Διαστημόπλοιο Αργώ - Star Blazers (1979)

Το Διαστημόπλοιο Αργώ για μένα ήταν η καλύτερη σειρά κινουμένων σχεδίων του είδους. Δεν είχε την επιφανειακότητα που είχαν άλλες σειρές, αλλά αντιθέτως είχε ωριμότητα και μία ξεχωριστή ποιότητα. Ήταν σαν μία κανονική ταινία με ανθρώπους που έπειτα από πολλά χρόνια σκεφτόμουνα ότι θα είχε μεγάλη επιτυχία αν κάποια στιγμή παιζότανε όντως με πραγματικούς ηθοποιούς.

Στην δεκαετία του '80, πάντα έλπιζα ότι κάποια στιγμή θα ξανάπαιζε στην τηλεόραση και μάλιστα (νομίζω κάπου το 1983), είχα στείλει και γράμμα στην ΕΡΤ για να την βάλει σε επανάληψη...

Τελικά, έχοντας κοιμηθεί "με αυτό το πλευρό" για περίπου 22 χρόνια περιμένωντας απόκριση από την ΕΡΤ.. ανακάλυψα και παρήγγειλα τα DVD από τις ΗΠΑ κάπου στο 2005-2006. Ήταν ίσως η καλύτερη αγορά DVD από όλες όσες έκανα. Τουλάχιτσον ένα με δύο χρόνια νωρίτερα, είχα δει αρκετά επεισόδεια σε μία ιστοσελίδα, με απελπιστική ταχύτητα download και αρκετά "κολλήματα".

Ο εμπνευστής και παραγωγός της σειράς, ο χαρισματικός και ιδιόμορφος Yoshinobu Nishizaki, απεβίωσε άδοξα στις 7 Νοεμβρίου 2010, όπως έμαθα λίγες μέρες αργότερα και σε μια περίοδο που συμπτωματικά έβλεπα ξανά τα DVD της σειράς...

Βρίσκονταν στο ερευνητικό ατμόπλοιο.. Υamato και παθαίνοντας μία (μάλλον όχι θανατηφόρα) καρδιακή προσβολή, έπεσε στα νερά όπου και πνίγηκε...

Προηγουμένως όμως μας άφησε ένα σημαντικό κληροδότημα.

Για μια μικρή γεύση, παραθέτω τα παρακάτω links:

Δύο βιντεακια από το "remake" Yamato 2009 !!

[edit]


"Space Battleship Yamato : R..."



This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement [edit]





Η επίσημη ιστοσελίδα: http://yamato2009.jp/

Teaser Trailer από την ΤΑΙΝΙΑ που θα κυκλοφορήσει την Άνοιξη του 2011 !!



Ναι, και οι δύο σειρές ήταν στα αγγλικά.

Θυμάμαι ακόμα ατάκες, κυρίως από την εισαγωγή.

Και μιλάω κυρίως για την Μάχη των Πλανητών που ήταν και παλαιότερη, επειδή για το Διαστημόπλοιο Αργώ, δεν νομίζω να υπάρχει καν αμφιβολία ότι ήταν στα αγγλικά ;)

Yoshinobu Nishizaki.jpg
 

Συνημμένα

  • Yoshinobu Nishizaki.jpg
    Yoshinobu Nishizaki.jpg
    281,1 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αγαπημένη μου ηρωίδα αυτής της σειράς ήταν - και είναι - η βασίλισσα του πλανήτη ΙΣΚΑΝΤΑΡ, η ΣΤΑΡΣΑ !!! Άλλωστε, το καρτούν την παρουσίαζε με εκπληκτικό τρόπο : σαν ένα πλάσμα "ονειρικό" που, θαρρείς, ότι η ύπαρξή της ακροβατεί μεταξύ "φαντασίας" και πραγματικότητας !!! Και το γεγονός ότι, με αυτήν τη γλυκύτατη / "νεραϊδένια" φωνή της, που έφτανε [μαζί με την εικόνα της] από πολύ - πολύ μακριά, προσέφερε τη βοήθειά της στον πλανήτη Γη .... την ανέβαζε ακόμη περισσότερο στα παιδικά μου μάτια !!!

Τη σειρά αυτή τη θυμάμαι από την ασπρόμαυρη τηλεόραση στο εξοχικό μας [παιζόταν Κυριακές απογεύματα] !!! Και βλέποντας πρόσφατα αποσπάσματά της στο Youtube, διεπίστωσα - με καθυστέρηση ... 27 χρόνων περίπου !!! - ότι οι ΓΚΑΜΙΛΟΝΣ [και ο παρανοϊκός ηγέτης τους ΝΤΕΣΛΟΚ βεβαίως βεβαίως] είχανε .... χρώμα μωβ !!! Τι να κάνουμε, η σειρά είχε μείνει "ασπρόμαυρη" στη μνήμη μου ....
 
Rinus Cesar είπε:
Τη σειρά αυτή τη θυμάμαι από την ασπρόμαυρη τηλεόραση στο εξοχικό μας [παιζόταν Κυριακές απογεύματα] !!! Και βλέποντας πρόσφατα αποσπάσματά της στο Youtube, διεπίστωσα - με καθυστέρηση ... 27 χρόνων περίπου !!! - ότι οι ΓΚΑΜΙΛΟΝΣ [και ο παρανοϊκός ηγέτης τους ΝΤΕΣΛΟΚ βεβαίως βεβαίως] είχανε .... χρώμα μωβ !!!

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι παιζότανε Πέμπτη κατά τις 18:00, αλλά πρόσφατα είδα σε ένα πρόγραμμα της εποχής ότι τουλάχιστον τα τελευταία επεισόδεια παίζονταν Τετάρτη. Πάντως Κυριακή με τίποτα :)

Σχετικά με τον Desslok πάντως.. αν και πολεμοχαρής, δεν ήταν και τόσο παρανοϊκός. Αποδείχθηκε αξιοσέβαστος Ηγέτης με τιμή και αυτοθυσία. Μία από τις καλύτερες σκηνές της σειράς είναι όταν συναντήθηκε για πρώτη φορά με τον Wildstar. Και όχι μόνο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Οτάν τελειώσε το διαστημόπλοιο ΑΡΓΩ αντικαταστάθηκε με την μάχη των πλανητών και αυτή με την σειρά της αντικαταστάθηκε από τον Βασιλιά Αρθούρο και αυτό ήταν μεταγλωτισμένο 100%.


Εμμμ,... μιά μικρή διόρθωση... Το Αργώ αντικατέστησε τη Μάχη και όχι το αντίθετο... ;)
 
Ίσως κάποια στιγμή το εν λόγω σήριαλ να μεταφέρθηκε σε "καθημερινή" !!!

Επίτρεψέ μου, όμως, φίλε μου, να επιμείνω στη μνήμη μου όσον αφορά το ξεκίνημα του σήριαλ : Τα πρώτα του επεισόδια παίχθηκαν Κυριακή απόγευμα !!! Κι ο λόγος που επιμένω στη μνήμη μου είναι επειδή θυμάμαι ... την "περιρρέουσα ατμόσφαιρα" : Στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη να είμαστε μαζεμένοι μπροστά στην ασπρόμαυρη τηλεόραση και να βλέπουμε "μαγεμένοι" κάποιο επεισόδιο του Starblazers με τον θείο μου, τον αδελφό μου και ένα κοριτσάκι συνομήλικό μας που έμενε στο παραδίπλα εξοχικό !!! Ο θείος μου να σχολιάζει : "τι ωραίο επεισόδιο" και το κοριτσάκι "εμένα μού αρέσει το τραγουδάκι του" !!! Το κοριτσάκι αυτό το βλέπαμε μόνο όποτε πηγαίναμε στο εξοχικό μας !!! Επίσης, και με τον θείο μας - αλλά και τους οικογενειακούς μας φίλους εκείνα τα χρόνια - συναντιόμασταν σχεδόν αποκλειστικά τις Κυριακές στο εξοχικό μας !!! Οπότε .... η μνήμη μου με οδηγεί στο ότι το σήριαλ προβαλλόταν Κυριακή απόγευμα [μέχρις ενός χρονικού σημείου τουλάχιστον] !!!

Θυμάμαι το πρώτο επεισόδιο [από την ασπρόμαυρη tv στο εξοχικό μας] : Ένα - ένα τα μέλη του πληρώματος του ΑΡΓΩ, μπροστά από μια μεγάλη οθόνη, να αποχαιρετούν τους δικούς τους !!! Πραγματικά, πολύ συγκινητικό επεισόδιο, "έγραψε" στις παιδικές μας ψυχές !!!

Επίσης, θυμάμαι πόσο κλάμα είχα ρίξει όταν ένα μέλος του πληρώματος, ο ΒΕΝΤΣΟΥΡ [ή ΒΕΝΤΣΙΟΥΡ ???] σκοτώθηκε : εκεί που κρατιόταν από το εξωτερικό μέρος του διαστημοπλοίου, ξαφνικά ... δεν άντεξαν τα χέρια του, σταμάτησε να κρατιέται και .... τον "ρούφηξε" το μαύρο διάστημα !!! Τον θυμάμαι να "αιωρείται" στο διάστημα και κανείς να μην μπορεί να τον βοηθήσει και ... είχα πλαντάξει στη στεναχώρια !!! Αν δεν θυμάμαι καλά τη σκηνή, θα είναι χαρά μου αν με συμπληρώσεις ......
 
Kαι οι σύγχρονες εκδοχές είναι γεμάτες λάθη.

Τα πιο οφθαλμοφανή :

Στο διάστημα δεν υπάρχει ήχος. Δεν θα έπρεπε να ακούγεται απολύτως τίποτε.

Ούτε βαρύτητα υπάρχει.

Για να μην αρχίσω να λέω και για άλλα...

Αυτά είναι ανεκτά σε ένα παιδικό anime αλλά όχι σε ταινία για μεγάλους.

Στην σύγχρονη εκδοχή του anime τα πρόσωπα των χαρακτήρων δεν μου αρέσουν καθόλου.

Επίσης δεν μου αρέσει που έχει τόσο πολλά εφετζίδικα γραφικά - κάπου με κουράζει και θυμίζει computer game.

Εν πάση περιπτώση, νομίζω ότι η αρχική έκδοση παρά την παλαιομοδίτικη ποιότητα εικόνας είναι η πιο καλή και

από τα πιο καλά διαστημικά anime γενικώς - ένα διαστημικό έπος !

Οι πιο χαρακτηριστικές σκηνές που θυμάμαι είναι δύο :

- αυτή μετά την μάχη στον πλανήτη Gamilus.

Oι Gamilus έχασαν τον πόλεμο και ο πλανήτης τους που ήταν ήδη στα τελευταία του καταστρέφεται ολοκληρωτικά.

Όταν όλα πια ησυχάζουν, ο Kodai κάνει μερικά βήματα στο στραπατσαρισμένο κατάστρωμα του διατημόπλοιου και συναντά την Yuki.

"Τι κάναμε, δεν μπορώ να αντικρύσω τον Θεό", λέει η κοπέλα κλαίγοντας.

Ο Kodai τότε μπροστά στα ερείπια αναρωτιέμαι για την μοίρα των ηττημένων και συνειδητοποιεί την ματαιότητα του πολέμου.

Μια σκηνή με ένα αντιπολεμικό μύνημα που σπάνια συναντάται σε anime τέτοιου είδους.

Στην αμερικάνικη μετάφραση τα λόγια της σκηνής αλλάχθηκαν - μόνον στο ιαπωνικό είναι τα πραγματικά.

Επίσης η συνοδευτική μουσική είναι εξαιρετική και συμβάλλει ισχυρά στην υποβολή της όλης σκηνής...

- η δεύτερη σκηνή είναι στον β' κύκλο. Η συνάντηση του Kodai με τον εχθρό του, Dessler, κατά πρόσωπο.

Ο Dessler κατορθώνει να παγιδεύσει το Aργώ και τελικά έρχεται αντιμέτωπος με τον Kodai.

O Kodai, ήδη τραυματισμένος, καταρρέει. Επεμβαίνει να τον υπερασπιστεί η Yuki που τον έχει ακολουθήσει.

Παρόλο που είναι σε τόσο κακή κατάσταση, ο Kodai εξακολουθεί να σκέπτεται τη Γη που θα κατατροπωθεί από την Gatlantis.

Ο Dessler μπροστά στην αφοσίωση της Yuki και την αγάπη του Κodai για την Γη, τελικά κάμπτεται.

Ενδοσκοπεί στον εαυτό του με ένα μονόλογο και τελικά φεύγει δίνοντας με μια συμβολική χειρονομία κουράγιο στην Yuki για

να συνεχίσουν καθώς και έναν υπαινιγμό για το αδύνατο σημείο της Gatlantis....

Από τις καλύτερες σκηνές του anime, συναισθηματικά φορτισμένη και με επίσης καλή μουσική.

Θέλω να δω πώς μετέφεραν αυτές τις σκηνές στην ταινία - είναι δύσκολο να γίνουν καλύτερες....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Ίσως κάποια στιγμή το εν λόγω σήριαλ να μεταφέρθηκε σε "καθημερινή" !!!
Επίτρεψέ μου, όμως, φίλε μου, να επιμείνω στη μνήμη μου όσον αφορά το ξεκίνημα του σήριαλ : Τα πρώτα του επεισόδια παίχθηκαν Κυριακή απόγευμα !!!

Επίσης, θυμάμαι πόσο κλάμα είχα ρίξει όταν ένα μέλος του πληρώματος, ο ΒΕΝΤΣΟΥΡ [ή ΒΕΝΤΣΙΟΥΡ ???] σκοτώθηκε : εκεί που κρατιόταν από το εξωτερικό μέρος του διαστημοπλοίου, ξαφνικά ... δεν άντεξαν τα χέρια του, σταμάτησε να κρατιέται και .... τον "ρούφηξε" το μαύρο διάστημα !!! Τον θυμάμαι να "αιωρείται" στο διάστημα και κανείς να μην μπορεί να τον βοηθήσει και ... είχα πλαντάξει στη στεναχώρια !!! Αν δεν θυμάμαι καλά τη σκηνή, θα είναι χαρά μου αν με συμπληρώσεις ......
Αν δεν επέμενες, δεν θα λύνονταν το μυστήριο.

Έχουμε δίκιο και οι δυο μας και μάλιστα ταυτοχρόνως.

Στις αρχές έπαιζε και Πέμπτη και Κυριακή!

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14967-1981-08-06-Προγραμμα-TV-απο-06-εως-12-Αυγουστου-1981

Αυτό μου λύνει τώρα και κάποια άλλη προσωπική απορία...

Όσο για τον Venture (Βέντσουρ), καλά θυμάσαι.. υπήρξε μία σκηνή που χάθηκε στο διάστημα.

Βασικά από μία έκρηξη που τον τίναξε έγινε αυτό, αλλά μετά τον βρήκε η Τρελένα και τον έσωσε.

Έτσι, δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην επίθεση κατά της Αυτοκρατορίας Κομήτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
CORE είπε:
Αν δεν επέμενες, δεν θα λύνονταν το μυστήριο.Όσο για τον Venture (Βέντσουρ), καλά θυμάσαι.. υπήρξε μία σκηνή που χάθηκε στο διάστημα.

Βασικά από μία έκρηξη που τον τίναξε έγινε αυτό, αλλά μετά τον βρήκε η Τρελένα και τον έσωσε.

Έτσι, δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην επίθεση κατά της Αυτοκρατορίας Κομήτη.


Αχ, ναι ???? Μετά από ..... 30 σχεδόν χρόνια, πολύ χαίρομαι που μαθαίνω ότι ο Βέντσουρ δεν σκοτώθηκε !!! Μετά τη βασίλισσα Στάρσα [την οποία, θυμάμαι, μικρούλης ..... την έβλεπα και στον ύπνο μου !!!! ] , ο Βέντσουρ ήταν ο επόμενος αγαπημένος μου ήρωας από τη σειρά .....
 
Την ταινια την ειδατε ;[edit] Τελος παντων την ειδα αλλα δεν ειναι αυτο το κατι των παιδικων μας χρονων , παντως να την δειτε για Γιαπωνεζικη παραγωγη ειναι αρκετα καλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απόσπασμα από την προβολή του στην ΕΡΤ το 1981-1982

[video=youtube;IRYeBi-FKKc]

 
Συγκινηθηκα!!
 
Δεν το βλεπα αυτο damn,αν παιχτηκε την ιδια εποχη με το Πλανητη Που παρακολουθουσα προφανως κατι με χαλαγε στο συγκεκριμενο πανω του.


Απο οτι βλεπω ειχε φανς (7 σελ.) και εχασα,my loss.
 
πραγματικά έχασες...το αγαπημένο μου anime!

Το έβλεπα παιδάκι 5-6 χρονών και πορωνόμουν...η μουσική των τίτλων ειδικά είναι η πλέον επική σε κινούμενα σχέδια όλων των εποχών!
 
229.gif



Τι είναι αυτό το αποψινό;;; Χρήστο, με γύρισες 30 χρόνια πίσω σήμερα, σε πολύ - πολύ ευτυχισμένες μέρες!!!
treeswing.gif


 


Ευχαριστώ!!!
toyou.gif
 
ChristosM είπε:
Απόσπασμα από την προβολή του στην ΕΡΤ το 1981-1982
ChristosM, είσαι φοβερόοοοος :flower:

:flower: .... Όπως και να το κάνουμε, είναι άλλη η "ομορφιά" του επεισοδίου όταν το βλέπεις με τους ελληνικούς υπότιτλους ... δηλαδή όπως το είχαμε δει τότε, όταν ήμασταν μικρούληδες !!! Έρχονται ξανά στο μυαλό μας όχι μόνο τα επεισόδια της σειράς, αλλά και ... εκείνες οι "πολύ - πολύ ευτυχισμένες μέρες" που γράφει η Juanita ....
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, ειναι και δικη μου η χαρα να πηγαινουμε πισω στον χρονο τοτε που η τηλεοραση μας ψυχαγωγουσε.
 
star blazers

αν θυμαμαι καλα στα ελληνικα λεγοταν 'διαστημοπλοιο Αργω'

α ρε ατοιμα χρονια πως περνατε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ημουν έτοιμος για ένα post για το εν λόγω παιδικο διοτι έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό μου.

Ηδου η αλήθεια οπου αναγράφονται οι εμπνευστές και η πραγματική έκδοση.Space Battleship Yamato 宇宙戦艦ヤマト

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Battleship_Yamato

Η τραγική μεταγλώττιση σημείο των καιρών εκείνων (ισως και για να μην φωνάζουν τα παιδάκια γαμάτο!)

Αν και εγώ θυμάμαι ελληνική εκδοχή με την αναφορά του ως Θωρηκτό Γιαματο(ισως κάποια απο βιντεοκασσετα)

Εξισου τραγική το "Star Blazers)" των Αμερικανών

Οπως και αναφέρουν άλλα παιδιά εδω μέσα το καραβακι είναι σχεδον πιστή αντιγραφή του γνωστού θωρηκτού του οποιου ήμουν τυχερός να κατασκευάσω οταν ήμουν παιδί (τζιμη τώρα που το θυμήθηκα και άλλο ξύλο που το χάλασες)

Υπάρχει σκληροπυρηνικό κοινό σαν εμένα και μερικούς άλλους τρελούς που ψάχνουμε να βρούμε οτι έχει σχέση με το θωρηκτό ή ακόμα και εκδοχές όπως αυτή διοτι υπήρξε ένα πραγματικό θαυμα ναυσιπλοιας οπως ανέφεραν άλλα παιδιά.

Η τρέλα με το παιδικό φτάνει σε επιπεδα επιστημονικής φαντασίας και οι ανάγκες το ίδιο.......

http://www.ebay.com/bhp/space-battleship-yamato

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα και κάρτες υπερατού όπου το θωρηκτό δεν έχανε πουθενά.......

Kαι εκεί που κάθομαι και γράφω μέσα στην αυπνοια μου μου σκάει το High και μου παίζει την αποτυχημένη ταινία του yamato.........

Σε φάση ποιος τρολλαρει ποιον................

IMAG1579.jpg

IMAG1575.jpg
 
Όταν είδα τη σειρά, τη Σταρσα την απεδιδα πάντα Στασα, μιας και έτσι λεγόταν η γιαγιά μου και δεν μπορούσα να αλλάξω μέσα μου το ονομα
 
...heading off to Iscandar...

Μετά την εκπληκτική "Μάχη των Πλανητών", ακολούθησε αυτό το απίθανο anime. H ΕΡΤ απέκτησε και μετέδωσε τους δύο πρώτους κύκλους απο την Αμερικάνικη έκδοση, ονόματι "Starblazers".

Εν ολίγοις, το σενάριο είχε ως εξής:

Η Γη είναι στο χείλος της καταστροφής μετά απο μία αδυσώπητη εξωγήινη επίθεση που έχει μολύνει σχεδόν τα πάντα, και η μόνη ελπίδα είναι το διαστημόπλοιο Αργώ, που με πλήρωμα μερικούς απο τους ικανότερους γήινους, θα πρέπει να ταξιδέψει στον πλανήτη Ισκανταρ, για να βρεί την θεραπεία για την μόλυνση.

Κεντρικοί ήρωες, οι φίλοι Ντέρεκ & Μαρκ, η Νόβα, ο πλοίαρχος Αβαταρ, αλλά και ο "κακός" Ντέσλοκ.

Ακόμα θυμάμαι το πολύ καλό μουσικό θέμα της σειράς, μόνο που επειδή τότε οι γνώσεις μου στα αγγλικά ήταν μηδενικές, οι μόνες λέξεις που ξεχώριζα απο το τραγούδι, ήταν "Starblazers" και "ίσκανταρ".

Ενα απο τα επεισόδια που μου έχουν "μείνει" είναι και εκείνο όπου αποκαλύπτεται ότι ο Σάντορ, είναι ένα είδος cyborg !!

Αν και η ΕΡΤ έδειξε και τον δεύτερο κύκλο επεισοδίων (όπου το διαστημόπλοιο Αργώ αντιμετωπίζει την "Αυτοκρατορία - Κομήτης" όπως μεταφραζόταν στους υπότιτλους), εξακολουθώ να μην θυμάμαι πως τελείωσε, διότι ήταν καλοκαίρι και είχα φύγει για διακοπές, με αποτέλεσμα να χάσω τα τελευταία επεισόδια!!
Πάντα θυμόμουνα ότι ο Desslok με τον οποίο κατά κάποιον τρόπο συμφιλιώθηκαν, τους είπε ότι η Αυτοκρατορία Κομήτης δεν καταστρέφεται απ' έξω. Αντίθετα, πρέπει να την καταστρέψουν από μέσα, όπως έκαναν και με τον πλανήτη του τον Gamilon.
 
Πίσω
Μπλουζα