Διόδια (1988 ET1)

Wally είπε:
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.Ευτυχως, εν τω μεταξυ, βρηκα τα επεισοδια αλλα ευχαριστω πολυ που προσφερθηκες!!
Wally να ρωτήσω κάτι ?.....επειδή εγώ αγρόν ηγόραζα τον Απρίλιο που τα έδωσε σε dvd η Ραδιοτηλεόραση όπως κατάλαβα....πιστεύεις ( ή όποιος άλλος ξέρει να με πληροφορήσει ) ότι εάν πάω τώρα σε αυτούς ( στο περιοδικό εννοώ ) ...θα μπορέσω να τα βρω ? :xm: :xm: :xm:
 

....πω πω αναμνήσεις ρε παιδιά.....
 
Ναι σίγουρα. Πρωινές ώρες στο κτήριο της Ρηγίλλης.
 
Δεν το πιστεύω ότι τα έχασα αυτά τα DVD, ψάχνω τα Διόδια χρόνια *_*

Στο μεταξύ μέχρι να τσεκάρω με τη Ραδιοτηλεόραση, υπάρχουν κάπου online τα επεισόδια;
 
Μπορείς να τα προμηθευτείς απο το περιοδικό ραδιοτηλεόραση. Θα πάρεις ένα τηλέφωνο και θα σου τα στείλουν.
 
Χα το θυμάμαι το σιριαλ που λες και μου άρεσε πολύ. Ήταν με κάτι νεαρούς που έδιναν Πανελλήνιες , εξ ου και "τα Διόδια". Μετά από καιρό έμαθα πως ήταν βασισμένο σε βιβλίο ή διήγημα του Ραπτόπουλου
 
... με τις πιο πολλές σκηνές γυρισμένες στο Περιστέρι
 
Η σειρά προβάλλεται και από το αρχείο της ΕΡΤ.
 
τιτλοι αρχηςhttp://www.youtube.com/watch?v=eEaw9I0upvM&context=C402091fADvjVQa1PpcFPV HlMKxfMyi4hcvzytQi0_3ciPSlwmIhM=
 
πολύ όμορφη σειρά, έβγαζε όλη την γλυκιά μελαγχολία της εποχής και αυτός ο σκοτεινός κάπως τρόπος κινηματογράφισης είναι ο αγαπημένος μου, μου θυμίζει συνέχεια απόγευμα στην πανέμορφη πόλη της αθήνας.
 
Αναζήτηση ελληνικής σειράς (ή τηλεταινίας) ΕΡΤ δεκαετίας '80

Καλησπέρα παιδιά!

Μου ήρθε φλασιά βραδιάτικα για κάτι που είχα δει πριν λίγα χρόνια στην ΕΡΤ, μεταμεσονύκτιες ώρες.

Ήταν ένα επεισόδιο σειράς (ή τηλεταινία, δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί το είδα μία μόνο φορά).

Το θέμα του επεισοδίου ή της ταινίας ήταν μια παρέα παιδιών στην τρίτη λυκείου (υποθέτω), όπου τους έδειχνε να έχουν διάβασμα, να διαφωνεί ένας νεαρός με τον πατέρα του πάνω από το τραπέζι της κουζίνας (σχετικά με το διάβασμα), να πηγαίνει μια κοπέλα σε ένα χώρο, σα σινεμά, σα θέατρο, όπου ήταν και κάτι άλλες κοπελίτσες εκεί, και μια μπάντα αγοριών να ψευτοπαίζει στη σκηνή του χώρου, αλλά ο χώρος ήταν σχεδόν άδειος. Είχε και μια σκηνή που περιφερόταν η μια κοπέλα στο κέντρο της Αθήνας. Όλα αυτά πρέπει να εκτυλίσσονταν κάποιο καλοκαίρι, γιατί φορούσαν όλοι καλοκαιρινά.

Αισθητικά και χρονικά ανήκει στη δεκαετία του '80, βαριά 1985. Δεν άκουγα τπτ από το τι έλεγαν, γιατί την τηλεόραση την είχα στο αθόρυβο. Αλλά με είχε συνεπάρει η εικόνα και η αισθητική της σειράς ή της ταινίας που καθόμουν και τη χάζευα, χωρίς να καταλαβαίνω τι γίνεται ακριβώς. Δε θυμάμαι καν πρόσωπα, μόνο αυτές τις σεκάνς. Μπορεί να βγάλει κανείς άκρη;

Υποθέτω ότι είναι σειρά ή κάποια τηλεταινία παραγωγής ΕΡΤ. Δεν έδειχνε να είναι δουλεμένη αισθητικά για να είναι κινηματογραφική ταινία.

θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα και να βρεθεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων τα τσακάλια του φόρουμ!
 
Ναι, αυτή είναι! Χίλια ευχαριστώ Wally!!!

Τελικά ήταν όντως σειρά, και μάλιστα είναι και διαθέσιμη στο αρχείο της Δημόσιας τηλεόρασης. Της έριξα ένα πρόχειρο βλέφαρο, αλλά θα καθίσω να τη δω κάποια στιγμή.
 
Ω! Τα Διόδια...τι μου θυμίσατε τώρα ρε παιδιά! Είχα δεί αρκετά επεισόδια όταν πρωτοπροβλήθηκε η σειρά...υπέροχη!
 
Την είχα δει σε επανάληψη. Καλή ήταν με αυτόν τον αέρα 80ς , αλλά σε μερικά σημεία κούραζε, αυτό το αργό στυλ που είχε...
 
"Aρκετά επεισόδια"; 4 δεν είναι όλα κι όλα;
 
^...χε, ακριβώς αυτό μπήκα να γράψω κι εγώ, όταν είδα το mail notif : ..."αρκετά; Πάντως ήταν μόλις τέσσερα"...

Αν εν τω μεταξύ δεν το γνωρίζεις ήδη Κάπταιν, στο site του "ψηφιακού αρχείου της ΕΡΤ" (...όταν αλλάξει με το καλό η κυβέρνηση, ελπίζω η επόμενη να αποκαταστήσει τις περσινές αηδίες...), υπάρχει ανεβασμένη η σειρά.

Κι αν τυχόν χρειαστείς βοήθεια πώς να φτάσεις σε αυτήν, πες.

Gryzor, "εσύ........πόσα Διόδια είδες φέτος;" (....κατά το "πόσα πορτοκάλια φάγατε σήμερα...")

Gryzor είπε:
σκοπευα ακριβως να την ξαναδω καλοκαιρακι...
;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χααααχαχα!

Μπήκα να γράψω πάνω σε αυτό ακριβώς που με ρωτάς πριν μπω και δω το edit με την ερώτησή σου! Ήθελα να γράψω:

Ωστε υπάρχει και στο αρχείο της ΕΡΤ; Λογικό, αν και όταν είχε ανοιχτεί το thread το είχα βρει σε κάποιο torrent... και από τότε το βλέπω *κάθε* καλοκαίρι. Την θεωρώ φοβερά ατμοσφαιρική και νοσταλγική, παρ'ότι δεν είναι επακριβώς της εποχής μου (είμαι του '76 γεννηθείς).

Ούτε θεωρώ ότι ήταν αργή - δεδομένου ότι δεν είναι απλά ένα teen movie αλλά μπαίνει και σε πιο "σοβαρά" και χρονογραφικά θέματα είναι ό,τι πρέπει - αλλά αυτά είναι γούστα.
 
Πίσω
Μπλουζα