Διόδια (1988 ET1)

...μωρέ μέχρι και στο ΥΤ υπάρχει,,,,,μόνο που εκεί τα "αστέρια" μποτάκια έχουν κόψει τον ήχο σε τουλάχιστον το πρώτο επεισόδιο, επειδή....ακούγονται τραγούδια που τα δικαιώματα τους και δεν συμμαζεύεται.....

(...τι ειρωνεία κι αυτή ε : τα παιδιά της σειράς διατηρούσαν "πειρατικό" ραδιόφωνο, τα οποία η αστυνομία κυνηγούσε τότε μανιωδώς. Και τα τραγούδια που ακουγόντουσαν στο μπακράουντ της σειράς, κυνηγιούνται σήμερα "μαζί με την σειρά", στους βίντεο χόστερς...Κυνηγημένοι μια ζωή δηλαδή!)

- - - - - - - - -

Με την ευκαιρία, μερικά ενδιαφέροντα πραμματάκια σχετικά με τη σειρά :

Άρθρο (αρχές 1988, πριν καν παιχτεί η σειρά, από Τα Νέα) του συγγραφέα των Διοδίων, Βαγγέλη Ραπτόπουλου, με τον χαρακτηριστικό τίτλο «Ο τελευταίος των ραδιοπειρατών»

(το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον)

Συνέντευξη-άρθρο του ιδίου (στον Ταχυδρόμο, μερικούς μήνες μετά, πάλι 1988), με τίτλο «Σαν ένα τεράστιο σκουπιδαριό πολυτελείας μου φαίνεται η εποχή μας»

(...αναρωτιέμαι πώς να του φαίνεται σήμερα........

Επίσης ενδιαφέρον, και λίγο-πολύ ξαναμιλάει περί Διοδίων, μεταξύ άλλων)

Γενικά, μιας και πρόκειται για το Wordpress μπλογκ του Ραπτόπουλου, μπορεί κανείς να βρει και σε άλλες του σελίδες, αναφορές στα Διόδια (πχ στο άρθρο "Η Γενιά Μου").

- - -

Ψάχνοντας να δω τί έχουν απογίνει τα παιδιά της σειράς, συνειδητοποίησα πως ο Σταμάτης Άστρας (...ή ίσως και Αστράς), είναι σήμερα ένας "μεσήλιξ" (χωρίς να του φαίνεται κι ιδιαίτερα, όπως θα δει όποιος κλικάρει παρακάτω) CEO εταιρίας στην Βοστώνη που έχει να κάνει με ανάπτυξη τεχνολογίας σχετικής με οδοντιατρική υγιεινή κι απ' ό,τι φαίνεται έχει τροποποιήσει το επίθετό του σε "Astra". (Άστρα φαίνεται είδε εκεί το παληκάρι να του χαμογελούν όταν πήγε να κάνει σπουδές - γι' αυτό και ξέμεινε εκεί.)

Ένα σημείο της συνέντευξης που υπάρχει στο λινκ που ακολουθεί, κάνει ιδιαίτερο κλικ σε όσους ξέρουμε κάτι παραπάνω για τα νειάτα του, καθώς απαντάει στην προτροπή του συνεντευξιάζοντα "Tell us a secret" με την πρόταση "I want to be an actor"...

Πάντως σίγουρα είναι αυτός, γιατί έχει και κανάλι στο ΥΤ όπου έχει ανεβάσει πολλά μικρά αποσπάσματα των Διοδίων...

Tεσπα, εδώ η εν λόγω συνέντευξη.

Ο δε "Μανωλάκης" (Βλάσης Δημητρακάκης), μάλλον συνέχισε το ηθοποιηλίκι σε παιδικές θεατρικές παραστάσεις, αν κρίνω

, αλλά πιθανώς όχι ως αρκετά "αναγνωρίσιμος".
Παρόμοια πορεία μάλλον είχε και η Μαρίνα Ηλιάδη (η "Μάρω"), δηλαδή όχι μεγάλης αναγνωρισιμότητας, καθώς (κυρίως στην RetroDB) βλέπω αναφορές για μερικές (τηλεοπτικές βασικά) μόλις συμμετοχές, στα χρόνια που ακολούθησαν την σειρά...Και μόλις μία αναφορά για αυτήν ως ηθοποιού, στην εταιρία κάστινγκ, Ordino.gr

Η Ελένη Μυλωνά ("Κάτια") αναφέρεται επίσης στην RDB να έχει μία συμμετοχή ακόμα σε σειρά, 10 χρόνια μετά, αλλά πέραν αυτού τίποτα. Οπότε ίσως και να έμεινε στον γενικό χώρο, πιθανώς όχι ως ηθοποιός όμως (...ήταν ίσως και η πιο "άτεχνη" από το καστ άλλωστε...)

Για τον Τάκη Πετρουτσόπουλο (τον "Άρη") δεν βρίσκω κάτι.

Τέλος, η βάση γύρω από την οποία "περιστρέφεται" το όλο στόρι των Διοδίων, ως αφορμή δηλαδή για να ειπωθεί η ιστορία, αλλά και το υπό μία έννοια "λιμάνι" όπου μαζευόντουσαν οι πρωταγωνιστές, ο "Δημήτρης ο 94", aka Λίνος Μεϊτάνης, το γύρισε στην κινηματογράφιση και στα πιο τεχνικά του χώρου...

- - -

Απροπό, να συμφωνήσω με Gryzor για αυτά που λέει για η σειρά, προσθέτοντας πως ένα από τα χαρακτηριστικά της που της δώσανε μια ξεχωριστή αύρα είναι ότι οι ηθοποιοί (τουλάχιστον τα "παιδιά") ήταν ερασιτέχνες που στην πλειονότητά τους αποδώσανε ικανοποιητικότατα τους ρόλους τους, προσεγγίζοντάς τους (ακριβώς επειδή ήταν ερασιτέχνες) με έναν τρόπο πολύ "φυσικό", σε πολλές από τις σκηνές της σειράς. Ξαναείδα πριν λίγο το πρώτο επεισόδιο δηλαδή, και μου άφησε την εν λόγω αίσθηση...

Παρεμπιπτόντως, να και τα απευθείας λινκς του ΨΑ της ΕΡΤ για τη σειρά... :

1ο επεισόδιο

2ο επεισόδιο

3ο επεισόδιο

4ο επεισόδιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρισπέκτ για την έρευνα φίλε μου... κρίμα που δεν ξέρουμε περισσότερα για τα (τότε) παιδιά.

Να πω επίσης πως και το soundtrack (που κόπηκε στο ΥΤ... έλεος) της σειράς είναι υπέροχο.

Ιδέα μου είναι ή το framerate στο αρχέιο της ΕΡΤ είναι χάλι μαύρο;;;
 
@washcloud εξαιρετικα ενδιαφεροντα τα ευρηματα που μας παρεθεσες!!!!

Προσωπικα συμπαθω τα Διοδια για πολλους λογους.

Πραγματευεται μια εποχη που την γνωρισαμε εστω και μικροτεροι απο τους πρωταγωνιστες και την πραγματευεται απο τη ματια των νεων

Επιτελους ειδαμε μια teen σειρα που αφορουσε Ελληνες εφηβους

Μου αρεσε το κινηματογραφικο στυλ.

Ειχε ομορφο soundtrack.

Oι ηθοποιοι δεν ηταν επαγγελματιες ηθοποιοι αλλα παιδια σαν εμας.

Ξεφευγε απο την "γραμμη" που ειχαν οι περισσοτεροι δημιουργοι μετα την μεταπολιτευση κατα την οποια ολα στην Ελλαδα επρεπε να παρουσιαζονται μαυρα και προβληματικα (εκει που δεν ειναι)

Μακαρι καποιος εκ των συντελεστων να μας πει δυο λογια
 
Wally είπε:
@washcloud εξαιρετικα ενδιαφεροντα τα ευρηματα που μας παρεθεσες!!!!
Προσωπικα συμπαθω τα Διοδια για πολλους λογους.

Πραγματευεται μια εποχη που την γνωρισαμε εστω και μικροτεροι απο τους πρωταγωνιστες και την πραγματευεται απο τη ματια των νεων

Επιτελους ειδαμε μια teen σειρα που αφορουσε Ελληνες εφηβους

Μου αρεσε το κινηματογραφικο στυλ.

Ειχε ομορφο soundtrack.

Oι ηθοποιοι δεν ηταν επαγγελματιες ηθοποιοι αλλα παιδια σαν εμας.

Ξεφευγε απο την "γραμμη" που ειχαν οι περισσοτεροι δημιουργοι μετα την μεταπολιτευση κατα την οποια ολα στην Ελλαδα επρεπε να παρουσιαζονται μαυρα και προβληματικα (εκει που δεν ειναι)

Μακαρι καποιος εκ των συντελεστων να μας πει δυο λογια
Νομίζω ήταν η μόνη εφηβική σειρά της εποχής, μαζί με το ¨Μικροί Μεγάλοι" που ήταν σαν εκπομπή προβληματισμού (πραγματευόταν τα προβλήματα της νεολαίας της εποχής). Ως τέτοια την εποχή εκείνη ήταν τα ναρκωτικά, η σχέση με το άλλο φύλο (σε μία εποχή που δεν υπήρχαν κοινωνικά δίκτυα και διαδίκτυο) και βέβαια ο επαγγελματικός προσανατολισμός.
 
Gryzor είπε:
Ρισπέκτ για την έρευνα φίλε μου... κρίμα που δεν ξέρουμε περισσότερα για τα (τότε) παιδιά.Να πω επίσης πως και το soundtrack (που κόπηκε στο ΥΤ... έλεος) της σειράς είναι υπέροχο.

Ιδέα μου είναι ή το framerate στο αρχέιο της ΕΡΤ είναι χάλι μαύρο;;;
Wally είπε:
@washcloud εξαιρετικα ενδιαφεροντα τα ευρηματα που μας παρεθεσες!!!!Προσωπικα συμπαθω τα Διοδια για πολλους λογους.

Πραγματευεται μια εποχη που την γνωρισαμε εστω και μικροτεροι απο τους πρωταγωνιστες και την πραγματευεται απο τη ματια των νεων

Επιτελους ειδαμε μια teen σειρα που αφορουσε Ελληνες εφηβους

Μου αρεσε το κινηματογραφικο στυλ.

Ειχε ομορφο soundtrack.

Oι ηθοποιοι δεν ηταν επαγγελματιες ηθοποιοι αλλα παιδια σαν εμας.

Ξεφευγε απο την "γραμμη" που ειχαν οι περισσοτεροι δημιουργοι μετα την μεταπολιτευση κατα την οποια ολα στην Ελλαδα επρεπε να παρουσιαζονται μαυρα και προβληματικα (εκει που δεν ειναι)

Μακαρι καποιος εκ των συντελεστων να μας πει δυο λογια

Να 'στε καλά παιδιά και χαίρομαι που χαρήκατε με τα προαναφερθέντα...

Βασικά χθες μπήκα στο τριπ να ψάχνω για τη σειρά και τους πρωταγωνιστές (μετά που είδα το mail notif από εδώ), και αφού έβρισκα πράμματα που μου κάνανε κλικ, δεν έπαιζε να μην κάνω τον κόπο να τα μεταφέρω κι εδώ, όντας σίγουρος ότι θα πιάσουν τόπο...

(...πόσο μάλλον που στον Gryzor "χρωστάω" το ότι μπήκα στο εν λόγω τριπ χθες - όσο για 'σένα φίλε Wally που μου είχες προ 6ετίας λύσει τον γρίφο του τίτλου της σειράς, ό,τι και να σου ανταποδίδω στο διηνεκές, λίγο θα είναι...)

- - - - -

Gryzor αδερφέ μου, και να ήταν το μόνο χάλι του εν λόγω site το framerate........

Άσε μην κάνω αυτή τη φορά λίστα, όχι σχετική με τα Διόδια, αλλά με τα χάλια του...

Wally, όντως θα ήταν ενδιαφέρον αυτό που είπες. Αν συνεχίζουν να είναι ενεργές οι ομάδες των συνεντεύξεων, κοιτάξτε να τους ψήσετε μπας και βγει καμμιά άκρη.

Ο Ραπτόπουλος, που δείχνει να είναι και ο πιο "εκτεθειμένος" (διαδικτυακά), ίσως να είναι η καλύτερη περίπτωση.

(...όσο κι αν δεν έχω ιδέα πόση σχέση είχε με την παραγωγή της σειράς της ίδιας).

Αλλά και ο Άστράς -με τον οποίον μπορεί να υπάρξει άμεση επικοινωνία- θα ήταν πολύ ενδιαφέρον,,,project.

Το σκεφτόμουν μάλιστα για αυτόν, όταν διάβαζα το άρθρο που παρέθεσα, όταν μάλιστα ο άνθρωπος αφήνει σπόντες για το ηθοποιηλίκι που προφανώς του έλλειψε. Κι έλα δηλαδή στη θέση του, να επικοινωνήσουν μαζί του άνθρωποι που τον θυμούνται ακόμα για εκείνα τα νεανικά του εγχειρήματα...Φαντάζομαι θα το καταχαρεί.

Υποθέτω πως ένα Skype session θα είναι ό,τι πρέπει...Ίσως μάλιστα να έχει κρατήσει και επαφή με κάποιον/κάποιους από τους συμπρωταγωνιστές, και να βγει τελικά άκρη και με αυτούς...

Μούρλια θα 'ναι!
 
Μεχρι τωρα εβλεπα αποσπασματα.

Εχτες εκατσα και ειδα και τα τεσσερα επεισοδια. Μετα εκατσα και διαβασα και ολο το thread. Μου ειχαν ξεφυγει ποστς οπως πχ το απιθανο του Washcloud που εχει με τη σειρα ολα τα τραγουδια που ακουστηκαν!

Σκορπιες σκεψεις:

Κατ αρχην οι ερμηνειες των περισσοτερων παιδιων ηταν πολυ καλυτερες και πιο φυσικες απο καποια σημερινα τηλεοπτικα σηριαλς. Αυτο το ακατεργαστο της ερμηνειας, εβγαζε κατι διαφορετικο.

Ηταν αρκετα μπροστα για την εποχη της. Πραγματευοταν κοινωνικα θεματα που δεν τα ειχε ακουμπησει η Ελληνικη τηλεοραση. Ηταν μια κοινωνικη σειρα χωρις ομως να βγαζει τη μαυριλα που ηταν της μοδας τοτε.

Βλεποντας την τωρα, θυμιζει σε ολους μας στιγμες της ζωης μας.

Η μουσικη επενδυση ηταν επισης εξαιρετικη και κολλαγε με τις καταστασεις.

Τεχνικα υπηρχαν θεματα. Μου εδωσε την εντυπωση οτι πρεπει να εμεινε πολυ πραγμα στο μονταζ...

Ειδα πολλα γνωριμα μερη. Το φροντιστηριο Ηρακλειτος που για μια "σιροπιαστη" περιοδο το επισκεπτομουν βραδακι παρα βραδακι...το σινε Καρμεν (δεν υπαρχει πια) στα παλια μου λημερια...η Barbarella...σημεια των Εξαρχειων, Αμπελοκηπων, του Συνταγματος, του Περιστεριου κτλ. Εσεις μπανισατε γνωστα μερη?

Το αγαπημενο VW Camper που ειχαμε ως οικογενειακο αυτοκινητο και εμεις.

Εκανα μια λακωνικη κρουση (χαρη στα leads του Washcloud) στον "Θανο" μεσω twitter (δυστυχως δεν βρηκα πιο οικειο μεσο επικοινωνιας) να μου δωσει ενα τροπο να επικοινωνησουμε. Αν ανταποκριθει ο ανθρωπος, θα του ζητησω αν θελει να μας απαντησει σε μερικες ερωτησεις που θα σκαρωσουμε και αφορουν τα Διοδια. Αν εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Αν μπορειτε και εσεις να εντοπισετε/επικοινωνησετε με συντελεστες [σε πρωτη φαση θα προτεινα τους τηλεοπτικους συντελεστες]...ενημερωστε το παρον thread.
 
...αρχηγόπουλο ο Γουώλης!

Eν τω μεταξύ, αν και Τουήτα δεν έχω, φαντάζομαι ότι θα το τιμάει κανονικά ο Αστρας το δικό του (γενικά απ' όσο ξέρω δηλαδή, ο κόσμος που έχει, δεν το αφήνει ν' αραχνιάζει).

Κατά τ' άλλα υπάρχει ως εναλλακτική (για επικοινωνία μαζί του) και το κανάλι του στο YT* : https://www.youtube.com/user/stamatisastras , όπου μπορεί κανείς να στείλει πμ ή και να αποπειραθεί κουβεντούλα στα σχόλια κάποιου από τα βίντεο που έχει ανεβασμένα. Και δη των σχετικών με τα Διόδια... ;)

*...και παίζει ΚΑΙ το Google Plus από εκεί, μη ξεχνιόμαστε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hello from Boston. Θανος εδω, μετα 25 χρονια ακομη αντιγραφω στις εξετασεις και ειμαι στο πειρατικο ραδιοφωνο... Τα εφηβικα χρονια δεν ξεχνιουνται, και ας χαθηκαν οι παρεες, και γιναμε μεσιληξ (οπως καποιος ειπε) Ο Θανος ηταν και ειναι παντα εδω, κυνηγοντας ολα τα κοριτσια, μελαχρινα ή ξανθια, κανοντας ονειρα για μεγαλεια, αντιδροντας στους γονεις που τωρα μεγαλωσαν, κανοντας χαζες φαρσες, πινοντας μπυρες που γιναν βοτκες, πηγαινοντας στην παραλια για κοπανα απο το γραφειο και οχι το σχολειο. Οι καιροι περασαν, αλλαξαν, αλλα ο Θανος ειναι ο ιδιος, λιγοτερο μαγκας και περισσοτερο συναισθηματικος, δακρυζοντας διαβαζει τις αναμνησεις, και λυσμονει τα φιλια στο παγκακι της πλατειας Περιστεριου
 
Χαιρομαι πολυ για την παρουσια σου εδω και για το ομορφο ποστ σου! Εδω Πανος.

Να ενημερωσω τα παιδια οτι με αξονα τον ευγενεστατο Σταματη (κατα Διοδια Θανο :) ) θα εχουμε μια ωραια εκπληξη για ολους τους νοσταλγους της αγαπημενης σειρας.

Σε καλοσωριζω απο καρδιας!!
 
...δεν ξέρω ποιός απ' τους δυο σας είναι πιο θεός...

:d@redevil

...και μετά από το αρχικό σοκ, να καλωσορίσω κι εγώ τον...συν-μεσήλικα Σταμάτη στα λημέρια του πιο ρετρο-μανιακού ελληνικού σάιτ, να τον προτρέψω να κάνει οπωσδήποτε μπούκμαρκ την URL του, και να τον ενημερώσω να είναι βέβαιος ότι όποτε του επιτρέπει ο χρόνος του και του υπαγορεύουν οι αναμνήσεις του θα βρίσκει στις εδώ σελίδες την πιο τρυφερή κι ενημερωμένη χρονομηχανή για σουπερντουπεράτα ταξίδια στα λατρεμένα 80ies (και όχι μόνο)...

(...εν τω μεταξύ είμαι ένα απλό μέλος εδώ. Τίποτε περισσότερο. Οπότε έτσι όπως τα λέω είναι τα πράγματα, χωρίς ίχνος "σάλτσας"...)

Ένα μπράβο επίσης στον διαχειριστή Wally (κι αν θυμάμαι καλά και founder του παρόντος ιστότοπου), που μετά από κάτι συζητησούλες που είχαμε αυτές τις μέρες στις πιο πίσω σελίδες, μπήκε στο τριπάκι για επικοινωνία με τον μάλλον πιο προσβάσιμο εκ των συντελεστών των "Διοδίων" και εστέφθη και με επιτυχία! Και με το παραπάνω μάλιστα, καθώς τον πήρε από το virtual χεράκι και μας τον κουβάλησε στο σαλόνι μας (...εγώ στην κουζίνα είμαι αυτή την στιγμή για την ακρίβεια, αλλά το "σαλόνι" ακούγεται πιο φιλόξενο... :p ) !

Η αλήθεια είναι ότι είμαι ειλικρινά ιδιαίτερα χαρούμενος απόψε λόγω αυτής της επισκέψεως (σε φάση "έχω κατουρηθεί πάνω μου απ' την χαρά μου") και δεν ξέρω τί να πρωτοκάνω, να καλωσορίσω, να αρχίσω μπαμ-μπαμ να ρωτάω πράγματα, να αρχίσω μήπως απλώς να ΛΕΩ πράγματα (πχ τί σημαίνουν τα "Διόδια" για 'μένα, πιθανότατα εκφράζοντας και άλλους έτσι) ;

Τεσπα, ας κάνω κι εγώ μια αυτο-σύσταση γι' αρχή, μιας και το έκαναν ήδη "οι δυο προαναφερθέντες θεούληδες" :

Τάσος on this end. Ένας σχεδόν κλειστά 43χρονος Ξανθιώτης στου οποίου την...επαρχιώτικη ψυχή μπήκαν πριν 2μιση δεκαετίες τα "Διόδια", κι ας μην ήξερε τότε που έπεφτε το Περιστέρι, τα φροντιστήριά του, κι οι πλατείες του (τα έχω ψιλοδεί όμως πλέον κι αυτά, κι ας μην τα έχω "ζήσει", καθώς εδώ και κάποιο διάστημα βρίσκομαι σχετικά κοντά τους, διαμένοντας στα Καμίνια του Πειραιά...).

Και, για την ώρα, μετά την πρώτη σύσταση, να κάνω απλώς ΜΙΑ ερώτηση (στον Σταμάτη) που με..."βασανίζει" εδώ και καιρό : Το επίθετο σου, πώς τονίζεται; :D

Άστρας; Ή Αστράς; Πιθανολογώ το δεύτερο αλλά πλέον ήρθε η ώρα για την λύση του...μυστηρίου!

Αυτά για την ώρα, και πάω μέσα να ενημερώσω την δικιά μου για τα όμορφα νέα (...."συνομηλικομεσήλικη" κι αυτή, κι αν θυμάμαι καλά την έβλεπε κι αυτή την σειρά και όσο να 'ναι φαντάζομαι θα χαρεί, κι ας μην είναι και τόσο ρετροφανατική : την έχουν φάει τα CSI, τα Prison Break, τα διάφορα ζόμπι και οι πάσης φύσης εξωγήινοι και δεν συμμαζεύεται...Τσκ-τσκ...Τίιιιιι να πειςςςςςς...)

*...α και να προτείνω και κάτι στον Wally : νομίζω πως την έχετε οι διαχειριστές την δυνατότητα, σωστά; Ε λοιπόν εκείνο το "retro-N00b" στον "Θάνο", μου κάνει λίγο άχαρο...Δεν το αλλάζετε σε πχ "Guest-Star"...; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanos - Diodia είπε:
Hello from Boston. Θανος εδω, μετα 25 χρονια ακομη αντιγραφω στις εξετασεις και ειμαι στο πειρατικο ραδιοφωνο... Τα εφηβικα χρονια δεν ξεχνιουνται, και ας χαθηκαν οι παρεες, και γιναμε μεσιληξ (οπως καποιος ειπε) Ο Θανος ηταν και ειναι παντα εδω, κυνηγοντας ολα τα κοριτσια, μελαχρινα ή ξανθια, κανοντας ονειρα για μεγαλεια, αντιδροντας στους γονεις που τωρα μεγαλωσαν, κανοντας χαζες φαρσες, πινοντας μπυρες που γιναν βοτκες, πηγαινοντας στην παραλια για κοπανα απο το γραφειο και οχι το σχολειο. Οι καιροι περασαν, αλλαξαν, αλλα ο Θανος ειναι ο ιδιος, λιγοτερο μαγκας και περισσοτερο συναισθηματικος, δακρυζοντας διαβαζει τις αναμνησεις, και λυσμονει τα φιλια στο παγκακι της πλατειας Περιστεριου
Καλοσώρισες στην όμορφη παρέα μας και από εμενα, και να σε ευχαριστήσουμε για την παρουσία σου εδώ.

Χαίρομαι όταν αναμνήσεις του παρελθόντος έρχονται στο προσκήνιο και πάλι. Και όπως ανέφερες οι καιροί μπορεί να πέρασαν, αλλά τίποτα δεν μας εμποδίζει να τους ξαναφέρουμε στην μνήμη μας και πάλι, και να ''ζήσουμε - νοερώς'' αγαπημένες στιγμές του παρελθόντος.

Καλώς μας ήρθες!
 
Ετσι στα γρηγορα, Το επιθετο ειναι ΑστραΌς ... πιο πολλα θα πουμε συντομα
 
Thanos - Diodia είπε:
Ετσι στα γρηγορα, Το επιθετο ειναι ΑστραΌς ...
...καμμιά "φάρσα από Θάνο" είναι αυτό; :D

....πλακίτσα κάνω - φαντάζομαι πως στην προσπάθεια να βάλεις τόνο με US keyboard κτλ υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Η δε νοητική αποκρυπτογράφηση, λέει ότι ο τόνος πάει στη λήγουσα του επιθέτου, οπότε το κρατώ και συνεχίζουμε...

Θενκς μαν!

...και γενικά, ας μη βιαζόμαστε....Ούτε εμείς, ούτε και εσύ. Ας κυλήσουν όλα με τον καιρό τους. Το θέμα ήταν να γίνει η αρχή, και πού και πού να ξανασυναντιόμαστε εδώ, να λέμε και καμμιά κουβέντα, όπως έρθει στον καθένα...

Για μια "συνέντευξη" που λέγαμε με τον Wally, καλά θα ήταν - μόνο να μη γίνει η φάση "τα είπαμε μια φορά πολύ, και μετά χαθήκαμε"...

Επίσης αυτό το "λάου-λάου" που λέω, θα δώσει και την ευκαιρία να μαζευτεί και κόσμος, που είμαι βέβαιος ότι του λένε πολλά τα "Διόδια" (παλιότεροι σίγουρα, αλλά και νεότεροι) που είτε δεν έχει τύχει να περάσει από το παρόν thread, είτε πέρασε κάποτε και αυτό ήταν...

Για την ακρίβεια, πιστεύω πως χαλαρά κάποιες τουλάχιστον χιλιάδες κόσμου θα έβλεπαν ενδιαφέρουσα την φάση μιας "αναβιώσης" της μνήμης αυτής της σειράς, και δη με συμμετέχοντες συντελεστές της, οι οποίοι θα είχαν διάθεση να συμμετέχουν μια στο τόσο (άλλωστε όλοι έχουμε τα τρεξίματά μας της καθημερινότητας) σε μια παρεΐστικη κουβέντα...

Κοινό θέλω να πω, υπάρχει. Το πιστεύω. Όπως πιστεύω ότι είναι αρκετά διαφορετικό "ποιοτικά" (με ό,τι και να σημαίνει αυτό) από το σύνηθες των μέσων σήριαλ της τότε εποχής. Το θέμα είναι να φτάσει μέχρι αυτή τη σελίδα, σιγά-σιγά. Κι ας είμαστε για την ώρα μια χούφτα μόλις νοματαίοι και φαινόμαστε "λίγοι" και η φάση "πολύ προσωπική"...

Τεσπα, ηνάφ για σήμερα. Ακόμη μια καλησπέρα από εμένα στον ξεχωριστό "Θάνο" και να κλείσω με μια "ομολογία" :

Μέχρι που "ξανακυκλοφόρησε" η σειρά στα μέσα του 2008, την θυμόμουν απλώς αδιόρατα κι ας ήταν με πολύ αγάπη. Ούτε και ήταν στην μνήμη μου να είχα "ξεχωρίσει" κάποιον από τα παιδιά-πρωταγωνιστές, τότε το '88 που ως έφηβος την είχα πρωτοδεί.

20 χρόνια μετά όμως, ήταν ξεκάθαρο για 'μένα πως ο "Θάνος" ήταν ιδιαίτερη περίπτωση και ως ρόλος και ως ερμηνεία.

Και συγκεκριμένα έγραψε μέσα μου έντονα η σκηνή "τηλέφωνο από τον θάλαμο στην Κάτια - περιπλάνηση στο Σύνταγμα". Ένα παραπάνω που εμπεριείχε κι ένα από τα πιο όμορφα τραγούδια έβερ, με το οποίο έκλεινε ιδανικά η σκηνή. Το οποία σε κάποια φάση που το έψαχνα στο YouTube, είχα -τότε- συνειδητοποιήσει πως δεν αντιπροσωπευόταν από ένα "ξεχωριστό" upload : θυμάμαι -τότε, ξαναλέω- πως υπήρχαν γι' αυτό μόνο τα "κλασσικά" βιντεάκια, τύπου μια εικόνα του τραγουδιστή να είναι όλο το βίντεο, καθώς παίζει από πίσω το κομμάτι. Ή και χειρότερα, ένα σύνολο από κατά τεκμήριο όμορφες, αλλά.....άσχετες εικόνες (τριαντάφυλλα, ζευγάρια σε τρυφερές στιγμές, σύννεφα κι ήλιοι κτλ...).

...Και κάπου εκεί λοιπόν μου ήρθε στο μυαλό πόσο πιο "ταιριαστή" ήταν σαν βίντεο-κλιπ, η εικόνα του "Θάνου" των "Διοδίων" να περιφέρεται αμίλητος εκείνο το καλοκαιρινό βράδυ στο Σύνταγμα, και μια κάμερα να τον ακολουθεί...

Κι αφού λοιπόν δεν υπήρχε στο ΥΤ αυτό το "ξεχωριστό" κλιπάκι που θα ήθελα, για το ξεχωριστό εκείνο τραγούδι, είπα να το..."φτιάξω" εγώ, να το ανεβάσω, και ίσως έτσι να έβρισκε έκφραση σε αυτό, κόσμος που θα ένιωθε παρόμοια με εμένα. Το "φτιάξιμο" βέβαια δεν θα ήταν τίποτε άλλο παρά να "κόψω" το συγκεκριμένο τμήμα του επεισοδίου και απλώς να το ανεβάσω. Προβληματίστηκα τελικά όμως πολύ, γιατί η σκηνή της "περιφοράς", ήταν το αποκορύφωμα της σκηνής στον θάλαμο, που προηγήθηκε. Με άλλα λόγια, σίγουρα θα ΗΤΑΝ κάτι διαφορετικό, αλλά θα γεννούσε και ερωτήματα σε όποιον δεν ήξερε την σειρά, όπως "ποιός άραγε να είναι αυτός ο μπαγλαμάς, και γιατί βολτάρει;". Οπότε τελικά αποφάσισα να ανεβάσω ΟΛΗ την σκηνή με τον "Θάνο", όπου κάνει το τηλεφώνημα, γίνεται ό,τι γίνεται κατά την διάρκειά του, και τέλος ερχόμαστε και στο...ζουμί, που εξ' αρχής ήταν το τραγούδι (για να μην ξεχνιόμαστε...).

Μάλιστα όταν σκέφτηκα ότι οι ξένοι που πιθανώς θα πέσουν πάνω στο κλιπάκι, αναζητώντας το τραγούδι, δε θα καταλάβουν Χριστό - οπότε έκατσα κι έφτιαξα ΚΑΙ υπότιτλους με την συνομιλία "Θάνου-Κάτιας" ΚΑΙ εξήγησα στο "info - section" του βίντεο περί τίνος επρόκειτο...

Να λοιπόν, ίσως η πιο χαρακτηριστική σκηνή από "Θάνο", για 'μένα. Μια πολύ δυνατή σκηνή συναισθηματικά, αν πει κανείς να μπει στο πετσί του έφηβου που τηλεφωνάει στην κοπελιά του στην άκρη του κόσμου, όπου οι ελπίδες για τη σχέση τους τελειώνουν με τον ρυθμό που τελειώνουν τα κέρματα, τα οποία μπορεί κανείς αλληγορικά να πει ότι είναι αυτά με τα οποία πληρώνει τα πρώτα "διόδια" για να περάσει στην ενηλικίωση μέσα από έναν σκληρό δρόμο που απαιτεί να μάθει να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του χωρίς να διαλυθεί, για να μπορέσει "να πάει μπροστά"....

Η ώρα του "Θάνου" (και του κάθε Θάνου της σχετικής ηλικίας), to take a walk on the wild side....

 
Παιδια εστησα ενα ερωτηματολογιο που θα στειλω στον Σταματη.

Ομως η επιλογη ερωτησεων δεν ειναι και το φορτε μου .

Θα ηθελα οποιος επιθυμει να ρωτησει κατι, ειχε απορια απο τη σειρα κτλ να μου τα στειλει σε PM να τα συμπεριλαβω.

Θανξ!
 
Wally είπε:
@washcloud εξαιρετικα ενδιαφεροντα τα ευρηματα που μας παρεθεσες!!!!
Προσωπικα συμπαθω τα Διοδια για πολλους λογους.

Πραγματευεται μια εποχη που την γνωρισαμε εστω και μικροτεροι απο τους πρωταγωνιστες και την πραγματευεται απο τη ματια των νεων

Επιτελους ειδαμε μια teen σειρα που αφορουσε Ελληνες εφηβους

Μου αρεσε το κινηματογραφικο στυλ.

Ειχε ομορφο soundtrack.

Oι ηθοποιοι δεν ηταν επαγγελματιες ηθοποιοι αλλα παιδια σαν εμας.

Ξεφευγε απο την "γραμμη" που ειχαν οι περισσοτεροι δημιουργοι μετα την μεταπολιτευση κατα την οποια ολα στην Ελλαδα επρεπε να παρουσιαζονται μαυρα και προβληματικα (εκει που δεν ειναι)

Μακαρι καποιος εκ των συντελεστων να μας πει δυο λογια
Tην σειρα ουτε που την ειχα ακουσει στα 80s..καθησα και την ειδα εξ'αιτιας του θεματος.Θα συμφωνησω με αυτα που αναφερει ο Πανος.Οσον αφορα το παιξιμο των ηθοποιων (επειδη ειδα καποια σχολια πιο πανω) ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες συγχρονες παραγωγες..

Thanos - Diodia είπε:
Hello from Boston. Θανος εδω, μετα 25 χρονια ακομη αντιγραφω στις εξετασεις και ειμαι στο πειρατικο ραδιοφωνο... Τα εφηβικα χρονια δεν ξεχνιουνται, και ας χαθηκαν οι παρεες, και γιναμε μεσιληξ (οπως καποιος ειπε) Ο Θανος ηταν και ειναι παντα εδω, κυνηγοντας ολα τα κοριτσια, μελαχρινα ή ξανθια, κανοντας ονειρα για μεγαλεια, αντιδροντας στους γονεις που τωρα μεγαλωσαν, κανοντας χαζες φαρσες, πινοντας μπυρες που γιναν βοτκες, πηγαινοντας στην παραλια για κοπανα απο το γραφειο και οχι το σχολειο. Οι καιροι περασαν, αλλαξαν, αλλα ο Θανος ειναι ο ιδιος, λιγοτερο μαγκας και περισσοτερο συναισθηματικος, δακρυζοντας διαβαζει τις αναμνησεις, και λυσμονει τα φιλια στο παγκακι της πλατειας Περιστεριου
Καλως ηλθες Θανο!!Στην σειρα η κοπελα σου ηταν στην Αμερικη,αλλα στην πραγματικη ζωη βρισκεσαι εσυ εκει...Καλη επιτυχια σε οτι κάνεις..
 
Wally είπε:
Παιδια εστησα ενα ερωτηματολογιο που θα στειλω στον Σταματη.
Ομως η επιλογη ερωτησεων δεν ειναι και το φορτε μου .

Θα ηθελα οποιος επιθυμει να ρωτησει κατι, ειχε απορια απο τη σειρα κτλ να μου τα στειλει σε PM να τα συμπεριλαβω.

Θανξ!
Εκανα οτι μπορουσα...συνεντευξη με τον Σταματη Αστρα
 
Πολύ καλή σειρά ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ...
 
Διάβασα το βιβλίο τη χρονιά των πανελληνίων, αλλά δεν είχα ιδέα ότι είχε γυριστεί σειρά! :eek:
 
Η σειρά θα παιχτεί σε επανάληψη από την ΕΡΤ2 την Τετάρτη 25.11.15 στις 17.00 το απόγευμα!
 
Η καλύτερη ελληνική νεανική σειρά με πολύ ωραία τραγούδια επίσης
 
Πίσω
Μπλουζα