Διαφορετικές 16μπιτ εκδόσεις του ίδιου παιχνιδιού

@ theoritikos : εχω και τα 3 που αναφερεις σε διαφορες εκδοσεις, θα μπουν στο επομενο κομματι.

@ other reality : το road rush σε megaCD ειναι πολυ καλο, σε megadrive ειναι απλα καλυτερο απο την Α500.

@ alkis : το tomahack ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο οποιοδηποτε joypad, αλλα στο desert strike με joypad πατας το Α και ριχνεις σφαιρες, το Β μικρους πυραυλους, το C για μεγαλους πυραυλους. Στην αμιγκα πρεπει να αφησει το tomahawk, να πατησεις μια ή και 2 φορες το space, να ξαναπιασεις το χειριστηριο και να ριξεις...
 
alkis21 είπε:
ότι κι αν γίνεται με τα γραφικά και τον ήχο, εγώ με joypads δεν μπορώ να παίξω! Θέλω μοχλό κι όχι να χειρίζομαι τα sprites μου με τον αντίχειρα!

mike είπε:
@ alkis : το tomahack ειναι ασυγκριτα καλυτερο απο οποιοδηποτε joypad, αλλα στο desert strike με joypad πατας το Α και ριχνεις σφαιρες, το Β μικρους πυραυλους, το C για μεγαλους πυραυλους. Στην αμιγκα πρεπει να αφησει το tomahawk, να πατησεις μια ή και 2 φορες το space, να ξαναπιασεις το χειριστηριο και να ριξεις...
Οπότε ο Άλκης βάζει την Amiga στο πάτωμα, χειρίζεται τα sprites του με τον μοχλό όπως του αρέσει και τις αλλαγές όπλων με το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού. :diablotin:
 
Χα! Θα σου φανεί απίστευτο, αλλά αυτό ακριβώς είχα κάνει κάποτε. Όχι βέβαια με την Amiga αλλά με το Spectrum. Αν θυμάμαι καλά ήταν το 1942, έπαιζα με το joystick και πατούσα το space με το πόδι για να κάνω loop.
 
Εγω πάλι θα διαφωνήσω, αν εξαιρέσουμε ορισμένα παιχνίδια, προτιμώ το joypad. Ειδικά αν είναι καλό σαν του playstation...
 
Είναι καθαρά θέμα παιχνιδιού κατα τη γνώμη μου. Ορισμένα παιχνίδια απλά είναι αδιανόητο να τα παίζεις με joypad. Ποιός δηλαδή χάρηκε sensible soccer στο MD ή το SNES με joypads ? Αντιστοίχως, παιχνίδια όπως το Desert Strike είναι σχεδιασμένα για joypads, ή ας πούμε το Super Mario World. Πάντως εγώ και στο Playstation είχα αγοράσει arcade stick το οποίο και χρησιμοποιούσα για όλα τα παιχνίδια, και άς μήν βόλευε πάντα.

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αμιγκοβιοι έφαγαν μια φρικη να συνηθίσουν τα joypads (άλλοι την τρώνε ακόμα), και οι PCάδες αντίστοιχα δυσκολέυονται να αφήσουν το keyboard. Μιά παρένθεση σε όλα αυτά, στο προηγούμενο τεύχος του Retro Gamer (Ghouls n ghosts) υπήρχε ένα πολύ καλό και μεγάλο αφιέρωμα για όλα τα controllers. Αισθανόμουν πολύ περίεργα που κανείς απο αυτούς τους ξένους δέν γνωρίζουν τι πάει να πεί tomahawk και pacman, δύο απο τα καλύτερα joysticks όλων των εποχών. Ειλικρινά πιστέυω πως αυτό το joystick ήταν υπέυθυνο για πολλές πωλήσεις home υπολογιστών στην Ελλάδα.
 
alkis21 είπε:
Χα! Θα σου φανεί απίστευτο, αλλά αυτό ακριβώς είχα κάνει κάποτε. Όχι βέβαια με την Amiga αλλά με το Spectrum. Αν θυμάμαι καλά ήταν το 1942, έπαιζα με το joystick και πατούσα το space με το πόδι για να κάνω loop.
Ελπίζω να μην τον έχεις βάλει σε αγγελία τον σπέκτρουμ έτσι..8):Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα