Διαφημίσεις της ΙΟΝ

Kambia είπε:
Off topic mod on Πρέπει να είναι Λ. Νίκης με Αγ. Σοφίας. Τραβηγμένη απο το κτήριο που είναι το σημερινό Garcon Brasserie

Δεν είναι η ίδια οπτική γωνία αλλά μας κάνει για το σήμερα με το τότε :)
Εγώ να είμαι ειλικρινής, σκεφτόμουν μήπως είναι κοντά στον Λ.Πύργο!.... Μετά κατέληξα στην Αγ. Σοφίας! :)

Awesome pic! :thumbup:
 
ακομη μια εντυπη διαφημιση με τις καραμελες ΙΟΝ (δεν υπαρχει στο επισημο σάιτ της ΙΟΝ)

71281.jpg

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ακομη μια εντυπη διαφημιση με τις καραμελες ΙΟΝ (δεν υπαρχει στο επισημο σάιτ της ΙΟΝ)
πηγη
Μικρος ετρωγα μονιμα ΙΟΝ μανταρινι...

Και ετσι οντως μυριζαν τα μανταρινια, τωρα πια ειναι σχεδον αοσμα....σπανια να βρεις ποικιλια να εχει μυρωδια...
 
Περιτυλιγματα σοκολατας ΙΟΝ αμυγδαλου,γαλακτος,υγειας,φονταν,σοκολατινια πολυτελειας ΙΟΝ, κακαο ΙΟΝ

71915.jpg71916.jpg71917.jpg71918.jpg71919.jpg71920.jpg71921.jpg71922.jpg71923.jpg71925.jpg

αφισες: κουβερτουρα ΙΟΝ γαλακτος,κουβερτουρα σοκολατας

71926.jpg71927.jpg

ημερολογιο ΙΟΝ

71924.jpg

εντυπες διαφημισεις

71930.jpg71931.jpg

πηγη

Επισης σε ενα σάιτ βρηκα και φωτογραφια με το παρακατω CD

ell3.JPG

Αυτος που εχει το μπλογκ γραφει: "ήταν ένα «διαφημιστικό» του Μίμη Πλέσσα από το 1969, που είχε γίνει με χορηγία της σοκολατο-βιομηχανίας ΙΟΝ και το οποίο καταπιανόταν με την ιστορία του αμερικανού λαϊκού ήρωα Davy Crockett (1786-1836). Το «Ντέιβι Κρόκετ (Μέρος πρώτο)/ Ντέιβι Κρόκετ (Μέρος δεύτερο)» [PR7T] ανήκει στην κατηγορία των «παιδικών δίσκων», αλλά έχει και μουσικό ενδιαφέρον, αφού την αφήγηση της ιστορίας (νομίζω πως η φωνή ανήκει στον ηθοποιό Βασίλη Μαυρομάτη) συνοδεύει η… ελαφρά ορχήστρα του Μίμη Πλέσσα".

71928.jpg

71929.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Επισης σε ενα σάιτ βρηκα και φωτογραφια με το παρακατω CD

attachment.php


Αυτος που εχει το μπλογκ γραφει: "ήταν ένα «διαφημιστικό» του Μίμη Πλέσσα από το 1969, που είχε γίνει με χορηγία της σοκολατο-βιομηχανίας ΙΟΝ και το οποίο καταπιανόταν με την ιστορία του αμερικανού λαϊκού ήρωα Davy Crockett (1786-1836). Το «Ντέιβι Κρόκετ (Μέρος πρώτο)/ Ντέιβι Κρόκετ (Μέρος δεύτερο)» [PR7T] ανήκει στην κατηγορία των «παιδικών δίσκων», αλλά έχει και μουσικό ενδιαφέρον, αφού την αφήγηση της ιστορίας (νομίζω πως η φωνή ανήκει στον ηθοποιό Βασίλη Μαυρομάτη) συνοδεύει η… ελαφρά ορχήστρα του Μίμη Πλέσσα".
Πολυ καλο το αφιερωμα κατερινα,μονο που το cd που δειχνεις δεν ειναι cd αλλα δισκος πικαπ 45αρης ;)
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλο το αφιερωμα κατερινα,μονο που το cd που δειχνεις δεν ειναι cd αλλα δισκος πικαπ 45αρης ;)

σ ευχαριστω για τη διορθωση angel_grig! μα πώς μπερδευτηκα ετσι; :eek: τοτε δεν υπηρχαν ακομα τα cd..
 
ακομη μια εντυπη διαφημιση του κακαο της ΙΟΝ

πηγη

ithaque_palies+diafimiseis+ion.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα.Είμαι καινούργιο μέλος της παρέας σας. Γράφτηκα γιατί χρόνια ψάχνω μία κινηματογραφική διαφήμιση της ΙΟΝ πολύ παλιά του 1971, αν θυμάμαι καλά. Εδειχνε μία τάξη δημοτικού και παιδάκια που όταν χτύπαγε το κουδούνι έτρεχαν να αγοράσουν σοκολάτα. Το θυμάμαι πολύ καλά γιατί δύο από τα παιδάκια ήμουν εγώ και η αδελφή μου.Αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να την βρώ θα με υποχρέωνε.Ευχαριστώ. Helen.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλως ηρθες Helen!αν καποιος εχει στο αρχειο του τη διαφημιση που ψαχνεις ας ελπισουμε οτι θα την ανεβασει στο youtube :flower:

Βρηκα μια εντυπη διαφημιση που εχει κατι το ιδιαιτερο:περιλαμβανει μια μικρη κατασκευη

πηγη

IMG_0001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εντυπες διαφημισεις που ανεβηκαν στο facebook της ΙΟΝ

 τη 2η την ξαναειδαμε εδω μονο που δεν ηταν ευαναγνωστη

971126_10151723551894805_1678901752_n.jpg

947223_10151719748869805_1938473702_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εντυπη διαφημιση της ΙΟΝ (δεκαετιας '60)

πηγη

74734_10151745719924805_736824757_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ.. Ποιά να εννοούσε ο ποιητής;;
 
1013597_10151754617469805_1713462306_n.jpg

"H Serano χαρακτηρίστηκε ως η πρώτη ελληνική σοκολάτα πολυτελείας από την ΙΟΝ, εξαιτίας της ποιότητάς της, αλλά και λόγω της ειδικής συσκευασίας της. Λανσαρίστηκε τη δεκαετία του '50 σε συσκευασία πολυτελείας, που περιείχε εκτός από το εξωτερικό περιτύλιγμα και το αλουμινόχαρτο εσωτερικά και ένα επιπλέον χαρτί πολυτελείας ενδιάμεσα (τύπου ριζόχαρτο).

Σε ότι αφορά το όνομα της, η έμπνευση προέρχεται από την τραγουδίστρια της όπερας Ροζίτα Σεράνο, που ξεκίνησε την καριέρα της στη δεκαετία του '30 και δάνεισε το όνομά της στην πάστα Serano που έφτιαχναν οι ζαχαροπλάστες της εποχής".

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να με συγχωρεί η κυρία πηγή (και το ρετρομάνιαξ για το εκτός θέματος), αλλά η Ροζίτα Σεράνο δεν ήταν τραγουδίστρια όπερας. Η φωνή της όντως ήταν οπερατικής σοπράνο άρα προφανώς είχε σπουδές σε όπερα, αλλά τραγουδούσε αρχικά Χιλιάνικα λαϊκά τραγούδια (αφού ήταν από τη Χιλή) και αργότερα έκανε καριέρα στη Γερμανία με ελαφρά Γερμανικά τραγούδια αλλά και Ισπανόφωνα, σάμπες και ρούμπες και τέτοια. Έπαιξε και σε αρκετές Γερμανικές ταινίες (είχε πολύ καλές σχέσεις με τους Ναζί). Εκτός από τραγούδι είχε καταπληκτικές ικανότητες στο σφύριγμα, γι' αυτό και σε πολλά τραγούδια της σφύριζε (ένας από τους λόγους που ονομάστηκε "Αηδόνι της Χιλής").

Μεταπολεμικά πέρασε και από την Ελλάδα όπου τραγούδησε πολλά ελληνικά τραγούδια της εποχής και έγινε αντικείμενο υστερικής λατρείας (εξ ου και η πάστα και η σοκολάτα). Ακούστε την εδώ να τραγουδάει (με προφορά!) και να σφυρίζει "Στη Λάρ'σα βγαίν' η Αυγερινός". Έχει ηχογραφήσει και το "Του Γιάννου η φλογέρα", ίσως και άλλα, αλλά αυτά τα δύο έχω ακούσει μόνο.

 
@Elephadas: Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :flower:

Εγώ να κάνω μια ερώτηση: το περιτύλιγμα ήταν καφέ?
 
Eυχαρισουμε elephada για τις πληροφοριες!
 
elephadas πολυτιμες οπως παντα οι πληροφοριες σου :) ευχαριστουμε γι ακομη μια φορα!

Μαριανα συμφωνα με την παρακατω φωτογραφια/διαφημιση (υπαρχει και στο σάιτ της ΙΟΝ) το περιτυλιγμα της "ΣΕΡΑΝΟ" ηταν και πρεπει να ειναι ακομα καφε

543695_10151752620939805_1633190028_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, μπράβο! :D

Κι έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πότε την είχα δει τελευταία φορά... Κυκλοφορεί ακόμα?
 
D@redevil είπε:
Α, μπράβο! :D
Κι έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πότε την είχα δει τελευταία φορά... Κυκλοφορεί ακόμα?
Η ΙΟΝ γραφει: "Η σοκολάτα και η πάστα Serano διατηρούνται μέχρι σήμερα",οποτε θα υπαρχει ακομα η "ΣΕΡΑΝΟ" ,οποιος βρισκεται στην Ελλαδα μπορει να ψαξει :)
 
Πίσω
Μπλουζα