Διαφημίσεις της ΙΟΝ

Aααχ, τι ωραία η διαφήμιση της Σοκοφρέτας !!! Δεν τη θυμόμουν !!!

Φυσικά, η μεγάλη έκπληξη για εμάς τα "80ς παιδάκια" θα είναι να δούμε αναρτημένο το προγενέστερο σποτ της Σοκοφρέτας, με τους ορειβάτες, που χρονολογείται περί το 1980 / 1981 !!! "Σόκοοοο" ,, "Φρέτααααα" ..... Όπως έχω ξαναγράψει, πιθανόν με αυτό το σποτ να μάς συστήθηκε η Σοκοφρέτα [και από τότε .... έγινε η σούπερ - απολαυστική λιχουδιά όχι μόνο για εμάς τους "εκδρομείς των 80ς" αλλά ... για πολλές γενιές ακόμη, μέχρι σήμερα] !!! Αν πάντως κάποιος φίλος θυμάται προγενέστερο σοκοφρετο-διαφημιστικό απ' αυτό με τους ορειβάτες, ας με διορθώσει :flower: :flower:
 
διαφημιση με τα γκοφρετοσοκολατινια "choco fun" της ΙΟΝ στην αρχη του βιντεο με τις διαφημισεις ευχαριστουμε και παλι greekeagle12 !!!

προσθετω και δυο screenshots :

attachment.php
attachment.php


ION chocofun.JPG

ION choco.JPG
 
Break λευκή με σταφίδες ηταν η απόλυτη διαφήμιση όπου ένας cowboy έλεγε lefkemostafidos και γέλαγα ασταμάτητα. Δε τη βρίσκω πουθενά.
 
VincentAmiga είπε:
Break λευκή με σταφίδες ηταν η απόλυτη διαφήμιση όπου ένας cowboy έλεγε lefkemostafidos και γέλαγα ασταμάτητα. Δε τη βρίσκω πουθενά.
δεν τη θυμαμαι καθολου αυτη τη διαφημιση με τη λευκη σοκολατα ΙΟΝ Break με σταφιδες , θυμασαι στο περιπου ποτε προβληθηκε;

Τελικα δεν ειναι της ΙΟΝ ,η σοκολατα λεγοταν "ΝΑΙ" και ηταν της Bingo

η διαφημιση ξεκιναει στα 01:23 λεπτα του βιντεο : [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
δεν τη θυμαμαι καθολου αυτη τη διαφημιση με τη λευκη σοκολατα ΙΟΝ Break με σταφιδες , θυμασαι στο περιπου ποτε προβληθηκε;
Θυμάμαι (με ρίγη συγκίνησης μπορώ να πω!) την σοκολάτα! :dribble:

Δε βοηθάει, ε?! :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Θυμάμαι (με ρίγη συγκίνησης μπορώ να πω!) την σοκολάτα! :dribble:
Δε βοηθάει, ε?! :biglaugh:
D@redevil ευχαριστω πολυ,τελικα εδωσα λιγο πιο πανω την απαντηση διορθωνοντας το ποστ μου,βρηκα τη διαφημιση αλλά η σοκολατα δεν ειναι της ΙΟΝ :flower:
 
katerinak είπε:
D@redevil ευχαριστω πολυ,τελικα εδωσα λιγο πιο πανω την απαντηση διορθωνοντας το ποστ μου,βρηκα τη διαφημιση αλλά η σοκολατα δεν ειναι της ΙΟΝ :flower:
Επειδή δεν κρατιέμαι, θα το πω: Δώστε με εμένα τη σοκολάτα κι ας μην είναι της ION! :biglaugh:

(ευχαριστούμε για τον ταχύτατο εντοπισμό! ;) )
 
katerinak είπε:
Τελικα δεν ειναι της ΙΟΝ ,η σοκολατα λεγοταν "ΝΑΙ" και ηταν της Bingoη διαφημιση ξεκιναει στα 01:23 λεπτα του βιντεο
Έχεις δίκιο, το έβλεπα θολά στη μνήμη μου, ευχαριστώ.
 
διαφημιση "σοκοφρετα της ΙΟΝ" (1986) : [video=youtube;sB0vxg-xX1I]

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Όσο νόστιμη είναι η διαχρονική σοκοφρέτα, τόσο ωραία ήταν και η διαφήμιση της το 1986. Τα διαφημιστικά σποτάκια της 'ΙΟΝ" τη δεκαετία του 80 ήταν ένα κι'ένα. Έτσι κι'αυτό το σποτ είναι ενα απο τα πιο χαρακτηριστικά της εποχής.Με το χαρούμενο τραγουδάκι που...ΔΕΝ ερμηνεύει ο Κηλαιδόνης, αλλα και το περίφημο "ΣΟΟΟΟ....ΦΡΕΤΑ" που απο τότε δεν κατάλαβα γιατί παρέλειπε και τη συλλαβή "ΚΟ"! "
 
διαφημιση σοκολατας "ΙΟΝ" (1982) : [video=youtube;debhI-HKpkk]

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Μια ακόμη διαφήμιση της "ΙΟΝ" και μάλιστα...διαφημισάρα!!! Πολλοί θα συμφωνούν οτι η "ΙΟΝ" είχε απο τις καλύτερες διαφημιστικές καμπάνιες τη δεκαετία του '80.Εδω βλέπουμε να διαφημίζονται οι νέες τότε σοκολάτες "pralita" και "nougatina" σε άκρως αρχών 80s κλίμα και υπο τους ήχους αντίστοιχης εποχής ευρηματικό τραγουδάκι με,,, ξυπνιτζίδικα στιχάκια! Το συγκεκριμένο σποτ προσωπικά δεν το θυμάμαι λόγω παλαιότητας,όμως δεν πρέπει να παίχτηκε πάνω απο μια τηλεοπτική σεζόν (1982-83) "
 
εντυπη διαφημιση κακαου της ΙΟΝ που δεν υπαρχει στο επισημο σάιτ ,πηγη

Μολις βρηκα κι αλλη μια εντυπη διαφημιση με τη γκοφρετ "Καραβέλα" της ΙΟΝ ,πηγη

palies_diafimiseis_ion_02.jpg

kosmorama-ion-gifts-ct.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τωρα προσεξα οτι η γκοφρετα "Σαφαρι" ειναι της ΙΟΝ

συσκευασια της Γκοφρετ Σαφαρι ΙΟΝ :
attachment.php
πηγη της φωτογραφιας

SAFARI.jpg
 
Χε χε ... Σαφάρι , Σαφάρι και ποιος δεν θα την πάρει" !!!, μάς έλεγε μια παιδική φωνούλα, με συνοδεία από αφρικάνικα ταμ-ταμ, στη διαφήμιση [την οποία χρονολογώ περί το 1976 - 1977, από τις πρώτες μου τηλεοπτικές αναμνήσεις] !!! Επίσης, σε εκείνη την ηλικία λάτρευα τα αυτοκόλλητα με τα ζώα της Αφρικής που μάς προσέφερε η γκοφρέτα !!! Θυμάμαι το καλαθάκι που επαιρνα στο νηπιαγωγείο το είχα γύρω - γύρω γεμάτο με αυτοκόλλητα απ' τη "Σαφάρι" !!! Κι αν κάτι τέτοιό σήμερα σάς φαίνεται "κοινότυπο" και "συνηθισμένο" ... εκείνη την εποχή τα αυτοκόλλητα της "Σαφάρι" με τα ζώα είχαν κάνει θραύση σε εμάς τους τόοοτε πιτσιρικάδες !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχουμε καμιά φωτογραφία από τα αυτοκόλλητα της Σαφάρι;;

Πάντως δε μου θυμίζει τίποτα η συσκευασία.
 
zouzou είπε:
Δεν έχουμε καμιά φωτογραφία από τα αυτοκόλλητα της Σαφάρι;;Πάντως δε μου θυμίζει τίποτα η συσκευασία.
Κοίταξε, αν έχεις γεννηθεί μετά το 1975 / 1976, είναι λογικό αυτή η γκοφρέτα να μη σου λέει τίποτα !!! Για όσους, όμως, έχουμε γεννηθεί στις αρχές των 70ς ... η φωτογραφία της συσκευασίας που ανήρτησε η katerinak λέει πολλά ... πάρα πολλά ... είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με ένα σωρό "γλυκιές" αναμνήσεις από τα πολύ - πολύ παιδικά μας χρόνια :flower: :flower: :flower: .... Η γκοφρέτα αυτή πρέπει να "διήρκεσε" το πολύ μέχρι το 1979 /1980 [ίσως κάποιος να θυμάται καλύτερα] !!! Όσο για τα αυτοκόλλητα ... επρόκειτο για φωτογραφίες με τίγρεις, λεοπαρδάλεις, λιοντάρια κλπ στο φυσικό τους περιβάλλον !!! Στα αυτοκόλλητα αναγράφονταν τα ονοματα των ζώων και μια - δυο φράσεις με πληροφορίες γι' αυτά !!! Σε εκείνη την ηλικία μου είχε κάνει εντύπωση το όνονα "βίσωνας" σε κάποιο αυτοκόλλητο, πρώτη φορά στη ζωή μου το συναντούσα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου γι ακομη μια φορα!!! μπορει να μην εχουμε δει ποτε τα αυτοκολλητα "Σαφαρι" αλλά με την περιγραφη που μας εκανες μπορουμε να τα φανταστουμε :flower:
 
Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες!

Όντως εγώ είμαι του '77!

Θυμάμαι όμως μια άλλη γκοφρέτα που έβγαινε το '80 με παρόμοια αυτοκόλλητα. Όνομα δε θυμάμαι, αλλά είχα πάρει μερικά και είχε και άλμπουμ.
 
εντυπη διαφημιση γκοφρετας ΙΟΝ "γκοφρετΙΟΝ" (δεν υπαρχει στο σάιτ της ΙΟΝ)

attachment.php


πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα