Διαφημίσεις της ΙΟΝ

Και εγώ δεν έχω παρατήρησει να έχει αλλάξει κάτι στη γεύση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έγινε λίγο πιο τραγανή, ενώ παλαιότερα ήταν πιο μαλακιά.

Ωραία πάντως είναι και η "μπλέ"¨Derby. Είμαι άλλωστε λάτρης και της σοκολάτας υγείας που για χρόνια σνόμπαρα. :D
 
εντυπη διαφημιση time-out της ΙΟΝ (ευχαριστουμε πολυ krios),η διαφημιση αυτη δεν υπαρχει στο σάιτ της ΙΟΝ

:wait2: ποτε να κυκλοφορησε αραγε
 
Κάτι μου θυμίζει, τέλος δεκαετίας 1980 με αρχές δεκαετίας 1990 ίσως;
 
Nassos83 είπε:
Κάτι μου θυμίζει, τέλος δεκαετίας 1980 με αρχές δεκαετίας 1990 ίσως;
εμενα δε μου θυμιζει τιποτα,ισως να ηταν κατι αντιστοιχο της κιτ-κατ σε ελληνικη εκδοση;
 
Μπορεί, και πιθανόν λόγω τίτλου να διαφημιζόταν στη διάρκεια των time-out αγώνων μπάσκετ.
 
η καλυτερη περιγραφη της διαφημισης "χρυσο derby της ION" ειναι αυτη του Rinus Cesar εδω , ευχαριστουμε παρα πολυ :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

δεν ξερω αν υπηρξε κι αλλη μετα απ αυτη(γραφει οτι προβληθηκε το 1982),ισως τη συγκεκριμενη να την εδειξε και αργοτερα γιατι οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ,θυμαμαι πολυ αχνα μια διαφημιση του derby
 
εντυπες διαφημισεις και αποκομματα απο εφημεριδες με προϊόντα της ΙΟΝ, πηγη

5.jpgαποκομμα της εφημεριδας "Ελευθερια" 9/3/1958

6.jpg αποκομματα της εφημεριδας "Ελευθερια" : το πρωτο ειναι απο 23/3/1958 και το δευτερο απο 11/3/1965

8.jpg

9.jpg

10.jpgαποκομματα της εφημεριδας "Ελευθερια" : το πρωτο ειναι απο 24/3/1964 και το δευτερο απο 4/12/1966

11.jpgαποκομματα της εφημεριδας "Ελευθερια" : το πρωτο ειναι απο 13/9/1960 και το δευτερο απο 5/2/1967

12.jpgαποκομμα της εφημεριδας "Ελευθερια" : 20/3/1966

16.jpg

17.jpgαποκομμα της εφημεριδας "Ελευθερια" : 27/10/1949

ion.jpgαποκομμα της εφημεριδας "Ελευθερια" : 31/5/1964

ΥΓ: επειδη οι φωτογραφιες φαινονται πολυ μικρες στο ποστ,αν ανατρεξετε στην πηγη που αναφερω,θα τις δειτε σε μεγαλυτερο μεγεθος και θα ειναι ευαναγνωστες

3.jpg

7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραμέλες "ΙΟΝ"

[video=youtube;6Qo-5VeMQg0]

 
τη διαφημιση με το λινκ που προσθεσε ο nwntas μας την περιγραφει ο Rinus Cesar εδω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και η διαφήμιση της τσίχλας ΙΟΝ!

[video=youtube;Juq6jyN--SY]

Αυτή μπορεί να μπει και στο thread με τις διαφημίσεις διασήμων, μιας και εμφανίζονται σε αυτήν ο Ηλίας Ψινάκης και η Μαίρη Μηλιαρέση!

Τη διαφήμιση την περιγράφει ο συμφορουμίτης με το εξαιρετικό και αξιοζήλευτο μνημονικό, Rinus Cesar, εδώ!!! Αφιερωμένη, όπως και η προηγούμενη που παρέθεσα, και ας είναι καλά ο χρήστης Akis Papadopoulos που είναι πραγματικά on fire σήμερα!!!
 
βρεθηκε μια διαφημιση με το "χρυσο derby της ΙΟΝ" ,δεν ειναι ομως αυτη που μας περιεγραψε ο Rinus Cesar στο blog,ειναι μεταγενεστερη (1990):


ευχαριστουμε και παλι τον Akis Papadopoulos:)

προσθετω εδω τα σχολια του uploader σχετικα με το βιντεο αυτο:

" Χαρακτηριστική διαφήμιση της διαχρονικής λιχουδιάς της ΙΟΝ (χρυσό ντέρμπυ) που διαδραματίζεται στο γήπεδο της Λεωφόρου (νομίζω),με την περιγραφή της φάσης απο την θρυλική φωνή του Αντώνη Πυλιαρού! Πρόκειται για την "version" του 1990 μιάς και είχε προηγηθεί και η πολύ πετυχημένη εκδοχή του 1980 με πρωταγωνιστή της διαφήμισης τον Γιώργο Πετρόχειλο και φάσεις του ντέρμπυ ΠΑ0-Ολυμπιακός της σεζόν '80-'81 πάλι στη Λεωφόρο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ιον αμυγδαλουhttp://www.youtube.com/watch?v=Zoqd40V37Zk&context=C4e23eceADvjVQa1PpcFPS yGjHmyDWHTLgIgZc3JMFb6CmEhZHbXo=
 
η παραπανω διαφημιση της σοκολατας "ΙΟΝ αμυγδαλου" ειναι η πιο παλια (1979) που εχουμε δει στο youtube μεχρι στιγμης

ο Rinus Cesar μας περιεγραψε και μια αλλη μεταγενεστερη αυτης, εδω
 
Πω πωωωω ... τι ωραία έκπληξη, τόσο το σποτ για τις ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΙΟΝ, όσο και το σποτ "φιλαράκι, φιλαράκι" για τις τσίχλες ΙΟΝ !!! Τέλειες και οι δύο ..... [και, όπως διαπιστώνω, δεν σάς ξεφεύγει τίποτα από ό,τι ανεβαίνει στο Youtube, χε χε χε :flower: :flower:] ....

Στο "καλοκαιρινό σποτ"με τις καραμέλες ΙΟΝ μού αρέσουν πολύ όλοι οι πρωταγωνιστές, και αγόρια και κορίτσια [ιδίως αυτά :flower: :flower: :flower: ], διότι μού βγάζουν κάτι το "πολύ ανθρωπένιο" ..... Όσο για το σποτ "φιλαράκι φιλαράκι" .... ναιιι, θέλω να πάω κι εγώ στην 80ς ντισκοτέκ που πάει και ο κύριος "ξανανιώνουμε λιγάκι" !!! Απ' ό,τι διακρίνω στο σποτ, το όνομα της ντισκοτέκ λεγόταν Video !!! Πού βρισκόταν, γνωρίζει κανείς περισσότερα ??? Αν ναι ... πατήστε το κουμπί της χρονομηχανής και .... γυρίστε το χρόνο πίσω για να οργανώσουμε εκεί μια συνάντηση μας :flower:

:flower:

βρεθηκε μια διαφημιση με το "χρυσο derby της ΙΟΝ" ,δεν ειναι ομως αυτη που μας περιεγραψε ο Rinus Cesar στο blog

 


Είναι, όμως, βασισμένη στο ίδιο "κόνσεπτ" : Και στην προγενέστερη διαφήμιση η ομάδα έχει κερδίσει πέναλτι και ο φίλαθλος στις κερκίδες "τσακίζει" ένα χρυσό Ντέρμπι της ΙΟΝ την ώρα της εκτέλεσής του !!! Οι διαφορές είναι ότι : α/ στην προγενέστερη διαφήμιση ο φίλαθλος, πριν αρχίσει το .... "τσάκισμα" του χρυσού Ντέρμπι, δαγκώνει το καπέλο του και β/ στην προγενέστερη διαφήμιση οι φίλαθλοι της κερκίδας είναι πιο .... "κερκιδόφατσες" [!!!!!] και, άρα, πιο πειστικοί !!! Στη μεταγενέστερη διαφήμιση οι φίλαθλοι της κερκίδας μού φαίνονται πιο "εκλεπτυσμένοι" και "εξευγενισμένοι" .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε και παλι Rinus Cesar που τονισες τις διαφορες των δυο διαφημισεων του "χρυσου derby της ΙΟΝ" ,μακαρι να βρεθει και η προγενεστερη που εχει τις "κερκιδοφατσες" και τον φιλαθλο Γιωργο Πετροχειλο :)

διαφημιση "σοκολατα γαλακτος ΙΟΝ" (1981) :

αυτη τη φορα τη βλεπουμε εγχρωμη

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Πολύ κλασσική διαφήμιση στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '80...Πρωτοπαίχτηκε το '81 μέχρι τα τέλη του '85" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση "καραμελες υγειας ΙΟΝ" (1982) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Άλλη μια κλασσική διαφήμιση της "ΙΟΝ" με τον περίφημο τενόρο να..ανασταίνεται όταν παίρνει μια καραμέλα υγείας "ΙΟΝ"! Η διαφήμιση παιζόταν απο το 1982 μέχρι και το 1990" .
 
Από το 1982;; Απίστευτο! Την είχα ξεχάσει αλλά είναι τόσο γνώριμη! Ευχαριστώ!
 
εδω υπαρχει μια εντυπη διαφημιση της ΙΟΝ,την ποσταρε η zouzou ,ευχαριστουμε πολυ!!

η συγκεκριμενη δεν υπαρχει στο σάιτ της ΙΟΝ
 
διαφημιση "σοκοφρετα" της ΙΟΝ (1982) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση της διαχρονικής σοκοφρέτας της "ΙΟΝ" που προβλήθηκε την τριετία 1982-1985"
 
Πίσω
Μπλουζα