Διόδια (1988 ET1)

Rosco

RetroN00b
Joined
29 Νοέ 2006
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
3
Διόδια 1988


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%94%CE%B9%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%B1

Θυμαται κανεις τη σειρα διοδια που επαιζε η ΕΡΤ στα τελη των 80s?. δεν θυμαμαι λεπτομερειες παρα οτι ηταν μια παρεα της τριτης λυκειου και στο τελευταιο επεισοδιο πανε μια βολτα στην εθνικη οδο αλλα σταματανε γιατι δεν εχουν να πληρωσουν τα διοδια (η καπς ετσι τελως παντων)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ψαχνω καιρο...θυμαμαι οτι μου ειχε αφησει ομορφες εντυπωσεις...ας ελπισουμε οτι θα το βγαλει σε καμια ΡαδιοΤηλεοραση η ΕΡΤ
 
νομίζω ότι είχε βασιστεί στο βιβλίο του Βαγγέλη Ραυτόπουλου. Ελπίζω κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση να τα βγάλει όλα αυτά σε dvd
 
Διοδια

Επίσης αν θυμαμαι καλά η μουσική των τίτλων ηταν το Roxanne των Police.
 
Καλώς ήρθες xnfn στην παρέα μας....καλή διαμονή και καλή επιστροφή στις αναμνήσεις!
 
miko63 είπε:
νομίζω ότι είχε βασιστεί στο βιβλίο του Βαγγέλη Ραυτόπουλου. Ελπίζω κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση να τα βγάλει όλα αυτά σε dvd
Ναι, πραγματικά η σειρά αυτή είναι βασισμένη στο βιβλίο του Βαγγέλη Ραυτόπουλου. Έχω διαβάσει το βιβλίο και έχω δει επίσης και τη σειρά.

Μοναδική και αξιαγάπητη.

Την είχα δει και πρόσφατα και μου έκαναν εντύπωση πολλά πράγματα.

Τα παλιά λεωφορεία της ΣΤΑΓΕΡ και τηλέφωνα που έπαιρναν κέρματα με καντράν που γυρνούσε με το δάχτυλο.

Μία Αθήνα ακριβώς τη δεκαετία του 80.

Μία παραλία με μαμάδες με ντολμαδάκια!

Ένας πειρατικός σταθμός!

Στο τέλος νομίζω πως έχουν πάρει κρυφά το φορτηγάκι και πηγαίνουν προς άγνωστη κατεύθυνση. Και τελικά περνούν τα διόδια. Είναι ένας συμβολισμός πως μόλις θα τα περνούσαν όλα θα άλλαζαν στη ζωή τους πια.
 
Ελληνική σειρά τέλους 80s - μόνο για "ψαγμένους"...

(...Κατόπιν ΑΠΟΛΥΤΗΣ αντιγραφής post που έχω κάνει και σε άλλο φόρουμ... :) )

...Λοιπόν :

Έχω φάει φλασιά τον τελευταίο καιρό, πώς λεγόταν μια ελληνική "νεανική" σειρά, που παιχτεί στην πάλαι-ποτέ κραταιά ΕΡΤ-1, τέλος δεκαετίας '80. Τώρα πότε ακριβώς....

Πρέπει να ήταν '87 με '88 (βία '89).

Οι ηθοποιοί ήταν κατά βάση έφηβοι, άγνωστα εννοείται ονόματα, κι ούτε νομίζω κανείς να ξεχώρισε αργότερα στο χώρο, οι ελάχιστοι ενήλικες ήταν επίσης "άγνωστοι", ο σκηνοθέτης...μάλλον μια από τα ίδια (...ΜΑΛΛΟΝ λέω), γιατί κάτι τέτοια τα συγκράταγα...

Από ονόματα λοιπόν μη ρωτάτε, δεν ξέρω τίποτα.

Τα μόνα που μου έχουν μείνει, είναι η "αίσθηση" μιας καλογυρισμένης σειράς να με στοιχειώνει σήμερα, και το γενικό στόρι :

Μια παρέα παιδιών, στην τελευταία τάξη του λυκείου, αγόρια κατά βάση, αλλά και 2-3 κορίτσια, και η σειρά να "αποτυπώνει" τις "ευαίσθητες" και από τις πιο "μαγικές" μέρες, με παρέες, μουσικές, της ηλικίας λίγο πριν την "ενηλικίωση", το πέρασμα στο πανεπιστήμιο, κτλ κτλ.

Άλλες λεπτομέρειες γιόκ, εκτός από ΜΙΑ, ίσως χαρακτηριστική :

Δύο από τα παιδιά, ένα αγόρι κι ένα κορίτσι, γνωρίζουν τις χαρές του έρωτα, και το κορίτσι την "χαρά" της εγκυμοσύνης, και τελικώς παίρνουν την απόφαση να μην προχωρήσουν με σπουδές, αλλά να "κάνουν οικογένεια"..., ενώ οι υπόλοιποι της παρέας συνέχισαν κανονικά...

...Η σειρά ΕΙΧΕ κάνει αίσθηση τότε, ήταν καλοπαιγμένη και πολύ "ατμοσφαιρική" (..λυρικότατη κι εμψυχωτική), και είχε προβληθεί ξανά μέσω επαναλήψεων κρατικής, μέσα στη δεκαετία του '90, και αν θυμάμαι καλά, το πολύ να ήταν στο κλασσικό όριο των 13 επεισοδίων, αλλά ίσως και λιγότερων, πχ 6,7...

Όποιος σπάσει λίγο το κεφάλι του, και θυμηθεί κάτι από εκείνα τα χρόνια, ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει, έστω και μια ιδέα, μια λέξη από τον τίτλο της σειράς, τον οποίο είναι αυτό που λέμε "...να, εδώ στο στόμα μου το έχω..." αλλά δεν μου έρχεται με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ...

*...υπάρχει μια περίπτωση, έχοντας δει κάτι λίστες στο web, να ήταν σειρά 13 επεισοδίων, του '88, του Μανούσου Μανουσάκη και του Βασίλη Νεμέα (σενάριο), με τίτλο "Τα Καλύτερά Τους Χρόνια", αν και ο τίτλος ΔΕΝ μου χτυπάει "καμπανάκι" (και καμμία άλλη webική λεπτομέρεια δεν παίζει...)

Τί λέει ρετρο-μανιακοί ;

Μας έρχεται τίποτα ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...τί να ρίξω βλέφαρο ΕΚΕΙ, που ήδη σου είχα ρίξει pm πριν δω την απάντηση ΕΔΩ, αφού λίγο πιο νωρίς είχα δει ΑΥΤΟ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=716

...ΕΙΣΑΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΜΟΥ !

:bow:

:D

...Ναι...Είναι όντως Τα Διόδια...

...Τρελλό όμως....

Με είχε στοιχειώσει τόσα χρόνια αυτή η σειρά, κι όταν αποφάσισα να ποστάρω σε 2 φόρουμ, πήρα μέσα σε μια μέρα, ΔΥΟ ολόκληρες απαντήσεις, εκεί που περίμενα καμμία εις τον αιώναν τον άπαντα...(με διαφορά 50' ήσουν ο πρώτος....ΛΕΓΕ ΤΙ ΘΕΣ!!! :tease: )

Την είχα δει και πρόσφατα
...ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΠΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

...Μίλα! Θα μιλήσεις ! Θα τα πεις όλα σου λέω !

Τί, πώς, πού, γιατί, πότε, κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχως που η ΕΤ1 θα ξεκινήσει να προβάλλει την τρίτη και κάθε μέρα στις 12.00 την παλιά νεναική σειρά Τα Διόδια!
 
diodia

mipws xerei kaneis an yparxei h seira diodia sto rapishare h se torrent?
 
Ειμαι καταδικασμενος να μην το πετυχω...αγκρρρρ
 
Hachiko είπε:
Ναι, πραγματικά η σειρά αυτή είναι βασισμένη στο βιβλίο του Βαγγέλη Ραυτόπουλου. Έχω διαβάσει το βιβλίο και έχω δει επίσης και τη σειρά.Μοναδική και αξιαγάπητη.

Την είχα δει και πρόσφατα και μου έκαναν εντύπωση πολλά πράγματα.

Τα παλιά λεωφορεία της ΣΤΑΓΕΡ και τηλέφωνα που έπαιρναν κέρματα με καντράν που γυρνούσε με το δάχτυλο.

Μία Αθήνα ακριβώς τη δεκαετία του 80.

Μία παραλία με μαμάδες με ντολμαδάκια!

Ένας πειρατικός σταθμός!

Στο τέλος νομίζω πως έχουν πάρει κρυφά το φορτηγάκι και πηγαίνουν προς άγνωστη κατεύθυνση. Και τελικά περνούν τα διόδια. Είναι ένας συμβολισμός πως μόλις θα τα περνούσαν όλα θα άλλαζαν στη ζωή τους πια.
δε θυμομουν οτι βασιζεται σε βιβλιο,αποτελει πιστη αναφορα η ελευθερη διασκευη?

πολυ πιθανον να ειναι και αυτοβιογραφικο,αναφερεται μηπως στο βιβλιο η στην εισαγωγη καποια τετοια ενδειξη?
 
miko63 είπε:
νομίζω ότι είχε βασιστεί στο βιβλίο του Βαγγέλη Ραυτόπουλου. Ελπίζω κάποια στιγμή η Ραδιοτηλεόραση να τα βγάλει όλα αυτά σε dvd
Εγώ ξέρω ότι αν ποτέ η Ρ/Τ τα 'εβγαζε όλα αυτά σε DVD και ανάρπαστη θα γινόταν και θα μπορούσε και να ανεβάσει την τιμή...
 
σιγουρα θα γινοταν αναρπαστη.
 
Φτου διάβολε! Δεν είχα δει το post περί προβολής της, πέτυχα τα τελευταία 5' κατά τύχη, φαίνεται φοβερή.... αχχχχχχ κανείς;;;;
 
ειδα σημερα το τελευταιο.....ειναι η τριτη φορα που βλεπω τη σειρα,αν και εχασα καποια επεισοδια .

απο τις αγαπημενες μου σειρες.

μακαρι να βγουν απο τη ραδιοτηλεοραση.
 
Χθες λοιπόν είδα τα Διόδια με την κοπέλα μου (ας είναι καλά ο Plink).

Υπέροχο...

Είναι η ιστορία, όπως γράφτηκε και πιο πριν, μίας παρέας παιδιών ην παραμονή και το καλοκαίρι των πανελληνίων, κάπου το 1987 (πλην όμως δεν είδα αναφορά στο Eurobasket).

Η σειρά είναι πολύ γοητευτική, για νοσταλγικούς λόγους. Η ηθοποιία είναι φρικτή, η σκηνοθεσία πολύ συμβατική και η φωτογραφία αδιάφορη, η ηχοληψία προβληματική και οι τίτλοι έναρξης και τέλους τρέμουν.

Όμως ασχολείται με πραγματικά θέματα και προβλήματα, παρουσιάζει καθημερινές καταστάσεις γνωστές στον καθένα μας και οι χαρακτήρες είναι απτοί και αντιληπτοί απ'όλους μας.

Το μουσικό χαλί όλης της σειράς είναι ένα mix διαχρονικών επιτυχιών, όχι αριστοτεχνικά πλεγμένο στην υπόθεση αλλά είναι σίγουρο ότι πολλές φορές θα αρχίσετε να τραγουδάτε με νοσταλγία.

Ατάκες που ακούστηκαν κατά τη θέαση:

-Ωπ, ωπ! τώρα θα μείνει έγκυος (στη σκηνή πάνω στο καπώ. Τελικά από αλλού μας ήρθε)

-Ωχ, αμάν! β.ζί! (μας εξέπληξε το γεγονός ότι έδειξε -έστω, ελάχιστο- γυμνό, τότε...)

-"Τί να απέγινε άραγε αυτή;" (απάντηση) -"IMDB!"

-Ααααααα είχα κι εγώ τέτοιο μπρελόκ! (το ελατήριο)

-Αααααααααα είχα κι εγώ τέτοια μολυβοθήκη! (εκείνες οι πλαστικές με τους σωλήνες σε διάφορα μήκη)

-Γαμώτο, κομπιούτερ είναι αυτό πάνω από την τηλεόραση; Κι αν ναι, τί είναι; Σαν Άκορν μου κάνει...

-Πςςςςςςςς δικιέ μου!

-Χωρίς το styling των 80s, είναι όμορφη (μάλλον).

-Τρώνε πάστα! (νόμζα ότι στην εποχή του πατέρα μου γινόταν αυτό στις καφετέριες, ίσως γινόταν και αργότερα...)

-Ωχ, φροντηστήριο... κάτσε να δούμε πιο είναι.

-Οι βάααααααατεεεεεεες!

-Πόσο πιο δύσκολες ήταν οι πανελλαδικές απ'όταν δώσαμε εμείς; (κάπου 94-95)
 
Πίσω
Μπλουζα