Δον Κιχώτης (Don Quijote de la Mancha)

Πω πωωωωω ...... πολύ - πολύ αγαπημένο .... Respect στο καρτούν του Δον Κιχώτη, από τα καλύτερα που έχουνε περάσει από την ελληνική τηλεόραση ....

Το καρτούν του Δον Κιχώτη τον θυμάμαι υπό τις εξής συνθήκες : Ο αδελφούλης μου [κατά ένα χρόνο μικρότερος] είχε κάνει μια πολύ σοβαρή εγχείριση στο πόδι του, η οποία τον ανάγκασε να μείνει για αρκετό καιρό νοσηλευόμενος στο νοσοκομείο [εκείνη την εποχή πηγαίναιμε ακόμη στο Δημοτικό]. Όποτε τον επισκεπτόμουν στο δωμάτιο του νοσοκομείου, ξάπλωνα κι εγώ στο κρεβάτι του και βλέπαμε μαζί τα καρτούνς από την τηλεόραση του δωματίου του !!! Θυμάμαι, λοιπόν, που βλέπαμε από την τηλεόραση του νοσοκομείου το καρτούν του Δον Κιχώτη και .... ξεκαρδιζόμασταν στα γέλια με τις περιπέτειές του [και ο αδελφός μου, που περνούσε δύσκολες καταστάσεις, ξεχνιόταν για λίγο .... ] ....

Λοιπόν, αυτός που έβγαζε .... άπειρο γέλιο ήταν ο Σάντσο Πάντσα !!! Ιδίως ο Έλληνας ηθοποιός που τον "ντουμπλάριζε" .... καταπληκτικός !!! Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν έχει υπάρξει καλύτερο "ελληνικό" ντουμπλάρισμα σε ξενόφερτο καρτούν ....

Επίσης, πολύ μού άρεσε και το κοκαλιάρικο σκυλί του Δον Κιχώτη [στο καρτούν ήταν και μια στρίγκλα που το βασάνιζε] .... Αλλά και η "χάρτινη" Δουλτσινέα, πολύ ερωτεύσιμη ...

Και ... άφησα το καλύτερο για το τέλος : Η μουσική της εισαγωγής !!! Έπος !!!
 
Ωραιες αναμνησεις αυτες που μοιραστηκες μαζι μας.

9 μηνες χωρις ποστ ο Δον Κιχωτης ετοιμος ηταν να αρπαξει το κονταρι του και να σφαξει κατι sandybell και dingibell γιαπωνεζικα καρτουνς με αστερακια στα κεφαλια εδω μεσα. :)
 
Είχα δει και γω αρκετά επεισόδια του Δον Κιχώτη. Πιστεύω οτι άν υπήρχαν πολλά κανάλια τότε και είχα κάποια άλλη επιλογή για παιδικό, δεν θα το έβλεπά. Δεν ήταν διασκεδάστικό καρτούν, με στεναχωρούσε και λυπόμουν τον χαρακτήρα αυτόν. Θυμάμαι οτί την ιστορία την αφηγόταν ο ίδιος ο Φερνάντεθ και σε κάποια σημεία τον έδιχνε να μονολογεί και να γράφει. Η ιστορία είναι καταθλιπτική. ο Δον Κιχώτης ήταν ρομαντικός μεν, αλλά φαντασιοπληκτός σε σημείο να ζούσε στον δικό του κόσμο. Σε κάθε επεισόδιο είτε θα τον έδερναν. είτε θα τον χλεύαζαν και θα τον κοροιδευάν οι άνθρωποί που συναντούσε. Τώρα μου θυμίσατε οτί πεθαίνει στο τέλος. Είναι τώρα ιστόρία αυτή για παιδικό? Είναι ήρωας αυτός για να εμνεύσει μικρά παιδιά?? Σαν βιβλίο θεωρείται πολύ σημαντικό για την ισπανική και παγκόσμια λογοτεχνία αλλά για παιδική σειρά την θεωρώ άστοχη μεταφορά
 
Απο την αλλη μας εδειξε και μια αλλη πλευρα της ζωης οχι και τοσο χαρουμενη αλλα σιγουρα πραγματικη που ισως να μας προβληματισε και να μας εκανε να σκεφτουμε...

Δεν θυμαμαι τι ακριβως αλλα σιγουρα θυμαμαι μια γλυκια μελαγχολια συνδεδεμενη με αυτο το καρτουν που το κανει να ξεχωριζει απο τα αλλα!
 
Aardvark είπε:
Απο την αλλη μας εδειξε και μια αλλη πλευρα της ζωης οχι και τοσο χαρουμενη αλλα σιγουρα πραγματικη που ισως να μας προβληματισε και να μας εκανε να σκεφτουμε...Δεν θυμαμαι τι ακριβως αλλα σιγουρα θυμαμαι μια γλυκια μελαγχολια συνδεδεμενη με αυτο το καρτουν που το κανει να ξεχωριζει απο τα αλλα!
Σιγουρά μας έδειχνε μια άλλη πλευρά της ζωής που δεν είχε σχέση με παιδικούς προβληματισμούς...αλλά σαν παιδί δεν ήθελα να προβληματίζομαι. Τους προβληματισμούς τους αφησα για την ενηλικίωση :). Συμφωνώ πάντως οτί στα καρτούν πρέπει να εμφανίζονται και άλλα συναισθηματα πέρα της χαράς και της ξεγνοιασιάς.. Γλυκιά μελαγχολία την έχω συνδεδεμένη με καρτούνς όπως Νιλς Χολγκερσον, Χαϊντι, παιδικά χρονια του Ελ Σιντ κ.λπ. αλλά πάντα υπήρχει μια νοτά αισιοδοξίας. Με τον Δον κιχώτη μας συνδέει μια πικρή μιζέρια να σου πω την αλήθεια. Η μουσική των τίτλων είναι πάντως ανεβαστική
 
Εμενα απο την αλλη δεν με χαλαγε και λιγο προβληματισμος σε αυτην την ηλικια για αυτο αλλωστε και κυνηγαγα και αλλα θεαματα εκτος απο καρτουν.

Γενικα τα καρτουνς μου παντως τα ηθελα down to earth οχι οτι δεν μου αρεσε και το sci-fi και τα G-Force μου τα εβλεπα και τα Θαντερκατς μου αλλα το too much με χαλαγε,ας πουμε καρτουνς με μαϊμουδακια να καβαλανε ουρανια τοξα και να προσγειωνονται σε βουνα που ειναι πανω σε γιγαντιες χελωνες αλλαζα καναλι,lol.
 
γεια χαρα μηπως καποιος απο εσας γνωριζει που μπορω να βρω τον δον κιχωτη:sure: :)
 
12 dvd 55 ευρω.

[video=youtube;_-_VhyBKI3M]

 
ευχαριστω αλλα ειναι στα ισπανικα για την μεταγλωτησμενη σειρα της ερτ ξερεις κατι.Αν οχι το πακετο αυτο στα ελληνικα
 
εγω εκτος απο την ερτ την σειρα με την ιδια μεταγλωτιση την ειχα πετυχει και στο τζουνιορς καισ το 0-6 μονο που δεν εβαζε ολα τα επεισοδια ειχαν 2-3 και εδειχναν συνεχως αυτα και αν θυμαμαι καλα ειχαν κυκλοφορισει καποια με το περιοδικο τους ομως οχι ολοκληρωμενη την σειρα
 
κι εγω ειχα δει καποια επεισοδια,σιγουρα το τελευταιο δεν το ειδα.. παντως το τραγουδι των τιτλων ειναι ενα απ τα αγαπημενα μου
 
Αυτό και ο Νταρτακάν με έκαναν να αγαπήσω την ισπανική προφορά!


Ο Δον Κιχώτης προβάλλονταν (ευτυχώς για μένα) μέχρι και αρχές 90' (κάπου 91')...διαφορετικά θα αγνοούσα την ύπαρξη του..
 
Σήμερα το θυμήθηκα αυτό το παιδικό και το έψαξα στο retromaniax. Το τραγούδι των τίτλων είναι πολύ καλό. Αγαπημένος ήρωας αυτού του παιδικού ήταν ο Σάντσο Πάντσα.
 
Δεν μπορώ να πω οτι το έβλεπε μανιωδώς. Τον λυπόμουν τόσο που προτιμούσα να παίξω παρά να δω τηλεόραση (δεν υπήρχε και η επιλογή των πολλών καναλιών τότε). Η μουσική πάντως ήταν αρκετά καλή
 
Εκτος απο το τραγουδι των τιτλων η υπολοιπη σειρα ηταν σκετη καταθλιψη..θυμαμαι οτι το εβαζαν παρασκευη απογευμα..γενικα ειχα δει πολυ λιγα επεισοδια και αυτα επειδη δεν ειχε τιποτα αλλο η τηλεοραση.Ενα τηλεοπτικο προιον των 80s που δεν θα ηθελα να ξαναδω....
 
Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ! :p
 
Θυμάμαι πολύ καλά το ρεφρέν της έναρξης, αν και δεν θυμάμαι πολλά από τις ιστορίες εκτός από αυτή με τους ανεμόμυλους βέβαια!!! Ήμουν περίπου 7 χρονών όταν ξεκίνησε να προβάλλεται το '81 και το θυμάμαι με συγκίνηση επειδή ήταν ίσως το πρώτο καρτούν που θυμάμαι... :what:
 
Oποιος θελει να το τραγουδησει εδω ειναι και οι στιχοι,ο Rygar που εχει παει Βαρκελωνη να μας κανει την μεταφραση.




Sancho, Quijote Quijote, Sancho Sancho, Quijote Quijote, Sancho Sancho el escudero bonachon y gordinflon Pisa el mismo suelo que dirige su se or Quijote es totalmente fantasia caballero del honor.Sancho, QuijoteQuijote, SanchoSancho, QuijoteQuijote, SanchoLos molinos son gigantes que hay que derrotarRocinante es el mejor corcelSancho es arrogante, fuerte y fiero (ΒΏbolticiero)ΒʽAY! Don Quijote lo que ves
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα