Δον Κιχώτης (Don Quijote de la Mancha)

LadyHawke

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
253
Αντιδράσεις
26
Δον Κιχώτης (Don Quijote de la Mancha, 1978, Ισπανικής παραγωγής, 39 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 21/8/1981


Ισπανική σειρά κινουμένων σχεδίων του 1979, που προβλήθηκε από την ελληνική τηλεόραση στα μέσα τις δεκαετίας του '80, με θέμα τις περιπέτειες του Δον Κιχώτη και του ιπποκόμου του Σάντσο Πάντσα από το κλασικό έργο του Μ. Θερβάντες. Ο ισπανικός τίτλος ήταν "Don Quijote de la Mancha".

Η σειρά αποτελείται από 23 επισόδεια και κυκλοφορεί σε 12 DVD.

Η κλασική εισαγωγή:


Στοιχεία: http://www.quijote.tv/

cer1.gif


cer2.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε Δήμητρα. Αυτά είναι! To soundtrack δεν παίζεται (όπως και η σειρά άλλωστε!). Δεν είχα χάσει επεισόδιο! Απόλυτο cult η μάχη με τους ανεμόμυλους...
 
οντως φοβερη μουσικη..ακομα θυμαμαι τα λογια..χωρις να ξερω Ισπανικα :D
 
Κι εγώ θυμάμαι ακόμη τα λόγια, χωρίς να γνωρίζω Ισπανικά. Απίστευτο ε;

Η διαφορά βέβαια σήμερα είναι ότι πλέον καταλαβαίνω και τί λένε. :rolleyes:
 
Πριν αρκετο καιρο καποια εφημεριδα ειχε βαλει κανα 2 επεισοδια σε VCD και φυσικα το τσιμπησα.ΣΑΝΤΣΟΟΟ ΘΕΡΒΑΝΤΕΕΣ ετσι το τραγουδαγα πιτσιρικας:biglaugh: .
 
Μπράβο στην Lady Hawke και σε όσους ακολούθησαν γι' αυτή τη σημαντική καταγραφή. Οι φωτογραφίες παραπάνω είναι ανεκτίμητες. Σας πληροφορώ δε ότι στην Ισπανία η ίδια σειρά είχε κάνει πάταγο, και τη θυμούνται όλοι ανεξαιρέτως οι Ισπανοί τριαντάρηδες.

Προσέξτε όμως: η σειρά μπορεί να προβλήθηκε από την ελληνική τηλεόραση στα μέσα τις δεκαετίας του '80, όπως γράφει η Lady Hawke, αλλά εγώ θυμάμαι 100% σίγουρα πως την έβλεπα στην ΕΡΤ το 1980-1981, 1982 max. Άρα εάν τη θυμάστε εσείς στα μέσα του '80, πάει να πει πως ήταν επανάληψη. Μήπως μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει τη χρονολογία;
 
Εκπληκτική μουσική τίτλων που έμεινε χαραγμένη στο μυαλό μας...

Μόλις γύρισα πίσω αρκετά χρόνια (ξανά)...
 
Καταπληκτική μουσική τίτλων,πολύ πολύ αγαπημένη...Πρέπει να το έβλεπα σε επανάλαψη...Καθότι παιδούλα. :D ..Άλλα θα σας εξομολογηθώ κάτι βρε παιδιά,δεν μπορώ άλλο!!!..Πάλι με πήραν τα ζουμιά... :cry: !
 
Η μουσικη φυσικα και ειναι σταθερη αξια πλεον... παντως οταν το επαιζε ημουν τοσο μικρος που δεν ειχα καταλαβει τιποτα, περαν του οτι ο πρωταγωνιστης ηταν φαντασιοπλητκος... περαν αυτου μονο κατι χαρακτηριστικες εικονες. Οσα ηξερα για τον Κιχωτη ηταν απο διαφορα κομικς και παραμυθακια που ειχαν πεσει στα χερια μου εκεινη την εποχη και ετσι καταφερα να συνδυασω

Ειδικα θυμαμαι το τελευταιο επεισοδιο οπου πεθαινει και η εικονα αλλαζει σε μια ασπρομαυρη κατι-σαν-γκραβουρα με ενα ανατριχιαστκο τροπο!!... μιλαμε τοτε επαθα την πρωτη καταθλιψη της ζωης μου.. με ειχε "στοιχειωσει" για μερες

Παντως οπως το βλεπω τωρα, το σχεδιο και το animation ειναι "αισχρα", σε συγκριση με αλλες Ισπανικες παραγωγες, και θυμιζουν ποιοτητα κινουμενων σχεδιων βιντεοταινιας :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι, το επεισόδιο που πέθαινε, ήταν αρκετά καταθλιπτικό και ίσως πρωτόγνωρο για εμάς, καθώς δεν είχαμε βιώσει τότε κάποιο θάνατο σε κινούμενο σχέδιο... :nervous:
 
Μάλλον (δηλαδή σίγουρα) δεν έχετε δει Κάντυ.... :D !Έχουμε γίνει σκληρόπετσες εμείς οι Κάντυ φάνς σε αυτά.... :precry:
 
Ο Κιχωτης ηταν πιο παλιος :sure:
 
Τη χρονια που αρχιζε ο Κιχωτης, τελειωνε η Καντυ
 
Rakeesh :tease: ....Σε πειράζω...όντως αν ψοφολογάνε και τα καρτούνς τι να περιμένει κανείς απο τη ζωή... :D !(Το τελευταιο επεισόδιο του δον Κιχώτη το θυμάμαι και γω και ήταν όντως το σκηνικό πολύ ...σουρεάλ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει περίπτωση η ΕΡΤ να τα έχει αυτά στο αρχείο της;τουλάχιστον ας τα προβάλει στα ψηφιακά κανάλια της,άν και εκεί ακόμα πέρσι μετέδωσε τον Νίλσ χόλγκερσον σε νέα μεταγλώτηση.ακόμα δέν έχω καταλάβει το γιατί.
 
Οντως καταθλιπτικο για παιδικο καρτουν, παντα με αφηνε με ενα συναισθημα κενου και του ανεκπληρωτου.

Ηθελα σαν παιδι και εγω οι ανεμομυλοι να ειναι γιγαντες με σπαθια τα γαιδουρια να ειναι αλογα με ιπποτες αλλα οχι ηταν οραματα ενος μεσηλικα φαντασιοπληκτου,επρεπε παντα να σε προσγειωνει στην πραγματικοτητα. :(

Παρολαταυτα αγαπημενο και η εισαγωγη ακομα "αγγιζει"!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα καλυτερα εισαγωγικα τραγουδια σε παιδικη σειρα...
 
Rakeesh είπε:
Ο Κιχωτης ηταν πιο παλιος :sure:
Ειναι πιο παλιο ο Δον Κιχωτης απο την καντυ; :eek:

Παντως δεν μου αρεσε καθολου :xm: . Ήταν πολυ καταθλιπτικο χωρια τα σκιτσα, το εβλεπα αραια και που ενα φεγγαρι, οταν δεν ειχε πραγματικα τιποτα αλλο να δειξει η τηλεοραση, και ευτυχως γι' αυτο και δεν ειδα και το τελος
 
Πίσω
Μπλουζα