Διασκευές που σας αρέσουν περισσότερο από τις αυθεντικές εκτελέσεις

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
μερικές φορές για διάφορους λόγους μπορεί να φτάσουμε να ακούμε,και να προτιμάμε,περισσότερο κάποιες διασκευές από τις αυθεντικές εκτελέσεις των τραγουδιών,με ποία τραγούδια σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

εμένα είναι τα παρακάτω

ΠΡΟΣΟΧΗ,αποφύγετε τα 3 τελευταία πάση θυσία αν έχετε προβλήματα υγείας (καρδιολογικής φύσεως) :D :p

τα 2 παρακάτω είναι συνηθισμένες περιπτώσεις που τουλάχιστον εγώ τα προτιμώ για τις υψηλότερες ταχύτητες και την κάπως πιο "σφιχτή" δομή

-judas priest

diamons and rust/ the green manalishi


η εκτέλεση του In Power We Entrust The Love Advocated από τους the gathering,αν και η εκτέλεση (μουσικά) της αυθεντικής έκδοσης μου φαίνεται καλύτερη,τα φωνητικά θεωρώ ότι ακούγονται καλύτερα με την Anneke στο μικρόφωνο

-the gathering

in power we entrust the love advocated

http://www.youtube.com/watch?v=PI4zEREq2a0

και τώρα η μέγιστη βλασφημία,τόσο μεγάλη που ντρέπομαι που γράφω τις παρακάτω γραμμές #)

πάντα προτιμούσα την εκτέλεση του kill the king από τους...heathen,απλώς μου φαίνεται ότι τελικά ταιριάζει πολύ στο μουσικό στυλ που είχαν στη πρώτη περίοδό τους...

-heathen

kill the king

http://www.youtube.com/watch?v=ri2TI9i0rCg

...ελπίζω να επιβιώσατε :D :D:D...
 
Therapy? - Diane(πιο "δραματικό" από το αυθεντικό των Husker Du)

 
Angel Dust - temple of the king

 
krem13 είπε:
η διασκευή από τους iron maiden του doctor doctor ,προτιμώ την αυξημένη ταχύτητα αλλά και τα φωνητικά του...Bayley :eek:
Για το όνομα του μεγαλοδύναμου Θεού! Ποιος άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη μπορεί να προτιμά τα φωνητικά του Bayley?!?!?!?!!? :biglaugh:

Οκ, πάμε για μερικά δικά μου που τα έχω "λιώσει" σε ένα playlist μου! :D

-Enjoy the silence - Laguna Coil

deo
Ειδικά των Firewind ακούγεται μόνο στη διαπασών! :D
 
I Put A Spell On You. Θεωρώ την διασκευή των C.C.R. τη πλέον δυνατή.

 
Eνα πολυδιασκευασμενο κομματι των Drifters το Save the last dance for me

νομιζω οτι ειχε την καλυτερη διασκευη του απο τον Bruce Willis.

 
All Along The Watchtower

Bob Dylan (original version)


Jimi Hendrix

http://www.youtube.com/watch?v=9WbKBKima4Q

Και οι δυο εκτελέσεις μου αρέσουν απλά ο Jimάκος το απογειώνει. Ο ίδιος ο Dylan είχε δηλώσει ότι όποτε έπαιζε αυτό το κομμάτι ένιωθε ότι απέδιδε ένα "φόρο τιμής" στον Hendrix. ("I liked Jimi Hendrix's record of this and ever since he died I've been doing it that way... Strange how when I sing it, I always feel it's a tribute to him in some kind of way.")
 
D@redevil είπε:
Για το όνομα του μεγαλοδύναμου Θεού! Ποιος άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη μπορεί να προτιμά τα φωνητικά του Bayley?!?!?!?!!? :biglaugh:
.

.

.

.
ο Bayley μια χαρά τραγουδιστής είναι,απλώς οι υψηλές νότες δεν είναι το φόρτε του.αν τον ακούσεις στις προσωπικές του κυκλοφορίες (που πολύ απλά τα ΣΠΑΝΕ :headbangdude: :headbangdude:) θα το δεις (ή τουλάχιστον θα τον εκτιμήσεις λίγο περισσότερο :D :D) .

βέβαια το λέει ένα άτομο που βρίσκει τα φωνητικά τραγουδιστών όπως ο Terry Jones (Pagan Altar) πολύ ευχάριστα οπότε ίσως δεν είμαι και ο καταλληλότερος να εκφέρει γνώμη #)

thanks για την υπενθύμιση του maniac από τους firewind! όντως τα σπάει,θα το έβαζα στις επιλογές μου αλλά το ξέχασα...
 
Walk This Way : RUN D.M.C. (με τη συνεργασία των ίδιων των Aerosmith).

[video=youtube;4B_UYYPb-Gk]

 
because the night απο ron keel μου αρεσει περισοτερο απο της patty smith

 
Children of the grave-White Zombie

[video=youtube;36nj-TS420Y]

 
krem13 είπε:
ο Bayley μια χαρά τραγουδιστής είναι,απλώς οι υψηλές νότες δεν είναι το φόρτε του.αν τον ακούσεις στις προσωπικές του κυκλοφορίες (που πολύ απλά τα ΣΠΑΝΕ :headbangdude: :headbangdude:) θα το δεις (ή τουλάχιστον θα τον εκτιμήσεις λίγο περισσότερο :D :D) .
A, ναι! Εδώ με βρίσκεις σύμφωνη απόλυτα! Δεν είναι τυχαίο ότι τον λάτρεψα στο προσωπικό του συγκρότημα (BLAZE), αλλά μα την πίστη μου βρε Krem, όταν τον άκουσα να τραγουδάει σε live το "Afraid to shoot strangers", μιλάμε κόντεψα να μείνω στον τόπο!.... Έκλεινα τ' αυτιά μου - ειλικρινά σε μιλάω!....

Καλός, χρυσός, αλλά σίγουρα όχι για Maiden!

krem13 είπε:
thanks για την υπενθύμιση του maniac από τους firewind! όντως τα σπάει,θα το έβαζα στις επιλογές μου αλλά το ξέχασα...
Μα δεν είναι κομματάρα? Ακούς αυτό και μετά δε μπορείς να ξανακούσεις την εκδοχή τουυ Michael Sembello! ;)

Μια εκπληκτική διασκευή του γνωστού τραγουδιού των Tears For Fears, Mad World, από τον Gary Jules. Είναι στη melancholy playlist μου και το πιάνο είναι εξαιρετικό...


Δεν είναι χεβιμεταλλάδικη η διασκευή, οπότε ακούστε το ελεύθερα και οι υπόλοιποι! Θα χάσετε! :D
 
Και οι δυο εκτελέσεις μου αρέσουν απλά ο Jimάκος το απογειώνει. Ο ίδιος ο Dylan είχε δηλώσει ότι όποτε έπαιζε αυτό το κομμάτι ένιωθε ότι απέδιδε ένα "φόρο τιμής" στον Hendrix. ("I liked Jimi Hendrix's record of this and ever since he died I've been doing it that way... Strange how when I sing it, I always feel it's a tribute to him in some kind of way.")

Προσωπικά η αγαπημένη μου εκτέλεση είναι εκείνη των Κατσιμιχαίων!

http://www.youtube.com/watch?v=nQaRgxuBrLE
 
Πίσω
Μπλουζα