Διαστημόπλοιο Αργώ - Star Blazers (1979)

exetlaios

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Όντως θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση - και έμεινε καρφωμένο στη μνήμη μου - η δομή κατασκευής των διαστημοπλοίων, που θυμίζανε αεροπλανοφόρα. Γνωρίζει κανείς παιδιά εάν υπήρξε ή υπάρχει κάποιο ανάλογο video game καθότι άρρωστος με το άθλημα?

Vampire in a Cathedral
 
Vampire in a Cathedral είπε:
...μου είχε κάνει εντύπωση - και έμεινε καρφωμένο στη μνήμη μου - η δομή κατασκευής των διαστημοπλοίων, που θυμίζανε αεροπλανοφόρα.
Βασικά δεν ήταν αεροπλανοφόρο.

Ήταν θωρηκτό.

Μάλιστα σύμφωνα με το σενάριο, το διαστημόπλοιο χτίστηκε πάνω στον σκελετό του αυθεντικού θωρηκτού YAMATO του Β' ΠΠ.

Το ΥΑΜΑΤΟ είναι υπαρκτό θωρηκτό.

Ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ και αποτελούσε το καμάρι του ιαπωνικού στόλου στον Β' ΠΠ .

Ήταν ορόσημο της ιαπωνικής βιομηχανίας.

Όμως βυθίστηκε άδοξα από τους αμερικάνους, προκαλώντας απίστευτη οδύνη στου Ιάπωνες.

Το σενάριο που ήθελε την μετατροπή του σε διαστημόπλοιο που θα σώσει τον κόσμο είναι πράγματι πολύ πρωτότυπο και ευφάνταστο.

Κάπως έτσι ήταν το πραγματικό YAMATO :

yamato.jpg
 
Exetlaios σου αξιζει χειροκροτημα :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Βλεπω το εχεις ψαξει το θεμα...αχ, φανταζομαι με τι λαχταρα θα περιμενε ο μικρουλης exetlaios :happyjump: μπροστα στην οθονη για να δει το Διαστημοπλοιο Αργω
 
Ήταν ορόσημο της ιαπωνικής βιομηχανίας.Όμως βυθίστηκε άδοξα από τους αμερικάνους, προκαλώντας απίστευτη οδύνη στου Ιάπωνες.
Όχι άδοξα. Σε ναυμαχία βυθίστηκε, αλλά οι Γιαπωνέζοι κάνανε το λάθος και δεν το καλύψανε με αεροπορία. Σηματοδότησε το τέλος της εποχής των θωρηκτών και την αρχή της εποχής των αεροπλανοφόρων.

Γνωρίζει κανείς παιδιά εάν υπήρξε ή υπάρχει κάποιο ανάλογο video game καθότι άρρωστος με το άθλημα?
Υπάρχει για το PS1, αλλά δυστυχώς είναι στα Γιαπωνέζικα. :eek:
 
Έχει καμια σχέση με το Yamato gun στο Starcraft? :D :D
 
Domniki είπε:
Exetlaios σου αξιζει χειροκροτημα :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Βλεπω το εχεις ψαξει το θεμα...αχ, φανταζομαι με τι λαχταρα θα περιμενε ο μικρουλης exetlaios :happyjump: μπροστα στην οθονη για να δει το Διαστημοπλοιο Αργω
Περίμενα σαν τρελός !

Μακράν η πιό έντονη τηλε-μνήμη που διατήρησα από τα παιδικά μου χρόνια.

Το έβλεπα, και νόμιζα ότι πράγματι θα έσωζαν τη γη.

Captain Kal είπε:
Όχι άδοξα. Σε ναυμαχία βυθίστηκε, αλλά οι Γιαπωνέζοι κάνανε το λάθος και δεν το καλύψανε με αεροπορία.
Το ξέρω. Λέγοντας "άδοξα" εννοώ ότι δεν κατάφερε να προκαλέσει έστω τις δέοντες απώλειες στους αμερικάνους, πριν βυθιστεί.

Ουσιαστικά "πήγε τσάμπα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω ρε παιδιά τι μου θυμήσατε...να στε καλά.

Θυμάμαι μικρός να ακούω το κομμάτι της εισαγωγής και να ανατριχιάζω...Θεϊλα!!!
 
είχα κατεβάσει μία σεζον από τορεντ, νομίζω την δεύτερη...τρομερή σειρά...
 
Πραγματικά! Το θωρηκτό YAMATO γενικώς μάλλον δεν προσέφερε και πολλά στον πόλεμο όσο και αν ακούγεται οξύμωρο αυτό! Είχε τρομακτική δύναμη πυρός και γέμιζε με τρόμο όποιον το έβλεπε μπροστά του! Ένα φρούριο από ατσάλι! Θεωρούταν αβύθιστο!!! Αλλά μάλλον δεν ξέραν τι να το κάνουν.....

Το διαστημόπλοιο Αργώ ήταν ένα αριστούργημα! Θυμάμαι ποσό λάτρεψα αυτό το ελκυστικό σχήμα του και τις εντυπωσιακές ριπές που βγαίναν απο τα δεκάδες κανόνια του! Στιγμή Φετίχ ήταν η ενεργοποίηση του υπέρ όπλου του που κατέστρεφε τα πάντα....

Δυστυχώς δεν διέθετα τότε έγχρωμη tv και δεν ήξερα ότι οι Gamilons είχαν ανοικτό μπλε χρώμα... Αυτό το ανακάλυψα με τη βοήθεια κάποιων Γιαπωνέζων φίλων μας που με την μηχανή προβολής τους έδιναν άλλη διάσταση στα παιδικά μας party (εμένα και του αδερφού μου)!Έτσι παρακολουθώντας ένα επεισόδιο που μάλλον δεν είχε προβληθεί ακόμα στην χώρα μας , έγινα μάρτυρας της καταστροφής της Αργούς και έκτοτε δεν το ξεπέρασα ποτέ.....
 
Ρε παιδια, το διαστημοπλοιο Αργώ δεν το ειχα δει ουτε το ειχα ακουσει ΠΟΤΕ εκεινη την εποχη.. το πρωτοακουσα μολις πριν απο λιγα χρονια, μεσα απο κατι συζητησεις

Το αστειο ειναι οτι ως τοτε ηξερα ηδη την ορολογια 'Yamato Gun' στην επιστημονικη φαντασια, η οποια προερχεται απο εκεινη τη σειρα!

(Το λινκ ειναι απο σβησμενο αρθρο της Γουικιπεντια... θα το θεωρησαν ORiginal Research oi koλλημενοι να-μη-πω-τι :Ρ)
 
Πραγματικά! Το θωρηκτό YAMATO γενικώς μάλλον δεν προσέφερε και πολλά στον πόλεμο όσο και αν ακούγεται οξύμωρο αυτό! Είχε τρομακτική δύναμη πυρός και γέμιζε με τρόμο όποιον το έβλεπε μπροστά του! Ένα φρούριο από ατσάλι! Θεωρούταν αβύθιστο!!! Αλλά μάλλον δεν ξέραν τι να το κάνουν.....
Απλά πήραν την σκυτάλη τα αεροπλανοφόρα.
 
μία πρόταση μόνο φτάνει για να θυμηθείτε...

όπλο κυματιστής κίνησης :)

flashια μου ήρθε χθες αυτό μόλις διάβασα το τοπικ...

πήγαινα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού...εκεί στις αρχές της δεκαετίας του 80...
 
Captain Kal είπε:
Απλά πήραν την σκυτάλη τα αεροπλανοφόρα.
Αν θυμάμαι καλά δεν πολέμησε σε καμία μεγάλη μάχη....

Στο τέλος το στείλανε σε αποστολή αυτοκτονίας και μοιραία βυθίσθηκε!

Οι εκρήξεις που ακολούθησαν πρέπει να ήταν κολοσσιαίες!!!!
 
Ξεχασμένη σε κάποιο λεύκωμα της εποχής μιά εικόνα με τη "Νόβα".


Στη νοσηρή παιδική μου φαντασία τα είχε με τον Ντέρεκ Ουάιλντσταρ



(όπως και η Princess με τον Mark:biglaugh: )


 


369ps7.jpg
 
Juanita είπε:
Ξεχασμένη σε κάποιο λεύκωμα της εποχής μιά εικόνα με τη "Νόβα".Στη νοσηρή παιδική μου φαντασία τα είχε με τον Ντέρεκ Ουάιλντσταρ

(όπως και η Princess με τον Mark:biglaugh: )
Και εγώ ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος, και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις,

ότι "τα είχανε".

Απλώς (πίστευα τότε) ότι το έκρυβαν από τον κόσμο.

Του στυλ "ο κόσμος τόχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι" ! :biglaugh:
 
exetlaios είπε:
Και εγώ ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος, και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις,ότι "τα είχανε".

Απλώς (πίστευα τότε) ότι το έκρυβαν από τον κόσμο.

Του στυλ "ο κόσμος τόχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι" ! :biglaugh:
Ναι... μην τυχόν και τους ματιάσουμε... :diablotin:

010012ei6.jpg


366tv8.jpg
 
Juanita είπε:
Ναι... μην τυχόν και τους ματιάσουμε... :diablotin:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Και στο Thundersub, θυμαμαι μια παρομοια κατασταση: παντα ειχα την εντυπωση οτι ο Colin "τα ειχε" με την κορη του πλοιαρχου, χωρις φυσικα να εχει ειπωθει τιποτα.
 
"Διαστημοπλοιο Αργω".... αλλη μια σειρα που εβλεπα πιτσιρικα φανατικα!! :D

Βρε παιδια, αμα εχετε δει ολα τα επεισοδια, βοηθηστε με πλιζ σε αυτο: :help: Θυμαμαι σαν σε ονειρο ενα επεισοδιο που ο γερος μουσατος πλοιαρχος ητανε αρρωστος και προσπαθουσανε να τον σωσουνε. Τον ειχανε ξαπλωμενο σε ενα τραπεζι και του βαζανε ενεσεις και ορους του καημενουλη και εκεινη η κοπελα με τα μακρια ξανθα μαλλια εκλαιγε. Σας λεει κατι;; Ειναι οντως σκηνη απο ενα επεισοδιο ή το παιδικο μου μυαλο τη φανταστηκε;; :confused:

Παντως, αν και κοριτσακι, τρελαινομουνα οταν το Αργω πυροβολουσε με το μεγαλο κεντρικο του κανονι στη πλωρη μπροστα! Μπααααααμ χοντρο χοντρο! :biglaugh:

:)
 
...Juanita, δεν ξέρω αν έτυχε να ξαναδείς κάτι απ΄τα "παλιά", αλλά μιας και πέτυχα το thread αυτό, να τονίσω ότι δεν ήταν καθόλου "νοσηρή" η φαντασία σου...Ιδού :

(Δεν ξέρω αν κάνω κάτι στραβό ποστάροντας αυτό το λινκ, αλλά αν κάνω θα ζητήσω συγνώμη, αν ενημερωθώ σχετικά...)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το είχα δει αυτό το επεισόδιο... (πάλι κοπάνα είχα κάνει;;; :what: )

Σ΄ευχαριστώ Washcloud!!!
 
Πίσω
Μπλουζα