Διαφημίσεις Telemarketing-τηλεαγορές

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.291
Αντιδράσεις
6.184
Κατά τη δεκαετία του 90 εμφανίστηκαν οι τηλεαγορές μέσω των διαφημίσεων Telemarketing. Μέσα από ολιγόλεπτα διαφημιστικά η τηλεόραση παρουσίαζε διάφορα προιόντα. Αν θυμάμαι καλά, τα διαφημιζόμενα είδη βρίσκονταν σε αντίστοιχο φυλλάδιο Telemerketing μέσα σε τηλεοπτικά περιοδικά. Αν και μου άρεσε ο τρόπος που παρουσιάζονταν τα είδη στην τηλεόραση (χαρακτηριστικό είναι το ''τηλεφωνήστε τώρα στο...και επωφεληθείτε απο τις προσφορές...''), δεν είχα αγοράσει κάτι.

Θυμάστε συτού του είδους τις διαφημίσεις; Είχατε αγοράσει τέτοια προιόντα;
 
Φυσικα, ακομα υπαρχουν τετοια. Ενα απο τα πρωτα τηλεμαρκετινγκ που θυμαμαι ηταν το Τσάι Σλιμ, με τη διαβοητη Τζίνα Βαρώνη. Τα προϊόντα ήταν επι το πλείστον αμφιλεγόμενα, και οι διαφημίσεις αν μη τι άλλο καρακιτσάτες.

Η μητερα μου εχει παραγγειλει διαφορα απο το τηλεφωνο, συγκεκριμενα ενα σετ μαγειρικής (απο αυτα που κοβουν καναπεδακια, κοβουν τα λαχανικά σε σχημα σπιραλ κλπ)
 
Rakeesh είπε:
Φυσικα, ακομα υπαρχουν τετοια. Ενα απο τα πρωτα τηλεμαρκετινγκ που θυμαμαι ηταν το Τσάι Σλιμ, με τη διαβοητη Τζίνα Βαρώνη. Τα προϊόντα ήταν επι το πλείστον αμφιλεγόμενα, και οι διαφημίσεις αν μη τι άλλο καρακιτσάτες.
βρηκα μια αλλη διαφημιση με τη Τζινα Βαρωνη:

 
Στη φόρμα SLIM, που ίσως να είναι και το πρώτο τηλεμάρκετινγκ που είδα στη ζωή μου, προϋπήρξε διαφήμιση με δυο "σοβαρούς" κυρίους, Δριβάκο και κάποιον άλλο (ή κάπως έτσι), που εκθείαζαν τα αποτελέσματά της. Μάλιστα για να μας αποδείξουν ότι είναι από γνήσιο καουτσούκ, ο ένας από τους δύο την τέντωνε τραβώντας όπως τα άλογα τραβούσαν το Levi's...Αυτό πρέπει να ήταν κατά το '90, με το που πρωτοάρχισαν τα ιδιωτικά κανάλια.

Ακολούθησαν τα τηλεμάρκεντινγκ του ART68, με τον Αλέκο Κουρή, στα οποία έχω αναφερθεί αλλού.

Αν τσίμπησα με κάτι fake; Όχι, αλλά παρα λίγο μια φορά να πάρω εκείνο το σετ αδυνατίσματος με την αλοιφή και τη μεμβράνη...τροφίμων, που τύλιγες την κοιλιά σου !

Aν αγόρασα ποτέ κάτι χρήσιμο; Ναι, θα έλεγα ότι αρκετά καλή ήταν η γνωστή συσκευή κοιλιακών (αυτή με τα στρογγυλά σίδερα και το μαξιλαράκι για το κεφάλι), η οποία άλλωστε μέχρι σήμερα πωλείται σε αυτή τη μορφή.

Επίσης έχω πάρει αρκετά πράγματα από τηλε-δημοπρασίες έργων τέχνης, των οποίων άλλωστε είμαι και μανιώδης τηλεθεατής Αυτές, αν και για μένα αποτελούν ξεχωριστή κατηγορία, σήμερα αναφέρονται επίσης ως "εκπομπές τηλεπωλήσεων".

Όπως, έχω αναφέρει αλλού, τα προϊόντα τηλεμάρκετινγκ δεν είναι πάντα fake. Απόδειξη είναι οι εταιρίες και τα πρόσωπα που εξακολουθούν να εμφανίζονται στην τηλεόραση, αλλά και να επιβιώνουν παρά την κρίση, που σημαίνει ότι μάλλον θα πουλάκε αξιόπιστα προϊόντα : "Telemarketing", "Center εισαγωγική", "Telestar", "Camelot Imperial" κλπ.
 
Δύο προιόντα που θυμάμαι από της Τηλεαγορές/Telmarketing είναι τα μαχαίρια Shogun (Σογκούν) και το σετ τράπουλας για τα παιχνίδια μπιρίμπα και κανάστα.
 
Κατά τη δεκαετία του 90 εμφανίστηκαν οι τηλεαγορές μέσω των διαφημίσεων Telemarketing. Μέσα από ολιγόλεπτα διαφημιστικά η τηλεόραση παρουσίαζε διάφορα προιόντα. Αν θυμάμαι καλά, τα διαφημιζόμενα είδη βρίσκονταν σε αντίστοιχο φυλλάδιο Telemarketing μέσα σε τηλεοπτικά περιοδικά. Αν και μου άρεσε ο τρόπος που παρουσιάζονταν τα είδη στην τηλεόραση (χαρακτηριστικό είναι το ''τηλεφωνήστε τώρα στο...και επωφεληθείτε απο τις προσφορές...''), δεν είχα αγοράσει κάτι.

BETTY BOOP είπε:
Δύο προιόντα που θυμάμαι από της Τηλεαγορές/Telemarketing είναι τα μαχαίρια Shogun (Σογκούν) και το σετ τράπουλας για τα παιχνίδια μπιρίμπα και κανάστα.
Θυμάμαι διαφημιζόταν ένα προιόν, δεν θυμάμαι όνομα, μια επιφάνεια ήταν που έκανε αστραφτερά σαν καινούρια, διάφορα μεταλλικά αντικείμενα που είχαν χάσει τη λάμψη τους, σε λίγα δευτερόλεπτα...
 
Πάντα τα προϊόντα που διαφημίζονταν μέσο Telemarketing τα θεωρούσα πρώτα απ' όλα πάρα πολύ ακριβά, μετά τα περισσότερα από αυτά αμφιλεγόμενης χρησιμότητας και ποιότητας, και τέλος το 99% αυτών των διαφημίσεων είναι λίγο πολύ υπερβολικές ως κιτς..

Πάντως αυτό που μου είχε μείνει περισσότερο ήταν μία τοστιέρα - ψηστιέρα που είχε τον "φοβερό" σχεδιασμό να έχει μία τρύπα στην μία άκρη, και να γέρνει και λίγο μπροστά ώστε να φεύγουν τα λίπη.... Τιμή... Όταν μία καλή ψηστιέρα - τοστιέρα μπορεί να είχε ας πούμε (Τυχαίες τιμές..) 30.000δρχ, αυτή ήταν στις 80.000! Ε, λίγο υπερβολικό να δώσεις +50.000δρχ για μία τρύπα και λίγο ύψος στην πίσω πλευρά.. :p
 
O εμφατικός τρόπος παρουσίασης ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των telemarketing. Από τις γελοιοποιήσεις που έκαναν οι Α.Μ.Α.Ν. με την "πιστοντουζιέρα" μέχρι τη σημερινή "έξυπνη σίτα", σχεδόν τίποτα δεν έχει αλλάξει. Σήμερα μάλιστα, κατά 90% όλοι οι τηλεπωλητές στράφηκαν στο πρόβλημα της εποχής μας, τη θέρμανση του σπιτιού, κι εκεί έχουν παρελάσει άπειρα μπουμπούκια, από ξαναμμένους συνταξιούχους μέχρι χυμώδεις κοκκινομάλλες με ντεκολτέ έτοιμο να καταρεύσει από τη ζέστη !

Για να γυρίσουμε στο ρετρό όμως, πολλά ερωτήματα έμειναν διαχρονικά αναπάντητα, όπως π.χ. το "τι είναι ο βιομαγνήτης", και τι διαφορά έχει από έναν κοινό μαγνήτη. Αυτό, το είχε ρωτήσει επώνυμα ένας φίλος μου στην εταιρία που διέθετε τέτοια προϊόντα, και η απάντηση ήταν κάτι...ψελλίσματα !

Η πλειοψηφία των προϊόντων μετά τη δεκαετία του '90 απευθύνονται σε γυναίκες (εύκολα θύματα... :p ) : από σουτιέν-σκαλωσιές μέχρι στεγνωτήρια νυχιών με ανεμιστηράκια, διάφορα μαγικά κουζινικά, κορσέδες που κόβουν κιλά κλπ. Αποκορύφωμα οι αμιγώς αμερικάνικες διαφημίσεις κουζινοσυσκευών, με ουρλιάζοντες δόκιμους μάγειρες και θείτσες που γλείφουν τα δάχτυλά τους ακόμα και τρώγοντας ψωμί με βούτυρο...

Παλιότερα βλέπαμε και διάφορα αντικείμενα για κυρίους, όπως εργαλεία, εργαλεία κήπου, γυαλιά οδήγησης κ.α., σήμερα έχουμε μείνει όμως μόνο σε κάτι πολυτρυπάνια και τέτοια...

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι των διαφημίσεων αυτών είναι εκεί που λέει "Μην ταλαιπωρείστε πια με..." και ακολουθούν κάτι απίστευτα στιγμιότυπα ταλαιπωρίας των πρωταγωνιστών του κλιπ, για πολλά γέλια...:biglaugh:
 
Θυμάμαι κάτι μπάλες με καρουμπαλάκια, που διαφήμιζαν στον Αντ1. Τα έτριβες στις πατούσες και έκανες μασάζ. Όπως και ένα αντικείμενο που ξάπλωνες και πατώντας το κουμπιά, άρχιζε να σου κάνει και αυτό μασάζ στον σβέρκο (ξεχνάω ονομασίες)...πάντως όταν ακούω τηλεπωλήσεις, πρώτα μου έρχονται στο μυαλό τα θρυλικά προϊόντα SLIM και οι σουρεαλιστικές διαφημίσεις τους... :D

Υ.Γ Αυτή η Τζίνα Βαρώνη τι ήταν τελικά ρε παιδιά; Ήταν αληθινή τραγουδίστρια;
 
RIO είπε:
Υ.Γ Αυτή η Τζίνα Βαρώνη τι ήταν τελικά ρε παιδιά; Ήταν αληθινή τραγουδίστρια;
Ναι, ήταν τραγουδιάρα πιο πολύ παρά τραγουδίστρια, επίσης ήταν η ερωμένη του ιδιοκτήτη του καναλιού ο οποίος είχε τα γνωστά είδη εστίασης "ΛΕΩΝΙΔΑΣ" στην Πειραιώς. Νομίζω αργότερα παντρευτήκανε και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα :D

Από τα προϊόντα θυμάμαι ένα τηλεμάρκετινγκ με κάτι περίεργους πάτους που έμπαιναν στα παπούτσια και αμέσως γινόσουν Σχορτσιανίτης στο ύψος, έκανα πλάκα στη γυναίκα μου ότι θα της πάρω ένα σετάκι για να με φτάνει πιο εύκολα :rofl:
 
Όχι, ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ήταν με την Άννα Μαρώνη. Μοιάζει το όνομα αλλά δεν ήταν η ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1995

silver star

ενας δισκος κανει αστραφτερα τα ασημικα αντικειμενα που ειχαν θαμπωσει με το περασμα του χρονου... :clap:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα