Διαφημίσεις από καλλιτέχνες

Αντωνη εσυ που εισαι μεγαλος θαυμαστης της Αλικης μπορεις να μας πεις αν υπηρξε τηλεοπτικη διαφημιση της Αλικης με το γιαουρτι σιλουετ της ΦΑΓΕ ;

attachment.php
πηγη

ceadcf81ceb3cebf-e2809dcebbceb9ceb3cebf-cf80ceb9cebf-cebdcf89cf81ceb9cf83-cebbceb9ceb3cebf-cf80c.jpg
 
Θυμάμαι μια διαφίμιση που έπαιζε ένας ηθοποιός που λέγεται Αλέξαντρος Μυλωνάς (ένας ξανθός κατσαρομάλλης) και είχε κάποια συσκευή θέρμανσης. Θυμάμαι που ο ηθοποιός αυτός έλεγε "Κρυώνεις; Πρώτη σκάλα. Κρυώνεις κι άλλο; Δεύτερη σκάλα (κι έβγαζε και τη μπλούζα του). Πιό δυνατα;"

Πρέπει να είναι παλιά, από δεκαετία 80.
 
Τέλεια! Μπραβο που το βρήκες !
 
Θυμάμαι μια διαφήμιση με την Ορνέλα Μούτι που διαφήμιζε σαπούνι Lux (?). Eίχε προβληθεί τη δεκαετία του 90.
 
Τη θυμάμαι ! Πεταγόταν ένας φωτογράφος και φώναζε "Ορνέλλα !" Η Ορνέλλα γύριζε και της έβγαζε μια φωτογραφία.
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμάμαι μια διαφήμιση με την Ορνέλα Μούτι που διαφήμιζε σαπούνι Lux (?). Eίχε προβληθεί τη δεκαετία του 90.
καλα θυμασαι Χριστινα,σαπουνι Lux ηταν αλλά εχω την εντυπωση οτι η διαφημιση πρωτοπροβληθηκε γυρω στα τελη δεκαετιας 80
 
διαφημιση "Risogallo" (1987) :


σχολιο του uploader MrRetromemories: "η Αννα Παναγιωτοπουλου και η Χρυσουλα Διαβατη εκφραζονται μεταξυ τους ως νεοπλουτες κυριες του " καλου " κοσμου διαφημιζoντας το ρυζι " Risogallo " . Ειναι τοσο πολυ επηρεασμενες και ενθουσιασμενες απο το προιον που η καθε τους φραση συνοδευεται με το ονομα του ρυζιου . Υπενθυμιζουμε οτι η διαφημιση ειναι εμπνευσμενη απο τον ρολο της " Μανταμ Σουσου " που ειχε ενσαρκωσει ιδανικα η Παναγιωτοπουλου την συγκεκριμενη περιοδο στην τηλεοπτικη σειρα της ΕΡΤ 2 "
 
Με την ευκαιρία, νομίζω ότι και ο Κρατερός Κατσούλης μετείχε ως παιδί σε παιδική εκπομπή της ΕΡΤ με χειροτεχνίες, κατασκευές κλπ.
 
Η Ζέτα Μακρυπούλια συμμετείχε σε διαφήμιση για το μαλακτικό ρούχων Soupline, μαζί της η ηθοποιός Μυρτώ Πισπινή (από τη σειρά ''Καλημέρα ζωή'').

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Με την ευκαιρία, νομίζω ότι και ο Κρατερός Κατσούλης μετείχε ως παιδί σε παιδική εκπομπή της ΕΡΤ με χειροτεχνίες, κατασκευές κλπ.
Μηπως ηταν το μην το πετας;;;
 
Δε θυμάμαι τίτλο αλλά πάντως ασπρόμαυρη εκπομπή νομίζω.
 
διαφημιση AMCOR με το Γιωργο Καππη (1987) :[video=youtube;Q0iS9V-10Yg]

σχολιο του uploader MrRetromemories:"Ο ηθοποιος Γιωργος Καππης στον ρολο του πολυτεκνου , πεθεροπληκτου συζυγου που μαλλον τρωει και " παντοφλα " διαφημιζει τους ηλιακους θερμοσιφωνες " Amcor " απλωνοντας την μπουγαδα στην ταρατσα του σπιτιου του".

διαφημιση INTERAMERICAN με τον Τρυφωνα Καρατζα (1980):http://www.youtube.com/watch?v=2EcTz1iBLMI

σχολιο του uploader MrRetromemories:"Ο ηθοποιος Τρυφων Καρατζας αναλυει το νεο ασφαλιστικο προγραμμα της " Interamerican " σε μια σπανια ασπρομαυρη διαφημιση που γυριστηκε στα τελη της δεκαετιας του ' 70"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
διαφημιση AMCOR με το Γιωργο Καππη (1987) :[σχολιο του uploader MrRetromemories:"Ο ηθοποιος Γιωργος Καππης στον ρολο του πολυτεκνου , πεθεροπληκτου συζυγου που μαλλον τρωει και " παντοφλα " διαφημιζει τους ηλιακους θερμοσιφωνες " Amcor " απλωνοντας την μπουγαδα στην ταρατσα του σπιτιου του".
"
Ααααα ..... θα τρελαθώωωωωωωω .... Μετά από τόοοσα χρόνια βλέπω ξανά αυτήν την τόσο μα τόσο αγαπημένη διαφήμιση απ' τα εφηβικά μου χρόνια ... και ακούω ξανά τη φωνή του Κάπη να λέει : "Γεια σου AMCOR αθάνατε" !!! Τη διαφήμιση αυτήν την έχω περιγράψει σε προγενεστερα ποστ μου, αλλά ... δεν περίμενα να την ξαναδώ!!! Χίλια ευχαριστώ στον φίλο που την ανέβασε!! Για μένα είναι ανεκτίμητο δώρο !! Προσέξτε, επίσης, στο απέναντι μπαλκόνι και τον Τζόνι Βαβούρα με την κιθάρα του [τελείως "κουφό" το πέρασμά του απ' το σποτάκι, ε ???] !!!Άλλη "θρυλική μορφή" κι ετούτος !!!

Και μιας και είμαι σ' αυτό το τόπικ ... ας συνεισφέρω κι εγώ ένα σποτάκι !!!

Πριν καμπόσους μήνες είχα βρεθεί στo λάιβ κλαμπ Antart της Γλυφάδας και, βλέποντας τον φίλο μου τον [μανιώδη με τα 50ς] Άγγελο Νικολινάκο να τραγουδά το "Be Bop A Lula", μού ήρθε ως "φλασιά" το διαφημιστικό σποτ για τις καραμέλλες Baloo, που είχε για μουσική επένδυση το εν λόγω παλιό άσμα !!! Έτσι, την άλλη μέρα έγραψα στο retromaniax ποστ γι' αυτή τη διαφήμιση! Χθες ξανά στο Antart, βλέποντας τον Πασχάλη να τραγουδά "Παραδώσου λοιπον" ... μού ήρθε μία ακόμη φλασιά [ως γνωστόν ό,τι θυμάμαι χαίρομαι]: Ο Πασχάλης είχε χρησιμοποιήσει αυτό το τραγούδι του λίγο πριν τα μισά των 80ς και σε μία διαφήμιση για γαριδάκια !!! Τον βλέπαμε στο σποτάκι να εμφανίζεται με την κιθάρα του και να τραγουδά το τραγούδι του με τους εξής στίχους : "Πααραδώσου λοιπόν / στην απίθανη γεύση ..." Νομίζω, επίσης, ότι άνοιγε κι ένα σακουλάκι γαριδάκια και τα προσέφερε σε κάτι παιδάκια ... Τώρα, για ποια γαριδάκια ['η μήπως άλλο σνακ ???] μάς προέτρεπε ο συμπαθέστατος Πασχάλης να "παραδοθούμε στη γεύση του" ... δεν θυμάμαι!! Ας μας διαφωτίσει καποιος που το θυμάται [κι αν αναρτήσει και το βίντεο με τη διαφήμιση ... ακόοομα καλύτερα :flower: :flower:]

[ας κλείσω λοιπόν το ποστ μου με ένα βίντεο από την εποχή που το εν λόγω άσμα έκανε σουξέ, ιδίως στην πίστα του On The Rocks (αν δεν απατώμαι βρισκόταν προς Βάρκιζα ... δυστυχως δεν έτυχε να περασω από εκεί, πάντως απ' ό,τι θυμάμαι στα 80ς γινότανε χαμός εκεί). Το σποτάκι που περιέγραψα είναι κι αυτό της ίδιας εποχής : [video=youtube_share;MYvclm4Ug4s]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Προσέξτε, επίσης, στο απέναντι μπαλκόνι και τον Τζόνι Βαβούρα με την κιθάρα του [τελείως "κουφό" το πέρασμά του απ' το σποτάκι, ε ???] !!!Άλλη "θρυλική μορφή" κι ετούτος !!!
Νομίζω πως δεν είναι ο Βαβούρας...
 
Οχι δεν ειναι ο Βαβουρας.

Οσο για το On The Rocks με τον Πασχαλη - το θυμαμαι σαν χτες, απο τις ωραιοτερες "πιστες" που λειτουργησαν ποτε στην Αθηνα - τοτε ο Πασχαλης ηταν πρωτο ονομα, το "9 Τροποι Αγαπης" ειχε καρφωθει στο νο1 -και το μαγαζι ειχε ουρες. Εκει ειδα και την πρωτοεμφανιζομενη και αγνωστη Δεσποινα Βανδη...
 
herco είπε:
Οχι δεν ειναι ο Βαβουρας.
.
Μάλλον έχετε δίκιο !!! Ο Τζόνι Βαβούρας το "σ" δεν το λέει τόσο καθαρά, το λέει με ολίγον ... "θ" εντός του !!! Ο τύπος με την κιθάρα που εμφανίζεται στο σποτ, όμως, το "σ" το λέει πολύ καθαρα !!! Πάντως μοιάζουν πάρα πολύ !!! Γι' αυτό και είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι "στο σποτάκι αυτό εμφανίζεται και ο Βαβούρας" !!!
 
Rinus Cesar είπε:
Ααααα ..... θα τρελαθώωωωωωωω .... Μετά από τόοοσα χρόνια βλέπω ξανά αυτήν την τόσο μα τόσο αγαπημένη διαφήμιση απ' τα εφηβικά μου χρόνια ... και ακούω ξανά τη φωνή του Κάπη να λέει : "Γεια σου AMCOR αθάνατε" !!! Τη διαφήμιση αυτήν την έχω περιγράψει σε προγενεστερα ποστ μου, αλλά ... δεν περίμενα να την ξαναδώ!!! Χίλια ευχαριστώ στον φίλο που την ανέβασε!! Για μένα είναι ανεκτίμητο δώρο !! Προσέξτε, επίσης, στο απέναντι μπαλκόνι και τον Τζόνι Βαβούρα με την κιθάρα του [τελείως "κουφό" το πέρασμά του απ' το σποτάκι, ε ???] !!!Άλλη "θρυλική μορφή" κι ετούτος !!!
Και μιας και είμαι σ' αυτό το τόπικ ... ας συνεισφέρω κι εγώ ένα σποτάκι !!!

Πριν καμπόσους μήνες είχα βρεθεί στo λάιβ κλαμπ Antart της Γλυφάδας και, βλέποντας τον φίλο μου τον [μανιώδη με τα 50ς] Άγγελο Νικολινάκο να τραγουδά το "Be Bop A Lula", μού ήρθε ως "φλασιά" το διαφημιστικό σποτ για τις καραμέλλες Baloo, που είχε για μουσική επένδυση το εν λόγω παλιό άσμα !!! Έτσι, την άλλη μέρα έγραψα στο retromaniax ποστ γι' αυτή τη διαφήμιση! Χθες ξανά στο Antart, βλέποντας τον Πασχάλη να τραγουδά "Παραδώσου λοιπον" ... μού ήρθε μία ακόμη φλασιά [ως γνωστόν ό,τι θυμάμαι χαίρομαι]: Ο Πασχάλης είχε χρησιμοποιήσει αυτό το τραγούδι του λίγο πριν τα μισά των 80ς και σε μία διαφήμιση για γαριδάκια !!! Τον βλέπαμε στο σποτάκι να εμφανίζεται με την κιθάρα του και να τραγουδά το τραγούδι του με τους εξής στίχους : "Πααραδώσου λοιπόν / στην απίθανη γεύση ..." Νομίζω, επίσης, ότι άνοιγε κι ένα σακουλάκι γαριδάκια και τα προσέφερε σε κάτι παιδάκια ... Τώρα, για ποια γαριδάκια ['η μήπως άλλο σνακ ???] μάς προέτρεπε ο συμπαθέστατος Πασχάλης να "παραδοθούμε στη γεύση του" ... δεν θυμάμαι!! Ας μας διαφωτίσει καποιος που το θυμάται [κι αν αναρτήσει και το βίντεο με τη διαφήμιση ... ακόοομα καλύτερα :flower: :flower:]

[ας κλείσω λοιπόν το ποστ μου με ένα βίντεο από την εποχή που το εν λόγω άσμα έκανε σουξέ, ιδίως στην πίστα του On The Rocks (αν δεν απατώμαι βρισκόταν προς Βάρκιζα ... δυστυχως δεν έτυχε να περασω από εκεί, πάντως απ' ό,τι θυμάμαι στα 80ς γινότανε χαμός εκεί). Το σποτάκι που περιέγραψα είναι κι αυτό της ίδιας εποχής : [video=youtube_share;MYvclm4Ug4s]

Ο Πασχάλης διαφήμιζε τα πατατάκια ''Τι και Τι'' (έχι αναφερθεί κι αλλού και το θυμήθηκα).
 
katerinak είπε:
Αντωνη εσυ που εισαι μεγαλος θαυμαστης της Αλικης μπορεις να μας πεις αν υπηρξε τηλεοπτικη διαφημιση της Αλικης με το γιαουρτι σιλουετ της ΦΑΓΕ ;
attachment.php
πηγη
Τελικα βρηκα την απαντηση εδω
 
BETTY BOOP είπε:
Ο Πασχάλης διαφήμιζε τα πατατάκια ''Τι και Τι'' (έχει αναφερθεί κι αλλού και το θυμήθηκα).
Αν βρεθεί η διαφήμιση, θα κάνουμε μεγάλες χαρές!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα