Διαφορές - ομοιότητες

Ωχ, αρα και στο manga δεν φαινεται να καταληγουν μαζι στο τελος ...εχω μπερδευτει. Ενταξει, δεν ηθελε τον Τερρυ, αλλα ουτε και τον Αλμπερτ? Μηπως φταιει η μεταφραση και δεν σκεφτεται ο Αλμπερτ αυτο που γραφουν? Την τραβαει παντως ο οργανισμος της την γκιλοτινα!

ΥΓ. Συγνωμη Juanita, δεν σου εσβησα το ποστ, αλλα προσπαθησα, χωρις επιτυχια, να εξαφανισω αυτο που ειχες σβησει εσυ...μαλλον χρειαζομαι μαθηματα....
 
domniki είπε:
ΥΓ. Συγνωμη Juanita, δεν σου εσβησα το ποστ, αλλα προσπαθησα, χωρις επιτυχια, να εξαφανισω αυτο που ειχες σβησει εσυ...μαλλον χρειαζομαι μαθηματα....

Δεν το έκανες επίτηδες επειδή γράφω για τον:star: Άλμπερτ:star:,ε;;;;
 
Juanita είπε:
Δεν το έκανες επίτηδες επειδή γράφω για τον:star: Άλμπερτ:star:,ε;;;;
Eγω ΠΟΤΕ! Αλλωστε αν ειδες εχω ηδη ποσταρει ενα υπεροχο τραγουδι για τον ξανθο σου αγγελο #) Για να δεις ποσο αμεροληπτη ειμαι...μπορει η καρδια μου να βρισκεται αλλου, ομως αναγνωριζω την αξια ολων των ηρωων...ακομα δεν εχω αναφερθει στον Τομ ;)
 
Άλλη μιά σημαντική διαφορά μεταξύ manga και anime είναι η συνάντηση

Άλμπερτ Τέρρυ στο Σικάγο...

Στο manga ο Άλμπερτ έχει ήδη φύγει από το σπίτι που συγκατοικούσε με

την Κάντυ αφήνοντας τη μικρή να λιώνει από τη στενοχώρια της (ντροπή του και αίσχος του)... Κάποια μέρα η Κάντυ λαβαίνει ένα γράμμα από τον Άλμπερτ

και τρέχει να τον συναντήσει εκεί που της γράφει. Α/Α βρίσκει τον Τέρρυ να παίζει με ένα μπουλούκι της δεκάρας τύφλα στο μεθύσι. Ο κόσμος τον γιουγάρει και του πετά διάφορα... Η Κάντυ μην αντέχοντας να βλέπει τον πρώην αγαπημένο της να γίνεται αντικείμενο χλευασμού παρεμβαίνει απαιτώντας να σταματήσει η φασαρία από τους θεατές. Για ακόμη μία φορά, ο Τέρρυ νομίζει πως βλέπει κάπου στο βάθος τη μορφή της Κάντυ, παίρνει κουράγιο και αποφασίζει να αλλάξει τη μίζερη ζωή του με αυτή που του αξίζει.

Η Κάντυ μετά από μιά σύντομη συνάντηση με τη μητέρα του καταλαβαίνει πως πρέπει οριστικά να ξεκόψει από τα φαντάσματα του παρελθόντος...

Στο anime o Τέρρυ μεθοκοπάει σ΄ένα μπαρ την ώρα που ο Άλμπερτ κανονίζει

τις λεπτομέρειες της επιστροφής του στην οικογένεια των Άρντλεϋ.

Ο Άλμπερτ τον αναγνωρίζει και αφού τον συνεφέρνει του δείχνει πως

η ζωή δε σταματάει με ένα χωρισμό. Η Κάντυ που είχε να αντιμετωπίσει παράλληλα περισσότερα προβλήματα βρήκε δύναμη και κουράγιο να συνεχίσει

τη ζωή της. Όφειλε και ο Τέρρυ να εκτιμήσει τη θυσία της και να ακολουθήσει το όνειρό του...

Και όπως λέει και ο (Χιώτης :kiss: :kiss: :kiss: ) τραγουδιστής:

"...Καλή τύχη, γειά χαρά σου

Μην πετάς τα όνειρά σου

Μην τα βρω ποτέ στο δρόμο

Και σε λυπηθώ..."
 
Kαι παλι το anime μου αρεσει περισσοτερο! Αυτο το manga ειναι πολυ μαυριλα :cry:

Και η Μιζουκι προτιμα το manga...Παναγια και Χριστε!
 
Εχτές κουφάθηκα!:sad:

Είχα μαραθώνιο Κάντυ και έβλεπα τα πρώτα 30 επεισόδια.

Δεν είχα ποτέ δει τα μετά του θανάτου του Άντονυ και έμεινα

εμβρόντητη...

Μέσα στη μαύρη μαυρίλα που ήταν η Κάντυ και σκεφτόταν

τον αγαπημένο της , ξαφνικά προέβαλε από το πουθενά

η Άννυ η οποία δεν ξέρω πώς, αλλά έμαθε για το συμβάν

και πήγε να παρηγορήσει τη φίλη της... (κάτι που στο

manga δεν αναφέρεται πουθενά)

Η ίδια Άννυ που κάποιους μήνες μετά δεν καταδεχόταν να

την πλησιάσει στο Σαιν Πωλ.

Βέβαια... παίζει να ήταν ονειροφαντασία μου. :precry:
 
Μα γιατι δεν χωνευετε με τιποτα την Αννυ?

Η Αννυ ειναι απλα αδυναμη. Παντα σκεφτεται την φιλη της. Θυμαστε με ποση αγωνια και προσμονη περιμενε τα γραμματα της Καντυ οταν υιοθετηθηκε και εφυγε? Και αρχικα οταν τους ειχε βρει ο κυριος Brighton, η Αννυ ηλπιζε να τις υιοθετησει και τις δυο και να μην χωριστουν ποτε! Εκει ηταν που η Καντυ πεισμωσε και εφυγε και η Αννυ γυρισε κ'αυτη απογοητευμενη στο ορφανοτροφειο.

Οταν η θετη της μητερα της ζητησε να μην γραφει στην Καντυ, η Αννυ στεναχωρεθηκε παρα πολυ! Ποτε δεν πηρε τιποτα αψηφιστα! Το γεγονος οτι δεν αντιδρουσε με παθος και μαχητικοτητα οπως η Καντυ, δεν σημαινει οτι την αγαπουσε λιγοτερο! Απλα δεν μπορουμε ολοι οι ανθρωποι να ειμαστε ιδιοι, ουτε να συμπεριφερομαστε με τον ιδιο τροπο. Το συναισθηματα ομως υπαρχουν.

@Turrican, παρακαλω να αναφερεις το περιστατικο που η Καντυ συμπεριφερεται με αδυναμια, οπως η Αννυ (δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες, αλλιως θα το ανεφερα).

Μαλλον εχω βγει εκτος θεματος.... :(
 
domniki είπε:
Μα γιατι δεν χωνευετε με τιποτα την Αννυ? Η Αννυ ειναι απλα αδυναμη. Παντα σκεφτεται την φιλη της. Θυμαστε με ποση αγωνια και προσμονη περιμενε τα γραμματα της Καντυ οταν υιοθετηθηκε και εφυγε? Και αρχικα οταν τους ειχε βρει ο κυριος Brighton, η Αννυ ηλπιζε να τις υιοθετησει και τις δυο και να μην χωριστουν ποτε! Εκει ηταν που η Καντυ πεισμωσε και εφυγε και η Αννυ γυρισε κ'αυτη απογοητευμενη στο ορφανοτροφειο.

Οταν η θετη της μητερα της ζητησε να μην γραφει στην Καντυ, η Αννυ στεναχωρεθηκε παρα πολυ! Ποτε δεν πηρε τιποτα αψηφιστα! Το γεγονος οτι δεν αντιδρουσε με παθος και μαχητικοτητα οπως η Καντυ, δεν σημαινει οτι την αγαπουσε λιγοτερο! Απλα δεν μπορουμε ολοι οι ανθρωποι να ειμαστε ιδιοι, ουτε να συμπεριφερομαστε με τον ιδιο τροπο. Το συναισθηματα ομως υπαρχουν.

@Turrican, παρακαλω να αναφερεις το περιστατικο που η Καντυ συμπεριφερεται με αδυναμια, οπως η Αννυ (δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες, αλλιως θα το ανεφερα).

Μαλλον εχω βγει εκτος θεματος.... :(
Για την Άννυ μόνο θετικά μπορώ να εκφραστώ και με έχει καλύψει πλήρως η αγαπητή domniki! Πιστεύω μάλιστα ότι θα κάνει ευτυχισμένο τον Archie μας!!!

 


@
domniki αναφερόμουν σε ένα διφορούμενο σημείο στο επεισόδιο 21.

Ο Τομ δημιουργεί φασαρία έξω από την κεντρική είσοδο του μεγάρου των Ardlay's ! Κάποια στιγμή τα πράγματα βαραίνουν περισσότερο όταν το υπηρετικό προσωπικό τον απομακρύνει δια της βίας.

Εκεί η Candy συγκρατείται από την Ντόροθυ και τελικά δεν σπεύδει σε βοήθεια του φίλου της.... Είναι αρκετά διφορούμενο σημείο που σηκώνει αρκετή συζήτηση!!
 
Turrican είπε:
Για την Άννυ μόνο θετικά μπορώ να εκφραστώ και με έχει καλύψει πλήρως η αγαπητή domniki! Πιστεύω μάλιστα ότι θα κάνει ευτυχισμένο τον Archie μας!!!

Πως πως... θα τον κάνει!

Αν δεν του κλαίγεται ολημερίς :D

και όταν ο Άρτσυ ξεπεράσει το αγοροκόριτσο...
 
Η Άννυ θα έρθει η εποχή που θα ανθήσει! Θα το δεις!
 
Μπα! Οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη δεν θα της άρεσε!

Πέτυχε το τέλειο που πάντα ήθελε!
 
Η επίμαχη σκηνή στο manga όπου ο Τέρρυ ζητάει ως ανταμοιβή (για το αεροπλάνο που "προσέφερε" στην παρέα) ένα φιλί από την Κάντυ...


Στην επόμενη σκηνή περνάει το βλαμένο με τ΄άσπρα και τους πιάνει στα πράσα...


377gk9.jpg


377gk9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Domniki,:augenrollen: βρήκα τρόπο να συνδυάσω το τερπνόν μετά του ωφελίμου!!!

 


Στο manga ο Άλμπερτ έχει αλλάξει όλο το χρωματολόγιο της LOREAL (του αξίζει γαρ
:D ) αλλά καταλήγει σθεναρά στο καστανό με αποχρώσεις ξανθού σαντρέ!!!


Αρέσαν και στην Κάντυ!!!



---> Συμπέρασμα! Διάβασε το manga να γίνεις Αλμπερτικιά!!!
:wave:
 
Το αυθεντικο manga ειναι ασπρομαυρο. Το εγχρωμο ειναι η ιταλικη version. Στην Ελλαδα ειχαν μεταφρασει το ιταλικο, εξ ου και το χρωμα των μαλλιων. Σε πολλα τευχη ο Τερρυ ειναι ξανθος....ελεος!!!!

Τι να κανω juanita, η πρωτη μου επαφη με την Καντυ ηταν απο το anime. Το manga με ξενιζει.
 
Αμάν βρε Domniki μου!!! :cry:


Μα κάνε μιά προσπάθεια και συ
:flower:

Δε σου ξυπνάν αναμνήσεις οι βόλτες με τη βάρκα του Στήαρ στη λίμνη


με τη γνωστή σε όλους κατάληξη;;;;



Σκέψου τον καημένο τον Άλμπερτ που για να μείνει ζωντανή η μνήμη του ανηψιού, προσπάθησε να την επισκευάσει, που συνέχισε να καλλιεργεί τον κήπο της αδερφής του και που στο τέλος ντυνόταν σαν πρίγκηπας...



3 (Στήαρ, Άντονυ, Άρτσυ) σε 1 ήταν ο τύπος
:sweet_kiss: ... επειδή δεν έγινε ηθοποιός να τον ρίξουμε στα Τάρταρα;;; :D

domniki είπε:
Τι γινεται δηλαδη στο manga? Παντως ο τροπος που ο Νηλ προσπαθει να την προσεγγισει ειναι τραγικος...μα, αυτος ο τυπος δεν ξερει ουτε τα βασικα . :armed:

Στο τέλος, η Κάντυ παρευρίσκεται στο πάρτυ των αρραβώνων της και μπροστά σ΄όλο το συγγενολόι ανακοινώνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να αρραβωνιαστεί το βλαμμένο.


Η ΜΘ προσβεβλημένη της λέει πως είναι εντολή του Γουίλλιαμ ο οποίος σκάει μύτη υπέροχος κούκλος πρίγκηπας και τους το



918yi6.jpg
αποκλείει. (The girl is mine)


Στις επόμενες σκηνές, και αφού η ΜΘ ανακοινώνει πως ο Γουίλλιαμ δεν είναι ο αλήτης με τον οποίο συζούσε η Κάντυ αλλά ο ΜΘ, ο Νηλ κλαίγεται πίσω από τη φούστα της μάνας του και τα μαζεύουν για άλλες πολιτείες μελλοντικές...


918yi6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάφορη αδικία!!! Κακούργα TOEI!!!

Έρχομαι σήμερα να διορθώσω μιά μεγάλη αδικία σε βάρος της Άννυ!!!


Στο manga όλα αυτά τα χαζά περί των διαπλοκών της Άννυ προκειμένου



ν' αποκτήσει αυτή αντί της Κάντυ την πολυπόθητη οικογένεια ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!



Η οικογένεια Μπράιτον πάει στο ορφανοτροφείο για να υιοθετήσει την Άννυ εξαρχής και δεν έχουν προηγηθεί όλα αυτά τα refils της ΤΟΕΙ!!!


 


Το μόνο που της καταλογίζω αλλά με πάρα πολλά ελαφρυντικά για τη συνέχεια της ιστορίας είναι που στο τελευταίο γράμμα που της στέλνει της αναφέρει πως δεν θα της ξαναγράψει πιά επειδή οι φίλοι που έχει αποκτήσει είναι όλοι πλούσιοι και δε θέλει να μάθουν πως ήταν ορφανή...
:xm: (που να ήξερε ποιός είναι ο πιό σύντομος δρόμος για την καρδιά του Άρτσυ )

 


Αλλά ουδέν κακό...



1111t02en8.jpg


 


Καταφτάνει από τη γωνία εν χορδαίς και γκάιντας ο Πρίγκηπας!!!


 

 


(@Turri, μπορείς να πανηγυρίσεις για τη δικαίωση!!!
:flower: )

1111t02en8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλά μου κορίτσια (φυσικά δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ, ίσως να το έχετε αναφέρει) η σειρά που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα έχει ελάχιστη σχέση με το μάνγκα. Είναι από μια ιταλική παραγωγή, που έχει γίνει επιχρωματισμός και έχει αλλάξει η ιστορία προς το τέλος. Το αυθεντικό μάνγκα μέχρι πρότεινος ήταν απαγορευμένο λόγο των δικαστηρίων, ωστόσο ένα φίλος μου κατάφερε να το βρει, και να έχει όλους τους αυθεντικούς τόμους!!!! Καμία σχέση με αυτό που είχαμε στην Ελλάδα.
 
kapamaru είπε:
Kαλά μου κορίτσια (φυσικά δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ, ίσως να το έχετε αναφέρει) η σειρά που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα έχει ελάχιστη σχέση με το μάνγκα. Είναι από μια ιταλική παραγωγή, που έχει γίνει επιχρωματισμός και έχει αλλάξει η ιστορία προς το τέλος. Το αυθεντικό μάνγκα μέχρι πρότεινος ήταν απαγορευμένο λόγο των δικαστηρίων, ωστόσο ένα φίλος μου κατάφερε να το βρει, και να έχει όλους τους αυθεντικούς τόμους!!!! Καμία σχέση με αυτό που είχαμε στην Ελλάδα.


Kapamaru μου, αυτά που αναφέρω είναι από το αυθεντικό manga.



Στο περιοδικό που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα τα πρώτα 86 τεύχη ήταν ίδια με το αυθεντικό, απλά λίγο στη μετάφραση ψιλοέχανε...
 
Πίσω
Μπλουζα