Διαφημίσεις "κοινωνικού περιεχομένου"

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Αυτόν το χαρακτηρισμό τον δίνω σε εκείνη τη "γκάμα" διαφημιστικών σποτ που δεν διαφήμισαν κάποιο προϊόν, αλλά προέβαλαν κάποιο μήνυμα "κοινωνικού περιεχομένου" !!! Κάποιες από αυτές τις διαφημίσεις μάς προέτρεπαν να επιδείξουμε μια ορισμένη κοινωνική συμπεριφορά, κάποιες άλλες να στηρίξουμε την οικονομία και τα προϊόντα της χώρας μας κλπ κλπ ...

- Η πρώτη διαφήμιση αυτού του είδους, για την οποία θα κανω λόγο, είναι - ποια άλλη ??? - η "Επιμένων Ελληνικά" με τον απολαυστικό Νίκο Παπαναστασίου !!! Η διαφήμιση αυτή είχε χαλάσει κόσμο εκεί στα 80ς !!! Επίσης, στο μπλογκ μου, στο τόπικ "Το τοπ-25 από αγαπημένα μου διαφημιστικά σποτ των 80ς" της έδωσα με μεγάλη μου χαρά την 1η θεση !!! Να λοιπόν η διαφήμιση :


- Η πρώτη διαφήμιση αυτού του είδους που θυμάμαι μάς έρχεται από τα τελη 70ς / αρχές 80ς και αφορούσε τον αντικαρκινικό έρανο !!! Θυμάμαι .... σαν χθες το τραγουδάκι, που οι στίχοι του ήταν περίπου οι εξής :

Σώστε ζωές, σώστε ζωές,


ας κάνουμε το σήμερα καλύτερο απ' το χθες





Και στο τέλος το σλόγκαν : Δώστε και σώστε !!! Αυτή η ατάκα πέρασε στην καθημερινή μας ομιλία την εποχή που παιζόταν το σποτ !!! Θυμάμαι ακόμη και δασκάλες μου στο Δημοτικό να τη χρησιμοποιούν !!! t

trivia : Την ατάκα αυτή τη θυμάμαι "τροποποιημένη" σε δισκοκριτική του Πητ Κωνσταντέα στο περιοδικό Ποπ & Ροκ !!! Αφού τέλειωσε το "θάψιμο" ενός δίσκου με ... μπουζουκο-ντίσκο άσματα [όπως θα θυμούνται οι τόοοτε αναγνώστες του Ποπ και Ροκ, ο Κωνσταντέας ήταν "φανατικός ροκάς", άρα αντίθετος σε καθετί "καρεκλάδικο"], στο τέλος της δισκοκριτικής τέλειωνε με τη φράση : Δώστε και προδώστε ! :eek: o_O!!!

- Άλλη μία διαφήμιση αυτού του είδους θυμάμαι περί το 1986 / 1987, με μορφή καρτούν !!! Έδειχνε έναν μοτοσικλετιστή - καρτούν να οδηγεί τη μοτοσικλέτα του μέσα΄στη βαθιά νύχτα, κάνοντας ημηχανή της μοτοσικλέτας του άγριο θόρυβο και σαματά !!! Και κάποια στιγμή ανοίγει ένας δύστυχος κύριος το παράθυρο του διαμερίσματός του, με τα μάτια νυσταγμένα !!! Και μια ήρεμη ανδρική φωνή [σε τόνο "συμβουλευτικό / πατρικό"] λέει την ατάκα : "Τους ξύπνησες όλους !!! Γιατί ???" ........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα 07:15 λεπτα του βιντεο [yt deadlink] βλεπουμε τη διαφημιση με το Στελιο Μάινα για την εθελοντικη αιμοδοσια και ακολουθει διαφημιση με το κοινωνικο μηνυμα "οχι βια στα γηπεδα"

Στα 01:25 του βιντεο [yt deadlink] διαφημιση για την ανακυκλωση "καν το κι εσυ"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τις στιγμές ετούτες τις θυμάσαι καλά.


Νύχτα να ρίχνεις τα μπετά, άντε να βάλουμε και τους τοίχους...



Κι η αγωνία να μη σε δούνε.



Λαδώματα, τσιλιαδόροι...


 


Και τώρα; Τι γίνεται τώρα;"


Διαφήμιση για τη δήλωση αυθαιρέτων με το νόμο Τρίτση το 1983, με το σλόγκαν "Αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις" (λες και όσα δε δηλώθηκαν τα γκρέμισαν...) Σήμερα δεν υπάρχει αντίστοιχη διαφήμιση για το Ν. 4014 του ΥΠΕΚΑ, αλλά ο κόσμος έχει "ωριμάσει" περισσότερο στο θέμα αυθαίρετα και τα δηλώνει από μόνος του.

P.S : Όποιος βρει τη διαφήμιση που ανέφερα, mega-respect.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
"Τις στιγμές ετούτες τις θυμάσαι καλά.
Νύχτα να ρίχνεις τα μπετά, άντε να βάλουμε και τους τοίχους...



Κι η αγωνία να μη σε δούνε.



Λαδώματα, τσιλιαδόροι...


 


Και τώρα; Τι γίνεται τώρα;"


.
Πω πωωω ... τι θυμηθηκες ... Και το διαφημιστικό σποτ έδειχνε κάποιους να χτίζουν νύχτα και στα μουλωχτά ένα σπιτάκι !!! Επίσης και το σλόγκαν "αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις" [έτσι το θυμάμαι] "εντάχθηκε" άμεσα στην καθημερινή μας ομιλία ....

Επίσης, θυμάμαι άλλη μια διαφήμιση, που έδειχνε έναν κύριο αρκετά μεγάλης ηλικίας στην οικοδομή μιας πολυκατοικίας που ήταν υπό κατασκευή !!! Περνάει από δίπλα του ένα ζευγάρι νεων ανθρώπων - μάλλον νιόπαντροι που έψαχναν για να αγοράσουν σπίτι - τον βλέπουν στην οικοδομή και τον ρωτα ο άντρας : "εεεπ, μαστρο-Κωνσταντή, ακόμη δουλεύεις, δεν βγήκες στη σύνταξη" ??? Και απαντά, αν θυμάμαι καλά, ο μαστρο-Κωνσταντής : "Βλέπεις, όταν ήμουν νέος έκανα τον πονηρό και δεν κολλούσα τα ένσημα του ΙΚΑ" !!! Και αφού απομακρύνθηκε το ζευγάρι, βλέπουμε τον μαστρο-Κωνσταντή να ακουμπά ένα τούβλο στο κεφάλι του και να μονολογεί : "αααχ, στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα" !!! Τη διαφήμιση αυτή τη χρονολογώ στις αρχές των 90ς ....

Και τέλος ... η all time clasic διαφήμιση ... Την ξέρουμε όλοι μας καλά, την έχουμε δει αμέτρητες φορές επί πολλά συναπτά έτη, αλλά ... ας τη δούμε μια φορά ακόμη .... άλλωστε, όποτε μπαίνει το καλοκαίρι η εν λόγω διαφήμιση είναι πάντα επίκαιρη, καθόσον "μας περιμένουν οι χαρές της θάλασσας, της καθαρής θάλασσας" :

http://youtu.be/JDCTlG6kdLM

Ααααχ, γλυκέ μας γλάρε .... καλά μάς τα έλεγες τόοοσα χρόνια, αλλά εμείς ... πού να σε ακούσουμε ....
 
στο 0:32) Κάπου στο βίντεο Hellads πρέπει να υπάρχει το σποτ, στο οποίο παίζει ο Πασχάλης, η Ελπίδα, και άλλοι γνωστοί. Σύμφωνα με το βιβλίο, η καμπάνια ξεκίνησε το 1973. Εγώ θυμάμαι αντίστοιχα την καμπάνια του αντικαρκινικού εράνου τη δεκαετία του 90, με το μωράκι στο μαύρο βελούδινο σεντόνι, τα αργά πλάνα και μουσική υπόκρουση το "Dream a little dream of me"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar, η διαφήμιση των ακτών επαναλήφθηκε μια εικοσαετία αργότερα. Ο γλάρος εμφανιζόταν με "άσπρα μαλλιά", λέγοντας "...εδώ και είκοσι χρόνια...", σε ένα συγκινητικό, ομολογουμένως, σποτάκι, ακριβώς για να τονίσει και το δικό σου συμπέρασμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Rinus Cesar, η διαφήμιση των ακτών επαναλήφθηκε μια εικοσαετία αργότερα. Ο πελαργός εμφανιζόταν με "άσπρα μαλλιά", λέγοντας "...εδώ και είκοσι χρόνια...", σε ένα συγκινητικό, ομολογουμένως, σποτάκι, ακριβώς για να τονίσει και το δικό σου συμπέρασμα...
προκεται γι αυτο το βιντεο :

 
nwntas είπε:
[video=youtube;Q9uIo8VXk4Y]Και μια μικρή διόρθωση: στο σποτ του αντικαρκινικού εράνου το τραγουδάκι λέει "Δώστε ελπίδα, σώστε ζωές, να κάνουμε το αύριο καλύτερο απ' το χθές". Το συγκεκριμένο κομμάτι ακούγεται και στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς Εγκλήματα, όταν η Σωσώ πάει να ανατινάξει το δωματιάκι... (για του λόγου το αληθές:

Και πολύ καλά έκανες και διόρθωσες .... Βλέπεις, είχα να ακούσω αυτό το τραγουδάκι από το '79 /'80 .... ΄Πάντως, έστω κι "από σπόντα" διασώθηκε, απίστευτο ! :eek: o_O!!!!
 
Ωραίο θέμα!

Θυμάμαι πολύ έντονα την διαφήμιση για την δήλωση των αυθαιρέτων το '83. Με τον Ν.1337/83 (Επέκταση πολεοδομικών σχεδίων, οικιστική ανάπτυξη και σχετικές ρυθμίσεις) ή αλλιώς "νόμος Τρίτση" όπως έχει μείνει να λέγεται, μπορούσε ο ιδιοκτήτης του αυθαιρέτου να το δηλώσει (1η φάση) και να το σώσει. Ετσι έμεινε η ατάκα "δήλωσέ το και σώστο"

Στην διαφήμιση -όπως σωστά περιέγραψε ο rinus c- έδειχνε έναν αριθμό ανθρώπων μέσα στη νύχτα να κουβαλάνε κομμάτια άλφαμπλοκ και να βιάζονται να τελειώσουν το δωμάτιο πριν ξημερώσει. Ακολουθούσε ο μονόλογος που έγραψε ο panp.

Πληροφοριακά και μόνο από όσα δηλώθηκαν τότε ελάχιστα τελικά νομιμοποιήθηκαν αφού μετά την 1η φάση-δήλωση ελάχιστοι συνέχισαν για τις επόμενες 2 φάσεις (εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη και έπειτα άδεια νομιμοποίησης).

Τώρα όσον αφορά τη διαφήμιση για τα ένσημα του ικα είναι και αυτή πολύ πριν τα 90s... Εκτός του ζευγαριού που βλέπει τον μαστρο Κωνσταντή, μετά έδειχνε και τον "έξυπνο" υπάλληλο εργοστασίου να ομιλεί σε δύο ωραίες συναδέλφισσές του και να τις καλεί (και τις δύο :D ) το βράδυ για να τους κάνει το τραπέζι. Στην ερώτηση της μίας για το πως έχει τέτοια άνεση εκείνος απαντά ότι είναι "έξυπνος" και όχι κορόιδο για να κολλάει ένσημα. Εκείνη την στιγμή παρεμβαίνει άλλος συνάδελφος-ισσα δεν θυμάμαι και τον βάζει στην θέση του θυμίζοντάς του τι έχει να τραβήξει δίχως ασφάλιση όταν μεγαλώσει σε ηλικία...

(κάπως έτσι την θυμάμαι, μπορεί να κάνω και κανά ψιλολαθάκι...)

επαναλαμβάνομαι αλλά... ωραίο θέμα!
 
ntsmrtz είπε:
...έναν αριθμό ανθρώπων μέσα στη νύχτα να κουβαλάνε κομμάτια άλφαμπλοκ...
Tεχνική διόρθωση : κουβαλούσαν τσιμεντόλιθους. Η YTONG με τα ALFABLOCK δεν πρέπει να είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα, κι αν είχε έρθει, αποκλείεται να κάναν στο σποτάκι τέτοια ευθεία διαφήμιση...

Τώρα όσο γι αυτούς που "δεν προνόησαν" να κολλήσουν ένσημα από τα νιάτα τους, η ιστορία μήπως τους δικαιώνει, με τη διάλυση των ταμείων και τον εξευτελισμό των συντάξεων; Το αφήνω να αιωρείται.

Α, και μια που το φτάσαμε εκεί, ποιος να ξεχάσει και την άλλη υπερ-διαφήμιση

"Εσείς, ένα εκατομμύριο δραχμές πόσο θα το αγοράζατε;" (για τα κωλ...., εεε, τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου).

και την αντίστοιχη "Έχεις λεφτά; Κάν' τα ομόλογα ΕΤΒΑ".

Ε, ρε τι πληγές ξύσαμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
"Εσείς, ένα εκατομμύριο δραχμές πόσο θα το αγοράζατε;" (για τα κωλ....., εεε, τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου).

και την αντίστοιχη "Έχεις λεφτά; Κάν' τα ομόλογα ΕΤΒΑ".

Ε, ρε τι πληγές ξύσαμε...
και όσοι έκαναν την μ...εξυπνάδα να πάρουν, ακόμα πληρώνουν...

η πρώτη τέτοια διαφήμιση που θυμάμαι ήταν το " η άγνοια σκοτώνει, μάθε και προφυλάξου" για το AIDS.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Tεχνική διόρθωση : κουβαλούσαν τσιμεντόλιθους. Η YTONG με τα ALFABLOCK δεν πρέπει να είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα, κι αν είχε έρθει, αποκλείεται να κάναν στο σποτάκι τέτοια ευθεία διαφήμιση...
Εχω την εντύπωση πως ήταν άλφαμπλόκ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά -και για αυτό λέω άλφαμπλόκ- το υπεργεωμετρικό/κανονικό σχήμα του δομικού υλικού που με χαρακτηριστική ευκολία κουβαλούσαν στην διαφήμιση και οι γυναίκες.

Βέβαια, εχουν περάσει και σχεδόν 30 χρόνια οπότε...
 
..."Το YTONG Block διατίθεται στην ελληνική αγορά από το 1990. Οι πρωτοποριακές εγκαταστάσεις παραγωγής εγκαινιάσθηκαν το 1999 στο Νεοχώρι Ορεστιάδος."...

Eίναι από το site ytong.gr. Δε θέλω να επιμείνω, αλλά "κάπως" μου ακούστηκε. Και μην ξεχνάς ότι και ο τσιμεντόλιθος ελαφρύς είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοινωνική διαφήμιση του Αντέννα περίπου αρχές 90, που έδειχνε μια γυναίκα που της αρπάζουν την τσάντα, ένας αστυνομικός καταδιώκει και συλλαμβάνει τον κλέφτη, επιστρέφει την τσάντα στη γυναίκα, και το μήνυμα έγραφε "η αστυνομία πάντα κοντά σας"

Και μια από δεκαετία 80 νομίζω, σχετικά με τα σκουπίδια στις παραλίες. Έδειχνε μια παρέα που πάει στη θάλασσα, και όταν φεύγουν η κάμερα δείχνει τα σκουπίδια που άφησαν πίσω τους, δε θυμάμαι το μήνυμα.

Άλλη που μόλις θυμήθηκα, πάλι από 80, σχετικά με τον κίνδυνο που διατρέχουν οι λουόμενοι από τα ταχύπλοα Έδειχνε δυο φίλους στο ταχύπλοο που βλέπουν ξαφνικά έναν κολυμβητή μπροστά τους, τον αποφεύγουν τελευταία στιγμή, και το μήνυμα έλεγε "αφήστε τις ακτές στους κολυμβητές".

Όσο γράφω θυμάμαι κι άλλες, δεν ξέρω που θα σταματήσω. Σειρά κοινωνικών μηνυμάτων "το πάχος μικραίνει τη ζωή", από δεκαετία 80, ίσως και τέλη 70, ένα σποτ με τη γιαγιά που μπουκώνει το υπέρβαρο παιδί, και ένα με ένα φαγοπότι που κάποιος παθαίνει έμφραγμα.

Το σποτ "Γυναίκα και αθλητισμός, κίνηση και ζωή"

Επίσης παρόμοιο με αθλητισμό που απευθυνόταν σε παιδιά, και τα προέτρεπε να γραφτούν στο κέντρο νεότητας της περιοχής τους.

Το σποτ για τα ΚΑΠΗ, όταν πρωτοεμφανίστηκαν, που έδειχνε τους ηλικιωμένους να διασκεδάζουν, δε θυμάμαι λεπτομέρειες.

Το αντικαπνιστικό σποτ με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να παίζει μπάσκετ με κάποιο νεαρό, ο οποίος του προσφέρει τσιγάρο στο τέλος, και ο Γιαννάκης του κάνει νόημα ότι δεν κάνει να καπνίζει, και στο τέλος πετάει το πακέτο στα σκουπίδια.

Άλλη αντικαπνιστική διαφήμιση, λίγο παλιότερη, με το Μίμη Δομάζο να λέει "δεν κάπνισα ποτέ μου και γι' αυτό παίζω μέχρι σήμερα μπάλα". Το περίεργο είναι ότι το συγκεκριμένο μήνυμα ήταν μια προσφορά από τις πίπες Magic Life.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παναγιώτης Γιαννάκης : Μπορώ να έχω πέντε λεπτά από το χρόνο σου; (καμπάνια εθελοντικής αιμοδοσίας)

Γιορτές κρασιού στο Δαφνί και την Αλεξανδιρούπολη, (Σεπτέμβριο συνήθως) παραγωγής ΕΟΤ και με το χασαποσέρβικο του Ξαρχάκου για μουσική υπόκρουση (και το κρασί δωρεάν - αυτό είναι το "κοινωνικό" στοιχείο...)

Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη ! (διαχρονικότατο, θα μπορούσαν να ξαναπαίξουν το ίδιο σποτάκι εικοσαετίας σήμερα).


Τους ξύπνησες όλους. Γιατί;
(καμπάνια αντι-ηχορρύπανσης)
 
panp είπε:
Παναγιώτης Γιαννάκης : Μπορώ να έχω πέντε λεπτά από το χρόνο σου; (καμπάνια εθελοντικής αιμοδοσίας)
Γιορτές κρασιού στο Δαφνί και την Αλεξανδιρούπολη, (Σεπτέμβριο συνήθως) παραγωγής ΕΟΤ και με το χασαποσέρβικο του Ξαρχάκου για μουσική υπόκρουση (και το κρασί δωρεάν - αυτό είναι το "κοινωνικό" στοιχείο...)

Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη ! (διαχρονικότατο, θα μπορούσαν να ξαναπαίξουν το ίδιο σποτάκι εικοσαετίας σήμερα).


Τους ξύπνησες όλους. Γιατί;
(καμπάνια αντι-ηχορρύπανσης)
- Τον Παναγιώτη Γιαννάκη τον θυμάμαι, επίσης, και σε μια άλλη "κοινωνική διαφήμιση" στα 90ς, όπου είναι αγκαλιά με ένα μικρό παιδάκι και, ενώ βλέπουμε αυτή τη σκηνή, ακούμε το "I am sailing" με τη φωνή Rod Stewart !!! Δεν θυμάμαι, όμως, τι αφορούσε αυτό το σποτ !!! καλάθια [σαν μπασκετμπολίστες] !!! ....

- Πω πωωω .... τα σποτάκια για τις γιορτές κρασιού ... τι μού θύμισες ... όταν ήμουνα πολύ -πολύ παιδάκι πολύ μού άρεσε αυτό το σποτάκι !!! ΄Μάλιστα, η φράση, που έλεγε μια γυναικεία φωνή, "και το κρασί (μικρή παύση) δωρεάν", με την οποία τέλειωνε το σποτ, μού είχε "κολλήσει" και την επαναλάμβανα σε εκείνη την ηλικία [8-10 ετών παιδάκι] !!! Έχω, πάντως, την εντύπωση ότι η μουσική επένδυση του σποτ ήταν η εισαγωγή από το "Με λένε Γιώργο" του Χατζηνάσιου .... Κάποιος που θυμάται καλύτερα ίσως μας διαφωτίσει ....

- Στη διαφήμιση "Αγαπάς την Ελλάδα ??? Απόδειξη ???" πρωταγωνιστούσε ο Κοντογιαννίδης !!! Στο σποτ τον βλέπαμε να λέει ατάκες όπως : "Εγώ, να ζητήσω απόδειξη για τα μαθήματα του μικρού κλπ κλπ ??? Εγώ δεν ζητάω απόδειξη, το πάίζω κύριος" !!! Στο τέλος του σποτ, όμως, όταν πρόκειται να πληρώσει μεγάλους φόρους, τον βλέπουμε με τα μαλλιά του [αυτά που του έχουν μείνει] όρθια !!! Φυσικά, η φράση "Αγαπάς την Ελλάδα ??? Απόδειξη" χρησιμοποιήθηκε πολύ στην καθημερινή μας ομιλία !!!

Και τώρα .... πάμε "πολύ παλιά", τέλη 70ς / αρχές 80ς, με δύο διαφημιστικά σποτάκια που τα θυμάμαι ασπρόμαυρα !!!

α/ Στο πρώτο βλέπαμε τον Γιάννη Γκιωνάκη να επιδεικνύει τα καινούρια παπούτσια του και να λέει : "Είδες παπούτσι" ???, και στο τέλος του σποτ τη φράση : "Είδες η ΔΕΗ" ????

β/ Στο άλλο - λίγο μεταγενέστερο από το σποτ με τον Γκιωνάκη - βλέπαμε τον ΄Διονύση Παπαγιαννόπουλο περιστοιχιζόμενο - αν δεν κάνω λάθος - από παιδάκια με ειδικές ανάγκες [ήταν αγκαλιασμένος με κάποια από αυτά] !!! Η μόνη φράση που θυμάμαι από την ατάκα του ήταν η αρχική : "Αυτά τα παιδιά ... " ... Πάντως, η φωνή του, όταν μιλούσε "γι' αυτά τα παιδιά", ήταν τόσο τρυφερή και συγκινητική .... Νομίζω ότι είναι το μοναδικό πέρασμα που έκανε ο Παπαγιαννόπουλος από το χώρο της διαφήμισης ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...τωρα προβληματίστηκα...

Το σποτ υπέρ της χρήσης του προφυλακτικού για την καταπολέμηση της διάδοσης του ειτζ με μουσική υπόκρουση το άσμα "μάθετέ με ωραια μου πουλακια μάθετέ με" εδώ παει ή στις σεξιστικές διαφημήσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
...τωρα προβληματίστηκα...Το σποτ υπέρ της χρήσης του προφυλακτικού για την καταπολέμηση της διάδοσης του ειτζ με μουσική υπόκρουση το άσμα "μάθετέ με ωραια μου πολάκις μάθετέ με" εδώ παει ή στις σεξιστικές διαφημήσεις;
Έλα, εδώ καλά είσαι! :D

Πέρα από την πλάκα, κοινωνικό μήνυμα αφορά.
 
Thor είπε:
...τωρα προβληματίστηκα...Το σποτ υπέρ της χρήσης του προφυλακτικού για την καταπολέμηση της διάδοσης του ειτζ με μουσική υπόκρουση το άσμα "μάθετέ με ωραια μου πολάκις μάθετέ με" εδώ παει ή στις σεξιστικές διαφημήσεις;
Χαχα χα .... ωραίο το σποτάκι που θυμήθηκες !!! Σε αυτό ακούγαμε κάποια παλιά εκτέλεση του κανταδόρικου τραγουδιου "Κελαηδήστε, ωραία μου πουλάκια κελαηδήστε" και, συγκεκριμένα, τη στροφή που λέει : "Μάθετέ με, ωραία μου πουλάκια μάθετέ με" !!! Δηλαδή αυτό :

!!!! Και στο τέλος το σλόγκαν της διαφήμισης : "Μάθετε το" [δλδ το προφυλακτικό] .... Το "υπονοούμενο" σε αυτό το σποτ πέρασε με πολύ έξυπνο κι ευρηματικό τρόπο και με "όχημα" ένα τραγούδι που εκπροσωπεί την "αθωότητα" άλλων εποχών .....
 
Rinus Cesar είπε:
Έχω, πάντως, την εντύπωση ότι η μουσική επένδυση του σποτ ήταν η εισαγωγή από το "Με λένε Γιώργο" του Χατζηνάσιου .... Κάποιος που θυμάται καλύτερα ίσως μας διαφωτίσει ....
(Μιλάμε για τη μουσική στο σποτάκι για τις Γιορτές Κρασιού).

Το "Με λένε Γιώργο" ήταν στην αρχή του σποτ. Στο τέλος, υπήρχε ένα ορχηστρικό του Ξαρχάκου σε ρε μινόρε, που στη μέση γίνεται φα ματζόρε χασάπικο. Έφαγα το ίντερνετ να το βρω, και τελικά ο αγώνας δικαιώθηκε. Πρόκειται για ένα πασίγνωστο "τουριστικό" κομμάτι. Μπες στη σελίδα αυτή και πάτησε play στο 9.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα