα. Ο κύβος του Ρούμπικ ήταν το πιο απλό δώρο που θα μπορούσε να πάρει κάποιος αποκει. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα κόλπο όπου ένα δοχείο με νερό γέμιζε από μία βρύση η οποία Δεν συνδεόταν σε παροχή. Δυστυχώς μία η παρακμή της περιοχής και μία οικονομική κρίση οδήγησαν στο κλείσιμο του καταστήματος, καθώς είναι πλέον πολυτέλεια Να προσφέρει κάνεις δώρα τέτοιου τύπου...
Το λάτρευα το monte carlo! Παίρναμε πάντα τα πιο ενδιαφέροντα, έξυπνα και ιδιαίτερα δώρα από εκεί. Είχα περάσει από εκεί αναζητώντας το πριν κάποιον καιρό και φαινόταν ακόμα το ίχνος του λογότυπού του.
 
Σύνηθες ήταν να στολίζουν στα 80s σύνθετα, μπομπονιέρες από βαφτισεις κι γάμους, οι οποιες τότε στην πλειοψηφία τους ήταν μικρά μπιμπελό
20200304_105623.jpg
 
@QueenofHearts Πολύ ενδιαφέρον εύρημα! Δεν ήξερα ότι ήταν αλυσίδα! Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις μια φωτό όσο το δυνατόν πιο κοντά στο λογότυπο για να φαίνονται και οι υπόλοιπες περιοχές;
 
@QueenofHearts Πολύ ενδιαφέρον εύρημα! Δεν ήξερα ότι ήταν αλυσίδα! Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις μια φωτό όσο το δυνατόν πιο κοντά στο λογότυπο για να φαίνονται και οι υπόλοιπες περιοχές;
Μπορώ να τα γράψω:
Πατησίων 186 & Θάσου Πλ. Αμερικής (τηλέφωνο)
Αθήνα * Ν. Σμύρνη * Γλυφάδα * Μαρούσι * Χαλάνδρι * Κυψέλη
Κόρινθος * Βόλος * Λαμία * Άργος

Κι εγώ από τη σακούλα είδα πως υπήρχαν κι άλλα, δεν το ήξερα. Επίσης η πολυκατοικία στην οποία στεγαζόταν είναι ιστορική!
 
Πίσω
Μπλουζα