Διαστημόπλοιο Αργώ - Star Blazers (1979)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
...heading off to Iscandar...

Μετά την εκπληκτική "Μάχη των Πλανητών", ακολούθησε αυτό το απίθανο anime. H ΕΡΤ απέκτησε και μετέδωσε τους δύο πρώτους κύκλους απο την Αμερικάνικη έκδοση, ονόματι "Starblazers".

Εν ολίγοις, το σενάριο είχε ως εξής:

Η Γη είναι στο χείλος της καταστροφής μετά απο μία αδυσώπητη εξωγήινη επίθεση που έχει μολύνει σχεδόν τα πάντα, και η μόνη ελπίδα είναι το διαστημόπλοιο Αργώ, που με πλήρωμα μερικούς απο τους ικανότερους γήινους, θα πρέπει να ταξιδέψει στον πλανήτη Ισκανταρ, για να βρεί την θεραπεία για την μόλυνση.

Κεντρικοί ήρωες, οι φίλοι Ντέρεκ & Μαρκ, η Νόβα, ο πλοίαρχος Αβαταρ, αλλά και ο "κακός" Ντέσλοκ.

Ακόμα θυμάμαι το πολύ καλό μουσικό θέμα της σειράς, μόνο που επειδή τότε οι γνώσεις μου στα αγγλικά ήταν μηδενικές, οι μόνες λέξεις που ξεχώριζα απο το τραγούδι, ήταν "Starblazers" και "ίσκανταρ".

Ενα απο τα επεισόδια που μου έχουν "μείνει" είναι και εκείνο όπου αποκαλύπτεται ότι ο Σάντορ, είναι ένα είδος cyborg !!

Αν και η ΕΡΤ έδειξε και τον δεύτερο κύκλο επεισοδίων (όπου το διαστημόπλοιο Αργώ αντιμετωπίζει την "Αυτοκρατορία - Κομήτης" όπως μεταφραζόταν στους υπότιτλους), εξακολουθώ να μην θυμάμαι πως τελείωσε, διότι ήταν καλοκαίρι και είχα φύγει για διακοπές, με αποτέλεσμα να χάσω τα τελευταία επεισόδια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Quest for Iscandar Theme

We're off to outer space,
We're leaving Mother Earth
To save the human race...

Our Star Blazers

Searching for a distant star, Heading off to Iscandar.
Leaving all we love behind, Who knows what dangers we'll find?
We must be strong and brave, our Home, we've got to save.
If we don't in just one year, Mother Earth will disappear.
Fighting with the Gamilons, We won't stop until we've won.
Then we'll return and when we arrive, The Earth will survive with our Star Blazers.


End Theme:

We're off in outer space,
Protecting Mother Earth
To save the human race...

Our Star Blazers

Danger lurking everywhere, But we know we've got to dare.
Evil men with evil schemes, They can't destroy all our dreams.
We must be strong and brave, our Home, we've got to save.

We must make the fighting cease, So Mother Earth will be at peace.
Through all the fire and the smoke, We will never give up Hope.
If we can win, the Earth will survive. We'll keep Peace alive with our Star Blazers.



The Comet Empire and The Bolar Wars theme:

We're off in outer space,
Protecting Mother Earth
To save the human race...

Our Star Blazers

A cry for help, a distant plight, Makes the Star Force reunite.
As we rush to meet our fate, The Comet Empire awaits.
We must be strong and brave, To stop its evil ways.
If Zordar's plot should work, He'll destroy the universe.
We'll fight the Comet Empire, Battle through the raging fire.
Filled with the hope that Earth will survive. We'll keep Peace alive with our Star Blazers.


Για το Διαστημόπλοιο Αργώ έχω να γράψω πολλά (ετοιμάζεται και το Starblazers Rebirth!), αλλά για ορεκτικό και για όσους δεν μπορούν να περιμένουν παραθέτω εδώ μερικά links από όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποκτήσουν και τους 3 κύκλους επεισοδίων (μόνο οι 2 πρώτοι προβλήθηκαν στην Ελλάδα).

1. Quest for Iscandar: http://www.amazon.com/gp/product/B00005QCWK/104-3126453-5045547?v=glance&n=130

2. The Comet Empire: http://www.amazon.com/gp/product/B00006JDSN/ref=pd_lpo_k2a_1_txt/104-3126453-5045547?%5Fencoding=UTF8&v=glance&n=130

3. The Bolar Wars: http://www.amazon.com/gp/product/B00015YVO0/ref=pd_lpo_k2a_2_txt/104-3126453-5045547?%5Fencoding=UTF8&v=glance&n=130

10.jpg


10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλα φοβερό!!!

Νομιζα πως μονο εγω το θυμομουν!!!
 
Η αλήθεια είναι ότι είχα συγχυστεί που είχε σταματήσει η Μάχη των ΠΛανητών :) , αλλά το Διαστημόπλοιο Αργώ ήταν καλύτερο... πιο επικό...

Θυμάμαι ένα επεισόδιο που ενώ ετοιμαζόταν το σκάφος να πυροδοτήσει την ακτίνα (από την πλώρη), του είχαν ρίξει ένα πύραυλο και η ακτίνα είχε εκραγεί μέσα στο σκάφος... μεγάλη ζημιά :)
 
Ρε παιδιά, έχει κανείς επεισόδια σε DVD ?
 
O "κυνηγός" χτυπάει ξανά...

Απλά, για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για το StarBlazers...
 
...ο ambu, και πάλι "επί το έργον". :D

...τώρα μας λείπει μόνο η Μάχη των Πλανητών (ambu, κάνε το θαύμα σου !!)
 
billy είπε:
...τώρα μας λείπει μόνο η Μάχη των Πλανητών (ambu, κάνε το θαύμα σου !!)
http://www.torrentz.com/torrent_567462.html

[deleted]

(αυτό το Unsorted Non English Main δεν μου πολυαρέσει, οπότε ξέρετε... ένα αρχικά και μετά βλέπουμε...)

Από την άλλη ένας σκληρός θα έλυνε κάποια χέρια καθότι τα δικά μου 52,2 GB* που έχω (12 DVDs) είναι πολλά...

(όχι άλλο κάρβουνο...)

* ThanX Man!!! Ονόματα δεν λέω mr. big A... ;)

[edited by TS]
 
Είσαι πρώτος !!

...τώρα έχω μία καλή δικαιολογία για υπερωρίες στην δουλειά !! (θα φροντίσω να δώσω τα links και σε άλλους γνωστούς, διότι τόσα GB δεν "παλεύονται" εύκολα !!).
 
Πάντως όπως ανέφερα, δεν είναι και απαραίτητο...

Υπάρχει και αλλού... ;)

Γ....ω είσαι μακριά...
 
ambu....Στα στελνουν Αρειανοι τα torrents πες μας....Τι συνεργασια

εχεις με την αφροδιτη ξερασε τα ολα...Με τι θα ερθεις στην συναντηση..

και απο που!!!!! :D
 
εγω θυμαμαι οτι το Δ.Αργω ειχε ερθει μετα τη Μαχη των Πλανητων και σε καμμια περιπτωση δε μπορουσε να συγκριθει μαζι της. Το παρακολουθουσα μαλλον με το ζορι. Θυμαμαι οτι ειχε μια πολυ καλη μουσικη τιτλων(μολις τη βρηκα στο limeWire). Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ειχαν ενα αρχαιο πλοιο-διαστημικη παλιατσουρα που οταν πυροβολουσε απ ολα τα κανονια του ειχε πλακα...
 
to καταπληκτικο θωρηκτο. γιαματο!!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως γιαματο και το βιντεο!
 
To Starblazers απλά "κένταγε" και είχε προβληθεί στην Ελλάδα σε μία ανύποπτη χρονική στιγμή που προφανώς δεν υπήρχαν οργανωμένες κοινότητες anime/manga και πολύ λίγο πριν το blockbuster Candy Candy - αρχές '80s (1981, 1982?) διορθώστε με εάν κάνω λάθος...

Vampire in a Cathedral
 
Μάλλον καλά τα λες φίλε.

Καλωσήρθες στο φόρουμ μας.

Υ.Γ. Πολύ πρωτότυπο το nickname σου !
 
Ψαχνοντας στην wikipedia για την λεξη Iskandar, ανακαλυψα οτι σημαινει "Αλεξανδρος" στα περσικα.

Το αρθρο λεει:

Alexander is remembered as a legendary hero in Europe and much of both Southwest Asia and Central Asia, where he is known as Iskander or Iskandar Zulkarnain.

Αν δεν βαριεστε να διαβασετε

http://en.wikipedia.org/wiki/Iskandar
 
Ο τίτλος μεταφράζεται ελεύθερα ως "Αναζητώντας την Αλεξάνδρεια".
 
Mαλλον ημουν η τελευταια στην γη που δεν ηξερα οτι Ισκανταρ ειναι η Αλεξανδρεια :( Oυτε το τραγουδι του Στελιου εχω ακουσει :(

Οσο ζω, μαθαινω :D
 
Πίσω
Μπλουζα